Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Jeep Grand Cherokee ενος ετους γεματο σκουριες γιατι?

Jeep Grand Cherokee ενος ετους γεματο σκουριες γιατι?

Δημοσίευσηαπό mhdiathesimo » 07 Ιουν 2008, 21:16

Γεια πηγα και ειδα καποια μεταχειρισμενα Grand Cherokee ενος ετους του 2007 απο αμερικη.
Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ο κινητηρας ειναι γεματος σκουριες μια ασπρη σκονη που καλυπτει ολο τον κινητητρα. Σκουρια αλουμινιου. Και επισης και οι σιδερενιες βιδες πανω στον κινητηρα ηταν χαλια μεσα στην κοκκινη - καφε σκουρια.
Ο πωλητης ειπε πως δεν ειναι τιποτα και οτι ειναι η φυσιολογικη σκουρια του αλουμινιου.

Απο περιεργεια τι μπορει να εχει γινει με αυτα τα αυτοκινητα και ειναι ενος ετους γεματα σκουριες ?

αλατια? (ειναι απο αμερικη) χημικα καθαριστικα που εφαγαν το μεταλο? ελατωματικα?
πειτε καμια ιδεα
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
mhdiathesimo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 21:21

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 08 Ιουν 2008, 10:07

Σκουριά σε 1 έτος είναι τελείως απίθανο. Μήπως χρησιμοποίησαν κάποιο καθαριστικό που έφαγε το μέταλο?!
Επίσης αν είναι 1 έτους...τότε δεν καλύπτεται απο την εγγύηση!?
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 09 Ιουν 2008, 12:05

Ετσι ειναι και καποια κομματια στο νεο wrangler αλλα η σκουρια ειναι επιφανειακη δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Το κακο ξεκινησε οταν καποια κομματια δεν τα περασανε με μπογια και ετσι η σκουρια κολλα πανω αλλα δεν τρωει το μεταλλο. Αν διαβασεις και το manual λεει για εφορου ζωης εγγυηση εαν δημιουργηθει οποιοδηποτε μηχανικο προβλημα απο σκουρια.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό navara.zisis » 02 Ιούλ 2008, 12:28

αυτα τα ασπρα που λες μπορει να προερχονται επειδει εχει πολυ καιρο να παρει μπρος η μηχανη.τα ειχα δει και εγω στο δικο μου που οταν το ειχα παρει ηταν ενος ετους και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικα επειδη η μηχανη ειχε καιρο να παρει μπρος
Άβαταρ μέλους
navara.zisis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 19:16
Τοποθεσία: κοζανη


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες