Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΨΗΛΩΜΑ - ΑΝΩ ΨΑΛΙΔΙΑ CHEROKEE KJ

ΨΗΛΩΜΑ - ΑΝΩ ΨΑΛΙΔΙΑ CHEROKEE KJ

Δημοσίευσηαπό Artsikoulas » 25 Φεβ 2008, 13:43

Γειά σας και καλώς σας βρήκα . Το πρόβλημα που δημιουργείται στα άνω ψαλίδια ( Α arms ) του KJ με την ανάρτηση Skyjacker 2,5'' είναι γνωστό. Επίσης , είναι γνωστό ότι μόνο στην Αμερική πωλούνται τα JeepinByAl άνω ψαλίδια που λένε πως λύνουν το πρόβλημα .Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτούς που την έχουν βάλει αν υπάρχει άλλη λύση με τα άνω ψαλίδια στην Ελλάδα διότι δεν θέλω να τα φέρω από την Αμερική για λόγους ασφαλείας και άγνωστων δασμών .
Άβαταρ μέλους
Artsikoulas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 13:36
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΨΗΛΩΜΑ - ΑΝΩ ΨΑΛΙΔΙΑ CHEROKEE KJ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 28 Φεβ 2008, 13:02

Καλημέρα, καλώς ήλθες!

Τα προβλήματα στα άνω ψαλίδια του KJ δημιουργούνται όταν το lift που προκύπτει από την after-market ανάρτηση ανεβαίνει πάνω από τις 2"-2.5"(6cm+). Η μόνη λύση στην περίπτωση αυτή είναι τα ψαλίδια του AllJ - θέμα "προσαρμογής" ανάλογης πατέντας εδώ στην Ελλάδα φαντάζομαι δεν παίζει, γιατί ακόμη κι αν έφτιαχνε κάποιος κάτι παρόμοιο, ποιος θα τα δοκίμαζε?

Από την άλλη, υπάρχουν και λύσεις που δίνουν συνολικά μικρότερο lift, όπως πχ. η λύση της OME που βγαίνει περίπου στα 4cm. Σ' αυτή την περίπτωση η γεωμετρία της ανάρτησης δεν ξεπερνάει τα όρια της και γενικά δεν υπάρχουν προβλήματα με τα πάνω ψαλίδια. Το μόνο "μείον" της λύσης αυτής κατ' εμέ, είναι ότι δεν δίνει αρκετό "αέρα" ώστε να περάσεις σε κάποια ικανοποιητικά μεγαλύτερη διάσταση τροχών (πχ. 245/75R16), που είναι και ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους μπορεί να θέλεις να αλλάξεις ανάρτηση...

Σίγουρα υπάρχουν πολλά περισσότερα που μπορείς να διαβάσεις σχετικά, από ανθρώπους εδώ μέσα που έχουν δοκιμάσει διάφορες λύσεις - χρησιμοποίησε την "αναζήτηση" του forum.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Artsikoulas » 29 Φεβ 2008, 17:40

Ευχαριστώ Zool . Μάλλον θα καταφέρω να βρω τα ψαλίδια αυτά και να βάλω τη Skyjacker 2,5" . Υπάρχει κάποιος να μου πει εντυπώσεις από το συνδυασμό αυτό ( ανάρτησης και άνω ψαλιδιών jeepinByAl) ;;; Κυρίως πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο στο δρόμο διότι εκτός θα είναι σίγουρα καλύτερο .
Άβαταρ μέλους
Artsikoulas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 13:36
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nickpar » 29 Φεβ 2008, 20:17

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΤΑΚΙ ΠΙΟ ΠΑΛΑΙΑ .ΕΧΩ ΧΑΛΑΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΣΤΑ ΨΑΛΙΔΙΑ .ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΛΑΞΑ ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΟΜΕ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΤΗΣ SKYJACKER..ΕΧΑΣΑ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ SKYJACKER..ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Artsikoulas » 01 Μαρ 2008, 09:02

Δηλαδή , ακόμη και με τα άνω ψαλίδια του Jeepinbyal χάλασαν τα μπαλάκια ;; Για αυτό το λόγο νομίζω τα βάζουν , για να μην έρχονται σε επαφή και να μη χαλάνε . Σε κάθε περίπτωση , θα ήθελα να μου πεις , σε περίπτωση που χαλάσουν τα μπαλάκια των άνω ψαλιδιών του Jeepinbyal , επισκευάζονται στην Ελλάδα ; και που ;
Άβαταρ μέλους
Artsikoulas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 13:36
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 01 Μαρ 2008, 11:08

Artsi, εγώ με τον Νίκο, είμαστε νομίζω οι μόνοι που έχουμε βάλει τα ψαλίδια. Έχουμε και οι δύο το skyjacker 2.5". Στα ψαλίδια, το μειονέκτημα είναι ότι δέν επισκευάζονται. Τα πλεονεκτήματα όμως είναι (εκτός του ότι δέν βρίσκουν στο ελατήριο) ότι είναι γρασσαριζόμενα, και άν χαλάσουν, αλλάζεις μόνο τα μπαλάκια, και όχι όλο το ψαλίδι (όπως γίνεται με τα "μαμά"). Άν θυμάμαι το κόστος, στην αμερική έχουν 25 δολλάρια το ένα. Άν παραγγείλεις τα ψαλίδια, παρήγγειλε και ένα έξτρα σέτ μπαλάκια.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό nickpar » 01 Μαρ 2008, 11:55

Artsikoulas έγραψε:Δηλαδή , ακόμη και με τα άνω ψαλίδια του Jeepinbyal χάλασαν τα μπαλάκια ;; Για αυτό το λόγο νομίζω τα βάζουν , για να μην έρχονται σε επαφή και να μη χαλάνε . Σε κάθε περίπτωση , θα ήθελα να μου πεις , σε περίπτωση που χαλάσουν τα μπαλάκια των άνω ψαλιδιών του Jeepinbyal , επισκευάζονται στην Ελλάδα ; και που ;


ΤΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ME TA JEEPINBYAL ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΑΝ ΑΚΟΜΑ ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΜΑ...ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο SKARTOS.. ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΊΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΕ ΜΕΤΑ...ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ... :?: :?:
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Artsikoulas » 01 Μαρ 2008, 19:21

Θα σας πω ένα κουφό : Βρήκα τα Α- Arms του Jeepinbyal μεταχειρισμένα 300 ευρώ . Να τα πάρω ή θα φάω καμιά φόλα; :( :( Το πρόβλημα είναι ότι τα έχει βρει ένας φίλος μου , ο οποίος και θα μου τα αγοράσει , αλλά αν είναι χαλασμένα τα μπαλάκια δεν ξέρω αν θα το καταλάβει . Υπάρχει τρόπος να το καταλάβει πριν να τα πάρει και πριν να τα φορέσω στο αυτοκίνητο ;
Άβαταρ μέλους
Artsikoulas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 13:36
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 01 Μαρ 2008, 20:59

Αν είναι να φας τη φόλα πάντως, δεν θα είναι από τα μπαλάκια, $25 το ένα κάνουν άλλωστε...

Τη φόλα θα τη φας αν τα ψαλίδια δεν είναι τα γνήσια, αλλά καμιά πατέντα "τύπου AllJ"...
Αν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι αυτό που παίρνεις είναι όντως the real thing, τότε πάρ' τα κι ας θέλουν αλλαγή τα μπαλάκια.
Με πολύ χοντρικούς υπολογισμούς, θα γλυτώσεις ένα σεβαστότατο €200άρι έτσι (καινούρια κάνουν $385. Βάλε άλλα $150 μεταφορικά = $535, δηλαδή € 350. Δασμοί + ΦΠΑ άντε να πάνε κα'να €150άρι ακόμη, σύνολο €500).

Ελλάδα τα βρήκες τα μεταχειρισμένα? Μπορείς να ξέρεις ποιος τα είχε βάλει στο KJ του και γιατί τα βγάζει?

Εγώ στη θέση σου πάντως δεν ξέρω αν θα τα έπαιρνα μεταχειρισμένα από Ελλάδα - νομίζω δεν θα μπορούσα να είμαι σίγουρος, αφού δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με τα γνήσια.
Για σειριακούς αριθμούς κλπ, ούτε συζήτηση - ο AllJ είναι ένα απλό μηχανουργείο και μου φαίνεται απίθανο να μπορείς να βγάλεις τέτοιου είδους άκρη...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Artsikoulas » 02 Μαρ 2008, 07:59

Τα ψαλίδια τα βρήκε ο φίλος μου σε μάντρα μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και ανταλλακτικών και ο ιδιοκτήτης του είπε ότι τα έβγαλε από KJ που έφερε από Γερμανία ( και μάλιστα είπε στο φίλο μου "κάτι κόκκινα δεν είναι;"). Οδηγούμαι κυρίως στη λύση αυτή διότι θέλω να αποφύγω την εισαγωγή από την Αμερική χωρίς να ξέρω ακριβώς τα έξοδα που απαιτούνται . Το θέμα είναι ότι αν είναι χαλασμένα τα μπαλάκια και πάλι δεν θα αποφύγω την εισαγωγή τους .
Άβαταρ μέλους
Artsikoulas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 13:36
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nickpar » 02 Μαρ 2008, 14:59

ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΤΗΣ moog ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ...ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΉ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ...

http://www.car-stuff.com/mmparts/jeep-c ... joint.html


ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ (Alternate - Moog K772)

Part Number :ALL56214
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης