Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Jeep: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ!!!

Jeep: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ!!!

Δημοσίευσηαπό GANTEMIS » 14 Ιούλ 2008, 15:53

Να πω κι εγώ τον πόνο μου; Τον Φεβρ. 2008 πήρα το cherokee CRD 2,8. Μέσα Μαίου, με 7.500χλμ. πάνω, πήγαινα μια χαρά στο δρόμο και ξαφνικά το αυτ/το άρχισε να κάνει σαν τρακτέρ, ένιωσα να ξηλώνονται τα πάντα, έβλεπα κομμάτια να φεύγουν προς τα πίσω, σταμάτησα και τι να δω: Είχε σπάσει η φτερωτή και είχε πάρει παραμάζωμα ό,τι έβρισκε μπροστά της (ψυγείο, ιμάντες, κ.λπ.). Πήγα λοιπόν στην αντ/πεία της Θεσ/κης μετά από πολύ ταλαιπωρία (να μην σας πω εντυπώσεις για την οδική βοήθεια της jeep (privilege) -εύχομαι να μην την χρειαστείτε ποτέ) και ο κ. Δ/ντής του Φανοποιείου είπε: "Δεν είναι τίποτα, θα το φτιάξουμε. Είναι φυσιολογικό, θα μπορούσε να συμβεί και από την πρώτη ημέρα". Με τα πολλά το φτιάξανε, αλλάξανε μέσα τα πάντα (δεν ξέρω ακριβώς, γιατί ποτέ δεν δίνουνε χαρτί με τις εργασίες που κάνουν - γιατί άραγε;), δύο εβδομάδες έμεινε το αυτ/το στο συνεργείο. Το παίρνω που λέτε (εννοείται ότι ζήτησα τα λεφτά μου πίσω) και μου λένε: "Εντάξει, συμβαίνουν αυτά, τώρα εγγυόμαστε ότι δεν θα ξαναπάθει τίποτα, είναι καλύτερο από καινούριο".
Μετά από ένα μήνα (με 10.000χλμ. πάνω), εκεί που οδηγούσα, πάω να κλείσω το πίσω παράθυρο (το οποίο παρεμπιπτόντως ζήτημα να το είχα ανοιγοκλείσει 3 φορές), κάνει ένα θόρυβο και σταματάει να δουλεύει. Χάλασε ο μηχανισμός. Πάω στο service και μου λέει ο ίδιος κ. Δ/ντής: "Δεν είναι τίποτα, θα μπορούσατε να το πάθετε και από την πρώτη ημέρα. Είναι φυσιολογικό. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει ένα καινούριο αυτ/το, όπως και το μεταχειρισμένο". Το φτιάχνουνε λοιπόν.
Και τώρα ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ: Ζήτησα τα λεφτά μου πίσω, γιατί δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη και καμία αξιοπιστία, ούτε στο αυτοκίνητο, ούτε στην εταιρία. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και καμία διάθεση να πηγαίνω εκεί και να βλέπω και τα μούτρα τους, να αντιμετωπίζω την απαράδεκτη συμπεριφορά τους και την ειρωνεία τους. Και τι μου πρότειναν; Να μου πάρουν το αυτ/το για 28.000 € (το πήρα 36.100€ πριν 5 μήνες, έβαλα και extra) και να πληρώσω επιπλέον για να μου δώσουν ένα άλλο μεταχειρισμένο, το οποίο στην τελική θα μου κοστίσει περισσότερο από το καινούριο.
Και πώς το βλέπετε βρε παιδιά; Εγώ είχα την εντύπωση ότι τα αυτ/τα χάνουν 10% της αξίας τους μέσα σε 1 χρόνο και όχι το 23% μέσα σε 5 μήνες! Δηλαδή σε 2 χρόνια (5 πεντάμηνα) η αξία του θα είναι μηδέν;;; Και ποια η μεταπωλητική αξία των jeep, πράγμα που είναι και ένας βασικός λόγος που τα επιλέγουμε;
Άβαταρ μέλους
GANTEMIS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Jeep: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ!!!

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 14 Ιούλ 2008, 16:54

@Να μου πάρουν το αυτ/το για 28.000 €.....@
- Θα βγαλουν και αυτοι 3-4χιλιαρικακια, το ξεχασες?
@Να πω κι εγώ τον πόνο μου;......@
- Σε καταλαβαινω φιλε! Υπομονη μπορει να τα βγαλει ολα τωρα, και να μην σε ξαναενοχλησει. Αλλαξε και το username, δεν μπορει να εισαι παντου γκαντεμης!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Jeep: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ!!!

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 14 Ιούλ 2008, 17:36

Φίλε "γκαντέμη" ,
ο τίτλος του τόπικ σου είναι -όπως όλοι βλέπουν- "Jeep: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΙΟΖΙΛΙΚΙΑ". Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μπερδεύεις 2 διαφορετικά πράγματα:
1) από τη μια την κουτοπονηριά του πωλητή αυτοκινήτων που σε είδε να γκρινιάζεις και προσπάθησε να κάνει καλύτερα αυτό που θεωρεί ότι είναι η δουλειά του, δηλαδή να σου φαει το Jeep για ένα κομμάτι ψωμί αλλά και να σου πουλήσει και άλλο μεταχειρο, δηλαδή να βγάλει για πλάκα 10-12 χιλιάρικα στην πλάτη σου..(θεωρόντας ότι μασάς κουτόχορτο, αλλά ξαναλέω: ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ!
2) και από την άλλη 2 όντως ατυχή συμβάντα (φτερωτή και γρύλος παραθύρου) που σε τελική ανάλυση όμως δεν αποτελούν και τη συντέλεια του κόσμου. Εχεις κάτσει να σκεφτείς τι έχεις στα χέρια σου και πόσα προτερήματα έχει σε σχεση με τον ανταγωνισμό?
Μπες σε άλλα fora να δεις τι συμβαίνει καθημερινά από βλάβες και τι τσακωμαρίες πέφτουν μεταξύ πελατών και συνεργείων. ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΑΝΤΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!
Και εγώ θα είχα γίνει έξω φρενών άμα μου είχε βγάλει εστω και την παραμικρή βλάβη το αμάξι μέσα στην εγγύηση, αλλά για αυτό το λόγο ακριβώς υπάρχουν και οι εγγυήσεις. Μην αγχώνεσαι, αλλά και μην τους αφήνεις χαλαρούς, αυτοί πιστεύουν ότι είναι η δουλειά τους να προσπαθούν να σε κλέβουν και συμφέρον σου εσένα είναι να έχεις το αμάξι που θέλεις και να απαιτείς τα δικαιώματά σου. εδώ είναι Κωλοελλάδα...
Μη μειώνεις την αξία και τις δυνατότητες του αυτοκινήτου σου επειδή η αντιπροσωπεία της Jeep εδώ στην Ελλάδα είναι απλά τραγική. Δεν είναι κακό αυτοκίνητο. Και προπαντως μη το σκοτώσεις για ένα κομμάτι ψωμί. Δες στη Χρυση Ευκαιρία πόσο κάνει το δικό σου και άσε την Chrysler να κουρεύεται...
εμένα πουλιέται 24-25 χιλιάρικα τώρα και όταν τους ρώτησα για πλάκα πόσο το παίρνουν, μου λένε 18-19, και τους λέω ότι στις αγγελίες πουλιούνται 25, και με κοίταγε και δεν ήξερε τι να πει, και μετά από 10 δευτερόλεπτα μου λέει, " Ε! να μη μου μείνει εδώ για κανένα μήνα, να φύγει γρήγορα!" αχαχαχαχα! Είναι όπου σε πιάσουν!
Φίλε μη χαλιέσαι..είσαι ακόμα μακριά από το να θεωρηθείς γκαντέμης!
Καλές βόλτες!
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Re: Jeep: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ!!!

Δημοσίευσηαπό GANTEMIS » 14 Ιούλ 2008, 18:41

Εχεις δικιο φίλε, δεν έφτασε και η συντέλεια, αλλά η σιχαμάρα είναι ότι δεν επρόκειτο για έναν απλό πωλητή, αλλά για τον Δ/ντή της Αντ/πείας. Δηλαδή όχι απλά μας πιάνουνε μαλ...κες, αλλά μας το λένε και κατάμουτρα και μας δουλεύουνε.
Κι όσο για την μεταπωλητική αξία, ξέρω κι εγώ τι έχω, αλλά αυτοί οι ίδιοι ξεφτυλίζουν αυτά που πουλάνε.
Και τώρα το χειμώνα θ' αρχίσω να το ρίχνω στα σκληρά για να βγάλει ό,τι είναι να βγάλει, γιατί ως τώρα μόνο άσφαλτο περπάτησε.
Πάντως παιδιά μακριά όσο γίνεται, τουλάχιστον από την Αντ/πεία της Θεσ/κης. ΕΓΩ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ!!! Σκέφτομαι να δοκιμάσω με τη Λάρισα, ας κάνω λίγα χλμ. παραπάνω.
Μήπως ήρθε η ώρα να κάνουμε κάτι να τους τα κλείνουμε σιγά σιγά, γιατί απ' όσο διακρίνω, δεν υπάρχουν και πολλοί που να είναι ευχαριστημένοι. Εγώ πάντως σκέφτομαι να το πάω μακριά, όσο μπορέσω και όπου μπορέσω να φτάσω.
Πάντως σ' ευχαριστώ, μ' ανέβασες κάπως.
Άβαταρ μέλους
GANTEMIS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 14 Ιούλ 2008, 19:17

Δυστυχώς, με το που βγει ένα καινούριο αυτοκίνητο από την αντιπροσωπεία (την όποια αντιπροσωπεία), χάνει ένα 20-25% της αξίας του... Αυτό το ποσοστό είναι λίγο-πολύ κανόνας στην Ελληνική αγορά, ενώ έξω είναι γενικά κάτι λιγότερο.

Όσο για τον διευθυντή της αντιπροσωπείας, να είσαι σίγουρος ότι απ΄όλους τους πωλητές, αυτός είναι ο πιο καλός (πωλητής) /πονηρός /ικανός /κλπ κλπ...

Μια ιδέα για τον φίλο gantemi: στην Θεσσαλονίκη εδρεύει το Hellas Jeep Club (http://www.hellasjeepclub.gr), που γενικά έχει κάποιες καλές σχέσεις με την εκεί αντιπροσωπεία. Θα μπορούσες ίσως να κάνεις μια επαφή με τα παιδιά εκεί, είτε στα γραφεία τους είτε μέσω του site, μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν σε κάτι.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Kissa » 18 Ιούλ 2008, 09:45

Αυτό με την φτερωτή το έπαθα και εγώ αλλά ήμουν τυχερός γιατί παρουσιάστηκε μόλις έβαλα μπρος, άκουσα έναν θόρυβο και έσβησα άμεσος , και κατάλαβα ότι ήταν η φτερωτή .Περνώ την οδική βοήθεια της jeep privilege (άστα να πάνε) και πηγαίνει με τα πολλά στην αντιπροσωπία στη Θεσσαλονίκη. Ρωτάω τον υπεύθυνο γιατί έγινε αυτό και ξεβιδώθηκε σε ένα τόσο καινούριο αυτοκίνητο (Μαρτιος 2007 cherokee CRD 2,8 .ΑΠΑΝΤΗΣΗ : ΒΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝΕ :roll: :shock:


ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ μου άλλαξαν τον σωλήνα EGR χωρίς να έχει πρόβλημα.( http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-9451.html ) Και με τον θόρυβο που κάνη μου λένε πως δεν μπορούνε να κάνουν τίποτα γιατί δεν είναι εμφανές και θα χρειαστεί να το κάνουν φίλο φτερό για να βρουν ένα θόρυβο που δεν είναι τίποτα σημαντικό , και ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει στα 2 χρόνια.Δεν ξέρω τι να κάνω…….
KJ 2,8L turbo Diesel sport manual 2007
Άβαταρ μέλους
Kissa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Μάιος 2008, 11:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 18 Ιούλ 2008, 11:04

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά καινούριο αυτοκίνητο με τόσα λεφτά δεν δικαιολογήται να βγάζει τέτοια προβλήματα.
Καλό χρυσό αλλά εδώ δίνει τα ίδια και λιγότερα για ένα Ιαπωνικό το οποίο σκίζεις και δεν κάνει κιχ.
Δεν θέλω να μπούμε στη λογική της κόντρας μεταξύ Αμερικάνικου και Ιαπωνικού αλλά δεν μπορώ να δεχθώ οτι πληρώνω ενα σκασμό λεφτά σε μια εταιρεία που δεν φροντίζει να παίρνει καλής ποιότητας ανταλλακτικά αν σέβαιται το κόσμο που της δίνει ψωμάκι.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό ZooL » 18 Ιούλ 2008, 12:21

θέμα πρώτο: Αξιοπιστία

Κακά τα ψέμματα, στο θέμα αξιοπιστία, τα αμερικάνικα δεν συναγωνίζονται τα γιαπωνέζικα. Για την ακρίβεια, σ' αυτό το θέμα κανείς δεν τα συναγωνίζεται τα γιαπωνέζικα... ούτε καν οι Γερμανοί.

Αυτό που εξασφαλίζει όμως στους κατόχους αμερικάνικων αυτοκινήτων μια πρώτης τάξης "ασφάλεια" ως προς αυτό το θέμα, είναι το γεγονός ότι στην Αμερική οι καταναλωτές δεν είναι κορόιδα...
Και επειδή λοιπόν εκεί ο καταναλωτής έχει δύναμη και δικαιώματα, με το που εμφανιστεί κάποιο γενικευμένο πρόβλημα οι κατασκευαστές σπεύδουν να το λύσουν με τα διάφορα Recalls και TSBs. Το καλό είναι πως αυτές οι επίσημες κινήσεις των εργοστασιων, "περνάνε" εύκολα & γρήγορα και προς τους καταναλωτές στον υπόλοιπο πλανήτη.
Δες πχ το περίφημο παράδειγμα με τα Lower Ball Joints στα KJ. Το πρόβλημα ξεκίνησε να συζητιέται /αναφέρεται σε ένα forum στο Internet και σύντομα οδήγησε την Chrysler-Jeep σε ένα από τα εκτενέστερα recalls των τελευταίων ετών.

Το κακό τώρα με τον 2.8 CRD, είναι ότι δυστυχώς δεν καλύπτεται από την παραπάνω λογική, αφού σχεδόν δεν κυκλοφόρησε καν στην Αμερική (υπήρχε στην αγορά μόνο για 2 χρόνια και αγοράστηκε από ελάχιστους). Άρα, τα όποια πιθανά προβλήματα του μοντέλου, δεν απασχολούν τους Αμερικάνους καταναλωτές, οι οποίοι είναι και οι μόνοι που θα είχαν τη δύναμη να επιβάλλουν τη λύση τους.



θέμα δεύτερο και σημαντικότερο: Ελληνική Αντιπροσωπεία

no comments... ο όρος και μόνο, αποτελεί πλέον ανέκδοτο...

Χ


ΥΓ: τα παραπάνω, συνδυαζόμενα, ήταν και ένας από τους λόγους για τους οποίους δεν πήρα τελικά το Wrangler με τον (καλύτερο) CRD κινητήρα...

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό GANTEMIS » 21 Ιούλ 2008, 19:34

Κι εμένα όταν το πήρα και μετά με πληροφόρησαν ότι οι Αμερικάνοι δεν προτιμούν το πετρέλαιο και γι΄αυτό αυτός που μου το είπε ήταν κάπως διστακτικός σε ό,τι αφορά τις γνώσεις των Αμερικανών πάνω σε πετρελαιοκινητήρες. Βέβαια δεν έδωσα σημασία, αλλά τώρα έτσι που βλέπω τα πράγματα....
Δηλαδή πιστεύετε ότι αν επικοινωνήσω με την jeep στο America (μάλλον θα στείλω το πρόβλημα μέσω mail τελικά), δεν θα σχοληθεί κανείς με το πρόβλημά μου;
Τώρα βλέπω ότι υπήρξε και άλλος που έπαθε τα ίδια. Μήπως τελικά βγήκε κάποια φουρνιά προβληματική;
Κανονικά θα έπρεπε όλοι να παραπονιόμαστε έτσι, μπας και βάλουν μυαλό οι εκεί στα κοπρόσκυλα εδώ!!! (Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξος;)
Άβαταρ μέλους
GANTEMIS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GANTEMIS » 21 Ιούλ 2008, 19:39

Kissa έγραψε:Αυτό με την φτερωτή το έπαθα και εγώ αλλά ήμουν τυχερός γιατί παρουσιάστηκε μόλις έβαλα μπρος, άκουσα έναν θόρυβο και έσβησα άμεσος , και κατάλαβα ότι ήταν η φτερωτή .Περνώ την οδική βοήθεια της jeep privilege (άστα να πάνε) και πηγαίνει με τα πολλά στην αντιπροσωπία στη Θεσσαλονίκη. Ρωτάω τον υπεύθυνο γιατί έγινε αυτό και ξεβιδώθηκε σε ένα τόσο καινούριο αυτοκίνητο (Μαρτιος 2007 cherokee CRD 2,8 .ΑΠΑΝΤΗΣΗ : ΒΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝΕ :roll: :shock:


ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ μου άλλαξαν τον σωλήνα EGR χωρίς να έχει πρόβλημα.( http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-9451.html ) Και με τον θόρυβο που κάνη μου λένε πως δεν μπορούνε να κάνουν τίποτα γιατί δεν είναι εμφανές και θα χρειαστεί να το κάνουν φίλο φτερό για να βρουν ένα θόρυβο που δεν είναι τίποτα σημαντικό , και ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει στα 2 χρόνια.Δεν ξέρω τι να κάνω…….



Φιλαράκι σου έχει βγάλει άλλα προβλήματα μέχρι τώρα; (Εύχομαι πως όχι, αλλά θέλω να ξέρω τι με περιμένει, σε περίπτωση που). Απλά σκέφτηκα πως ίσως βγήκαν κάποια κομμάτια με το ίδιο πρόβλημα, και ας ελπίσουμε να μείνει εκεί...
Άβαταρ μέλους
GANTEMIS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 21 Ιούλ 2008, 19:43

ΒΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝΕ !!!!
Άλλο και τούτο...!
Απαράδεκτη απάντηση. ... ακόμα δε το έχω παραλάβει...και με αυτά που διαβάζω τρομάζει το μάτι μου! Πιστεύω τα καινούρια να μην έχουν κάποιο.. ελάτωμα.. Τί να πω!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό GANTEMIS » 21 Ιούλ 2008, 20:25

ermis1975 έγραψε:ΒΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝΕ !!!!
Άλλο και τούτο...!
Απαράδεκτη απάντηση. ... ακόμα δε το έχω παραλάβει...και με αυτά που διαβάζω τρομάζει το μάτι μου! Πιστεύω τα καινούρια να μην έχουν κάποιο.. ελάτωμα.. Τί να πω!


Πριν το πας, έπρεπε να τηλεφωνήσεις σε έναν πραγματογνώμονα. Εγώ το έκανα και μου δώσανε την εντύπωση ότι έπαθαν πλάκα. Βέβαια είπαν πως δεν ήταν ανάγκη κ.λπ. (τα γνωστά). Ήρθε, το είδε πριν το φτιάξουνε, έβγαλε φωτος, πήγε και το δοκίμασε πριν το παραλάβω. Θέλω να πιστεύω οτι όλα έγιναν όπως έπρεπε. Έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι για να τους τρίξουμε λίγο τα δόντια.
Βέβαια, μετά μου έβγαλε το παράθυρο... Ξέρω ότι αυτά συμβαίνουν, αλλά αν καείς από το χυλό φυσάς και το γιαούρτι... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι εντάξει από δω και πέρα.
Άβαταρ μέλους
GANTEMIS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GANTEMIS » 21 Ιούλ 2008, 20:40

Ουπς. Sorry ermis1975. Αυτά έπρεπε να τα πω στον Kissa. Με το καλό να το πάρεις φίλε και εύχομαι να πηγαίνεις μόνο όταν είναι η ώρα για τα τακτικά σέρβις.
Άβαταρ μέλους
GANTEMIS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 21 Ιούλ 2008, 21:02

GANTEMIS έγραψε:Κι εμένα όταν το πήρα και μετά με πληροφόρησαν ότι οι Αμερικάνοι δεν προτιμούν το πετρέλαιο και γι΄αυτό αυτός που μου το είπε ήταν κάπως διστακτικός σε ό,τι αφορά τις γνώσεις των Αμερικανών πάνω σε πετρελαιοκινητήρες. Βέβαια δεν έδωσα σημασία, αλλά τώρα έτσι που βλέπω τα πράγματα....
Δηλαδή πιστεύετε ότι αν επικοινωνήσω με την jeep στο America (μάλλον θα στείλω το πρόβλημα μέσω mail τελικά), δεν θα σχοληθεί κανείς με το πρόβλημά μου;
Τώρα βλέπω ότι υπήρξε και άλλος που έπαθε τα ίδια. Μήπως τελικά βγήκε κάποια φουρνιά προβληματική;
Κανονικά θα έπρεπε όλοι να παραπονιόμαστε έτσι, μπας και βάλουν μυαλό οι εκεί στα κοπρόσκυλα εδώ!!! (Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξος;)

Νομίζω πως οι Αμερικάνοι θα σε παραπέμψουν στα ευρωπαϊκά κεντρικά τους.
Αυτό ίσως και να είναι καλό...

Όταν λάβεις απάντηση πάντως ενημέρωσέ μας: έχεις απόλυτο δίκιο πως θα πρέπει να αρχίσουμε να γινόμαστε πιο απαιτητικοί και ίσως αυτή η ιστορία να είναι μια καλή αρχή.

Μια αγορά όπου κυκλοφορούν πολλά CRD είναι αυτή της Αυστραλίας - μπορείς να ρίξεις κι εκεί μια ματιά στα fora να δεις μήπως τυχόν υπάρχουν αναφορές για παρόμοια προβλήματα.
Το πιο γνωστό down-under forum για Jeep είναι απ' όσο ξέρω το http://www.ausjeepoffroad.com/

Τέλος, για την ιστορία, ο 2.8 CRD των Cherokee / Wrangler δεν είναι αμερικάνικος κινητήρας αλλά ιταλικός: κατασκευάζεται από την VM Motori (http://www.vmmotori.it/en/01/00/01/dettaglio.jsp?id=56)...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Kissa » 27 Ιούλ 2008, 17:16

GANTEMIS έγραψε:
Kissa έγραψε:Αυτό με την φτερωτή το έπαθα και εγώ αλλά ήμουν τυχερός γιατί παρουσιάστηκε μόλις έβαλα μπρος, άκουσα έναν θόρυβο και έσβησα άμεσος , και κατάλαβα ότι ήταν η φτερωτή .Περνώ την οδική βοήθεια της jeep privilege (άστα να πάνε) και πηγαίνει με τα πολλά στην αντιπροσωπία στη Θεσσαλονίκη. Ρωτάω τον υπεύθυνο γιατί έγινε αυτό και ξεβιδώθηκε σε ένα τόσο καινούριο αυτοκίνητο (Μαρτιος 2007 cherokee CRD 2,8 .ΑΠΑΝΤΗΣΗ : ΒΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΞΕΒΙΔΩΝΟΥΝΕ :roll: :shock:


ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ μου άλλαξαν τον σωλήνα EGR χωρίς να έχει πρόβλημα.( http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-9451.html ) Και με τον θόρυβο που κάνη μου λένε πως δεν μπορούνε να κάνουν τίποτα γιατί δεν είναι εμφανές και θα χρειαστεί να το κάνουν φίλο φτερό για να βρουν ένα θόρυβο που δεν είναι τίποτα σημαντικό , και ότι είναι να βγάλει θα το βγάλει στα 2 χρόνια.Δεν ξέρω τι να κάνω…….



Φιλαράκι σου έχει βγάλει άλλα προβλήματα μέχρι τώρα; (Εύχομαι πως όχι, αλλά θέλω να ξέρω τι με περιμένει, σε περίπτωση που). Απλά σκέφτηκα πως ίσως βγήκαν κάποια κομμάτια με το ίδιο πρόβλημα, και ας ελπίσουμε να μείνει εκεί...


Δόξα το Θεό δεν έχω άλλο πρόβλημα.
Δε μου λες, τα λαδιά στον κινητήρα τα παρακολουθείς καθόλου;
KJ 2,8L turbo Diesel sport manual 2007
Άβαταρ μέλους
Kissa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Μάιος 2008, 11:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες