Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό ZooL » 21 Ιαν 2008, 01:40

vaggelis έγραψε:Από ότι μου έχει πει φίλος ο οποίος είναι πωλητής στο κατάστημα Αγ. Θωμά (ο Ανδρέας) η εγγύηση στα μεταχειρισμένα δεν είναι γραπτή! :(

Μα είναι δυνατόν?
Σε κάθε περίπτωση, όπως είπε κι ο Κώστας, "προφορική" εγγύηση δεν υπάρχει, δεν προβλέπεται από κανένα νόμο περί προστασίας του καταναλωτή. Ότι κι αν σου υποσχεθούν, αν δεν υπάρχει εγγράφως δεν στέκεται πουθενά.

Επίσης, είναι σχεδόν σίγουρο πως αν η πολιτική τους είναι να μην δίνουν γενικά γραπτή εγγύηση για τα μεταχειρισμένα, όσο κι αν πιέσεις δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν εσένα κατ' εξαίρεση (θα χρειαζόντουσαν 3 μήνες δουλειάς από το νομικό τους τμήμα πριν σου δώσουν την εγγύηση...).

Χ.

ΥΓ: Βαγγέλη, ο φίλος σου ο Ανδρέας Στxxxxxxx μου πούλησε το KJ μου

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό notis » 21 Ιαν 2008, 09:41

geop έγραψε:27.000 με ανταλλαγή . Ένα Wrangler μοντ 2000 το παίρνει 11.000 και τα υπόλοιπα σε 50 άτοκες.


λιγα δεν ειναι για το Wrangler ? ποιο μοντελο ειναι?
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

Re: CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 21 Ιαν 2008, 10:45

Με μια γρηγορη αναζήτηση στο site της χρυσης ευκαιριας δεν βρηκα Wrangler του 2000 με κάτω από 15.000. Προσωπικά στη θέση σου θα το πούλαγα σε ιδιώτη κανένα 13άρι (άντε να φύγει) και μετά θα έβαζα τα 11.000 προκαταβολή για το άλλο στην Chrysler. Θα μου μένανε και 2.000. (Σε τι κατάσταση είναι το Wrangler? Ψαξτο στο internet μισή ορίτσα παραπάνω να δεις πόσο πουλιέται για να δεις μετα και εαν έχει νόημα να το δώσεις σε ιδιώτη ή εαν βολεύει τελικά να το ανταλλάξεις και να γλιτώσεις τη μανούρα).[/i]
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Re: CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό diamond » 21 Ιαν 2008, 10:48

ναι άλλα πόσο εύκολα θα πουληθεί στον ιδιώτη. Η ανταλλαγή σου εξασφαλίζει την άμεση πώληση. Τον ιδιώτη πρέπει να τον περιμένεις και τελικά ίσως ρίξεις τη τιμή
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Re: CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 21 Ιαν 2008, 11:03

Συμφωνώ απολύτως. Από εκεί και πέρα όμως είναι θέμα του ενδιφερόμενου κατά πόσο θέλει να ρισκάρει ή να χάσει μια ευκαιρία της αντιπροσωπείας, ή να χάσει ενδεχομένως καποια χρήματα εαν δεν το δώσει σε ιδιώτη. Η ζωή είναι θέμα πιθανοτήτων που λεέι και ο Β. Παπακωνσταντίνου :).
Eγώ προσωπικά θα περίμενα να το δώσω σε ιδιώτη εαν ήξερα: 1) ότι η τιμή που ζητάω είναι ο μέσος όρος της αγοράς και όχι κάτι ακριβότερο (για να μη περιμένω αιώνες και δεν εμφανίζεται κανείς), και 2) εαν ξέρω ότι από τον ιδιώτη θα κερδίσω 2.500 χιλιάρικα τουλάχιστον. κρίμα δεν είναι να τα χάσω? Έτσι και αλλιώς η αντιπροσωπεία εκέι είναι και φέρνει αρκετά συχνα αυτοκίνητα που μαε ενδιαφέρουν (πχ Renegade 2003-4) τα οποία θεωρητικά όλα στην ίδια πάνω κάτω κατάσταση είναι, εαν εξαιρέσει κανείς τα χιλιόμετρα.
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Re: CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό notis » 21 Ιαν 2008, 11:58

kostas_renegade έγραψε:Συμφωνώ απολύτως. Από εκεί και πέρα όμως είναι θέμα του ενδιφερόμενου κατά πόσο θέλει να ρισκάρει ή να χάσει μια ευκαιρία της αντιπροσωπείας, ή να χάσει ενδεχομένως καποια χρήματα εαν δεν το δώσει σε ιδιώτη. Η ζωή είναι θέμα πιθανοτήτων που λεέι και ο Β. Παπακωνσταντίνου :).
Eγώ προσωπικά θα περίμενα να το δώσω σε ιδιώτη εαν ήξερα: 1) ότι η τιμή που ζητάω είναι ο μέσος όρος της αγοράς και όχι κάτι ακριβότερο (για να μη περιμένω αιώνες και δεν εμφανίζεται κανείς), και 2) εαν ξέρω ότι από τον ιδιώτη θα κερδίσω 2.500 χιλιάρικα τουλάχιστον. κρίμα δεν είναι να τα χάσω? Έτσι και αλλιώς η αντιπροσωπεία εκέι είναι και φέρνει αρκετά συχνα αυτοκίνητα που μαε ενδιαφέρουν (πχ Renegade 2003-4) τα οποία θεωρητικά όλα στην ίδια πάνω κάτω κατάσταση είναι, εαν εξαιρέσει κανείς τα χιλιόμετρα.


Συμφωνω και επιπλεον μπορει να εισαι μεσα στον μεσο ορο τησ αγορας και πιο φθηνος κιολας εαν θελεις χωρισ να χανεις ενα σωρο χρηματα για τον καθε κλεφτη μαντρα..
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

Re: CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό diamond » 21 Ιαν 2008, 13:07

ναι αλλά (πάλι το δικηγόρο του διαβόλου) η αγορά δουλεύει με πίστωση. Πόσο εύκολα θα κάνεις πίστωση σε ένα ιδιώτη?
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό geop » 21 Ιαν 2008, 13:22

Λοιπόν το WRANGLER μου καθοτι 2.500 και Limited με Hard top δέρματα air condition κλπ πουλιέται άνετα 13.000 - 14.000
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία σήκωνε τηλέφωνα, κλείσε ραντεβού, ευκολίες πληρωμής, τρέξιμο για έλεγχο στο συνεργείο του καθενός. Και από την άλλη ο διακανονισμός της αντιπροσωπείας δεν συγκρίνεται με κανένα διακανονισμό μάντρας που σου λένε 6% επιτόκιο. Η αντιπρσωπεία από την άλλη θέλω να πιστεύω ότι είναι πιο εχέγγυα από τις μαιμουδιές που έχω δει σε μάντρες. Οι ιδιώτες μάλλον της χρυσής ευκαιρίας νομίζουν ότι πουλάνε οικόπεδο και όχι αυτοκίνητο γι' αυτό και βλέπεις αυτοκίνητα που είναι 6-7 μήνες σε αγγελία.
ΔΩΡΟ και τα λάστιχα !!!
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 21 Ιαν 2008, 19:09

Α ρε geop, έπρεπε να το αγοράσω εγώ το Wrangleraki ρε γμτ... :) :) :) . Εγώ πάντως για ιδιώτες αναφέρομαι, έχεις δίκιο, οι μαντράδες είναι λίγο " περίεργο" στόρυ. Χαίρομαι που σου κάνουν και τα λάστιχα δώρο, αυτό όντως είναι κάτι. Με την εγγύηση τι έγινε για να μας λυθεί η απορία?.
Σε κάθε περίπτωση καλή αγορά και καλά χώματα -χιόνια-λάσπες-βράχια κλπ κλπ...
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες