Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Wrangler 2.5 μοντ: 2001 - Προβλημα με A/C

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 23 Αύγ 2008, 09:58

Πάνω απο ένα μήνα είναι υπο κατασκευή, επίσης τα mail τους είναι ανενεργά! ..
Πάντως οι τιμές αξεσουάρ και ανταλλακτικών είναι υπερβολικά υψηλές σε σχέση με αυτές της Αμερικής! 3 φορές πάνω. Και των αυτοκινήτων, που στην αμερική δε τα θεωρούν "πολυτελείας" αλλά απλά οικογενειακά και με τιμές που αν τις δείς θα πείς..."Τόσο φθηνό αμάξι αγοράζω!?...Μηπως είναι μπαχατέλα!?"
Οκ είναι και το τελωνείο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά!
Το έχουν μονοπώλιο γι αυτό. Για να αρχίσει κάποιος να κάνει εισαγωγές αξεσουάρ/αναλλακτικών..να δούμε. Ασε που πιστεύουν οτι για να έχεις Jeep έχεις τη δυνατότητα να σκάς ότι σου ζητήσουν!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Αύγ 2008, 09:27

Σημερα πηγα και αφησα το αυτοκινητο στον κο Πετροπουλο (Δωδεκανησου 11, Ανω Καλαμακι) για το σερβις των 60000 χλμ. Ακουσε κι εκεινος τον θορυβο που κανει ο κομπρεσσορας και μου ειπε πως πρεπει να το ξαναπαω πισω και ή να ζητησω να μου τον αλλαξουν ή να απαιτησω γραπτη εγγυηση πως ο θορυβος ειναι φυσιολογικος ωστε να ειμαι κατοχυρωμενος σε περιπτωση που μου εμφανισει οποιοδηποτε προβλημα στο αμεσο μελλον. Παρατηρησε δε πως τοσο ο κομπρεσσορας οσο και τα υπολοιπα ανταλλακτικα που φορεσαν ειναι after market και οχι της μαμας εταιρειας!

Εστειλα συμπληρωματικη επιστολη στα Κεντρικα της Jeep ωστε να τους πληροφορησω αναλογως μιας και το θεμα παιρνει πλεον αλλες διαστασεις.

Εαν συμβαινει κατι τετοιο ειναι ιδιαιτερως σημαντικο. Ειναι δυνατον επισημη αντιπροσωπεια να φοραει "μαιμου" ανταλλακτικα?

Ειμαι περιεργος να δω την απαντηση τους πανω σ αυτο το θεμα (πολυ περισσοτερο απ την απαντηση τους στο προβλημα του αυτοκινητου μου)
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 25 Αύγ 2008, 12:32

Τί λες τώρα!? Είναι σοβαρά πράγματα αυτά!?? Αν ήθελες imitation μπορούσες να πάς κι αλλου. Πάρτους και τηλ και ρώτα! Πες γιατί δε μου βάλατε γνήσιο και το πλήρωσα πανάκριβα!? Σας είπα εγώ να βάλετε μαιμού?! Κουφά πράγματα.. Περιμένουμε νέα!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 28 Αύγ 2008, 12:58

Οι εξελιξεις στο θεμα εχουν ως εξης:

Με πηρε τηλεφωνο ο Τεχνικος Διευθυντης της Chrysler ο οποιος και ζητησε να μαθει περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με το θεμα αν και οπως ομολογησε γνωριζε καποια στοιχεια της ιστοριας ενω ειχε επισης διαβασει και τις επιστολες που ειχα στειλει στα Κεντρικα (Γερμανια).

Η συνομιλια γενικα εξελιχθηκε σε χαμηλους τονους παρολο που καποιες φορες αυτα που ακουσα μου ανεβασαν το αιμα στο κεφαλι. Καθιστε αναπαυτικα και απολαυστε το.

Μεταξυ αλλων ειπωθηκαν τα εξης:

- Πειτε μου τι ακριβως εγινε
- Μπλα μπλα μπλα... 2 εβδομαδες... μπλα μπλα μπλα... ουτε μηχανη να κατεβαζαν... μπλα μπλα μπλα (τα μπλα τα βαζω για να μην ξαναγραφω την ιστορια και σας κουραζω)
- Ναι αλλα πειτε μου. Η λειτουργεια του A/C ειναι φυσιολογικη?
- Δεν μπορω να το κρινω μιας και δεν ειμαι τεχνικος. Αν εννοειτε το αν εχω ψυξη, Ναι εχω αλλα οπως αναφερω και στις επιστολες μου το κομπρεσσερ κανει θορυβο, πραγμα το οποιο εχουν επιβεβαιωσει και αλλα δυο συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας στα οποια πηγα να παρω και μια δευτερη γνωμη.
- Ναι ΟΚ, καλα αυτοι τι αλλο θα λεγαν?
- Και σε αλλους 1000 να το πηγαινα το ιδιο θα μου ελεγαν κυριε.
- Οταν αγορασατε το αυτοκινητο εκανε αυτον τον θορυβο?
- Οχι κυριε. Απλα παρουσιασε το προβλημα με την διακοπη λειτουργειας για το οποιο πηγα στην αντιπροσωπεια. Θορυβο ομως δεν εκανε.
- Αν ηταν χαλασμενο το κομπρεσσερ ισως να μην ειχε την αναλογη συμπιεση και γι αυτο να μην εκανε και τον θορυβο.
- Κοιταξτε, οπως σας ειπα τεχνικος αυτοκινητων δεν ειμαι και ουτε θελω να γινω. εγω αυτο που ξερω ειναι πως εκατσε το αυτοκινητο 2 εβδομαδες, εσκασα 1200 ευρω, αλλαξα ολο το συστημα αλλα κανει θορυβο.
- Ε οκ, 1200 ευρω δεν ειναι και κανενα τρομερο ποσο. Τι θα λεγατε αν σας εβγαζε διαφορικο? Τα εχουν αυτα τα μεταχειρισμενα.
- Μπορει να μην ειναι για σας (και μπορει επισης να αναβετε τα τσιγαρα σας με 50ευρα) αλλα και παλι σας εξηγω πως ανεξαρτητως χρηματων εγω παρελάβα ενα αυτοκινητο στο οποιο τοποθετησατε ενα καινουριο κομπρεσσερ το οποιο και κανει θορυβο. Συν τοις αλλοις ειναι after market. Πως ειναι δυνατον μια αντιπροσωπεια να τοποθετει after market προιοντα στα αυτοκινητα της? Πρωτη φορα το ακουω.
- Αυτο γινοταν παλια αλλα πλεον οχι. Και παλι ομως το γνωριζαν οι αγοραστες στους οποιους και το αναφεραμε ωστε να μας δηλωσουν ποιες απ τις δυο εκδοχες επιθυμουσαν (original n after market). Να σας εξηγησω κυριε. Καθε αυτοκινητο που μπαινει στη χωρα εχει δασμους 40% ανεξαρτητως αξιας, οποτε και καποια μερη τους εμπαιναν εδω εκ των υστερων. Ετσι και με τα Α/C, εμπαιναν εδω αλλα κατοπιν συνεννοησης με τον πελατη αν ηθελε το original που κοστιζε γυρω στα 3500 ευρω ή το after market που εκανε τα μισα σχεδον λεφτα. Το ενα ηταν σχεδον αθορυβο και το αλλο εκανε εναν μικρο σχετικα θορυβο. Δεν μπορει να μην το ειχε παρατηρησει ο προηγουμενος ιδιοκτητης του αφου κι εκεινου after market ηταν το A/C που του χαμε τοποθετησει κατα την αγορα. Απλα εσεις πηρατε τωρα "καινουριο αυτοκινητο" και τα ψαχνετε ολα πολυ.
- Συγνωμη αλλα εγω το πηρα μεταχειρισμενο και αν το "ψαχνω" ειναι δικαιωμα μου. Εκεινος που το πηρε ολοκαινουριο θελετε να μου πειτε πως αν ειχε τον ιδιο θορυβο κι απ την στιγμη που ηταν κι εντος εγγυησης, δεν θα σας το εφερνε απ την πρωτη μερα? Συν τοις αλλοις, ως υποψηφιος τοτε αγοραστης καινουριου αυτοκινητου κι εγω το ειχα ψαξει και οταν ειχα κανει (το 2002) τηλεφωνο για να ρωτησω την τιμη για την εκδοση limited κανεις δεν με ειχε ρωτησει αν θελω να βαλω original ή after market A/C. Με πληροφορισαν μονο για τις εξτρα χρεωσεις που ειχαν τα διαφορα χρωματα κλπ. Και δεν νομιζω πως θα μπορουσε ποτε αντιπροσωπεια να κανει τετοιες ερωτησεις στους πελατες της. Ειναι ποτε δυνατον? Θελετε να σας παρει τηλεφωνο ο προηγουμενος ιδιοκτητης να σας πιστοποιησει πως ουτε κι εκεινος γνωριζε για την συγκεκριμενη τοποθετηση?
- Τι να σας πω κυριε. Δεν νομιζω πως δεν τον ειχε ενημερωσει κανεις.
- Μα τι μου λετε τωρα? Πως ειναι δυνατον αντιπροσωπεια να παζαρευει με τον πελατη της το ειδος των ανταλλακτικων/μερων που θα φορεσει στο καινουριο αυτοκινητο που προκειται να του πουλησει? Κι εξαλλου, αλλο ειναι το φερνω jeep γυμνο και το ντυνω εδω αλλα του βαζω πορτες κλπ Jeep... κι αλλο ειναι φερνω Jeep γυμνο και του φοραω πορτες κι οτι αλλο μπορεσω "κουκουρουκου" για να κερδισω ακομα περισσοτερα φραγκα.
- Σας λεω αυτο ακριβως που ισχυε παλαιοτερα. Τωρα ολα ερχονται κομπλε απ την μαμα. Τελοσπαντων. Σχετικα με το αυτοκινητο σας τι λετε να κανουμε?
- Αυτη την απαντηση δεν μπορω να την δωσω εγω αλλα μονο εσεις.
- Εγω θα ελεγα να κανονισουμε ενα ραντεβου και να παριστανται 2 τεχνικοι της εταιρειας μας και να δουν αν οντως το κομπρεσσερ κανει θορυβο ή ειναι μεσα σε ανεκτα πλαισια.
- Τι εννοειται ανεκτα πλαισια? Και ποιος θα το κρινει αυτο? Εσεις? Αφηστε το. Δεν χρειαζεται να χαλασω κι αλλη βενζινη. Την ξερω απο τωρα την απαντηση.
- Μα οχι. Αν οντως κανει θορυβο θα το αλλαξουμε με ενα αλλο που θα ζητησουμε απ τον κατασκευαστη και χωρις κοστος μιας και ειναι μεσα στην εγγυηση ενος ετους που το καλυπτει.
- Μα σας λεω να μου δωσετε ενα χαρτι και να μου λετε πως ο θορυβος που κανει ειναι φυσιολογικος και δεν μου δινετε.
- Δεν μπορουμε να δωσουμε τετοιο χαρτι οπως και δεν μπορουσαμε να διαγνωσουμε αυτο το προβλημα οταν μας το φερατε (πριν την αγορα) να το τσεκαρουμε. Δεν ειμαστε διαγνωστικο κεντρο ουτε και μπορουμε να μαντεψουμε μελλοντικες βλαβες. Επιδιορθωσεις αυτοκινητων κανουμε.
- Δεν σας ζητησε κανεις να εχετε κληρονομικο χαρισμα αλλα οταν σας φερνει καποιος ενα αυτοκινητο για να το αξιολογησετε, τι ακριβως τσεκαρετε? Αν ειναι χτυπημενα τα φτερα του ή στραβος ο προφυλακτηρας?
- Νομιζω πως το υφος σας δεν ειναι σωστο οπως και πολλα απ οσα γραφετε στις επιστολες σας προς τα Κεντρικα.
- Αν εννοειτε πως "ειστε για κλαματα" και πως "μονο να τα παιρνετε ξερετε" ειναι η αποψη μου και δεν προκειται να αλλαξει ποτε, ακομα κι αν μου το φτιαξετε.
- Εγω θα προτεινα να ορισουμε ενα ραντεβου ωστε να το ελενξουν οι δυο τεχνικοι μας ή και πραγματογνωμονας ακομα αν θελετε, να βαλουμε κι ενα αλλο ιδιο αυτοκινητο διπλα αν βρουμε ωστε να τα συγκρινουμε και να δουμε σε τι ενεργειες μπορουμε να προχωρησουμε.
- Ας το κανουμε. Που πρεπει να ερθω?
- Στην Βουλιαγμενης που πηγατε.
- Εκει δεν παω ποτε ξανα. Μα τι μου λετε? Το εχω παει ηδη 3 φορες μεχρι τωρα. Να παω και τεταρτη για ποιον λογο?
- Τοτε θα κανονισουμε να συναντηθουμε στο service της Αττικης Οδου, συμφωνειτε?
- Συμφωνω αλλα και παλι το θεωρω αδικο κοπο. Εγω απ την επισημη αντιπροσωπεια περιμενα αλλη αντιμετωπιση ακομα και τωρα και οχι αμφισβητηση. Νομιζετε πως ειχα ορεξη εγω να χανω τον χρονο μου με πηγαινε-ελα στα συνεργεια?
- Θα το δουμε κυριε επιτοπου και θα προχωρησουμε αναλογα.
- Σας ευχαριστω πολυ. Γεια σας.
- Γεια σας.

Οπως καταλαβαινετε κυριοι, ακρη δεν προκειται να βγει. Το πιστευω ακραδαντα. Δεν εχω καμια εμπαθεια με τους συγκεκριμενους ανθρωπους αλλα οταν ακομα και μετα απο τετοια ταλαιπωρια συναντας αυτη την αντιμετωπιση καταλαβαινεις πως οποια κινηση κι αν κανεις τελικα (πλην της δημοσιοποιησης του προβληματος σου μηπως και γλυτωσει κανεις αλλος) δεν οφελει.

Θα φροντισω να εχω παρεα και 1-2 φιλους κατα την επιθεωρηση γιατι οπως καταλαβαινετε, οταν πηγαινεις πλεον το αυτοκινητο σου για service θα πρεπει να παιρνεις σαν μαρτυρες και τους υπολοιπους ενοικους της πολυκατοικιας μηπως και προκυψει κανενα θεμα.

Μια ερωτηση εχω μονο προς τους κατοχους TJ limited edition. Σας ειχε ρωτησει κανεις κατα την αγορα του, τι "μαρκα" A/C προτιματε να σας βαλουν? :lol: Αν ειναι ποτε δυνατον... Ακομα γελαω (...γιατι αρκετα εκλαψα ως τωρα)

Θα σας κρατησω ενημερους (το ραντεβου ειναι για την μεθεπομενη εβδομαδα)
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 28 Αύγ 2008, 16:43

Εστειλα φυσικα και μια περιληψη της σημερινης συνομιλιας στα Κεντρικα ωστε να λαβουν γνωση κι εκεινοι γιατι πολυ φοβαμαι πως ανεξαρτητως της εκβασης της δικης μου περιπτωσης, θα υπαρξει σιγουρα προσπαθεια κουκουλωματος και υποβαθμισης του γεγονοτος απ την πλευρα της εδω αντιπροσωπειας κυριως οσον αφορα την χρηση των after market προιοντων!!!!

Γιατι δεν μπορω να πιστεψω πως υπαρχει ιδιοκτητης Wrangler (Δεν ξερω αν συνεβαινε και με αλλα μοντελα εκεινης της περιοδου) που να γνωριζε κατα την στιγμη της αγορας του πως το A/C του ολοκαινουριου αυτοκινητου του... ενος αυτοκινητου που ειχε δωσει ενα σκασμο λεφτα για να το αποκτησει... ηταν μαιμου και οχι original. Μπορει να τους ενημερωναν πως εμπαινε Ελλαδα το Α/C αλλα δεν νομιζω πως τους ειχε πει ποτε κανεις πως ηταν after market.

Τους τονισα και παλι πως δεν περιμενω να συμβει κατι αλλα πως αυτη την φορα θα ηθελα τουλαχιστον μια επισημη απαντηση απ τα Κεντρικα της Chrysler στην Γερμανια σχετικα με το ποσο νομιμη ειναι η παραπανω ενεργεια και αν επισης το γνωριζαν κι εκεινοι. Ειμαι περιεργος αν θα απαντησουν σε κατι τετοιο. Διοτι ή το γνωριζαν οποτε και ειναι συνυπευθυνοι, οποτε και "εξεφτελιζεται" κατ' εμε μια ολοκληρη εταιρεια ή... δεν το γνωριζαν οποτε και κανονικα και σε κρατος Δικαιου (καποιο αλλο οχι εδω) θα επρεπε να ζητησουν απ την αντιπροσωπεια να καλεσει ολους εκεινους τους ταλαιπωρους που αγορασαν εν αγνοια τους αυτοκινητα με μαιμου A/C και να τους τα αλλαξει με original χωρις δευτερη κουβεντα.

Kαι μιλαμε για το αυτονοητο, το ντομπρο, οχι για δικαστηρια, αποζημιωσεις και @@ μαντολες που λεει κι ο Γεωργιου...
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 28 Αύγ 2008, 19:47

Το καλύτερο που θα πρέπει να κάνουν είναι να σου βάλουν επιτέλους original a/c με δικό τους κόστος. Γενικά με τη τακτική τους χάνουν πελάτες (όταν τελειώσει η εγγύηση!)

Οι άνθρωποι στηρίζονται στην "ιδέα" πως τα jeep είναι για λεφτάδες και για μούρη.. Γιατί όπως σου είπε..τί είναι 1100ευρώ? Έτσι σου λένε, ποιός θα ασχοληθεί αν κάτω απο το περιτύλιγμα υπάρχει η μαιμού! Μεχρι να χαλάσει και να το καταλάβει θα πάρει καινούριο. (έτσι σου λένε μετά, έ...μεταχειρισμένο πήρες!)..Όμως με τις προσφορές το ¨απιαστο¨ όνειρο έχει γίνει πραγματικότητα και απότι φαίνεται θα αρχίσουν οι ταλαιπωρίες με την αύξηση των πωλήσεων και την μή ικανοποιητική εξυπηρέτηση. Γιατί και μεγαλύτερο δίκτυο έπρεπε να έχουν και άμεση εξυπηρέτηση και ευγένεια.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό haritak » 28 Αύγ 2008, 23:53

Παρακαλουθούμε με μεγάλο ενδιαφέρον!
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό ZooL » 01 Σεπ 2008, 14:01

Σύντροφε PanY, σε θαυμάζω για την υπομονή και την επιμονή σου.
Εύχομαι να βγάλεις τελικά άκρη και επί της ουσίας.

Ανεξαρτήτως πάντως του τι θα γίνει στο τέλος με το a/c στο Wrangler σου, νομίζω πως αν όλοι μας λειτουργούσαμε όπως εσύ στην προκειμένη περίπτωση, σίγουρα θα είχαμε συνολικά μεγαλύτερη δύναμη ως καταναλωτές.
Ας το έχουμε αυτό κατά νου.

Τέλος, αν μπορώ να βρω ένα "καλό" στην όλη ιστορία, είναι το γεγονός ότι η Chrysler Ευρώπης όντως ανταποκρίθηκε και κινητοποίησε τον τοπικό αντιπρόσωπο. Διαβάζοντας σε διπλανό forum (βλπ. Ford), κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα δεδομένο.

Καλή συνέχεια και καλά ξεμπερδέματα, κράτα μας ενήμερους!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό PanY » 01 Σεπ 2008, 17:16

Για καλη μου τυχη (και κακη δικη τους) αμιγκο μου, επεσε ευτυχως η θερμοκρασια και μπορω πλεον να το αντιμετωπισω πιο "ψυχραιμα" και σωστα μιας και δεν καιγομαι (με ή χωρις εισαγωγικα το τελευταιο). Ελπιζω μεχρι το επομενο καλοκαιρι να εχει βγει καποιο αποτελεσμα και να μην ειμαι με τη βενταλια και γελανε μαζι μου στα φαναρια.

Θα συμφωνησω μαζι σου στο σημειο της ανταποκρισης των Κεντρικων και θα ομολογησω πως κι εγω δεν περιμενα να ενεργοποιηθουν τοσο συντομα, μαλλον καθολου θα λεγα. Δεν γνωριζω ομως αν απαντησαν λογω του οτι φιλοτιμηθηκαν και θεωρησαν πως επρεπε οντως να βοηθησουν ή επειδη ανεφερα πως εχω εξαντλησει ολα τα περιθωρια και πλεον θα δημοσιοποιησω το ολο θεμα μεσω του δημοσιογραφου φιλου μου.

Αυτο βεβαια που εχω ηδη αποφασισει και σε περιπτωση που εξακολουθησουν να με αντιμετωπιζουν ως καμηλιερη που δεν εχει ξαναοδηγησει ή ξαναδει αυτοκινητο μπροστα του, ειναι το να στειλω αυτο το αρθρο με e-mail σε ολες ανεξαιρετως τις εφημεριδες και τα υπολοιπα εντυπα και ηλεκτρονικα μεσα μηπως και καποιος ενδιαφερθει και θελησει να κανει καποιο αναλογο δικο του. Ε δεν μπορει, οι μισες πες θα το αποκρυψουν (για ευνοητους λογους), αντε κι ενα αλλο ποσοστο να μην ασχοληθει καν, ολο και καποιος ομως θα ενδιαφερθει να καλυψει "εστω και κουτσομπολιστικα" μερικα τετραγωνικα εκατοστα μ ενα απλο μονοστηλο. Ε μου ειναι αρκετο!!! Αλλωστε, δεν συκοφαντω κανεναν, λεω απλα τα γεγονοτα με την σειρα που συνεβησαν και συν τοις αλλοις, εχω και τα ανταλλακτικα που οι ιδιοι εχουν τιμολογησει στις σχετικες αποδειξεις τους και σε ημερομηνιες που ταυτιζονται απολυτα με εκεινες του thread μου.

Βεβαια ακομα περιμενω την επισημη απαντηση τους στο ερωτημα μου "Ποσο νομιμο κι εντιμο θεωρουν κι εκεινοι το γεγονος τού να τοποθετουνται aftermarket προιοντα σε επισημο αντιπροσωπο" αλλα ας μην ειμαστε και πλεονεκτες. Η αληθεια ειναι πως δεν ειναι ευκολες τετοιου ειδους απαντησεις. Στην θεση τους παντως κι απ την στιγμη που οντως συμβαινει κατι τετοιο θα φροντιζα να κλεισω το θεμα το ταχυτερο δυνατο ωστε να μην παρει διαστασεις και θα τοποθετουσα μαλιστα κι ενα original A/C, μονο και μονο απο θεμα γοητρου και για να εξακολουθησω να εχω πελατες στο service ανεξαρτητως αν ειναι ή οχι ακομα "στην εγγυηση". Βεβαια ισως να εχουν ηδη διαβασει το εν λογω αρθρο οποτε σου λεει πως απ την στιγμη που οτι και να πουμε, "δεν μενει τιποτα μεταξυ μας" ας το τραβηξουμε να δουμε ποιες ειναι οι αντοχες του.

Διαβασα επισης καπου πως εχει ηδη βγει (τελεσιδικησει) δικαστικη αποφαση που δικαιωσε κατοχο αυτοκινητου ο οποιος δεν πηγαινε για service στην επισημη αντιπροσωπεια κι εκεινοι εν συνεχεια αρνουνταν να αναγνωρισουν την εγγυηση του και να τον καλυψουν σε μια βλαβη που υπο αλλες συνθηκες θα επρεπε να την ειχαν επιδιορθωσει free of charge. Βεβαια στην ιδια αποφαση αναφερεται πως ο κατοχος του οχηματος εκτος του οτι μπορει ελευθερα να κανει το service του σε οποιοδηποτε συνεργειο εκεινος επιθυμει (φτανει να τηρουνται τα βιβλια επιδιορθωσεων εκατερωθεν) διατηρωντας ολα τα δικαιωματα της εγγυησης που του χει ορισει ο κατασκευαστης κατα την αγορα του, μπορει επισης να τοποθετει οποιοδηποτε ανταλλακτικο θελει φτανει αυτο να εχει καποιο πιστοποιητικο ποιοτητας και να ειναι εγκεκριμενο απ την Ε.Ε. Και στις δυο περιπτωσεις η εγγυηση του ισχυει κανονικοτατα. Βεβαια δεν ξερω αν το δευτερο σκελος της παραπανω προτασης λειτουργησει ως μπουμερανγκ και ακουμπησουν πανω του οι αντιπροσωπειες κι αρχισουν να βαζουν κι εκεινες οτι ανταλλακτικο βρουν φθηνοτερο φτανει να ειναι πιστοποιημενο. Δεν εχω κατορθωσει ακομα να βρω την πληρη αποφαση και να δω αν διευκρινιζει τις υποχρεωσεις των επισημων αντιπροσωπειων οσον αφορα στο θεμα των ανταλλακτικων.

Για οτιδηποτε νεοτερο φυσικα και θα ενημερωνω το αρθρο. Αυτη την εβδομαδα θα λειψω εκτος Ελλαδας και η υποσχεση που μου εδωσαν ηταν πως θα επικοινωνησουν μαζι μου για το ραντεβου για τον ελεγχο αρχες της επομενης.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 12 Σεπ 2008, 10:48

Οπως καταλαβαινετε κανεις δεν με ξαναπηρε τηλεφωνο.

Εστειλα παλι email στα κεντρικα και περιμενω...
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό haritak » 13 Σεπ 2008, 20:31

PanY έγραψε:Οπως καταλαβαινετε κανεις δεν με ξαναπηρε τηλεφωνο.


Ευτυχώς, δεν γκρεμίστηκε κανένας φούρνος...
haritak
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2008, 17:30

Δημοσίευσηαπό PanY » 16 Σεπ 2008, 09:46

Φαινεται πως πρεπει να στελνεις συνεχως email στην Γερμανια για να κανεις τη δουλεια σου. Τελικα με πηραν σημερα το πρωι απ το Τεχνικο τμημα στα Κεντρικα και ορισαμε το ραντεβου για την Πεμπτη 18/09 στις 8 το πρωι στο service πισω απ το Mall.

Θα επανελθω με οτι νεοτερο.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 16 Σεπ 2008, 10:00

Μια διευκρινιστικη ερωτηση αμιγκος μου.

Ο διακοπτης του Α/C εχει 6 θεσεις.

Α. Νεκρο
Β. Νιφαδα χιονιου (Βγαζει μονο απ τους πλαινους και κεντρικους αεραγωγους του ταμπλο)
Γ. (Οπως το Β + ποδια)
Δ. Ποδια
Ε. Τζαμια και Ποδια
ΣΤ. Τζαμια

Το A/C (και κατ επεκταση το κομπρεσσερ) λειτουργει στις θεσεις Β, Γ και ΣΤ ενω παυει να λειτουργει στις θεσεις Δ και Ε οπου και δουλευει μονο το βεντιλατερ και μπαινει αερας απ εξω.

Σε ερωτηση μου στον τεχνικο που με πηρε σημερα το πρωι μου ειπε πως ειναι φυσιολογικη λειτουργια. Ειναι ετσι? Δηλαδη ακομα και τον χειμωνα με τα ζεστα νερα πρεπει να βαζεις σε λειτουργια το κομπρεσσερ / ΑC?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 18 Σεπ 2008, 09:32

Επεστρεψα απ τον επανελεγχο στο Servive του Αγ. Θωμα. Ηρθε κι ο κυριος που ειχα μιλησει απ το τεχνικο τμημα των Κεντρικων ο οποιος παρουσια ενος αλλου τεχνικου διαπιστωσε επισης τον θορυβο που εκανε το κομπρεσσερ. Δυστυχως ομως οπως μου ειπε δεν μπορω να κανω τιποτα περαν του να μαθω να ζω μ αυτο. Τα A/C που φορουσαν στα συγκεκριμενα αυτοκινητα τοτε δεν ηταν της μαμας με αποτελεσμα να εχουν αυτον τον θορυβο ο οποιος ειναι βεβαια αισθητος αλλα δεν συνεπαγεται δυσλειτουργια. Απο κει και περα μου προτεινε κι εκεινος να μου αλλαξουν το κομπρεσσερ αν ηθελα αλλα μονο και μονο για να διαπιστωσω κι εγω οτι θα κανει παλι τον ιδιο θορυβο. Προτιμησα να το αφησω μιας και δεν ηθελα να ξαναμεινω χωρις αυτοκινητο για αλλες 2 εβδομαδες. Οπως καταλαβαινετε δεν υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω. Ας ελπισω οτι συμβει να συμβει μεσα στον εναν χρονο της εγγυησης (που δεν το νομιζω... οχι το να συμβει αλλα... το μεσα σ ενα χρονο).

Συμπερασμα 1o: Οσοι αντιμετωπισετε προβλημα με το A/C σε Wrangler TJ 2,5 (προσοχη: που ειχε αγοραστει καινουριο απ την Ελλαδα) και σας πουν για αλλαγη κομπρεσσερ ή οτιδηποτε αλλο, ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΕ στην αντιπροσωπεια σε καμια περιπτωση μιας και ουτως η αλλως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ORIGINAL!!! Προτιμηστε καποιο αλλο συνεργειο ή κατασκευαστη.

Συμπερασμα 2ο: Οσοι αντιμετωπιζετε καποιο προβλημα με την ΕΔΩ αντιπροσωπεια κι εχετε εξαντλησει καθε περιθωριο υπομονης, στειλτε αμεσως αναλυτικο email στα αγγλικα με τα παραπονα σας στα Κεντρικα της Ευρωπης στο talkto@chrysler.com και Cc στο emo@chrysler.com.

Περαστικα μου...
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 18 Σεπ 2008, 13:20

[u]Επεστρεψα απ τον επανελεγχο στο Servive του Αγ. Θωμα. Ηρθε κι ο κυριος που ειχα μιλησει απ το τεχνικο τμημα των Κεντρικων ο οποιος παρουσια ενος αλλου τεχνικου διαπιστωσε επισης τον θορυβο που εκανε το κομπρεσσερ. Δυστυχως ομως οπως μου ειπε δεν μπορω να κανω τιποτα περαν του να μαθω να ζω μ αυτο. Τα A/C που φορουσαν στα συγκεκριμενα αυτοκινητα τοτε δεν ηταν της μαμας με αποτελεσμα να εχουν αυτον τον θορυβο ο οποιος ειναι βεβαια αισθητος αλλα δεν συνεπαγεται δυσλειτουργια. Απο κει και περα μου προτεινε κι εκεινος να μου αλλαξουν το κομπρεσσερ αν ηθελα αλλα μονο και μονο για να διαπιστωσω κι εγω οτι θα κανει παλι τον ιδιο θορυβο. Προτιμησα να το αφησω μιας και δεν ηθελα να ξαναμεινω χωρις αυτοκινητο για αλλες 2 εβδομαδες. Οπως καταλαβαινετε δεν υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω. Ας ελπισω οτι συμβει να συμβει μεσα στον εναν χρονο της εγγυησης (που δεν το νομιζω... οχι το να συμβει αλλα... το μεσα σ ενα χρονο).
[u]

Συγνώμη φίλε μου, αλλά τί πάει να πεί σου "είπε "?????
Και εσύ λές ότι είναι "μαμά", και πρέπει να το καλύψει η εγγύηση.
Θέλω να καταλήξω στο εξής : σε τέτοιες περιπτώσεις, δέν δεχόμαστε "λόγια". Ότι σου λένε, "γραπτώς" !!!! Γιά πές τους να σου απαντήσουν εγγράφως, γιατί θέλεις να στείλεις την απάντηση στα "κεντρικά", για να δείς πώς θα αρχίσουν να τα μασάνε !!!!!
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες