Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υγραεριοκινηση σε Jeep !

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 01 Νοέμ 2010, 10:36

Συνεχίζω με τις παρατηρήσεις μου μήπως και βοηθήσουν κάποιους.
Αναψε το κίτρινο λαμπάκι "Check engine" όταν το πήγα στον κόφτη το αυτοκίνητο και μετά έσβυσε. Μετά απο ~200Χλμ σε ανηφόρα με κρύο σε βουνό μου άναψε και πάλι το λαμπάκι αλλά δεν έσβυσε παρά μόνο μετά απο ~300Χλμ.

Το πήγα σήμερα στο συνεργείο και μου άλλαξαν τη χαρτογράφηση λέγοντάς μου ότι δεν ήταν τίποτα και ότι δεν θα ξανασυμβεί. Η κατανάλωση δεν είναι υψηλη.

Τελικά η απόδοση του κινητήρα είναι μια χαρά. Και με τρειλερ και σε εθνική κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό cousto » 01 Νοέμ 2010, 12:11

z1000 έγραψε:
kiriakos έγραψε:Τι εγγύηση σου δίνει???
Πόσο σου κόστισε συνολικά στο εν λόγω συνεργείο?

ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ 1600ΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ ,ΤΕΛΟΣ ΚΤΕΟ ΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ,ΑΝ ΘΕΣ ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ,Η ΤΟ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙ,ΤΣΑΜΠΑ

Η τιμη ειναι κανονικη, οσο και των υπολοιπων, η εγγυηση τι περιλαμβανει?
Μονο για τα εξαρτηματα της συσκευης?
Άβαταρ μέλους
cousto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007, 14:24
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό z1000 » 04 Νοέμ 2010, 18:36

cousto έγραψε:
z1000 έγραψε:
kiriakos έγραψε:Τι εγγύηση σου δίνει???
Πόσο σου κόστισε συνολικά στο εν λόγω συνεργείο?

ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ 1600ΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ ,ΤΕΛΟΣ ΚΤΕΟ ΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ,ΑΝ ΘΕΣ ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ,Η ΤΟ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙ,ΤΣΑΜΠΑ

Η τιμη ειναι κανονικη, οσο και των υπολοιπων, η εγγυηση τι περιλαμβανει?
Μονο για τα εξαρτηματα της συσκευης?

lΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΡΓΑΕΡΙΟΥ,ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑΞΑ ΒΑΛΒΙΔΑ ΕΠΑΓΩΓΗΣ(ΠΟΛΥΒΑΛΒΙΔΑ) ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ)ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 1000
Άβαταρ μέλους
z1000
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 14:40

Δημοσίευσηαπό z1000 » 04 Νοέμ 2010, 18:39

johnfox έγραψε:Παράκληση ..... μήν γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ , είναι σαν να "φωνάζεις"
Σορρυ
Άβαταρ μέλους
z1000
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 14:40

Δημοσίευσηαπό z1000 » 04 Νοέμ 2010, 19:07

Καλησπέρα σε όλους ,λοιπόν κανονικά θα έπρεπε να έγραφα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα διότι όντως σήμερα φωνάζω.
Λοιπόν χθες πήγα το jeep στο συνεργείο και έμεινε μέσα για αλλαγή χαρτογράφησης και αλλαγή πολυβαλβίδας .
Το πήρα και κατέβαινα από τον ΖΙΑΚΑ Λυκόβρυση με βενζίνη ,όλα οκ .
Κατανάλωση 70 χιλιόμετρα 8.5 ευρώ!!!
Απίστευτο.
Βάζω υγραέριο στην ΑΛΙΜΟΥ ΒΡ και με το που Έφυγα από εκεί πάλι το λαμπάκι το πορτοκαλί, και αρρυθμίες ο κινητήρας και άλλαζε μονό του σε βενζίνη .
Τα πήρα άσχημα τους πήρα τηλέφωνο κ έγινε χαμός προσπάθησαν να με καθησυχάσουν.
Τα έχω πάρει σε 5 μέρες έχω κάνει την Λυκόβρυση – Γλυφάδα λες κ είναι το ψιλικατζίδικα της γειτονιάς..
Το μονό καλό είναι ότι ο δείκτης του ρεζερβουάρ λειτουργεί.
Ερώτηση τώρα μήπως το χαλάσαμε? Μήπως δεν το σηκώνει το υγραέριο?(εγκέφαλος)
Μάπας ήταν χαζομάρα που το έκανα?
Άβαταρ μέλους
z1000
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 14:40

Δημοσίευσηαπό tgi » 06 Νοέμ 2010, 16:05

Καλησπέρα σε όλους ,λοιπόν κανονικά θα έπρεπε να έγραφα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα διότι όντως σήμερα φωνάζω.
Λοιπόν χθες πήγα το jeep στο συνεργείο και έμεινε μέσα για αλλαγή χαρτογράφησης και αλλαγή πολυβαλβίδας .
Το πήρα και κατέβαινα από τον ΖΙΑΚΑ Λυκόβρυση με βενζίνη ,όλα οκ .
Κατανάλωση 70 χιλιόμετρα 8.5 ευρώ!!!
Απίστευτο.
Βάζω υγραέριο στην ΑΛΙΜΟΥ ΒΡ και με το που Έφυγα από εκεί πάλι το λαμπάκι το πορτοκαλί, και αρρυθμίες ο κινητήρας και άλλαζε μονό του σε βενζίνη .
Τα πήρα άσχημα τους πήρα τηλέφωνο κ έγινε χαμός προσπάθησαν να με καθησυχάσουν.
Τα έχω πάρει σε 5 μέρες έχω κάνει την Λυκόβρυση – Γλυφάδα λες κ είναι το ψιλικατζίδικα της γειτονιάς..
Το μονό καλό είναι ότι ο δείκτης του ρεζερβουάρ λειτουργεί.
Ερώτηση τώρα μήπως το χαλάσαμε? Μήπως δεν το σηκώνει το υγραέριο?(εγκέφαλος)
Μάπας ήταν χαζομάρα που το έκανα?


Εγώ να δείς που έκανα την διαδρομή Ν.Ηράκλειο - Ρέντη 20 φορές για να έρθει το αυτοκίνητο στα συγκαλα του με το υγραέριο!!!
Αισθάνομαι πως και αυτά τα μέταλα έχουν ψυχή!!!
αν σου κάτσουν από την αρχή είσαι άρχοντας αλλιώς......
Άβαταρ μέλους
tgi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 17:17
Τοποθεσία: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 07 Νοέμ 2010, 10:21

Τελικά είναι αξιόπιστες αυτές οι μετατροπές.? Μηπως έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα και βάζουν αβέρτα χωρίς την απαραίτητη προσοχή.. Γιατί παλαιότερα δεν είχα ακούσει προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 07 Νοέμ 2010, 16:20

τι να σου πω ρε φιλε....
εγω εδω και 3 χρονια που περιπου το εχω , και εχοντα κανει περιπου 80.000κμ με υγραεριο......ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ......
τι να πεις?
ειναι και τελικα θεμα τυχης...
πως θα σου κατσει με το αμαξι σου............
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό cousto » 07 Νοέμ 2010, 17:37

yannis24 έγραψε:τι να σου πω ρε φιλε....
εγω εδω και 3 χρονια που περιπου το εχω , και εχοντα κανει περιπου 80.000κμ με υγραεριο......ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ......
τι να πεις?
ειναι και τελικα θεμα τυχης...
πως θα σου κατσει με το αμαξι σου............

Γιαννη δεν μπορει να ειναι θεμα τυχης, για μενα ειναι οπως λεει παραπανω ο Ερμης.
Άβαταρ μέλους
cousto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007, 14:24
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 07 Νοέμ 2010, 21:33

Nαι....ίσως.....τότε μας κυνηγάνε να βάλουμε υγραεριο και τώρα πας και σου λένε έλα μετά απο 6 μήνες!!!!!!!!!Απλά δε Θέλω να πιστεύω ότι κάνουν πια τσαπατσοδουλιες γιατί ρε Φίλε...εκτός ότι παίζεις με την περιουσία του καθενός.... Είναι και θέμα μετά ασφαλείας ....τι να πω....ελπίζω όσοι Εχετε προβλήματα να τα λύσετε και να χαρείτε πραγματικά τα υπέρ (οικονομικά πάντα) της υγραεριοκινησης!!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 09 Νοέμ 2010, 11:36

yannis24 έγραψε:Nαι....ίσως.....τότε μας κυνηγάνε να βάλουμε υγραεριο και τώρα πας και σου λένε έλα μετά απο 6 μήνες!!!!!!!!!Απλά δε Θέλω να πιστεύω ότι κάνουν πια τσαπατσοδουλιες γιατί ρε Φίλε...εκτός ότι παίζεις με την περιουσία του καθενός.... Είναι και θέμα μετά ασφαλείας ....τι να πω....ελπίζω όσοι Εχετε προβλήματα να τα λύσετε και να χαρείτε πραγματικά τα υπέρ (οικονομικά πάντα) της υγραεριοκινησης!!!


Σε μένα πάντως φαίνεται ότι λύθηκε το θέμα με μια ρύθμιση και αλλαγή στη χαρτογράφηση που έγινε. Απλα εχω μια αυξημενη κατανάλωση που θα δω στα 2000Χλμ. Εχει μετρήσεις κάποιος για κατανάλωση Lt/Km με LPG σε KJ3.7?
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό dmitris » 09 Νοέμ 2010, 11:51

Λοιπόν εγώ ταλαιπωρούμε από τον Ιούνιο 2010, έβαλα σε Grand Cherokee WJ HO, υγραέριο και δεν έχει δουλέψει σωστά ακόμα, τη μια έχει υπερβολική κατανάλωση που φτάνει τα 35 λίτρα στα 100 μόλις διορθώνουμε την κατανάλωση έχω πρόβλημα στην παροχή ενώ πάνω από τα 120 km ρετάρει, αποτέλεσμα να έχω ξοδέψει μια περιουσία σε εργατοώρες που τρέχω στο συνεργείο συν την τοποθέτηση συν του ότι δεν έχω σωστό αυτοκίνητο, δεν μπορείς να πας ταξίδι δεν μπορείς να φτάσεις ούτε στο αεροδρόμιο. Την μετατροπή την έκανα έχοντας εγκλωβιστεί ξαφνικά με την όλη κατάσταση, και μη μπορώντας να δώσω τα αμάξι λόγω των υπερβολικών τιμών τη βενζίνης και των τελών που διπλασιάστηκαν σε 2 χρόνια, 1200 ευρώ ρε παιδιά και δεν μιλάει κανείς, λες και πρέπει να τιμωρηθούμε επειδή αγοράσαμε JEEP, σιγά την πολυτέλεια, δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που είμαστε έρμαια των σκιτζήδων σε όλους τους τομείς.
Άβαταρ μέλους
dmitris
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010, 11:30

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 09 Νοέμ 2010, 14:06

σε ολα που λες εχεις δικιο !!Εγκλωβισμενοι ειναι ολοι οι κατοχοι τετοιων αυτοκινητων...τι να κανουμε......σκεψου οτι καποιοι ειχαν αγορασει τα καινουργια Grand Cherokee 60-€70.000 πριν 2 -3 χρονια και τωρα με το ζορι τα δινουνε €20.000.

ΥΓ.
Στο δικο μου WJ παντως το υγραεριο εκατσε πραγματικα απιστευτα στο αυτοκινητο....πραγματικα ευτυχως που καποιος με πηρε σχεδον σηκωτο πριν 3 χρονια περιπου και με πηγε και το εβαλα .....τοτε βεβαια τον εκραζα.....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό z1000 » 10 Νοέμ 2010, 19:13

yannis24 έγραψε:
z1000 έγραψε:Αύριο θα το πάω στον Ζιακα.


το πρωτο πραγμα που θα επρεπε να κανεις...
προφανως καποια ερυθμιση στον εγκεφαλο του υγραεριου θα θελει

φιλε μου καλησπερα το πηγα ξανα το ρυθμισαν τον εγκεφαλο του υγραεριου και τιποτα το πηρα και μετα απο 60χιλ παλι πορτοκαλι λαμπακι,και διακοπες στην λειτουργια του,αργο στισ εκκινησεις,και μπαινει η βενζινη ενω ειμαι φουλ γκαζι
Άβαταρ μέλους
z1000
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 14:40

Δημοσίευσηαπό z1000 » 10 Νοέμ 2010, 19:21

Καλησπερα σε ολους,Παιδια εχω μεγαλο προβλημα με το αυτοκινητο,δεν παει βημα,λαμπακια αναβοθν πορτοκαλι,ρεταρει,ζεστενεται πολυ,μπαινει βενζινη εκει που ειμαι φουλ.Μαλακια εκανα,πανε 1600 ευρο,και χαλασα και το αυτοκινητο
Άβαταρ μέλους
z1000
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 14:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες