Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ!!

Δημοσίευσηαπό webfox » 09 Μαρ 2008, 20:44

Καλησπέρα παιδιά...

Τελικά όπως φαίνεται ο Έλληνας καταναλωτής ακόμα και εν έτη 2008 είναι απίστευτα αφελής και απροστάτευτος έναντι κάθε λογής μάγων, μέντιουμ και λοιπόν τσαρλατάνων...

Το γερμανικό περιοδικό αυτοκινήτων Auto Bild κάθε 2-3 χρόνια περνάει μαζί με τον TUV από κόσκινο τα κάθε λογής μαγνητάκια, λαδάκια και λοιπά τεχνικά θαύματα που υπόσχονται τον ουρανό με τ' άστρα...

Αποτέλεσμα;
Ότι θα σκεφτόταν και ο κάθε λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος:
ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΩΝ ΜΑΓΝΗΤΩΝ!!!

Δείτε και το τελευταίο τεστ του Auto Bild στο http://www.autobild.de/artikel/spritspar-mittel_49424.html

Κλείνοντας σας παραθέτω την τελευταία παράγραφο του συγκεκριμένου τεστ:

...Εάν αυτά τα παρασκευάσματα κάνανε πραγματικά αυτό που υπόσχονται, οι κατασκευαστές αυτοκινήτων θα παίζανε ξύλο για το ποιός θα το πρωτοπαρουσιάσει στα αυτοκίνητά του, μιας και δεν θα χρειαζόταν πια να επενδύουν σε πανάκριβες έρευνες για την βελτιστοποίηση καύσης, εξοικονόμηση βάρους και αεροδυναμικής για την επίτευξη οικονομίας καυσίμου...

Επενδύστε αυτά τα χρήματα καλύτερα σε ένα υπέροχο σαββατοκύριακο με τα παιδία και την γυναίκα σας...θα είναι πιο αποδοτικό...

Φιλικά από Κρήτη
webfox
Άβαταρ μέλους
webfox
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 15:22

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 13 Μαρ 2008, 21:11

καλησπερα και καλως σας βρηκα!πηρα μεταχειρισμενο ενα grand cherokee 4.7 του 2001 σε πολυ καλη κατασταση .εχω παθει ενα σοκ απο ενα πραγμα μονο!την καταναλωση μεσα στην πολη!!ειμαι απο τους ανθρωπους με ελαφρυ ποδι αλλα οταν χρειαστει το παταω και λιγο για ενεργητικη ασφαλεια(βλεπε προσπεραση αναγκης).η δικη μου εμπειρια ειναι εντος πολης της αθηνας καθημερινη διαδρομη απο κομβο καραισκακη >κηφισος με μετρια κινηση 9πμ>καβαλας με σημειαπου παμε σημειωτον μεχρι δαφνι.και φυσικα μεσα στην αθηνα κυψελη.λοιπον η καταναλωση βαση trip computer στην πολη ειναι 16.3-17.5 .το πηγα ταξιδι πειραιας με πολυ κινηση μεχρι διοδια ελευσινας και μετα ανετα με ταχυτητες 110-120 μεχρι ξυλοκαστρο και πισω και εγραψε 9.3 καταναλωση.εκτος πολης μου φανηκε πολυ καλο(με νισσαν πριμερα την ιδια διαδρομη προς ξυλοκαστρο εκαιγε με την ιδια ταχυτητα 7.5-8.5).ΑΛΛΑ στην πολη ειμαι σε βενζιναδικο καθε 2-3 μερες(καθοτιν το γεμιζω λιγο-λιγο!)
η ερωτηση μου ειναι αυτο συστημα με τους μαγνητες της AUTO POLAR θα με βοηθησει καθολου?υπαρχει και αυτο http://www.fueleconomy.gr/?p=p_11&sName ... -fuelex%AE
το εχει δοκιμασει κανεις?
σας ευχαριστω!ηλιας
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό ZooL » 13 Μαρ 2008, 22:07

ilka71 έγραψε:...λοιπον η καταναλωση βαση trip computer στην πολη ειναι 16.3-17.5 .το πηγα ταξιδι πειραιας με πολυ κινηση μεχρι διοδια ελευσινας και μετα ανετα με ταχυτητες 110-120 μεχρι ξυλοκαστρο και πισω και εγραψε 9.3 καταναλωση.

Αν σου καίει τόσο το 4.7, μάλλον δεν χρειάζεσαι μαγνητάκια, αλλά μπλε χάντρα για το μάτι... ;)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ZooL » 13 Μαρ 2008, 22:08

...συγνώμη (μα που είναι οι τρόποι μου!)

Καλώς ήλθες πρώτα απ΄όλα :)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 13 Μαρ 2008, 23:01

9.3 l/ 100 km ???

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!!....αγορασε το αμεσως.....
το δικο μου Grand που ειναι το 4.000κ.εκ με τις ταχυτητες που λές δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 11
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 14 Μαρ 2008, 09:38

η ερωτηση μου ειναι αυτο συστημα με τους μαγνητες της AUTO POLAR θα με βοηθησει καθολου?
[/qu
Διάβασε απο την αρχή αυτήν την ενότητα, και αν βγάλης άκρη πέστο κι εμένα!
εγραψε 9.3 καταναλωση

Καλά πρέπει να έχεις πάρα πολύ ελαφρύ πόδι!
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 14 Μαρ 2008, 17:30

Δυστυχώς κανένα αποτελέσμα ακόμη. Πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπε η κοπέλα ότι έχω παράταση μέχρι το τέλος του μήνα. Μου λέει : Θέλετε να έρθετε να το φέρετε πίσω και να πάρετε τα χρήματα σας ή θέλετε να το δοκιμάσετε ακόμη με ένα γέμισμα αφού ούτως η άλλως έχετε το δικαίωμα μέχρι τέλος Μαρτίου.? Απαντάω: Βρε κοπελιά πως είστε τόσο άνετε και σίγουρη ότι θα δουλέψει αφού τόσο καιρό δεν έχω δει αποτέλεσμα? Απαντάει: Γιατί οι περισσότεροι από αυτούς που το έχουν πάρει έχουν δει απότελεσμα. So simple.
Μπορώ να έρθω να πάρω πίσω τα χρήματα μου...ρωτάω? Βεβαίως μου είπε, έχω βρει και το όνομα σας στο κομπιουτέρ. Εάν θέλετε όμως έχετε ακόμη 15 ημέρες στη διάθεση σας και θα σας πρότεινα να κάνετε ακόμη ένα γέμισμα μιας και υπήρχε αλλαγή στα μαγνητάκια.
Ε εντάξει λοιπόν, απαντάω, θα κάνω μία τελευταία μέτρηση και μετά έρχομαι καρφί...

Θα βάλω σήμερα 30€ (μην και περάσουν οι 'μέρες), θα γράψω τα χλμ πριν & μετά, κάνω την διαίρεση και αναλόγως πράττω...

Πάντως τα λεφτά (ελπίζω) στα δίνουν πίσω απ' ότι λένε
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 14 Μαρ 2008, 17:35

webfox έγραψε:Δείτε και το τελευταίο τεστ του Auto Bild στο http://www.autobild.de/artikel/spritspar-mittel_49424.html


Το λινκ που παραθέτεις οδηγεί σε γερμανική ιστοσελίδα. Πέρα απ'αυτό δεν είδα κάποια φωτογραφία σχετικά με μαγνητάκια οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα.

ilka71 έγραψε:λοιπον η καταναλωση βαση trip computer στην πολη ειναι 16.3-17.5 .το πηγα ταξιδι πειραιας με πολυ κινηση μεχρι διοδια ελευσινας και μετα ανετα με ταχυτητες 110-120 μεχρι ξυλοκαστρο και πισω και εγραψε 9.3 καταναλωση


Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις ή κάποιο λάθος κάνει ο μετρητής...

Πολύ χαμηλή κατανάλωση για 4.7

Εμένα 2.4 και έχει μέση 14,5-16,5 αναλόγως την κίνηση :) και εσένα 2.300 κυβικά παραπάνω και έχει σχεδόν την ίδια????
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 14 Μαρ 2008, 19:23

rokko74 έγραψε:
webfox έγραψε:Δείτε και το τελευταίο τεστ του Auto Bild στο http://www.autobild.de/artikel/spritspar-mittel_49424.html


Το λινκ που παραθέτεις οδηγεί σε γερμανική ιστοσελίδα. Πέρα απ'αυτό δεν είδα κάποια φωτογραφία σχετικά με μαγνητάκια οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα.

ilka71 έγραψε:λοιπον η καταναλωση βαση trip computer στην πολη ειναι 16.3-17.5 .το πηγα ταξιδι πειραιας με πολυ κινηση μεχρι διοδια ελευσινας και μετα ανετα με ταχυτητες 110-120 μεχρι ξυλοκαστρο και πισω και εγραψε 9.3 καταναλωση


Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις ή κάποιο λάθος κάνει ο μετρητής...

Πολύ χαμηλή κατανάλωση για 4.7

Εμένα 2.4 και έχει μέση 14,5-16,5 αναλόγως την κίνηση :) και εσένα 2.300 κυβικά παραπάνω και έχει σχεδόν την ίδια????
το εχω γεμισει τωρα φουλ και μεσα στην αθηνα εχω κανει 50 χλμ και δειχνει 15,0 καταναλωση.θα το αφησω να αδειασει και θα κανω την μεθοδο των τριων και θα σας ενημερωσω!
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό diamond » 14 Μαρ 2008, 19:48

καλώς ήρθες ilka71
Τα έχουμε ξαναπεί ο μετρητής (trip computer) δεν είναι αξιόπιστος δείκτης μέτρησης. Και μένα (XJ 2,5) γράφει μέσα στη πόλη 12-12,5 αλλά ποτέ δεν επαληθεύεται στο βενζινάδικο (πάντα είναι +1,5-2 λίτρα)
Στην εθνική είναι πιο κοντά στη πραγματικότητα λόγω του ότι δεν έχει σταμάτα ξεκίνα
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 14 Μαρ 2008, 19:59

diamond έγραψε:καλώς ήρθες ilka71
Τα έχουμε ξαναπεί ο μετρητής (trip computer) δεν είναι αξιόπιστος δείκτης μέτρησης. Και μένα (XJ 2,5) γράφει μέσα στη πόλη 12-12,5 αλλά ποτέ δεν επαληθεύεται στο βενζινάδικο (πάντα είναι +1,5-2 λίτρα)
Στην εθνική είναι πιο κοντά στη πραγματικότητα λόγω του ότι δεν έχει σταμάτα ξεκίνα
σε ευχαριστω!οκ τωρα που το γεμισα θα το αφησω να ξελιγωθει και θα σας πω ποσα καιει στα 100.ειμαι και εγω και ο ξαδελφος μου σε διλημμα για το auto polar!να το ρισκαρουμε η οχι?ε ρε μπλεξιμο.μαλλον ισχυει αυτο που ειπε καποιος οτι πειθουμε οτι"θελουμε" να πιστεψουμε τν μειωση αλλα τελικα δεν την προσφερει αυτο το συστημα.βεβαια 4 φιλοι του ξαδελφου μου που το εβαλα πινουν νερο στο ονομα του και εχουν αποτελεσμα.τι να πω...
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 14 Μαρ 2008, 20:19

rokko74 έγραψε:Δυστυχώς κανένα αποτελέσμα ακόμη. Πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπε η κοπέλα ότι έχω παράταση μέχρι το τέλος του μήνα. Μου λέει : Θέλετε να έρθετε να το φέρετε πίσω και να πάρετε τα χρήματα σας ή θέλετε να το δοκιμάσετε ακόμη με ένα γέμισμα αφού ούτως η άλλως έχετε το δικαίωμα μέχρι τέλος Μαρτίου.? Απαντάω: Βρε κοπελιά πως είστε τόσο άνετε και σίγουρη ότι θα δουλέψει αφού τόσο καιρό δεν έχω δει αποτέλεσμα? Απαντάει: Γιατί οι περισσότεροι από αυτούς που το έχουν πάρει έχουν δει απότελεσμα. So simple.
Μπορώ να έρθω να πάρω πίσω τα χρήματα μου...ρωτάω? Βεβαίως μου είπε, έχω βρει και το όνομα σας στο κομπιουτέρ. Εάν θέλετε όμως έχετε ακόμη 15 ημέρες στη διάθεση σας και θα σας πρότεινα να κάνετε ακόμη ένα γέμισμα μιας και υπήρχε αλλαγή στα μαγνητάκια.
Ε εντάξει λοιπόν, απαντάω, θα κάνω μία τελευταία μέτρηση και μετά έρχομαι καρφί...

Θα βάλω σήμερα 30€ (μην και περάσουν οι 'μέρες), θα γράψω τα χλμ πριν & μετά, κάνω την διαίρεση και αναλόγως πράττω...

Πάντως τα λεφτά (ελπίζω) στα δίνουν πίσω απ' ότι λένε


Γιαννη πηγαινε παρε τα λεφτα πισω, βαλε και μερικα ακομη και κανε ενα ωραιο ψηλωματακι. Τουλαχιστον αυτο θα το ευχαριστηθεις! Και θα εισαι και ωραιος :) :)
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 14 Μαρ 2008, 23:34

Αυτό του έχω πει και εγώ Βασίλη αλλά δεν ακούει…

Ρε ‘συ με εκείνο το DVD για το ML τι θα γίνει; θα το έχω για πολύ ακόμα πάνω στο γραφείο μου…?
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 15 Μαρ 2008, 20:04

Θα βρίσκω στο γκαράζ βρε παιδιά! :lol: :lol:


Βαγγέλη στην υπογράφη σου μου φαίνετε ότι έχεις κάποιο ορθογραφικό λάθος (Φωτογαφίες) :wink:
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 15 Μαρ 2008, 20:23

παιδια στο grand cherokee ο μοχλος των αργων πρεπει να ειναι η πανω(4alltime) η κατω(4lo) ?εννοω στο μεσον στο Ν ποτε μπαινει?οταν αλλαζουμε απο hi σε lo?
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες