Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Cherokee KK 2.8 entiposeis

Cherokee KK 2.8 entiposeis

Δημοσίευσηαπό Phill » 16 Μάιος 2008, 22:31

Molis graftika sto site. Eimai katohos edo kai 1 peripoy mina enos jeep cherokee kk 2,8 diesel, limited, aytomato me sky slider ( = pollaaaa lefta).
Pros to paron eho idi kanei 2.200 xlm, meikta ( ethniki ta perissotera kai liga kissavo xoma kai karpenisi). gia opoiadipote pliroforia thelei kaneis, eyxaristos na enimeroso
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Cherokee KK 2.8 entiposeis

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 17 Μάιος 2008, 07:45

γραψε μας εντυπωσεις ...γενικα.....
καταναλωση, ανεση, αν σου εχει βγαλει κανενα μικρο-προβληματακι, αν εχεις κανενα παραπονο ...
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Cherokee KK 2.8 entiposeis

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 17 Μάιος 2008, 10:55

Καλώς μας βρήκες και καλά χιλιόμετρα.
αν σου εχει βγαλει κανενα μικρο-προβληματακι

Αν του έβγαλε πρόβλημα ρε yannis24 απο τώρα, έ, να το πετάξει καλύτερα!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Cherokee KK 2.8 entiposeis

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 17 Μάιος 2008, 11:17

Καλως ηρθες!
Γραφε ελληνικα.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Cherokee KK 2.8 entiposeis

Δημοσίευσηαπό Phill » 17 Μάιος 2008, 11:57

Καλώς σας βρήκα! Μέχρι τώρα, έχω να παρατηρήσω τα εξής και με δεδομένη στο μυαλό μου τη σύγκριση με το παλιό μοντέλο Freelander του πατέρα μου που έπαιρνα μέχρι τώρα για χωμάτινες εκδρομές, αλλά και το νέο Freelander diesel που έκανα test drive:
Εμφάνιση : Στην αρχή είχα ενδοιασμούς,λόγω του ότι έμοιαζε με το Nitro ( γούστα βέβαια), αλλά τελικά το αυτοκίνητο είναι ό,τι πιο ψαρωτικό και σίγουρα έχει την πιο.. jeep εμφάνιση απ' όλα, πόυ σε προδιαθέτει να πας και εκτός.
Χώροι : Πιο μεγάλοι από το προηγούμενο μοντέλο, πιο μικροί από τα Freelander. Είμαι 1,90 και πισω μου κάθεται ένα άτομο 1,75 άνετα. Γενικά για 4 άτομα είναι άνετα. Ειδικά οι δύο εμπρός είναι.. άρχοντες (συμβάλει σε αυτό και το ότι ακουμπάς και τα δύο χέρια σου κάπου).
Κινητήρας, κιβώτιο : Σίγουρα η κατάλληλη λύση. ο diesel έχει απίστευτη ροπή και συνεργάζετα πάρα πολύ καλά με το αυτόματο. Πολύ απλά δεν πρόκειται να ξαναοδηγήσω χειροκίνητο! Ταχύτητα πιάνεις έυκολα μέχρι 160 και πάει μέχρι 180, αλλά το θέμα είναι ότι μπόρεσα πχ να κάνω αστραπιαία προσπέραση σε βουνό, από πχ 50χλμ σε 90 χλμ και πάλι 50χλμ, σε πολύ μικρό χώρο, πράγμα που δεν μπορούσα να κάνω ούτε με επιβατικό. Πολύ ροπή, και πολύ καλή ηχομόνωση ( μεγάλη διαφορά με old Freelander). Αν ειδικά δεν πάρει κάποιος τον καμβά, τότε δεν ακούγεται τίποτα. Γενικά στο δρόμο είναι πολύ καλύτερο από ότι περίμενα, σφιχτό και πολύ άνετο σε ταξίδια.
Κατανάλωση : Εδώ τα χαλάει λίγο. Και δεν εννοώ ότι συμφέρει η βενζίνη. Ούτε λόγος. Απλά για καινούργιο common rail, όταν πχ ο 2.2 του Freelander καίει με αυτόματο γύρω στα 8, τότε τα 11,5 μέσο όρο του Cherokee φαίνονται πολλά. Γενικά ποτέ, ακόμα και χώμα για 4 ώρες με 4wd, δεν είδα στο TripComputer πάνω από 12,5-12,8, ούτε ποτέ όμως, με 2wd σε άσφαλτο ταξίδι με 120-140χλμ, δεν είδα κάτω από 10,5. Παρά ταύτα αξίζει σίγουρα ο diesel, και ευελπιστώ μόλις ανοιξει πιο πολύ ο κινητήρας να καίει και λιγότερο.
Χώμα : ο πίσω άξονας, εξακολουθεί να κοπανάει και αν κάποιος έχει συνηθίσει σε SUV επιλογές ( όπως εγώ στο Freelander) τότε θα του φανεί ίσως κουραστικό ( αλλά πορωτικό :) ). Δεν μασάει βεβαια πουθενά. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει ακόμα κάπου πολύ δύσκολα. κοντές έβαλα μόνο σε παραλία με βρεγμένη άμμο ( για λίγο γιατί ήμουν και μόνος και κόλωσα), και κανένα πρόβλημα.
Μέχρι στιγμής πρόβλημα ουδέν.
Επίσης, αν δεν έχετε παιδιά ( = κίνδυνος ζημιάς), τότε αξίζει το sky slider. Έχεις ουσιαστικά έτσι jeep και cabrio. Ο θόρυβος είναι ο ίδιος μέχρι τα 110 και μετά αναλόγως τον άνεμο, αλλά ποτέ τιποτα πολύ ενοχλητικό ( απλά ανοίγεις λίγο το ηχοσύστημα). Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Cherokee KK 2.8 entiposeis

Δημοσίευσηαπό ZooL » 18 Μάιος 2008, 00:46

Καλώς ήλθες, καλορίζικο το KK!
Η SkySlider πρέπει να είναι όλα τα λεφτά!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Phill » 19 Μάιος 2008, 09:13

Ευχαριστώ για τις ευχές. Η SkySlider είναι όντως όλα τα λεφτά. ειδικά βράδυ με καλό καιρό ( γιατί καταμεσήμερο, δεν την αποφεύγεις την ηλίαση) ή φυσικά ημέρα σε δασικούς δρόμους. Περιμένω πώς και πώς να έρθει καλοκαίρι να πάω Πανταβρέχει ( φαράγγι στο Καπρενήσι,πάω 12 χρόνια τώρα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα) για πιο χωμάτινο test drive.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό Phill » 19 Μάιος 2008, 14:43

να προσθέσω όχι πρόβλημα, αλλά μία μέγιστη μ...α του εργοστασίου ( και αμέλεια της αντιπροσωπείας στο βαθμό που δεν το πήρε χαμπάρι) : Το αυτοκίνητο μου παραδόθηκε με το πίσω αριστερο τζάμι φυμε!!! ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ! Επειδή δεν είναι πάρα πολύ σκούρο, άργησα κι εγώ να το καταλάβω ( ενθουσιασμένος γαρ...). Φυσικά θα μου το αλλάξουν.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 19 Μάιος 2008, 15:39

Υπάρχει το ενδεχόμενο το τζάμι να έσπασε κατα τη μεταφορά...και να το αλλάξανε εδώ. Για να μή σου πώ να ελένξεις προσεκτικά και την αριστερή σου μεριά για τυχόν αλλαγή η βάψιμο ακόμα και στη πόρτα!.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό Phill » 22 Μάιος 2008, 15:04

η αλήθεια είναι ότι με έπιασε ένα άγχος μήπως είναι από τρακάρισμα... Τελικά το έλεγξα, μια χαρά είναι το αυτοκίνητο. Είναι μαλακία του εργοστασίου, η οποία απ' ότι προέκυψε μετά από τηλ.επικοινωνία είναι και συχνή. Συγκεκριμένα πήρε μπροστά μου ένας γνωστός μου από το συνεργείο στα κεντρικά γαι να πεί για το τζάμι και να ρωτήσει αν πρέπει να το φωτογραφίσουν πρώτα, και δεν τον άφησαν καν να μιλήσει, λέγοντας ΄τι τους ήρθαν κι άλλα αυτοκίνητα έτσι και ότι απλά θα στείλουν άλλο τζάμι.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό HP » 22 Μάιος 2008, 18:08

Καλορίζικο καλοτάξιδο, σιδερένιο, ΚΑΛΑ ΠΑΡΓΚΙΝΚ,

Ειδικά οι δύο εμπρός είναι.. άρχοντες (συμβάλει σε αυτό και το ότι ακουμπάς και τα δύο χέρια σου κάπου).
Ο ένας τα ακούμπησε, η άλλη απολαμβάνει :P :P :P :P :P :P :P

Το βλέπω κάθε μέρα. :P :P :P :P :P :P
HP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2007, 13:13

Δημοσίευσηαπό Phill » 23 Μάιος 2008, 11:50

Σωστός.... :)
Ευχαριστώ για τις ευχές. Πάντως η αλήθεια είναι πως τα ακούμπησα και χονδρά... για να απολαύσω εγώ βασικά, ως ανύπαντρος ακόμη, γιατί όταν παντρευτώ, σιγά να μην αφήσει ( χοντρή έκφραση αλλά δυστυχώς σωστή.. :( ) να πάρω τέτοιο αυτοκίνητο.
Έχει κανείς κάποια πρόταση για πιο χωμάτινο λάστιχο, στην ίδια ζάντα ( 17')?
Μήπως Geoladar Yokohama?
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό sorokos » 24 Μάιος 2008, 08:33

Phill έγραψε:Έχει κανείς κάποια πρόταση για πιο χωμάτινο λάστιχο, στην ίδια ζάντα ( 17')?
Μήπως Geoladar Yokohama?
Γεια σου Phill. Σου ευχομαι να ειναι τυχερο και καλοταξιδο, και γιατι οχι η κοπελια να μην συνεναινεση να παρεις και καλυτερο, ΕΑΝ γινεται, οταν το βαρεθεις αυτο το ηρεμο θηριο ! Πιστεω εξαρταται απο ...εσενα, να ανακαλυψει και να αγαπησει την τετρακινηση την ελευθερια και σιγουρια, που προσφερει ! Περιμενω με περιεργια (μπορω να πω), τις εμπειριες-απαντησεις αναγνωστων φιλων, για την ερωτηση ελαστικων που εκανες.
Άβαταρ μέλους
sorokos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 23:25
Τοποθεσία: PIRAEUS

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 24 Μάιος 2008, 10:09

The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Phill » 24 Μάιος 2008, 15:02

sorokos ευχαριστώ για τις ευχές και BillJeep για το θέμα στο forum.Πολύ καλό. Επίσης πολύ καλό και το tirerack! Γενικά από τα παραπάνω και μετά από σχετική έρευνα που έκανα στο internet, μάλλον είμαι μεταξύ Pirelli ATR, Yokohama Gelonandar AT-S και Bridgestone Dueler A/T Revo αν θέλω να μείνω στις ίδιες διαστάσεις 235/65/17 μαμίσια. Yokohama που ρώτησα μου είπαν 900€.Πολλαααα... Ειδάλλως, πρέπει να κάνω νέα τετράδα με ζάντες. Τότε η καλύτερη επιλογή μοιάζει να είναι τα Goodyear Silent Armor ( βγαίνει σε 70άρι, δεν ξέρω αν το παίρνε η ζάντα που έχω...). Προς το παρόν θα μείνω με τα μαμίσια που είναι all season, όχι all terrain και από χειμώνα βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες