Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τοποθέτηση mp3 player

Τοποθέτηση mp3 player

Δημοσίευσηαπό stamos » 08 Φεβ 2008, 12:54

Ξέρω οτι το θέμα δεν ανίκει και πολύ στο ύφος του forum αλλα ολο και κάποιος θα ξέρει να με βοηθήση.

Θέλω να παίζω mp3 στο αυτοκίνητο οπότε σκέφτηκα να τοποθετήσω ενα καινούργιο player. Θα κουμπώνει καλα ομως στην κονσόλα του kj? θα λειτουργουν τα χειριστήρια του τιμονιου? Ενας φίλος με σχετικό μαγαζι μου είπε οτι μονο ενα-δυο μοντέλα της kenwood ταιριάζουν,ισχύει?

Και κάτι ακόμη, βρήκα στο net κατι σαν μετασχηματιστές που ενώνουν το εργοστασιακό player με ipod και άλλα φορητα mp3 player. Ξέρει καποιος κατι γι'αυτό? Μαλιστα λένε οτι αν είναι ιpod τότε θα δουλέυουν και τα χειρηστιρια στο τιμόνι, απο οτι είδα τα βαζουν και κάποια καταστήματα στην Αθήνα.

thnks in advance
Άβαταρ μέλους
stamos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 06 Φεβ 2008, 16:06

Δημοσίευσηαπό nickpar » 08 Φεβ 2008, 14:22

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!
ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ MP3 !!
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: Τοποθέτηση mp3 player

Δημοσίευσηαπό ZooL » 08 Φεβ 2008, 16:56

Γεια σου Στάμο, καλώς ήλθες κι από 'μένα.

stamos έγραψε:...οπότε σκέφτηκα να τοποθετήσω ενα καινούργιο player. Θα κουμπώνει καλα ομως στην κονσόλα του kj?

Για head-units ύψους 1 din, υπάρχουν οι ανάλογες πλαστικές προσόψεις που γεμίζουν το κενό ανάμεσα στο player και το οβάλ άνοιγμα της κονσόλας.

stamos έγραψε:θα λειτουργουν τα χειριστήρια του τιμονιου?

Κάποιες εταιρίες ηχοσυστημάτων βγάζουν τους σχετικούς αντάπτορες γι' αυτή τη δουλειά. Συνήθως όμως είναι αρκετά ακριβοί...

stamos έγραψε:...βρήκα στο net κατι σαν μετασχηματιστές που ενώνουν το εργοστασιακό player με ipod και άλλα φορητα mp3 player. Ξέρει καποιος κατι γι'αυτό? Μαλιστα λένε οτι αν είναι ιpod τότε θα δουλέυουν και τα χειρηστιρια στο τιμόνι, απο οτι είδα τα βαζουν και κάποια καταστήματα στην Αθήνα.

Αν ο AUX /Ipod adapter που βρήκες είναι από την Αμερική, με τιμή συνήθως γύρω στα $50, τότε δυστυχώς δεν κάνει για τα Ευρωπαϊκά KJ (τουλάχιστον για τα μοντέλα του 2005+). Είχα πάρει ένα τέτοιο το οποίο όταν ήταν συνδεδεμένο δούλευε μεν μια χαρά, έθετε όμως το Keyless Entry module του αυτοκινήτου εκτός λειτουργίας (δεν δούλευε δηλαδή ο τηλεχειρισμός των κλειδαριών από το κλειδί). Με το που το έβγαζες, ξαναδούλευαν όλα κανονικά.

Κάποια άλλα ανάλογα adapters που βρήκα στο Internet στη Γερμανία, κάνουν τα διπλά λεφτά και βάλε (€100 περίπου), και θεωρητικά δουλεύουν. Είναι νομίζω αυτά που τοποθετούν και τα μαγαζιά εδώ (με κόστος γύρω στα €150 νομίζω). Δεν πήρα ποτέ τέτοιο τελικά για να σου πω αν όντως δουλεύει σωστά.

Αν βγάλεις κάποια άκρη ή αν κάνεις κάποια άλλη κίνηση, ενημέρωσέ μας εδώ αν θέλεις, προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ, thanxs!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: Τοποθέτηση mp3 player

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 08 Φεβ 2008, 20:39

Και εγώ το είχα ψάξει το θέμα αλλά μου είχαν πει ότι δεν θα δουλεύουν τα χειριστήρια στο τιμόνι. Μου είχαν προτείνει μια λύση με κάποια CDιέρα αν θυμάμαι καλά Kenwood η οποία παίζει 6 δίσκους και mp3 και μπορείς να την βάλεις με κάποιο interface και να λειτουργεί κανονικά. Το κόστος τότε (πριν από 1 χρόνο) ήταν περίπου 600 ευρώ.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 09 Φεβ 2008, 15:51

Λοιπόν εγώ έχω κάνει το εξής:

60€ αγόρασα ένα fm transmiter από Αμερική. Αυτό είναι ένα gadjetaki το οποίο εκπέμπει στα FM. Έχει είσοδο για στερεοφωνικό jack 3.5 mm όπου συνδέεις ότι mp3 player θέλεις. Ακόμη έχουν και usb για να συνδέσεις απευθείας ένα flashaki. Βέβαια χειριστήρια στο τιμόνι κ.τ.λ. τα ξεχνάς αλλά με 60 ευρουλάκια ακούς τα mp3 σου...

Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία στην Αθήνα έχουν @αμήσει τις συχνότητες και δεν μπορώ να βρω κάποια ελεύθερη. Αλλά από Αγίο Στέφανο και πάνω παίζει καμπάνα...

Δεύτερον υπάρχουν ανταπτοράκια που δίνουν δυνατότητα στο ήχο-σύστημα για AUX IN και χωρίς να χάνονται τα χειριστήρια του τιμονιού. Ένα πολύ καλό κατάστημα και με λογικές τιμές που κάνει παπάδες είναι ο Καλογερόπουλος http://www.kalogeropoulos.gr/homepage.asp?ITMID=5876
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

MP3 Player σε KJ

Δημοσίευσηαπό snest » 29 Φεβ 2008, 10:25

Υπάρχει η λύση στο θέμα Gadgets..... του Nickpar.
Το έχω τοποθετήσει και όλα λειτουργούν τέλεια.
KJ 2002 Limited

Old Man EMU Hard/Medium
ARB Air Locker Πίσω
BF Goodrich AT/MUD
Άβαταρ μέλους
snest
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004, 15:25
Τοποθεσία: Ελληνικό Αθήνα

Δημοσίευσηαπό stamos » 29 Φεβ 2008, 22:26

Τελικα τοποθετησα ενα mp3 player με υποδοχη για USB και AUX ΙΝ. Τα χειριστιρια του τιμονιου λειτουργουν αλλα για να γινει αυτο εβαλα και ενα adaptor το οποιο κοστισε ακομη 150€.

Φιλε snest το δικο σου δουλεψε κατευθειαν ή εβαλες και εσυ adaptor?

Αλλαξα και τα ηχεια γιατι κουδουνιζανε (εξαετια γαρ), βαλε κατι μασκακια, καλωδιακια, βυσματακια, π@π@ρ@κια πιασαμε τα 650€. :( :( :(

Οποτε μπαινω σε μαγαζια με τετοια μπιχλιμπιδια θελω να τα παρω ολα ρε παλικαρια :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
stamos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 06 Φεβ 2008, 16:06

Δημοσίευσηαπό snest » 03 Μαρ 2008, 11:15

stamos έγραψε:Τελικα τοποθετησα ενα mp3 player με υποδοχη για USB και AUX ΙΝ. Τα χειριστιρια του τιμονιου λειτουργουν αλλα για να γινει αυτο εβαλα και ενα adaptor το οποιο κοστισε ακομη 150€.

Φιλε snest το δικο σου δουλεψε κατευθειαν ή εβαλες και εσυ adaptor?

Αλλαξα και τα ηχεια γιατι κουδουνιζανε (εξαετια γαρ), βαλε κατι μασκακια, καλωδιακια, βυσματακια, π@π@ρ@κια πιασαμε τα 650€. :( :( :(

Οποτε μπαινω σε μαγαζια με τετοια μπιχλιμπιδια θελω να τα παρω ολα ρε παλικαρια :D :D :D :D


Εβαλα adaptor wireless και προγραμματιζόμενο με κόστος 25€.
To "μάτι" τοποθετήθηκε δίπλα στο χειρόφρενο.
KJ 2002 Limited

Old Man EMU Hard/Medium
ARB Air Locker Πίσω
BF Goodrich AT/MUD
Άβαταρ μέλους
snest
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004, 15:25
Τοποθεσία: Ελληνικό Αθήνα


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες