Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Wrangler 2.5 μοντ: 2001 - Προβλημα με A/C

Δημοσίευσηαπό PanY » 18 Σεπ 2008, 14:30

Ναι ΟΚ εχεις δικιο αμιγκο μου αλλα απ τη στιγμη που οι ιδιοι παραδεχονται πως δεν ειναι original αυτο που φορουσανε εκ των υστερων τοτε, δεν θα μπορεσω να βγαλω ακρη εκτος κι αν ξεκινησω τα δικαστηρια οπου και παλι δεν ξερεις πως θα καταληξει μιας και αυτο που θα πρεπει να αποδειξω γραπτως σε προκειμενη δικη ειναι πως το αυτοκινητο παραδοθηκε στον αρχικο του αγοραστη με μαιμου A/C πραγμα αδυνατο! Το να τους το αφησω και να μου ξαναφορεσουν μαιμου και να καθισει και 20 μερες μεσα και να ξανακουω τον ιδιο θορυβο, δεν το βρηκα καλη ιδεα. Βασικα δεν θελω να τους ξαναδω και στα ματια μου.

Το μονο που θα κανω ειναι να στειλω ενα τελευταιο e-mail στα Κεντρικα της Ευρωπης με καποιες φωτογραφιες του κομπρεσσορα λεγοντας τους πως "Οριστε κυριοι οι μαιμουδες που τοποθετουνται στην Ελλαδα απ την επισημη αντιπροσωπεια" και ταυτοχρονα να στειλω το ιδιο e-mail σε ολες ανεξαιρετως τις εφημεριδες και τα εντυπα κι απο κει και περα ας κοψουν το λαιμο τους ολοι.

Τους βαρεθηκε η ψυχη μου ειλικρινα. Τουλαχιστον ειναι τα τελευταια ευρω που τους εδωσα κι απ τα βαθη της καρδιας μου ευχομαι να τα φανε στους γιατρους . & -
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 18 Σεπ 2008, 15:07

Εσυ τι λες? Δε θα εχουν υποψη τους στα κεντρικα τι μαιμουδιες βαζουν οι Ελληναρες?? Ιδια τσεπη ειναι.. Με αυτη τη λογικη θα ειχαν πεσει κεφαλια εδω και αιώνες..Για αυτο σου ειπα εξ'αρχης οτι ο μονος δρομος ειναι τα δικαστηρια, τα οποια οπως σωστα κατα τη γνωμη μου λες δεν αξιζουν..
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 18 Σεπ 2008, 16:11

Στη πραγματικότητα αυτός που εξαπατήθηκε είναι ο 1ος αγοραστής, αν δεν τον είχαν ενημερώσει. Οπότε και στο δικαστήριο δε θα βγεί άκρη. Η μόνη πέρίπτωση ήταν αντί να χρυσοπληρώσεις το "μαιμού" (τί μάρκα είναι?), να σου προτείνανε με τα ίδια χρήματα να εισάγουν έναν γνήσιο. Το παράδοξο στην όλη υπόθεση είναι πώς κανένας άλλος ιδιοκτήτης wrangler 2.5 δεν εχει διαμαρτυρηθεί? Γιατί δε νομίζω να μή θέλανε a/c το 2001! Εκτός και αν συμβιβαστήκανε με το θόρυβο που λές.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 18 Σεπ 2008, 17:24

Μαρκα μ εκαψες εχεχεχε... Δεν ξερω αμιγκο μου... Το βεβαιο ειναι πως κανεις τους δεν ειχε ενημερωθει πως το A/C μπαινει εδω και ειναι μαιμου. Απ την αλλη ισως να μη φορουσαν και Α/C απ τον ιδιο maker τοτε οποτε και να μην εκανε θορυβο. Το πιο πιθανο ειναι αυτο μιας και το προηγουμενο κομπρεσσερ που μου αλλαξαν (το "χαλασμενο") ΔΕΝ εκανε θορυβο οταν δουλευε (εχεχεχε... χεχεχεχε... κλαματα... χεχεχεχε... πωωω νευρικο μ επιασε). Στην ουσια τον θορυβο τον κανουν τα πειρακια του κομπλερ οταν μπαινει σε λειτουργια. Αυτο ειπε κι ο Τεχνικος. Κουκουρουκου bingo δηλαδη.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 24 Σεπ 2008, 21:37

Μου εστειλαν το ακολουθο μηνυμα απ τα Κεντρικα και μου ανεβασαν το αιμα στο κεφαλι πανω που πηγαινα να το ξεχασω:

quote
Thank you for your recent correspondence, regarding the air-conditioning in your Jeep.

After investigating the case with our Head Office in Greece, we are pleased to learn, that you have been contacted directly about this matter, and that the Head Office in Greece has provided you with an answer.

We trust that this has lead to a satisfactory solution, and now consider the matter as closed from our side.

However, in case you have any further questions or inquiries, please do not hesitate to contact us again.

Thank you once again for writing in and sharing this concern with us.

Yours sincerely,

Andreas Hansen | Customer Assistance Center
Phone: +32 2 717 33 02
Fax: +32 2 256 66 65
E-mail: talkto@chrysler.com
[Mailing: Gaetano Martinolaan 10, 6229GS Maastricht, Netherlands]
Chrysler International Corporation, Auburn Hills, MI, USA
unquote



Ετσι λοιπον νευριασα (ηταν και δυσκολη η μερα σημερα) και τους εστειλα την ακολουθη απαντηση:

quote
Dear sir

I would like to thank you for your kind interrest. Further to our recent correspondence i would like to inform you that i had a meeting with a very polite person (Technician) from the Head Office in order to recheck my vehicle to another approved service station this time (at Maroussi, Athens). He agreed that the new compressor installed is not "silent" and it makes a strange noise however, he told me that there is nothing else we/they can do since this is not an original A/C or Compressor, but an aftermarket unit!!!

He told me that even if we change the compressor by another one, i will face the same problem (noise) again. However i did not receive any clear answer the question i placed "Why an authorized dealer and an authorized service station use to put aftermarket products and not the original ones and the most important without any previous information to the owners about this action".

I insist to my last question as i have not received any clear answer by their or even your side. I would like to say that my problem is not considered as solved as you mention in your last message and the only
reason i have stoped contacting the Head Office is due to the fact that they
make me feel stupid and i cannot accept it.

I already informed many other Jeep owners about this matter and the comments i received up to now is that no one knew that it is a common practice for the Greek authorized dealer to put aftermarket products without any previous information to their customers.

I intend to consult my lawyer, as i had previously inform you, in order to proceed to my further actions as:

a) To make it public through all Greek Media (newspapers, magazines, etc) and
b) to proceed to all necessary legal procedures in order to take my money back. Sorry but i have not other choice.

I have recently advised you that the only proper solution was the Mother company to instruct them to change the complete system with an original A/C (FREE OF CHARGE of course) for the reasons i already explained above but for one more time i feel stupid and i don t like it at all.

Under those circumstances, i repeat that i need an original A/C or my money back.

Thank you once more for your kind attention.

Best regards
unquote

Οτι βρεξει ας κατεβασει...
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Σεπ 2008, 00:44

Δώσε PanY, δώσε!!! (ή μάλλον ...χώσε!)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 25 Σεπ 2008, 13:54

Βλέπω να τα καταφέρνεις να σου βάζουν μαμά a/c. Απο την άλλη, αν γίνει σε εσένα ανοίγει ο δρόμος και για τους υπόλοιπους!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Σεπ 2008, 14:17

Εχεις δικιο αμιγκο... Αν το κανουν την πατησαν... Γι αυτο δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος...

Βεβαια αν δεν εχεις προσφατο τιμολογιο ωστε να αποδειξεις πως σου φορεσαν τωρα μαιμου A/C δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα...

Θα δουμε
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 25 Σεπ 2008, 17:43

PanY έγραψε:
...Βεβαια αν δεν εχεις προσφατο τιμολογιο ωστε να αποδειξεις πως σου φορεσαν τωρα μαιμου A/C δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα...
Θα δουμε

Ωραια, να το παρουμε αναποδα τοτε: αυτοι λοιπον (Chrysler), παραδεχονται οτι αυτο που φορας ειναι το μαμα a/c?? Γιατι το πιο ευκολο ειναι να αποδειχτει με τι A/C εβγαινε το μοντελο σου..και αμα ολα τ αJeep σα το δικο σου της δικιας σου χρονολογιας φορανε το δικο σου, ναι μεν δεν εχεις αποδειξη η τιμολογιο αγορας, αλλά μπορεις να ξερεις οτι ολοι φοραγατε το μαιμου..και μετα σειρα εχουν οι δηκηγοροι, εκει που εφτασες κριμα ειναι πιστευω..
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Σεπ 2008, 17:53

Μα το αστειο (κι εκει που την "πατησαν" πιστευω) ειναι πως κι εκεινοι παραδεχονται πως το A/C που φορουσαν τοτε και που μου φορεσαν και τωρα ειναι aftermarket. Θεωρησαν μαλλον πως δεν θα μπει καποιος στη διαδικασια να το ψαξει ή κυνηγησει τοσο πολυ οποτε κι εκαναν τη δουλειτσα τους μια χαρα.

Θα συμβουλευτω μεσα στην εβδομαδα καποιον δικηγορο και θα επανελθω.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 25 Σεπ 2008, 18:08

Ναι ρε παιδια, Παναγιώτη και εγω στην αρχη σου προτεινα να μη μπλεξεις με δηκηγορους. Αλλα τετοια κοροιδια στα μουτρα σου ρε γμτ? και στα μουτρα εκατονταδων αλλων αγοραστων?? ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΑΖΑΡΙ ΤΙ ΑΙΡΚΟΝΤΙΣΙΟΝ ΗΘΕΛΕ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΝ που ειναι ψεμα!!!!! Τι αλλο θα πει στο δικαστηριο αμα δε παραδεχτει αυτο ξανα?? Το θεμα όμως ειναι και τι οριζουμε ως "μαμα αιροκοντισιον" : Αυτο που φορανε ποια Wrangler? Στην υπολοιπη Ευρώπη? Στην Αμερικη?? Γιατι αμα η μαμα εταιρια υποστηριξει την ελληνικη αντιπροσωπεια και πουν οτι για Ελλάδα βαζουν ΑΥΤΟ (το μαιμου δηλαδη), τελος..Και μαλλον αυτο θα γινει..
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Σεπ 2008, 20:49

(για να λειτουργήσω ως δικηγόρος του διαβόλου - κυριολεκτικά μάλιστα...):

Το ότι οι αντιπροσωπείες τοποθετούν aftermarket εξαρτήματα σε καινούρια αυτοκίνητα δεν είναι κάτι το πρωτοφανές και γενικά, συμβαίνει παντού, ακόμη και σήμερα.

Μπορεί να γίνεται για μείωση της τιμολογιακής αξίας του αυτοκινήτου και κατά συνέπεια και του τέλους ταξινόμησης και της τελικής τιμής πώλησης, ή για να έχει την ευελιξία ο εδώ αντιπρόσωπος να διαμορφώνει διάφορα επίπεδα εξοπλισμού (dealer options), ή για να καλύπτει τις ανάγκες της εσωτερικής αγοράς με κάποια εξαρτήματα που δεν είναι διαθέσιμα από το εργοστάσιο.

Παλιότερα αυτά τα εξαρτήματα μπορεί να ήταν ηλεκτρικά παράθυρα & κλειδαριές ή κλιματιστικά, σήμερα συνήθως είναι συναγερμοί, parking sensors και συστήματα navigation (αφού τα πρώτα είναι πλέον standard παντού).

Το a/c στο TJ σαφέστατα και υπήρχε ως factory option, τοποθετημένο από το εργοστάσιο δηλαδή.
Προφανώς όμως η αντιπροσωπεία εδώ προτιμούσε να φέρνει τα αυτοκίνητα χωρίς αυτό και να το προσθέτει εκ των υστέρων, για κάποιον (οποιονδήποτε ή και όλους μαζί) από τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.
Ως έμποροι έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν αυτό. Όπως έχουν επίσης και το δικαίωμα να επιλέγουν την τιμή που θα το πουλάνε.

Τα παραπάνω, είναι σχεδόν σίγουρα πως γίνονται με την ανοχή ή την σύμφωνη γνώμη της μαμάς εταιρίας, της κάθε μητρικής εταιρίας, η οποία γνωρίζει και αποδέχεται αυτές τις "ιδιαιτερότητες" της ελληνικής αγοράς - ή της κάθε αγοράς για την ακρίβεια, αφού παρομοίως λειτουργούν και αρκετές άλλες αγορές του κόσμου.

Υπό αυτή τη θεώρηση λοιπόν, μέχρι εδώ δεν υπάρχει κάτι το επιλήψιμο.

Εκεί που βρίσκεται το πραγματικό θέμα, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι στο πως διαχειρίζεται επικοινωνιακά το όλο θέμα η Chrysler-Jeep Hellas και οι άνθρωποί της...

Με μισόλογα, κρυφτούλι και σαχλαμαρίτσες, εξοργίζουν τους (ελάχιστους και κατά κύριο λόγο δευτερογενείς) πελάτες τους που ασχολούνται πραγματικά με τα αυτοκίνητά τους.
Διότι, οι περισσότεροι πρωτογενείς αγοραστές Jeep είναι "άσχετοι" που ψωνίζουν σχεδόν αποκλειστικά για την μούρη και το prestige - πολύ συχνά μάλιστα ψωνίζουν και μέσω leasing.
Οπότε, τα περί mopar ή aftermarket, δεν τους αφορούν ούτε στο ελάχιστο.

Είναι προφανές λοιπόν, πως ο μηχανισμός πωλήσεων και after sales support της Chrysler εδώ, είναι στημένος για να εξυπηρετεί τους μουράτους πελάτες τους με τις μοδάτες ανησυχίες τους... μέχρι εκεί.

Και ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, θεωρώ πως ανάλογες ιστορίες σαν κι αυτή που έχει ανοίξει ο PanY μαζί τους, πραγματικά μάλλον δεν τους κοστίζουν καθόλου - έχουν "δέσει" τόσο καλά τη μαρκετινίστικη συνταγή τους, ήδη από τα μέσα της δεκαετίας του '80, που τίποτα δεν δείχνει ικανό να τους την χαλάσει πια...

Ή μήπως όχι?

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Σεπ 2008, 21:02

Ναι εχεις δικιο, αλλα ο δικος μου ισχυρισμος ειναι ο εξης:

ΟΚ ας υποθεσουμε πως μου χαλαει το κομπρεσσερ (οπως και καλα μου χαλασε συμφωνα με τους ισχυρισμους τους) ή η εβαπορετα και θελω να αγορασω τα συγκεκριμενα ανταλλακτικα απο την Καραμαμα (πιο Μαμα δεν γινεται) εταιρεια, κατευθειαν απο Αμερικη συμφωνα με τα part numbers και το manual του κατασκευαστη. Μπορω?

Οχι γιατι πολυ απλα δεν θα κανουν για το συστημα που εχει το αυτοκινητο μου και που παρανομα και χωρις καμια προγενεστερη ενημερωση προς εμενα τοποθετησε ο ιδιος ο αντιπροσωπος εδω.

Τωρα ολα αποκτουν ενα νοημα. Αν διαβασετε στα προηγουμενα ποστ μου, οταν μου χαν πει πως "φταιει" τελικα η εβαπορετα και πως θελουν 10 μερες να την φερουν (και καλα απο Αμερικη) και τους ειπα πως εχω εναν φιλο στο Χιουστον και μπορει να μου την στειλει μεσα σε 3 εδω, εκεινοι μου προτειναν να μην το κανω γιατι "ισως να μην ηταν η σωστη και να μην εκανε".

Και αν θυμαστε καλα, ειχα αναφερει τοτε "Μα καλα, πως ειναι δυνατον να μην κανει, αφου θα δωσω τον αριθμο πλαισιου του αυτοκινητου οπως κανω για ολα τα αλλα ανταλλακτικα?"

Γνωριζαν οι τυποι αλλα ακομα και τοτε ουδεις με ενημερωσε πως ο λογος που δεν θα εκανε ηταν λογω του aftermarket A/C που χουν τοποθετησει. Διοτι πολυ απλα, κι εγω αν γνωριζα θα το βουταγα και θα πηγαινα σε οποιοδηποτε αλλο συνεργειο επιθυμουσα και θα εβαζα οποιο αιρκο επισης προτιμουσα. Εγω πηγα στην αντιπροσωπεια για επισκευη του "original" A/C.

Μακαρι να μπορεσω να βρω μια ακρη με τον δικηγορο και αν θελουν ας συστρατευτουν και αλλοι ιδιοκτητες και τοτε θα φαει η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι. Θα πρεπει ομως να το τραβηξουμε οσο παει (εννοω Ευρωπαικα δικαστηρια) γιατι αν περιμενουμε εδω να βρουμε το δικιο μας, γελαστηκαμε αμιγκος.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Σεπ 2008, 21:24

Εξακολουθω παντως να πιστευω πως το μεγαλυτερο πληγμα για εκεινους αλλα και η μεγαλυτερη ικανοποιηση για μενα δεν ειναι η υλικη αποζημιωση οσο η δημοσιοποιηση του γεγονοτος και το να παρει διασταση σε καποια μεσα. Οπως εχω πει, "Μπορουν να χασουν εστω κι εναν υποψηφιο αγοραστη εξαιτιας αυτης της δημοσιοποιησης?" Ε, θα μου αρκουσε...
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Σεπ 2008, 21:24

PanY έγραψε:...που παρανομα και χωρις καμια προγενεστερη ενημερωση προς εμενα τοποθετησε ο ιδιος ο αντιπροσωπος εδω.

Εδώ είσαι σε μια πολύ γκρίζα περιοχή...

Το ότι αγοράζεις ένα αυτοκίνητο με κλιματιστικό (ή πχ, parking sensors, σαν κι αυτούς του κιλού που βάζουν όλοι οι έμποροι ως "δώρο"), δεν εννοείται αυτόματα πως αυτά είναι και τοποθετημένα από το εργοστάσιο (*).

Αν το συγκεκριμένο εξάρτημα αναφέρεται κάπου ως "εργοστασιακής τοποθέτησης" χωρίς να είναι πραγματικά, τότε όντως πρόκειται περί απόπειρας εξαπάτησης και μπορείς να τους σκίσεις.

Αν όμως πάλι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο, δεν μπορείς και να το επικαλεστείς πουθενά...

Επαναλαμβάνω, με την σύμφωνη γνώμη του κατασκευαστή, ο τοπικός αντιπρόσωπος μπορεί να κάνει τις επεμβάσεις ή προσθήκες που μπορεί να κρίνει απαραίτητες για να διαθέσει το προϊόν στην αγορά.

Χ.


(*) Στο MX-5, απ' όσο θυμάμαι, αναφέρεται ξεκάθαρα στο manual του αυτοκινήτου πως το κλιματιστικό, ο συναγερμός και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, προέρχονται από 3ους κατασκευαστές και γι' αυτό δεν καλύπτονται από την εργοστασιακή εγγύηση... Προφανώς, η αντιπροσωπεία της Mazda κάνει πολύ πιο σοβαρά τη δουλειά της επί του θέματος...

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες