Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ετοιμος για την τρελα

Ετοιμος για την τρελα

Δημοσίευσηαπό dim1 » 12 Ιούλ 2008, 17:40

Χαιρετω ολους,

ειμαι νεος στο φοροuμ αλλα ελπιζω απο δω και περα να τα λεμε πιο συχνα.Ο λογος ειναι οτι σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω ενα Wrangler Unlimited 2.8 diesel Hard Top.Ομως πραγματικα θελω την βοηθεια σας.

Επειδη δεν ειμαι γνωστης της τετρακινησης αλλα εκδραμω τακτικα σε βουνο και θαλασσα σκεφτομαι σοβαρα να προβω στην αγορα του συγκεκριμενου τζιπ.Ο λογος?Πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο οχημα που υπαρχει αυτη την στιγμη.Πραγματικα με τρελαινει :D

ΑΛΛΑ λογω του οτι θα το εχω για πρωτο οικογενειακο αυτο/το και λογω του οτι θα κινειται και σε μικρη επαρχιακη πολη εχω πολλες αμφιβολιες.Δυστυχως δεν εχω καμμια επαφη με τζιπ απο φιλο η γνωστο,μονο οτι ακουω και διαβαζω,για να εχω ιδια γνωμη ρωταω εσας παιδια.

Σε ασφαλτο το ταξιδι ειναι μαρτυριο απο θορυβους καταναλωση και συμπεριφορα?Πιστευετε οτι αξιζει μονο για off-road?Οταν μιλαω για ταξιδια φυσικα δεν περιμενω συμπεριφορα κουρσας αλλα κατι αποδεκτο που δεν κουραζει μετα απο κανα δυοωρο οδηγησης.οβαμαι να μην το μετανιωσω σε κανα χρονο και τα λεφτα δεν ειναι λιγα :(

Η καρδια προσταζει να το παρω αλλα δυστυχως η λογικη με φρεναρει σθεναρα.Αν μπορειτε να με βοηθησετε στην επιλογη θα ημουν υποχρεος.Οχι τιποτα αλλο απλα για να μην καταληξω σε κανα φορεστερ η X-trail :wink:
Άβαταρ μέλους
dim1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2008, 17:27

Re: Ετοιμος για την τρελα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 13 Ιούλ 2008, 02:18

Γεια χαρά,

dim1 έγραψε:Οταν μιλαω για ταξιδια φυσικα δεν περιμενω συμπεριφορα κουρσας αλλα κατι αποδεκτο που δεν κουραζει μετα απο κανα δυοωρο οδηγησης.
    Το επίπεδο άνεσης στο ταξίδι θα το χαρακτήριζα σίγουρα "αποδεκτό", αν και βέβαια δεν συγκρίνεται με ενός επιβατικού. Αν το προηγούμενο αυτοκίνητό σου είναι κάποια Mercedes ή καμιά Laguna πχ, σίγουρα θα δεις τεράστιες διαφορές.

    Σε σχέση πάντως με το προηγούμενο Wrangler (TJ), μέχρι και "άνετο" θα μπορούσες να το πεις.
    Προσωπικά βρίσκω πως σε σύγκριση με το Cherokee KJ του 2006 που είχα και σε ταξίδι με 120-130χλμ/ω, το Wrangler έχει (λίγο) περισσότερο θόρυβο λόγω αεροδυναμικής και (έλλειψης) ηχομόνωσης, ελαφρά εντονότερες πλεύσεις και πιο "αποκομμένη" αίσθηση στο τιμόνι (λόγω του άξονα μπροστά).
    Παρ' όλα αυτά όμως, σ' αυτές τις ταχύτητες ταξιδεύει αξιοπρεπέστατα.
    Αν πας και λίγο πιο αργά, πχ 110-120χλμ/ω, είναι ακόμη καλύτερα.
    Από την άλλη, όσο ανεβαίνεις σε ταχύτητες, τα αρνητικά του χαρακτηριστικά γίνονται πολύ πιο έντονα, αυξάνονται με σχεδόν εκθετικό ρυθμό...

    Σε κάθε περίπτωση, ζήτησε να κάνεις test drive - μόνο έτσι θα μπορείς να ξέρεις αν τυχόν δεν το αντέχεις (που δεν το νομίζω).

Ένα άλλο θέμα που πρέπει να δεις, επειδή όπως λες θα είναι το βασικό αυτοκίνητο στην οικογένεια, είναι οι χώροι των επιβατών πίσω. Ένας φίλος, αν και το γούσταρε τρελά, το απέκλεισε τελικά από τις επιλογές του λόγω του πολύ όρθιου πίσω καθίσματος και της σχετικά μικρής απόστασης των κεφαλιών των επιβατών από τα ηχεία που βρίσκονται πάνω στο sport-bar... Δες το κι αυτό.

Για την κατανάλωση τέλος, από την στιγμή που πας για το CRD υπολόγιζε χοντρικά πως θα είσαι στο -30% έως και -40% από τις αντίστοιχες καταναλώσεις του βενζινοκίνητου... μια χαρά δηλαδή.
Συν ότι ο diesel ταιριάζει χίλιες φορές καλύτερα στο συγκεκριμένο "αυτοκίνητο" (...το Wrangler είναι περισσότερο φορτηγό παρά αυτοκίνητο - όταν το οδηγήσεις θα καταλάβεις. Κι οι Αμερικάνοι άλλωστε "truck" το αποκαλούν - κι όποτε συναντούν κα'ναν Ευρωπαίο σε κάποιο forum που να το λέει "car", βάζουν τα γέλια :))

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Καλή τύχη στην επιλογή σου.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: Ετοιμος για την τρελα

Δημοσίευσηαπό diamond » 13 Ιούλ 2008, 13:39

Ειμαι ο φίλος του Χρήστου που πρώτος είχε ανοίξει το πόλεμο υπέρ του 4πορτου diesel Wrangler αλλά δυστυχώς οι χώροι πίσω απαιτούν αρκετούς συμβιβασμούς από τους επιβάτες. Αν δεν σε ενοχλεί αυτό τότε όλα τα άλλα, με δεδομένο ότι ξέρεις ότι αγοράζεις JEEP Wrangler, δεν πρόκειται να σε πτοήσουν.
Σημειωτέον ότι ο diesel κινητήρας πάει γάντι στο Wrangler.

Κλείνω τονίζοντας ότι δεν υπάρχει στην αγορά 4πορτο κάμπριο και με τις δυνατότητες off-road του Wrangler.

Καλή επιλογή
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό dim1 » 13 Ιούλ 2008, 14:35

Παιδια ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση σας.

Οσον αφορα το προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα ειναι ενα αλφα ρομεο 158 1800κε και αν και ηταν πολυ σταθερο στον δρομο δεν μπορω να πω οτι ειχε και φοβερη ηχομονωση.Ακουγες ευχαριστα τον κινητηρα να γουργουριζει. :)

Τωρα για το θεμα τον πισω καθισματων,εχω δυο παιδια 6 και 3 χρονων και δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτουν με τα ρηχα καθισματα και το προβλημα της πανω μπαρας.

Το αυτοκινητο το οδηγησα για κανα χιλιομετρο και δεν μπορω να πω οτι με ξενισε πολυ ο θορυβος.Ομως δεν το πηγα πανω απο 90-100 χλμ.Παντως δεν εχω σκοπο να το παρω και να τρεχω στην εθνικη.Η αισθηση που αποκομισα ηταν ΣΟΚ και ΔΕΟΣ. :P

Αν τελικα το παρω νομιζω οτι τα βραδια θα κοιμαμαι εκει μεσα :D .

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω κατα την αγορα.

Να στε καλα.
Άβαταρ μέλους
dim1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2008, 17:27

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 13 Ιούλ 2008, 19:53

Κι εμένα μου αρέσει πολύ το σχήμα, αλλά τελικά και για λόγους οικονομικούς πήγα στο cherokee (γιατί δε το βλέπεις σαν μια επιλογή σου?) κυρίως αν μπορείς να πάρεις το diesel. Τα forester και τα xtrail είναι SUV!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό dim1 » 13 Ιούλ 2008, 20:24

Φιλε Ερμη η αληθεια ειναι οτι το Τσεροκι ειναι η εναλλακτικη μου λυση.Πιο πολιτισμενο απο μεσα,πιο οικονομικο και πιο αποδεκτο απο την συζυγο.Ελπιζω ομως τελικα να αποφασισω το Wrangler .Αυτη την στιγμη ειναι το μονο που κανει την καρδια να χτυπα :wink:

Αν δεν φοβηθω την αγριαδα, την τρελα και την τιμη του wrangler τοτε το πιθανοτερο ειναι να παρω το Τσεροκι σε ντιζελ.Ετσι κι αλλιως σε Jeep θα καταληξω 8)

Αυριο θα ρωτησω για το ποσο πρεπει να περιμενω για παραδοση.Ελπιζω να εχει ετοιμοπαραδοτα.
Άβαταρ μέλους
dim1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2008, 17:27

Δημοσίευσηαπό ZooL » 13 Ιούλ 2008, 23:33

dim1 έγραψε:Αυριο θα ρωτησω για το ποσο πρεπει να περιμενω για παραδοση.Ελπιζω να εχει ετοιμοπαραδοτα.

Ελπίζω να έχεις υπομονή:

Μια πρώτη (μικρή) παρτίδα από Wrangler Unlimited CRD αναμένονται περίπου τον Οκτώβρη (max) - θα είναι μόνο μαύρα και Jeep Green (το σκούρο).

Η επόμενη φουρνιά που θα έρθει Ελλάδα θα μπει σε παραγωγή μετά τον Σεπτέμβρη, θα είναι πλέον μοντέλα 2009 και αναμένονται μάλλον κάπου στον Δεκέμβρη (max). Αυτά τα τελευταία, ως μοντέλα 2009, θα έχουν κάποιες μικρές αλλαγές /βελτιώσεις (του τύπου: πιο μαλακά προσκέφαλα στα εμπρός καθίσματα...), ενώ θα υπάρχουν και δύο νέα χρώματα: ένα πορτοκαλί κι ένα μπλε/γαλάζιο στη θέση των Rescue Green και Steel Blue, που δεν θα είναι διαθέσιμα για το 2009.

Τα παραπάνω (...o Δεκέμβριος βασικά) ήταν ένα μέρος της εξίσωσης που με οδήγησε τελικά να μην πάω σε CRD... :(

Χ.
Τελευταία επεξεργασία από ZooL και 13 Ιούλ 2008, 23:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό GANTEMIS » 13 Ιούλ 2008, 23:34

Φίλε μου, σου πουλάω τώρα το Cherokee μου, CRD, 2.8. Το πήρα τον Φεβρουάριο 2008 (είναι το προηγούμενο μοντέλο, με 10.000χλμ.). Να ξέρεις όμως ότι δεν είναι 5 μηνών, αλλά 1, κι αυτό γιατί στους 3,5 μήνες διαλύθηκαν τα πάντα (εργοστασιακό πρόβλημα) και τα περάσαμε όλα καινούρια. Α! Και ο μηχανισμός του πίσω παραθύρου είναι μίας ημέρας, καινούριος κι αυτός, γιατί χάλασε με την τρίτη φορά που το χρησιμοποίησα.
Επιμένεις ακόμη στο Cherokee; Αν ναι, σου το πολάω αμέσως.
Κι αν αποφασίσεις να πάρεις από αλλού, ρώτα πρώτα να μάθεις τι εστί αντιπροσωπεία και service Jeep!!! ( :evil: )
Άβαταρ μέλους
GANTEMIS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dim1 » 13 Ιούλ 2008, 23:59

[quote="ZooLΜια πρώτη (μικρή) παρτίδα από Wrangler Unlimited CRD αναμένονται περίπου τον Οκτώβρη (max) - θα είναι μόνο μαύρα και Jeep Green (το σκούρο).

Χ.[/quote]

Τωρα μου κανες την καρδια περιβολι :cry: :cry: :cry:

Ειπα και γω καπου θα ειχε λακουβα.Ολα καλα ηταν μεχρι εδω. :bricks:
Ασε που σταματαωε το χρωμα που ηθελα,σαν το δικο σου.



Φιλε GANTEMIS με τρομαζεις.Τοσο χαλια?Ηξερα οτι τα Τσεροκι εβγαζαν προβληματα αλλα αυτο παραπαει.Ελπιζω μα λυθουν τα προβληματα.

Εδω που τα λεμε το Wrangler εχει κακη προιστορια με βλαβες?
Άβαταρ μέλους
dim1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2008, 17:27

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 14 Ιούλ 2008, 00:48

Το wrangler 5door βενζινα που το εχουμε εμεις 1 χρονο ειναι μια χαρα ουτε θορυβο ανετο αλλα πολυ μαλακο τιμονι (δεν νιωθεις τον δρομο στα χερια σου) και κανεις αρκετα ανετο ταξιδι (Αθηνα Ηγουμενιστα 6-7 ωρες) τωρα πισω τα ηχεια ειναι ενας μυθος εγω προσωπικα με 1.85 υψος δεν ειχα κανενα προβλημα με την οροφη που εχει τα ηχεια απλα μονο τα καθισματα δεν ειναι τοσο ανετα οσο τα μπροστα. Το μονο για μενα προβλημα ειναι πως οταν ο δρομος εινια βρεγμενος η βρεχει ειναι αρκετα ευκολο να φυγει απο την πορια του και σε αναγκαζει να πηγαινεις αναγκαστηκα σαν κοτα. Ειδικα στις ανηφορες με νερο αναγκαστηκα θελεις 4χ4 και το ESP κανει αρκετη καλη δουλεια. Ενα αλλο κακο ειναι πως ασφαλτο αν χρειαστεις 4χ4 ετιε σε χιονι ειτε πολυ βροχη λογο του οτι κλειδωνει το κεντρικο (δεν εχει διαφορικο κεντρικο) στις στροφες σε αναγκαζει να βγαλεις το 4χ4 για να στριψεις γιατι το τιμονι δεν παει. Παντως το αμαξι θα σου βγει απροβληματιστο (με 10.000 χιλιομετρα που εχω κανει σε 1 χρονο) αλλα ειχε μονο δυο προβληματα κοπαναγανε οι ζωνες που ειναι μεσα στην κολωνα και τις δυο φορες επρεπε αν σφιξουν κατι βιδες. Ενα αλλο προβλημα ειναι που ειχανε στην Αμερικη στα RUBICON με το 44 dana διαφορικο μπροστα σπαγανε κοντα στην βαση της μια βασεις για πλακα. Εγω αν το ξερα θα περνα το RUBICON οπου η ηλιθια JEEP δεν φερνει και μετα απο κατι μηνες φερανε ολοι οι μαντραδες.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό ZooL » 14 Ιούλ 2008, 02:26

dim1 έγραψε:Τωρα μου κανες την καρδια περιβολι :cry: :cry: :cry:
    ρώτα πρώτα και στην Chrysler, μη σε πάρω και στο λαιμό μου.
    Η πληροφόρηση αυτή είναι 3-4 εβδομάδων περίπου, δεν βλέπω βέβαια πως θα μπορούσε να έχει αλλάξει κάτι...
Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ZooL » 14 Ιούλ 2008, 02:37

@heroicentaur: Αχιλλέα (σωστά θυμάμαι?), η τετρακίνηση του JK είναι μόνο για εκτός δρόμου.
Είχα διαβάσει κι άλλο ένα σου post, όπου ανέφερες πρόβλημα με την πίσω κίνηση στο βρεγμένο - τι λάστιχα φοράς?

Το πρόβλημα με τους σπασμένους μπροστινούς 44άρηδες Dana των Rubicon όντως υπάρχει - δεν μπορείς να το πεις "γενικό" όμως, αφού μιλάνε για 3-4 περιπτώσεις μόνο.
Εμείς πάντως εδώ δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα με τους 30άρηδες :? :cry:

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ZooL » 14 Ιούλ 2008, 02:50

@GANTEMIS: δυστυχώς έπεσες μάλλον σε "λεμόνι" - έτσι λένε στην Αμερική αυτά τα ολοκαίνουρια αυτοκίνητα όπου όλα πάνε στραβά. Υπάρχει μάλιστα και ο σχετικός νόμος εκεί ("lemon law"), που σε παρόμοιες περιπτώσεις επιβάλει στον έμπορο να αντικαταστήσει το αυτοκίνητο με καινούριο.

Κατά κανόνα πάντως, τα Cherokee δεν είναι ούτε ζημιάρικα, ούτε προβληματικά - τίποτα πέρα από το σύνηθες θα έλεγα.

Για την αντιπροσωπεία που λες... έχεις γενικά δίκιο: Οι τιμές των ανταλλακτικών είναι εκτός κάθε λογικής, η ποιότητα της δουλειάς τους σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα, κλπ, κλπ. Το τυπικό κόστος για ένα service πάντως, είναι μάλλον λογικό και δεν έχει σχέση με τα τρελά νούμερα που ακούγονται. Παίζει βέβαια εδώ και το που θα πέσεις...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 14 Ιούλ 2008, 07:37

Πάντως η τελευταία προσφορά με τα 7 χρόνια εγγύηση και συντήρηση θα σε απαλλάξει απο το κόστος συντήρησης για 7 χρόνια!! Θα βάζεις μόνο βενζίνη. Αν κάνεις χλμ είναι μια πολύ καλή προσφορά..!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό dim1 » 14 Ιούλ 2008, 08:55

Ειναι καλη προσφορα αλλα δεν λενε οτι ισχυει για 7 χρονια η 85000 οποτε δεν ξερω αν συμφερει οταν κανεις πολλα χιλιομετρα.Παντως αν δεν θελεις το σερβις περνεις εκπτωση 3000.Α και παει το ατοκο αλλα καταφεραν επιτοκιο 3,9%+06.


Σημερα θα ρωτησω για χρονο παραδοσης και θα σας πω τι ισχυει για ντιζελ.

Παντως λετε να μην απορριπτω και το Τσεροκι ε?
Άβαταρ μέλους
dim1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2008, 17:27

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες