Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υγραεριοκινηση σε Jeep !

Δημοσίευσηαπό exta629 » 03 Δεκ 2008, 22:33

Είναι πραγματικά εγκληματικό!!!πριν λίγο έβαλα στο αεροδρόμιο και το έχει ακόμα 0,59!!Φίλε από θεσ/νικη που βάζεις με πόσο είπες (0,435) μην ξαναγράψεις γιατί ή δεν πρέπει να το πω στην γυναίκα μου ή πρέπει να ανεχτώ να με κοροιδεύει !!!που βάζω όσο και η βενζίνη στην Βάρης-Κορωπίου!!!Και τα έχω πάρει στο κρανίο που η εξωτερική αντλία έχει καμμένα τα λαστιχάκια και δεν κάνει καλή επαφή κια βάζω από την εσωτερική που δεν έχει καθόλου πίεση!!!Τόσο χρόνο μου πέρνει που τα παιδιά δεν αντέχουν να περιμένουν και μου στοιχίζει τα διπλάσια με τα σνακς και τα λοιπά που τους πέρνω για να τους ξεγελάσω!!!

αυτά!!
Άβαταρ μέλους
exta629
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 21:02
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού Αττικής

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 04 Δεκ 2008, 10:00

star-mkb έγραψε:Πράγματι παιδιά,εδώ στην Θεσ/νίκη πληρώνουμε φθηνότερα το γκάζι οπότε νομίζω ότι ακόμη και τώρα η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του γκαζιού.Προχθές έβαλα με 0,435/λίτρο!!!!!!!!!



Αυτα ειναι !!

Για ολη μια φορα φαινεται σε κολο-πολη ζουμε !!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

...

Δημοσίευσηαπό mobile » 04 Δεκ 2008, 10:49

Χθες βραδυ τιμη αεριου πισω απο τα κτελ Θεσ\νικης 0.479!!!!
mobile
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Οκτ 2006, 08:40
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

...

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 18 Δεκ 2008, 09:41

Εγω εβαλα χθες στον Αλιμο με €0.549 !!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

...

Δημοσίευσηαπό exta629 » 20 Δεκ 2008, 09:44

χθες αεροδρόμιο 0,55!!!
μόνο που το τεπόζιτό μου που είναι 90 λιτρα πήρε 91,74 λίτρα!!!!!τι γίνεται ρε παιδιά??το λογικό δεν θα ήταν να παίρνει λιγότερα από την συνολική θεωρητική χωρητικότητα???
το ίδιο "πρόβλημα" είχε και στην Βάρης -Κορωπίου η shell κια ήταν κλειστό μισό μήνα!!Δηλαδή γεμίζω και τα σωληνάκια????
Άβαταρ μέλους
exta629
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 21:02
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού Αττικής

...

Δημοσίευσηαπό exta629 » 20 Δεκ 2008, 09:52

Α!! και μιά απορία!όταν το σανιδώσω για κάποια προσπέραση, με γκάζι κατάσταση, το 4.0 auto μου γονατίζει στιγμιαία και μετά ξεχύνεται!!!με την βενζίνη δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα!!!να υποθέσω ότι τελικά θέλει απαλό πόδι το γκάζι!!!εγώ πια με τις εναλλαγές καυσίμου σαν απλός χρήστης αυτοκινήτου νοιώθω όσο και αν δεν θέλω να το παραδεχτώ μειωμένη απόδοση σε σχέση με την βενζίνη.
αλλά το γουστάρω το τουτού any way!!
Άβαταρ μέλους
exta629
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 21:02
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού Αττικής

Re: ...

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 20 Δεκ 2008, 10:13

exta629 έγραψε:Α!! και μιά απορία!όταν το σανιδώσω για κάποια προσπέραση, με γκάζι κατάσταση, το 4.0 auto μου γονατίζει στιγμιαία και μετά ξεχύνεται!!!με την βενζίνη δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα!!!να υποθέσω ότι τελικά θέλει απαλό πόδι το γκάζι!!!εγώ πια με τις εναλλαγές καυσίμου σαν απλός χρήστης αυτοκινήτου νοιώθω όσο και αν δεν θέλω να το παραδεχτώ μειωμένη απόδοση σε σχέση με την βενζίνη.
αλλά το γουστάρω το τουτού any way!!


τι να σου πω?
στον ιδιο κινητηρα εγω παντως δεν βλεπω διαφορες....
γιατι δεν το κοιτας....?

κατα τ΄αλλα μετα απο τοσο καιρο .....ειμαι πολυ ευχαριστημενος.....
και αμα παει και το γκαζι στις τιμες της Θεσσαλονικης....τοτε ακομα καλυτερα !!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: ...

Δημοσίευσηαπό exta629 » 03 Μαρ 2009, 16:41

πριν λίγο ήρθα από σερβις (υγραερίου)από αλίμου (Αλέξανδρος-BP).Εβγαλε το φίλτρο και μου έδειξε μισή χούφτα σκουριά.Για αυτό μάλλον είχα κάποια προβλήματα!!!Εβαζα κατα αποκλειστικότητα στην SHELL ΑΕΡΟΔΡΟΜΪΟΥ..Σαν να πήρα άλλο αυτοκίνητο και από ήχο και από απόδοση και τελικά με βάση το τριπ Που παρακολουθούσα και από κατανάλωση !!!!!!ήδη 3 λίτρα ή ένδειξη πιο κάτω !!!!τελικά ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός !!!!δεν είχα χρόνο ούτε τα πιο απλά πράγματα να διαπιστώσω!!!....ΑΑΑΑΑ και 0,62Ε ενώ μου ειπε στην BP ότι οι άλλοι το πήγαν 0,71 και πάνω.με βενζίνη 0,87Ε...ΑΝΑΘΕΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους
exta629
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 21:02
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού Αττικής

Re: ...

Δημοσίευσηαπό YGRAERIOKINISI » 06 Μαρ 2009, 12:46

exta629 έγραψε:πριν λίγο ήρθα από σερβις (υγραερίου)από αλίμου (Αλέξανδρος-BP).Εβγαλε το φίλτρο και μου έδειξε μισή χούφτα σκουριά.Για αυτό μάλλον είχα κάποια προβλήματα!!!Εβαζα κατα αποκλειστικότητα στην SHELL ΑΕΡΟΔΡΟΜΪΟΥ..Σαν να πήρα άλλο αυτοκίνητο και από ήχο και από απόδοση και τελικά με βάση το τριπ Που παρακολουθούσα και από κατανάλωση !!!!!!ήδη 3 λίτρα ή ένδειξη πιο κάτω !!!!τελικά ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός !!!!δεν είχα χρόνο ούτε τα πιο απλά πράγματα να διαπιστώσω!!!....ΑΑΑΑΑ και 0,62Ε ενώ μου ειπε στην BP ότι οι άλλοι το πήγαν 0,71 και πάνω.με βενζίνη 0,87Ε...ΑΝΑΘΕΜΑ!!!


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..παρακολουθω καιρό την συζητηση.Καταρχην σε ποιον σταθμό υγραερίου έχει το υγραέριο 0.71?το υγραέριο κυμαίνεται σε όλη την Ελλάδα από 0,50 έως 0,62 (εκτός από ένα πρατήριο εντός Αθηνών)
καλο ειναι να κανετε ερευνα πρωτα.

Όσον αφορά την σκουριά δεν οφείλεται κατά 100% στο υγραέριο αλλά από την φιάλη.

Απλά ο κάθε εγκαταστάτης προσπαθεί να βγάλει τις εύθηνες από πάνω του.

Πρέπει να ψάχνεται την πιστοποίηση του κάθε εγκαταστατη ,και πιστοποίηση συνεργείου.

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία και διευκρίνηση.

Με εκτίμηση
Μπιρμπος Χρήστος
Άβαταρ μέλους
YGRAERIOKINISI
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Μαρ 2009, 12:25
Τοποθεσία: A.I.RENTIS

Re: ...

Δημοσίευσηαπό exta629 » 06 Μαρ 2009, 15:27

καταρχήν το 0,71 μου το είπε ο άνθρωπος που μου έβαλε υγραέριο στην BP Αλίμου ότι το έχουν άλλοι!!!
εγώ δεν το έχω διαπιστώσει ακόμη στο αεροδρόμιο που βάζω κατά αποκλειστικότητα γιατί δεν με βολεύει άλλο πρατήριο!!!
το 100% που λέτε αφορά οτι δεν οφείλεται ΜΟΝΟ στο Υγραέριο ή οτι οφείλεται ΜΟΝΟ στην φιάλη????
οσο αφορά την πιστοποίηση αναφέρεσε στην νομιμη δηλαδή ότι μπορεί με τα χαρτιά που θα σου δώσει να περάσει για την άδεια ή πιστοποποίση ποι'ότητας τύπου ISO ας πούμε που αφορά ενδεικτικό ποιότητας προς τον πελάτη???
πάντως ήσουν σαφέστατος με αυτά που λες !!!!!!
ευχαριστώ από μένα Χρήστο
Άβαταρ μέλους
exta629
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 21:02
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού Αττικής

Re: ...

Δημοσίευσηαπό YGRAERIOKINISI » 06 Μαρ 2009, 16:08

exta629 έγραψε:καταρχήν το 0,71 μου το είπε ο άνθρωπος που μου έβαλε υγραέριο στην BP Αλίμου ότι το έχουν άλλοι!!!
εγώ δεν το έχω διαπιστώσει ακόμη στο αεροδρόμιο που βάζω κατά αποκλειστικότητα γιατί δεν με βολεύει άλλο πρατήριο!!!
το 100% που λέτε αφορά οτι δεν οφείλεται ΜΟΝΟ στο Υγραέριο ή οτι οφείλεται ΜΟΝΟ στην φιάλη????
οσο αφορά την πιστοποίηση αναφέρεσε στην νομιμη δηλαδή ότι μπορεί με τα χαρτιά που θα σου δώσει να περάσει για την άδεια ή πιστοποποίση ποι'ότητας τύπου ISO ας πούμε που αφορά ενδεικτικό ποιότητας προς τον πελάτη???
πάντως ήσουν σαφέστατος με αυτά που λες !!!!!!
ευχαριστώ από μένα Χρήστο


Εννοω τα χαρτια για να ειναι νομιμη η εγκατασταση.Δηλαδη τα απαιτουμενα εγραφα που χρειαζονται στο ΚΤΕΟ και στο υπουργειο για την αναγραφη του υγραεριου στην αδεια του αυτοκινητου.(Νουμερα του κιτ εγκαταστασης και φιαλης τα οποια εχουν εγκριθει απο το Ελληνικο υπουργειο και υπευθηνη δηλωση εγκαταστατη ο οποιος εχει αδεια εξασκησεως επαγγελματος).

Οσον αφορα το κιτ εγκαταστασης του υγραεριου πρεπει να ειναι πιστοποιημενο και εγκεκριμενο απο το υπουργειο μεταφορων.Το συνεργειο και ο τεχνικος πρεπει να εχει πιστοποιηση εγκαταστασεων υγραεριου lpg απο το Ελληνικο υπουργειο.

Επισης δεν υπαρχει ISO εγκαταστασεων lpg, παρα μονο η πιστοποιηση του ΟΗΕ "67R'LPG και "110R"-"115"CNG(φυσικο αεριο) για τα κιτ εγκαταστασης.

Το φυσικο αεριο CNG συντομα θα ειναι εφικτο και στα ΙΧ στην χωρα μας.

Οσον αφορα την φιαλη ,οσες σχεδον ειναι εκτος ΕΟΚ εχουν ορισμενα προβληματα.

Οι εγκαταστασεις της shell στο Αεροδομιο ειναι απο τα πιο συχρονα και πιο καινουργια πρατηρια στον Ελλαδικο χωρο και δεν υπαρχει προβλημα σκουριας στο καυσιμο .(θα το ειχαμε διαπιστωσει απο τον στολο αυτοκινητων του Διεθνη Αερολιμενα τα οποια κινουνται με υγραεριο lpg)

Tιμη πανω απο 0.65 και πανω εχουμε μονο στην κρητη λογο του μεγαλου κοστους μεταφορας.Απο τις πληροφοριες που εχουμε συντομα θα εχουμε πτωση στην τιμη του υγραεριου.[/list]
Άβαταρ μέλους
YGRAERIOKINISI
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Μαρ 2009, 12:25
Τοποθεσία: A.I.RENTIS

Re: ...

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 08 Μαρ 2009, 18:33

YGRAERIOKINISI έγραψε:.Απο τις πληροφοριες που εχουμε συντομα θα εχουμε πτωση στην τιμη του υγραεριου.



ΜΑΚΑΡΙ !!!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: ...

Δημοσίευσηαπό Cherokas » 08 Μάιος 2009, 18:47

Gia xara se olous.

Katarxin tha ithela na sas eyxaristisw gia tis plirofories pou exete grapsei edw.
Xthes egina katoxos enos Grand Cherokee tou 2000 me fysiko aerio kai oi plirofories pou grapsate edw epeksan kathoristiko rolo stin apofasi agoras.

Egw zw monima sto Londino kai edw to LPG kostizei 51cents kai i venzini 98cents opote to kerdos einai poli megalo opws katalavenete.

Ithela na rwtisw an exei kaneis idea kathe poso (km kai mines) prepei na kanei kapoios service sto systyma aeriou giati vrepw mia mikri miwsi tis apodosis tou kinitira kai ypothetw oti thelei service.

P.S.
Zitw sygnwmi gia ta "Greeklish" alla menw xronia eksw kai an egrafa sta ellinika tha me petagan eksw gia ypervoliki anorthografia!
Άβαταρ μέλους
Cherokas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 18:25
Τοποθεσία: London, United Kingdom

Re: ...

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 08 Μάιος 2009, 22:13

εμενα το συστημα οταν θελει καποια αλλαγη καποιο φιλτρο με ειδοποιοει μονο του .....
ειναι περιπου καθε 200 ωρες οδηγησης.....περιπου........μεσος ορος σε χιλιομετρα....περιπου 15.000....περιπου !!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: ...

Δημοσίευσηαπό kordim » 18 Μάιος 2009, 17:45

kalispera se olous,
8a ithela kapoios na mou pei poso exei ftasei to ygraerio autes tis meres kai an kapoios evale prosfata to sistima posa tou piran?
thanks
Άβαταρ μέλους
kordim
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 16:08

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες