Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΠΑΡΕΣ ΟΡΟΦΗΣ ΓΙΑ KJ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 12 Φεβ 2008, 08:54

Ρε φιλε ωραια πατεντα, αλλα αυτες θα πρεπει να κανουν το διπλασιο θορυβο απο τις δικιες μου! Αλλα για τα λεφτα της σιγουρα αξιζει το κοπο.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 12 Φεβ 2008, 09:09

Βασίλη, άν βάλεις το θερμοσυστελλόμενο που λέω, δέν θα ακούγεται τίποτα. Αλλά και σε αντίθετη περίπτωση, δέν θα έχεις χαλάσει παραπάνω απο 10-15 € και 20 λεπτά απο τον χρόνο σου. Πιστεύω πώς αξίζει η προσπάθεια.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 12 Φεβ 2008, 11:16

Και να ρωτήσω και εγώ κάτι? Καλή λύση φαίνονται (εαν και μόνες τους είναι αρκετά ακαλαίσθητες-γνώμη μου), αλλά εαν κάποιος επάνω τους δεν θέλει να βάλει καλάθι (όπως είναι στο L.O.S.T.), αλλά οποιαδήποτε άλλη σχάρα από αυτές που εφαρμόζουν επάνω στις αρχικές (πχ για ποδήλατα, snowboard, ski, kseski ( :) ) κλπ...πως θα εφαρμόζουν? από ότι βλέπω αυτές εδώ έχουν μόνο τρύπες για βίδες. Και οι υπόλοιπες του εμπορίου που λέω παραπάνω, με βίδες πιάνουν δηλαδή και αυτές? Η θα πρέπει να τις φτιάξουμε και αυτές handmade? Πάντως σαν κόστος όντως είναι πραγματικά μηδέν.
ερώτηση: το θερμοσυστελλόμενο που αναφέρεις, μπαίνει σε όλο το μήκος από το σίδερο? ("το φοράει", το καλύπτει όλο σαν κάλυμμα δλδ?)
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 12 Φεβ 2008, 11:22

Και να ρωτήσω και εγώ κάτι? Καλή λύση φαίνονται (εαν και μόνες τους είναι αρκετά ακαλαίσθητες-γνώμη μου), αλλά εαν κάποιος επάνω τους δεν θέλει να βάλει καλάθι (όπως είναι στο L.O.S.T.), αλλά οποιαδήποτε άλλη σχάρα από αυτές που εφαρμόζουν επάνω στις αρχικές (πχ για ποδήλατα, snowboard, ski, kseski ( :) ) κλπ...πως θα εφαρμόζουν? από ότι βλέπω αυτές εδώ έχουν μόνο τρύπες για βίδες. Και οι υπόλοιπες του εμπορίου που λέω παραπάνω, με βίδες πιάνουν δηλαδή και αυτές? Η θα πρέπει να τις φτιάξουμε και αυτές handmade? Πάντως σαν κόστος όντως είναι πραγματικά μηδέν.
ερώτηση: το θερμοσυστελλόμενο που αναφέρεις, μπαίνει σε όλο το μήκος από το σίδερο? ("το φοράει", το καλύπτει όλο σαν κάλυμμα δλδ?)
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 12 Φεβ 2008, 13:29

Κοίτα να δείς φίλε μου. Το άν πιάνει επάνω σ'αυτό το σίδερο, άλλη δέστρα, δέν το ξέρω, αλλά, όπως είπα και παραπάνω, μπορείς αντί για ορθοστάτη να βάλεις σωλήνα τετράγωνης διατομής, που εκεί σίγουρα πιάνουν άλλες δέστρες του εμπορίου. Εξάλλου νομίζεις ότι πάνω στην εργοστασιακή μπάρα, μπορείς να βάλεις ότι θέλεις????
Το θερμοσυστελλόμενο, πάει σε όλο το μήκος της μπάρας (το πουλάνε με το μέτρο), το ζεσταίνεις με ένα θερμοπίστολο ή ένα σεσουάρ, και αγκαλιάζει όλο το μέταλλο.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό teomac » 12 Φεβ 2008, 23:38

SCARTOS Τέλειος όπως πάντα
Το πρόβλημά μου είναι πως ούτε μ αυτές μπαίνω στο γκαράζ.
Ψάχνω για κάτι που να μπαινοβγαίνει με κλειδί και όχι με εργαλεία για να τα βγάζω μαζί με τις σχάρες των σκι.
Θα μπορούσα να φτιάξω κάτι με INOX λάμες και να δένω το σάκο με τα πέδιλα με λάστιχα αλλά φοβάμαι πόσο θόρυβο θα κάνουν.
Για τις μαγνητικές τι λέτε είναι αξιόπιστες ή θα μου φύγουν στο δρόμο και θα σκοτώσω κανα δύστυχο;
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
teomac
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 18:50
Τοποθεσία: Όπου γης και πατρίς

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 13 Φεβ 2008, 00:25

μαγνητικές από ότι ξέρω μέχρι 120? 140? χλμ την ώρα max δίνουν οι κατασκευαστές. Κάνε ένα search στο ιντερνετ σε autoplus και παρεμφερη site να δεις τι σου λέω, αναφέρονται specs. Θα τις πρότεινα μόνο για καμιά 15αριά χλμ στροφιλίκια προς το χιονοδρομικό, όχι σε εθνική με 160 πάνω κάτω..είναι πολλές οι αεροδυναμικές αντιστάσεις σε τέτοιες ταχύτητες και δε λέει... δυστυχώς οι mopar είναι πανέμορφες ρε γμτ..αλλά δε λέει, 300 ευρώ, και άλλα 250 για τις σχάρες σκί που χωράνε 6 ζευγάρια..

Teomac, επειδή και εγώ το σκέφτομαι εδώ και ένα μήνα το θέμα σχάρες, δεν νομίζω πως μπορούμε να τα κάνουμε όλα μαζί, και φτηνά, και πολλά ζευγάρια σκι να παίρνει, και να βγαίνουν με κλειδί (και εγώ 1 εκατοστό εχω ύψος απο το δοκάρι της γκαραζόπορτας-απορώ πως μπαίνω, άσε που δεν μπορώ να το ψηλώσω ούτε χιλιοστό!) και αεροδυναμικές να είναι, και θορυβο να μη κάνουν. Μάλλον κάπου θα πρέπει να παίξει συμβιβασμός, το που είναι προσωπική απόφαση...
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό teomac » 13 Φεβ 2008, 00:35

kostas
Αύριο θα βάλω το σιδερά στο εργοτάξιο να μου φτιάξει 2 inox λάμες και θα τις προσαρμόσω με 2 βιδωτούς κρίκους περίπου σαν κι αυτούς που στερεώνουμε τις σωλήνες των κεραιών της tv
Aν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
teomac
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 18:50
Τοποθεσία: Όπου γης και πατρίς

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 13 Φεβ 2008, 01:35

Καλή επιτυχία,

Απλά να προσθέσω πως στο σημείο που δένουν οι σχάρες που θα φτιάξεις με τους οδηγούς που έχει το KJ, προσπάθησε να βρεις κάτι να μπει ανάμεσα τους (δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από κάποιο είδος ελαστικού) έτσι ώστε να μη τους χαράξεις από το βίδωμα και το σφίξιμο...γιατί θα φαίνεται πολύ άσχημα εαν αποφασίσεις να τις βγάλεις κάποια στιγμή. Αυτό προφανώς θέλω να πιστεύω πως έχει προβλεφθεί σε εργοστασιακές και άλλου είδους σχάρες (πχ thule) για τα οχήματά μας.
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό ZooL » 13 Φεβ 2008, 01:57

αν το ζητούμενο είναι η μεταφορά των ski σας, ενώ παράλληλα δεν έχετε και περιθώρια ύψους, μήπως κάτι τέτοιο θα βόλευε καλύτερα?

Mopar OEM Jeep Liberty Spare Tire Mount Ski Carrier 02-07
Εικόνα

To link για το συγκεκριμένο είναι αυτό εδώ: http://www.autotrucktoys.com/liberty/Mo ... 9C513.aspx - φαντάζομαι πως θα μπορεί να βρει κανείς κάτι ανάλογο και εδώ...

Just my two cents...

X.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 13 Φεβ 2008, 10:57

Για τις μαγνητικές τι λέτε είναι αξιόπιστες

Στα δικά μας δεν μπαίνουν μαγνητικές γιατί λόγω της ράβδωσης που έχουν στον ουρανό, δεν κολλάνε.
ή θα μου φύγουν στο δρόμο

σε παλιότερο αυτοκίνητο που είχα, με μαγνητικής αρχαίας τεχνολογίας (αρχές 90) έδενα 2 σάκους με 4 ζευγάρια και ταξίδευα στα 180. Πρόβλημα ποτέ.
μήπως κάτι τέτοιο θα βόλευε καλύτερα?

για να μπεί αυτή η δέστρα πρέπει να βγάλουμε το πλαστικό κάλυμα της ρεζέρβας μαζί με την πινακίδα.
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nickpar » 13 Φεβ 2008, 14:05

για να μπεί αυτή η δέστρα πρέπει να βγάλουμε το πλαστικό κάλυμα της ρεζέρβας μαζί με την πινακίδα.


ΑΛΗΘΕΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΑ ΤΗΣ ΡΕΖΕΡΒΑΣ?
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 13 Φεβ 2008, 14:08

Αμεση απάντηση.
Ανοίγεις το καπάκι, βγάζεις την ρεζέρβα, φτάνεις στην στήριξή της και την βγάζεις.
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό teomac » 13 Φεβ 2008, 23:21

Τελικά σήμερα αγόρασα 2 σιδερένιες λάμες γιατί όταν άκουσα την τιμή για τα INOX νόμισα ότι θα αγοράσω ελικόπτερο (18 € το κιλό),τις έτριψα και αύριο θα τις περάσω με λούστρο σιδήρου.Για τη στήριξή τους επέλεξα γαλβανιζέ λαμάκια που θα τα κουρμπάρω. Στη συνέχεια θα παρεμβάλω ένα κομμάτι λάστιχο και θα τις βιδώσω.Αν καταφέρω και φρεζάρω και τις λάμες τότε θα είμαι 8χιλιοστά πάνω από τις μπάρες αν πάλι όχι θα είμαι 12 χιλιοστά. Οφείλω πάντως να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
teomac
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 18:50
Τοποθεσία: Όπου γης και πατρίς

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 14 Φεβ 2008, 07:58

Όταν θα έχεις τελειώσει την όλη κατασκευή, και το τοποθετήσεις, βάλε καμμιά φωτό να δούμε πώς βγήκε !!!
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες

cron