Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρόβλημα με KJ 2,8L Diesel

Πρόβλημα με KJ 2,8L Diesel

Δημοσίευσηαπό Kissa » 25 Μάιος 2008, 14:55

Χαιρετώ όλα τα μέλη και τους επισκέπτες
Έχω ένα KJ 2,8L Diesel 2007(το πρώτο μου jeep) λίγο πριν τα 20000 km άκουσα στο ρελαντί έναν ήχο ασυνήθιστο μπροστά στην μηχανί κάτι σαν γρατσούνισμα. (που ακούγεται από μέσα με κλειστά τα παράθυρα και να δόσης λίγη προσοχή για να τον ακούσης.)Βλέπω το Δίκτη λαδιού και η ένδειξη ήταν ακριβός στο mini.Πηγαίνω στην αντιπροσωπία βρίσκω τον εργοδηγό του συνεργείου και μου λέει για τον θόρυβο ότι μάλλον πρέπει να έχει χαλαρώσει ο σφιχτιρας από την εξάτμιση αναθυμιάσεων, και να κλίσω ραντεβού να το δουνε.Για το λάδι μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να κάψει ένα λιτρο στα 20000km. (σέρβις κάθε 10000 km)
Κλίνω ραντεβού στα 20000 km. Και τους λέω να δούναι και τον θόρυβο που ακουγετε .Τελείωσαν το σέρβις και μου λέει ο εργοδηγός ότι το jeep δουλεύει φυσιολογικά και δεν ακούγεται κανένας ήχος , μπαίνουμε μέσα και του λέω να αυτος ο διαφορετικός θόρυβος σαν γρατσούνισμα , αυτός δεν τον άκουγε, με τα πολλά μετα μου λεει ότι είναι ο σωλήνας EGR τρύπιος και φεύγουν αναθυμίασης. Τον εκενε παραγγελιά και πηγαίνω μετα 10 μερες για αλλαγή ,μόλις πηγα να πάρω το jeep του λέω ενταξη,δεν ακουγετε τιποτα ; Μια χαρα μου λεει είναι ,ηταν ο σωλήνας EGR τρύπιος γι αυτό ακουγόταν ο θόρυβος.
Μπαίνω στο jeep ήσυχος βάζω μπρος και κατι δεν με άρεσε ο ηχος παλι ακουγόταν!! και λεω μήπως έχω παραισθήσεις!!. Κανω μια βολτα και διαπιστώνω ότι και στην κίνηση ακούγεται ένας βαθης διαφορετικος ηχος. Γυρνάω βρίσκω τον εργοδηγό μπενουμε μεσα στο jeep και μου λεει ότι δεν ακουη τιποτα το διαφορετικο!!!! Κανουμε μια βολτα και του λεω δεν ακους? Το jeep μου λεει δουλεύει φυσιολογικά!!!!!! Γυρνάμε συνεργείο να το ακούσει και κάποιος άλλος.Τελικα ένα Παλικάρι τον ακουσε τον θόρυβο. Άνοιξαν το καπο και κοίταζαν να δουν τι είναι.Με εβγαλαν και εξω από το συνεργειο διοτι απαγορεύεται ,και καλα ότι καταλαβενουν τιν αγωνια μου, και ότι δεν εχουν να κρύψουν τιποτα. Με φωνάζουν μετα από 15 λεπτα και μου λενε ότι δεν βρήκαν τίποτα και να το αφήσουμε στην πορια μήπως δήξη κατι αφου εχει εγγύηση 10 μηνες ακομη. Λέω τι μπορεί να είναι; Ισως έχη ραγίσει η βάση της Μηχανής και ακούγεται αυτος ο Θόρυβος .Αυτή η ιστορια εχει 15 μερες, οποτε αδειάσω θα πάω να δω τι άλλο μπορώ να ακούσω?? Και ο σωληνα EGR όπως φαίνεται δεν ειχε πρόβλημα και αυτοί τον άλλαξαν γα…ετα
Το 1Litro λαδι που με εκαψε είναι αραγε φυσιολογικο ;
Τωρα τελευταία πάλι όταν πηγαίνω ας πούμε με 120 km σταθερα και πατάω το γκαζι σαν να χάνι κίνηση (να κόβει) για κλάσματα του δεπτερολεπτου.
Τι εχεται να πείτε με όλα αυτά;
Έχει παρουσίαση σε κανέναν κάτι το ανάλογο;
KJ 2,8L turbo Diesel sport manual 2007
Άβαταρ μέλους
Kissa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Μάιος 2008, 11:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Kissa » 25 Μάιος 2008, 15:34

H εξάτμιση από ένα αυτοκίνητο 20000 km πρέπη να εχει καπνα (να την ακουμπας και να μαυρίζει το δάχτυλο σου) Είναι φυσιολογικό ;
KJ 2,8L turbo Diesel sport manual 2007
Άβαταρ μέλους
Kissa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Μάιος 2008, 11:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Μάιος 2008, 22:13

Δεδομένου ότι τα CRD είναι μια πολύ μικρή μειοψηφία, με προβληματίζει ιδιαίτερα το κατά πόσον οι τεχνικοί της Chrysler (και ειδικά αυτοί σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη), έχουν το απαραίτητο know-how και την εμπειρία για να υποστηρίξουν γενικά τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες