Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3.7

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 19 Μάιος 2008, 10:43

ermis1975 έγραψε:Εγώ που το έχω βρεί στην αντιπροσωπεία!?. και εχει 1 ετος εγγύηση, δεν πρέπει να τα έχουν δεί και επισκευάσει αυτά..?


"Παρε το αβγο και κουρευτο"

<Αν βάλω λαστιχάκια τύπου Scorpio ATR δε θα ρίξουν κατανάλωση.>

STR θελεις να πεις. Τα ATR ειναι 50-50 οποτε μαλον αυξηση θα εχεις.

< Επίσης το δέρμα φθείρεται εύκολα?>

Το δερμα ειναι μια χαρα. Απλα να προσεχεις τη θαλασσα. Εμενα εχει κανει κατι σημαδακια απο το αλατι. Το λαθος μου ειναι, οτι απο τη θαλασσα βρεγμενος, κατ' ευθειαν στο αμαξι.

Υ.Γ Γιατι δεν κοιτας το αυτοκινητο του 'zool' ?
Εχει κανει ολες τις ανακλησεις και ειναι ακομη στην εγγυηση. Θα σου θυμισω κατι. Οτι πληρωνεις περνεις
Καμια φορα το φτηνο στιχιζει πιο ακριβα
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 19 Μάιος 2008, 11:07

ermis1975 έγραψε:Γιατί καταλαβαίνω ενα μεταχειρισμένο οκ το πάς αντιπροσωπεία συνήθως για έλεγχο.. Οταν όμως πρόκειται να το αγοράσεισ απο τους ίδιους.. ? τους εμπιστεύεσαι?!

Όχι, δεν τους εμπιστεύεσαι.
Δεν θυμάμαι ποιος ήταν από εδώ μέσα, είχε αγοράσει από την αντιπροσωπεία και ενώ τον διαβεβαίωναν πως τα recalls είχαν γίνει, όταν το έψαξε μετά βρήκε ότι του έλεγαν παραμύθια.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ZooL » 19 Μάιος 2008, 11:27

ermis1975 έγραψε:Επίσης το δέρμα φθείρεται εύκολα? Σε πολλά που έχω δεί ΄δε μου αρέσει!.. Αερόσακους 4 ποιά μοντέλα έχουν. ?

Επειδή σε βλέπω πως το "εξαντλείς" το θέμα (και πολύ καλά κάνεις):

Για το δέρμα δεν ξέρω να σου πω.
Να σου πω όμως πως το '02 που κοιτάς, εκτός από 2 μόνο αερόσακους, έχει και 2 μόνο δισκόφρενα - πίσω έχει ταμπούρα. Νομίζω, δίσκοι πίσω μπήκαν από το 2003 και μετά.
Επίσης, αν είσαι σχετικά ψηλός, άνω του 1.70 ;), δεν είναι απίθανο ότι θα βρεις τα μπροστινά καθίσματα μάλλον άβολα στις μεγάλες διαδρομές: έχουν "κοντή" έδρα που δεν στηρίζει καλά τα πόδια.
Γενικά, αν μπορείς να πάρεις αυτοκίνητο παραγωγής 2005 και μετά (με το-face lift - ξεχωρίζει από τον μπροστινό προφυλακτήρα), γνώμη μου θα ήταν να το προτιμήσεις. Έχει αρκετές βελτιώσεις σε διάφορα σημεία (θα βρεις εύκολα τα σχετικά links).
Από το 2006 και μετά δε, το αυτοκίνητα αποκτά πλέον και όλο το πακέτο ηλεκτρονικών (που στην πράξη φοράει και το σημερινό ΚΚ): ESP, ERM, BAS, Traction Control, κλπ.

Ασφαλώς και όλα είναι θέμα budget βεβαίως.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 19 Μάιος 2008, 11:51

Το ψάχνω γιατί πάντα το μεταχειρισμένο με "τρόμαζε", και δεν έχω παρει ποτέ! Οπότε και το παραμικρό....σημαδάκι που άλλος δε θα κοίταζε εμένα με πειράζει. Πχ εχω βρεί πολλά με γρατζουνιές απο κλαδιά. Θα μου πείς τζίπ είναι...αλλά ανάλογα πως το βλέπει κανείς. Προσωπικά με ενδιαφέρουν οι χωματόδρομοι και τα χιόνια απτα στενά δρομάκια των βουνών και τα περάσματα μέσα απο κλαδιά..!
Βρήκα ενα του 2006 Renegade με 30.000χλμ 29500euro. Θα πάω να το κοιτάξω...
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό ZooL » 19 Μάιος 2008, 12:16

ermis1975 έγραψε:Βρήκα ενα του 2006 Renegade με 30.000χλμ 29500euro. Θα πάω να το κοιτάξω...

Όντως καλό ακούγεται αυτό. Να προσέξεις: 1η άδεια στην Ελλάδα το 2006 σημαίνει ημ. παραγωγής 4-10 μήνες πριν. Δες αν έχει κουμπί για το ESP πάνω στην κολόνα του τιμονιού. Και στην πόρτα του οδηγού έχει ταμπελάκι, όπου μαζί με το VIN και διάφορα άλλα αναγράφεται και ο μήνας κατασκευής (05/2007 - σ΄ αυτη τη μορφή νομίζω).

Μιας και είπες για σημαδάκια, γρατζουνιές, κλπ: όπως φαντάζεσαι, τα αυτοκίνητα που θα συναντήσεις εδώ μέσα κατά κανόνα έχουν περπατήσει αρκετά off-road. Οπότε μπορεί να το θέλουν το γυάλισμα τους κλπ για να φύγουν οι όποιες γρατζουνιές, σίγουρα. Από την άλλη όμως, επίσης κατά κανόνα, είναι και σχολαστικά συντηρημένα, από ανθρώπους που γενικά ψάχνονται και έχουν το μεράκι και τη γνώση για να τα κάνουν σωστά όλα αυτά.
Προσωπικά λοιπόν θα προτιμούσα να βρω ένα "μάχιμο" με τα όποια παράσημά του, παρά κάποιο που να διαφημίζεται ως προερχόμενο από "σύζυγο ιατρού", που ποιος ξέρει τι κακομεταχείριση ή πλημμελή συντήρηση μπορεί να έχει τραβήξει...
Γνωρίζω πχ KJ φίλης που "τραβάει" μονίμως δεξιά, γιατί το ένα του ψαλίδι έχει αλλάξει σχήμα σχεδόν (μαζί με τη ζάντα), επειδή κάθε μέρα παρκάρει στο γραφείο της πάνω σε ένα συγκεκριμένο κράσπεδο, καβαλώντας το με τα χίλια... 3 χρόνια τώρα...
Κι όταν θα το πάει για ανταλλαγή στην αντιπροσωπεία, αυτοί μετά θα το πουλήσουν ως αγρατζούνιστο ;) - που όντως είναι δηλάδή....

Μην παρεξηγηθώ παρακαλώ, δεν τα γράφω αυτά ούτε για να σε τρομάξω, ούτε για να "πουλήσω" βεβαίως. Αλλά αφού είπαμε να το εξαντλήσουμε το θέμα, ας το πιάσουμε απ' όλες τις πλευρές.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 19 Μάιος 2008, 13:50

ok τα καταλαβαίνω όλα αυτά...μιας και είμαι κάτοχος jimny! Απλά "λυπάμαι" αρκετά το αμάξι (κακό αυτό γιατί τα πουλάω σαν καινούρια), και γενικά προτιμώ το χιόνι και αποφεύγω τα κλαδάκια.
Εκανα ερώτηση για αυτό που βρήκα στην αντιπροσωπεία...για το αν θα θελει αργότερα...αμορτισέρ ...ψαλίδια...αν δουλεύουν ηλεκτρικά κλπ..! και μου είπανε οτι όλα αυτά θα είναι σαν καινούρια...
Εσείς τί θα κάνατε... (που έχετε κιόλας το ίδιο αμάξι) Είναι αυτό με τα ταμπούρα 2002 μοντέλο (εχει πρόβλημα φρένων?). Επίσης είδα ενα του 2006 αλλά παραγωγής 5 οπότε δεν είχε esp κλπ ηλεκτρονικά...
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 19 Μάιος 2008, 20:07

Όντως καλό ακούγεται αυτό. Να προσέξεις: 1η άδεια στην Ελλάδα το 2006 σημαίνει ημ. παραγωγής 4-10 μήνες πριν. Δες αν έχει κουμπί για το ESP πάνω στην κολόνα του τιμονιού.


Δεν έχει ESP ήταν 1η αδεια 1/2006 άρα παραγωγής 2005. Οι διαφορά απο του 2002 εκτός απο το καλύτερα δερματα μέσα ήταν οι δίσκοι πίσω...(μπαίνουν μετα?) Επίσης τιμόνι πολλαπλών λειτουργειών (κύριως για cruise control) και R/CD χωρίς τη κασέτα....μπαίνουν εύκολα?
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 19 Μάιος 2008, 21:38

Δισκόφρενα μπήκανε στα μοντέλα 2004 και μετά.Προβλημα δεν ξέρω αν έχουν τα ταμπούρα, αλλα αν βάλεις 2 t βάρος και το φορτίο που κουβαλάς, καλύτερα δίσκοι! Τετρακίνηση εμπλέκεις μέχρι τα 80km τα full & part time και με Ν και σχεδόν ακίνητος τα κοντά.Δέρματα με λίγη προσοχή ειναι Ο.Κ. Αν περιμένεις απο τα λάστιχα να μειώσεις κατανάλωση!!!! κοίτα τίποτ' άλλα.
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 19 Μάιος 2008, 22:39

ermis1975 έγραψε:Οι διαφορά απο του 2002 εκτός απο το καλύτερα δερματα μέσα ήταν οι δίσκοι πίσω...(μπαίνουν μετα?) Επίσης τιμόνι πολλαπλών λειτουργειών (κύριως για cruise control) και R/CD χωρίς τη κασέτα....μπαίνουν εύκολα?

Μωρέ όλα μπαίνουν μετά.
Το θέμα είναι πόσο θα κοστίσουν για να μπουν - πάρε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να ρωτήσεις τιμές γι' αυτά τα 2-3 πράγματα που σ' ενδιαφέρουν, έχε stand-by και τα υπογλώσσια ;)
Αν ξεκινήσεις μ' αυτή τη λογική και με τις τιμές της αντιπροσωπείας, μπορεί και να φτάσεις σε budget στα επίπεδα ενός καινούριου KK...

Κατ' αυτή την έννοια λοιπόν, ίσως είναι πράγματι καλύτερα να κοιτάξεις για καινούριο patriot με τις 70 δόσεις, όπως νομίζω είχες γράψει κάποια στιγμή. Στα χιόνια και σε λοιπές light καταστάσεις νομίζω μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 19 Μάιος 2008, 23:10

Βασικά μου αρέσει το cherokee γι αυτό την ψάχνω.. Και μπορεί να παίξει και κανένα δωράκι γι αυτό ρωτάω αν μπαίνει μετά. Εχω βρεί και μοντέλα του 2004 (με σχεδόν ίδια τιμή). Ψάχνομαι για μεταχειρισμένο για το λόγο οτι .. είδα ποσο πολύ πέφτουν οι τιμές μεταπώλησης των καινούριων...έχω πουλήσει 3 του κουτιού και επίσης τα ψιλοβαριέμαι και θέλω να αλλάζω συχνά αμάξια και το κυριότερο...επειδή οδηγώ και μηχανή καθημερινές...αλλά και 2ο μικρό, δε κάνω χλμ. και είναι κρίμα να πάρω πχ 1 καινούριο και να κάθεται...μέχρι να το βαρεθώ και να το πάρει ο επόμενος καινούριο! Επίσης αν ψάχνεται κανεις χωρίς άτοκες.... γίνονται καλές εκπτώσεις!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό jeep2008 » 20 Μάιος 2008, 00:13

ermis1975 έγραψε:Βασικά μου αρέσει το cherokee γι αυτό την ψάχνω.. Και μπορεί να παίξει και κανένα δωράκι γι αυτό ρωτάω αν μπαίνει μετά. Εχω βρεί και μοντέλα του 2004 (με σχεδόν ίδια τιμή). Ψάχνομαι για μεταχειρισμένο για το λόγο οτι .. είδα ποσο πολύ πέφτουν οι τιμές μεταπώλησης των καινούριων...έχω πουλήσει 3 του κουτιού και επίσης τα ψιλοβαριέμαι και θέλω να αλλάζω συχνά αμάξια και το κυριότερο...επειδή οδηγώ και μηχανή καθημερινές...αλλά και 2ο μικρό, δε κάνω χλμ. και είναι κρίμα να πάρω πχ 1 καινούριο και να κάθεται...μέχρι να το βαρεθώ και να το πάρει ο επόμενος καινούριο! Επίσης αν ψάχνεται κανεις χωρίς άτοκες.... γίνονται καλές εκπτώσεις!

Καλα,μιλαμε ειναι σαν να ακουω τον εαυτο μου!!! :lol: :lol: 4 αυτοκινητα σε 5 χρονια!!γι αυτο κ το wranglerακι μου το πηρα μεταχειρισμενο κ σωθηκα! :wink:
TJ
Άβαταρ μέλους
jeep2008
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:50

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 20 Μάιος 2008, 00:22

Καλά δεν άλλαξα 4 σε 5 χρόνια...Μέσος όρος κρατάω 4 χρόνια το αμάξι .. Εχω αλλάξει εκτός απο το 1ο ..το οικογενειακό, 3 καινούρια και πάω για το 4ο....jimny 2 ετων.
Το Wrangler.. είναι και θα είναι η...αδυναμία μου! Ειδικά το καινούριο. Αλλά για να το πάρεις θές άνεση οικονομική και συμβιβασμό με τους χώρους ή 2ο μεγαλύτερο.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 20 Μάιος 2008, 08:43

και εγω ειμαι ΥΠΕΡ του μεταχειρισμενου ....
τα τελευταια 5 χρονια εχω αλλαξει 6 αυτοκινητα, και το μονο που εχω κρατησει τα τελτυταια 2+ χρονια ειναι το Grand Cherokee μου το οποιο και πραγματικα το λατρεψα....
Σε κανενα απο αυτα δεν ειχα προβλημα κανενα, και ημουν απο ολα πολυ ευχαριστημενος....επειδη βεβαια επαιζε βοηθεια απο φιλο και αγορα δικια μου απ΄εξω (
Γερμανι ) σχεδον απο κανενα δεν εχω χασει λεφτα !( ή εχω χασει παρα πολυ λιγα !)

τωρα φιλε ermis1975 :
για να βαλεις τα πραγματαπου θελεις σε ενα αυτοκινητο οπως τα βλεπω χονδρικα να υπολογιζεις κανα €3000-€4000 τουλαχιστον !
οποτε ΔΕΝ αξιζει τον κοπο καν.....και θα σου εχουν βαλει και χερι στο αυτοκινητο οι μηχανικαρες εδω της ελληνικες αντιπροσωπειας και αντε να βρεςι ακρη μετα !
ειναι οτι ειπε καποιος παραπανω...οτι πληρωνεις παιρνεις....
αμα εχεις βρει ενα Cherokee που σου αρεσει με €17000 και θελεις να του βαλεις αυτα που λες + να υποθεσω οτι θα χρειαζεται και κανενα λαστιχακι + κανενα σερβις δηλαδη αλλα €6000 τουλαχιστον συνολικα αστο.......
ανεβασε λιγο το μπατζετ σου και ψαχνε για κατι καλυτερο κοντα στα €22000.
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 20 Μάιος 2008, 09:35

Παιδιά..βρήκα ενα πολύ οραίο αμάξι που έχει όλα αυτά που θέλω...2002(οροφή, τιμόνι με χειριστήρια, μπές δέρμα πρόσφατα τοποθετημένο και ολοκαίνουριο...book service στα 19500 1η τιμή). Εχει κάνει λέει το μεγάλο service ιμάντες κλπ (στα πόσα γίνεται αυτό?) και έχει 110.000χλμ. Αυτό με τρομάζει... Πρέπει? Το αμάξι το βρήκα τέλειο μέσα!...περιποιημένο... και αγρατζούνιστο έξω. Απο επαρχία. Απλά εγγυήσεις κλπ δε νομίζγ οτι έχει.... Ότι πιάσει το μάτι μου...
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 20 Μάιος 2008, 10:44

και έχει 110.000χλμ. Αυτό με τρομάζει...


Και εμενα με τρομαζει! Και δεν ειναι μονο αυτο. Θα εχεις αμαξι 6ετων ηδη. Θα το κρατησεις 2-3χρονια. Θα φτασει περιπου 180.000χλμ. Πως θα το πουλησεις μετα και ποιος θα το παρει.
Γνωμη μου. Το πολυ 2 ετων, αν δεν θες να το παντρευτεις!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 20 επισκέπτες