Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό argos » 09 Φεβ 2008, 20:10

αμεση αποκριση βαγγελη

μπραβο

και κατατοπιστικη!
Άβαταρ μέλους
argos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 30 Σεπ 2007, 09:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 10 Φεβ 2008, 08:43

Σωστότατος ο Βαγγέλης. Μπράβο Βαγγέλη.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 10 Φεβ 2008, 14:14

Όπως έγραψα και πιο πάνω..
vaggelis έγραψε:τα πιο πανω ειναι του συναδελφου sv1grb - Legend απο το www.brat.gr


εγώ απλά copy-paste έκανα! Άρα το μπράβο πάει στον sv1grb - Legend
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό ZooL » 11 Φεβ 2008, 03:03

Πράγματι το CB είναι η πιο κοινή και δεδομένη πλατφόρμα για το είδος της δραστηριότητας που συζητάμε.
Αλλά και τα PMR επίσης, είναι αρκετά χρήσιμα για τις επικοινωνίες και τον συντονισμό, ειδικά στις "στημένες φάσεις" όπου κατά κανόνα είμαστε εκτός αυτοκινήτου (πχ. στο recovery...).

Θα έλεγα λοιπόν πως είναι χρήσιμο αν υπάρχουν και τα δύο, για τη διαφορετική δουλειά που μπορεί να κάνει καλύτερα το καθένα: εμβέλεια για το CB, φορητότητα για το PMR.

Προσωπικά, μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ ένα ζευγάρι πομποδέκτες Puxing 777+ ισχύος 5W (αντί του 0.5W των PMR ή των 4W του CB), που λειτουργούν μεταξύ 400-470MHz - παίζουν δηλαδή και ως PMR (446MHz) αλλά και ως UHF. Είναι αρκετά ισχυροί, με δοκιμασμένη στην πράξη εμβέλεια που ξεπερνά τα 3 Klm μέσα στην Αθήνα. Και στο βουνό δεν τα πάνε άσχημα, με απόδοση ανάλογη του "normal" CB των 4W - κι αυτό επίσης δοκιμασμένο στην πράξη. Όταν λοιπόν είμαστε εγώ και ένα ακόμη αυτοκίνητο, γενικά καλυπτόμαστε αποτελεσματικά με αυτά (και όχι μόνο για φάσεις κονβόι, μπρος-πίσω στο αυτοκίνητο, αλλά και πίσω από πλαγιές, κλπ).

Σε καταστάσεις πάντως που μπορεί να είμαστε περισσότεροι, το CB είναι η μόνη κοινή πλατφόρμα που μπορεί να έχει ικανοποιητική εμβέλεια. Θα έλεγα πως είναι μονόδρομος λοιπόν, ειδικά όταν μιλάμε και για πιο "περιπετειώδεις" καταστάσεις, με ανιχνευτές μπροστά, σκούπες πίσω, κλπ.

Για το δικό μου CB τώρα, παρά τις "προειδοποιήσεις" σας (για τις οποίες σας ευχαριστώ), εξακολουθώ να προτιμώ τη λύση του φορητού. Πέρα από το πλεονέκτημα (για μένα) ότι θα μπορεί να εξαφανίζεται μέσα στο αυτοκίνητο, επιπλέον προσφέρει την ευελιξία της φορητότητας: είτε αυτή σημαίνει "το παίρνω κι έξω από το αυτοκίνητο" ή "ανεβαίνω σε κάποιο ψηλότερο σημείο για καλύτερη λήψη", είτε ότι απλά μπορώ να το έχω ανά πάσα στιγμή και στο άλλο μου αυτοκίνητο.
Παράλληλα, στο KJ θα του έχω και μια μόνιμη εγκατάσταση κεραίας, οπότε δεν νομίζω ότι θα έχω θέματα εμβέλειας...

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα λέω να πάω για ένα Intek H-520 Plus, για το οποίο διάβασα γενικά καλά reviews. Το βρήκα εδώ: http://kapatech.gr/catalog/product_info ... ts_id=1624
Πρόκειται νομίζω για γνωστό και καλό μαγαζί, τι λέτε?

Είμαι περίεργος επίσης, να δούμε τι γίνεται και με το θέμα των παρασίτων που αναφέρετε: αν έχει να κάνει με την τροφοδοσία, λογικά δεν θα υπάρχουν και στο φορητό, τουλάχιστον όχι όταν παίζει με μπαταρίες... Θα έχει ενδιαφέρον το πείραμα νομίζω.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό argos » 11 Φεβ 2008, 08:56

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους


χρησταρα αυτο που εχεις χρειαζεται αδεια ραδιοερασιτεχνη. ειναι διπλης μπαντας VHF/UHF απλα συνεργαζεται ισως με τα PMR.
ισως να κανω και λαθος, αλλα τσεκαρε το για καλο και γι ακακο

Χ
Άβαταρ μέλους
argos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 30 Σεπ 2007, 09:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό ZooL » 11 Φεβ 2008, 14:15

argos έγραψε:...αυτο που εχεις χρειαζεται αδεια ραδιοερασιτεχνη. ειναι διπλης μπαντας VHF/UHF απλα συνεργαζεται ισως με τα PMR.

Χρήστε, όντως έτσι είναι.
Το εύρος συχνοτήτων του Puxing καλύπτει και τα UHF (430-440MHz) και την PMR ζώνη (446MHz), οπότε, όπως λες, η χρήση τους κανονικά προϋποθέτει πτυχίο ραδιοερασιτέχνη (έστω, το μικρό - το οποίο όμως και πάλι προϋποθέτει διάβασμα, εξετάσεις, κλπ).

Αυτό που θεωρώ πως μου επιτρέπει να τα χρησιμοποιώ με σχετική ασφάλεια, είναι ότι πρώτον δεν παίζω ποτέ στα UHF. Άλλωστε, για να έχεις τα οφέλη της μπάντας, πρέπει να έχεις και πέντε-δέκα βασικές γνώσεις, αυτές που αποκτάς δηλαδή όταν πας να πάρεις το μικρό πτυχίο.
Από την άλλη, το μικρό τους μέγεθος που τα κάνει να εξαφανίζονται σε τσέπη, αλλά και η ίδια η εμφάνιση τους (στην όψη δεν ξεχωρίζουν από τα τυπικά PMR), δεν πρόκειται να βάλουν ποτέ τα "όργανα" σε υποψίες σε τυχόν έλεγχο...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 11 Φεβ 2008, 19:41

Μια μικρη παρενθεσουλα θα κανω περι συχνοτητων, γιατι αυτα που ακουγονται θα με κανουν να σκισω το πτυχιο :lol:

VHF BI.................... 47 - 61MHz........καναλια....... 2 - 4
LOW S band.............118 - 167MHz.....καναλια........S03 - S10
VHF BIII..................174 - 223MHz......καναλια........5 - 12
HIGH S band............230 - 293MHz......καναλια....... S11 - S20
HYPER band.............302 - 462MHz......καναλια....... S21 - S41
UHF.........................470 - 854MHz......καναλια........21 - 69
SATELLITE IF...........950 - 2150MHz


Απλα το θεωρησα χρεος μου να τα γραψω. Μην παρεξηγηθω! :) :)
Αρα τα PMR εκπεμπουν στην HYPER band και οχι στα VHF οπως ειπωθηκε.
Στα UHF δεν εκπεμπει τιποτα αλλο, περα των συχνοτητων TV, τις οποιες νοικιαζεις απο την ΕΡΤ. Πανω σ' αυτη τη μπαντα οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομο!!!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό ZooL » 11 Φεβ 2008, 21:26

BILLJEEP έγραψε:Αρα τα PMR εκπεμπουν στην HYPER band και οχι στα VHF οπως ειπωθηκε.

Δεν μπορώ να βρω αυτό που αναφέρεις... που γράφτηκε δηλαδή ότι τα PMR εκπέμπουν στα VHF? :roll:

Για τις συχνότητες τώρα:

Εικόνα

Ολόκληρο το παραπάνω έγγραφο βρίσκεται εδώ: http://www.raag.org/files/ekzsfinal.pdf :roll:

Χ.
Τελευταία επεξεργασία από ZooL και 11 Φεβ 2008, 21:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό argos » 11 Φεβ 2008, 21:33

μαλιστα
Άβαταρ μέλους
argos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 30 Σεπ 2007, 09:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό nickpar » 11 Φεβ 2008, 21:53

ARGOS ....
ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΣΙΤΙΚΟ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ?/ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ??
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό argos » 11 Φεβ 2008, 22:03

δεν παρεληφθη σημερα. δεν ηρθε λεει το φορτηγο

μολις εχω νεα θα στειλω πμ
Άβαταρ μέλους
argos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 30 Σεπ 2007, 09:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: CB ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 11 Φεβ 2008, 22:08

ZooL έγραψε:Με μια γρήγορη ματιά που έριξα λέω να πάω για ένα Intek H-520 Plus, για το οποίο διάβασα γενικά καλά reviews. Το βρήκα εδώ: http://kapatech.gr/catalog/product_info ... ts_id=1624
Πρόκειται νομίζω για γνωστό και καλό μαγαζί, τι λέτε?

Καλούτσικο είναι αλλά όπως λέει "4W-1W AM/FM " δηλαδή 4W ΑΜ και 1W FM ? Αυτό δεν είναι καλό αν είναι έτσι. Στο Alan 100Plus ειναι 4W AM και FM. Σκέψου ότι σχεδόν πάντα θα "παίζεις" FM
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: CB ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό ZooL » 11 Φεβ 2008, 22:14

vaggelis έγραψε:Καλούτσικο είναι αλλά όπως λέει "4W-1W AM/FM " δηλαδή 4W ΑΜ και 1W FM ? Αυτό δεν είναι καλό αν είναι έτσι. Στο Alan 100Plus ειναι 4W AM και FM. Σκέψου ότι σχεδόν πάντα θα "παίζεις" FM

Έχεις δίκιο! Ευτυχώς όμως έχουν κάνει λάθος στο site της Kapatech...
Το ανάποδο είναι το σωστό: 4W FM / 1W AM - τσεκαρισμένο ;)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: CB ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 11 Φεβ 2008, 22:25

Αν είναι έτσι ΟΚ.
Γιατί με 1W θα σε άκουγε το πίσω κάθισμα :-)
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: CB - VHF- ΣΤΟ JEEP ΜΑΣ !!

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 12 Φεβ 2008, 08:45

ZooL έγραψε:
BILLJEEP έγραψε:Αρα τα PMR εκπεμπουν στην HYPER band και οχι στα VHF οπως ειπωθηκε.

Δεν μπορώ να βρω αυτό που αναφέρεις... που γράφτηκε δηλαδή ότι τα PMR εκπέμπουν στα VHF? :roll:

Για τις συχνότητες τώρα:

Εικόνα

Ολόκληρο το παραπάνω έγγραφο βρίσκεται εδώ: http://www.raag.org/files/ekzsfinal.pdf :roll:

Χ.


Καλα εκανες και μου το εδειξες. Εδωσα δουλεια στο συλλογο! Θα σε ενημερωσω λιαν συντομος! Διοτι υπαρχουν καποιες ανακριβιες ως προς τη χρηση UHF και IF δορυφορικης.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες