Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΝΕΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ- ΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΜΕ...

Δημοσίευσηαπό TLG » 12 Σεπ 2008, 18:01

ermis1975 έγραψε:Ολα αυτά ειναι "τροφή" για τα κανάλια. Αναλύσεις επι αναλύσεων, χωρίς να ξέρουν τί θα γίνει! Είπανε οτι θα επανέλθουν τα τεκμήρια. Ηδη όμως υπάρχουν. Απλά θέλουν να δούν πώς θα αντιδράσει ο κόσμος. Η αντιπολίτευση το τόσο...το κάνει τόοοσο, χωρίς να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Ουτε κάν προσχέδιο. Ολος αυτός ο ντόρος γίνεται για πολιτικές και μόνο σκοπιμότητες. Δε θα εφαρμοσθεί τίποτα που θα πλήψει το μεγαλύτερο μέρος των ελλήνων φορολογουμένων, αλλά και ψηφοφόρων! Κακα τα ψέμματα, όλα θα μπούν στη ζυγαριά και θα διαμορφωθούν ανάλογα.



Μηπως και η φοροεπιδρομη στα ακινητα ,στους Ελ.επαγγελματιες,και τελος στους μισθωτους (φοροι,ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ,τελη κυκλοφοριας φοροι βενζινης κ.λ.π) κ.λπ ειναι απλα "τροφη" για τα καναλια ?
Μαλλον τροφη για τις ανικανες κυβερνησεις ειναι ο απλος λαος ..
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό PanY » 12 Σεπ 2008, 19:42

Μακαρι ολοι μας στις επομενες εκλογες να ριξουμε ακυρα ή λευκα... Δεν ειμαι ομως και πολυ σιγουρος για κατι τετοιο...

Δυστυχως οτι κι αν του κανεις πλεον του Ρωμιου, θα βρισει, θα μουτζωσει αλλα οταν φτασει η ωρα να αποφασισει, παλι Μπλε, Πρασινο ή Κοκκινο θα ριξει, οποτε... Ας προσεχαμε αμιγκος
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 14 Σεπ 2008, 23:11

Στο βημα σημερα εχει τα τεκμηρια των αυτοκινητων!6030 ευρω για πανω απο 4000 κυβικα!!!!!!!!!!!σωθηκαμε!πολυ λογικα!!!!!!το αναλυει κιολας.2700 καυσιμα(εγω κανω 30000 χλμ/χρονο αρα πολυ περισσοτερα καιω!),580 τελη,2000 ασφαλεια(εγω δινω για το grand cherokee 500 το χρονο αρα ειναι υπερβολικοι σε αυτο),και 750 για ετησια συντηρηση(παλι πολυ ειναι αλλα χεστηκαμε!)
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 15 Σεπ 2008, 09:27

Παρτε το αρθρο και σε ηλεκτρονικη μορφή:

http://tovima.dolnet.gr/print_article.p ... m=D03&aa=1

Αν ειναι ετσι τη γλιτωσαμε ΛΑΔΙ. Και δικαιως προφανως. Για να δουμε..
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό ZooL » 15 Σεπ 2008, 21:20

kostas_renegade έγραψε:Αν ειναι ετσι τη γλιτωσαμε ΛΑΔΙ...

Εκτός κι αν έχεις 2-3 αυτοκίνητα... :roll:
Ή, επιπλέον, έχεις και μεγάλο σπίτι... :roll:
Ή, επιπλέον, έχεις και εξοχικό... :roll:
Ή, επιπλέον, στέλνεις το παιδί σου σε ιδιωτικό... :roll:
Ή, επιπλέον, έχεις και κα'να 5μετρο φουσκωτό... :roll:

Τότε, μάλλον το ΛΑΔΙ θα το χρειαστείς για άλλη χρήση... u know :oops:

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Σεπ 2008, 21:48

Αν και θεωρώ πως τα νέα φορολογικά μέτρα που αφορούν κινητά και ακίνητα είναι καθαρά απάτη προς τον έλληνα πολίτη και θα φέρουν πιθανόν περισσότερο μαρασμό σε αυτό τον τόπο*,
αν πράγματι έχει κάποιος αθροιστικά όλα αυτά που αναφέρει o Zool και είναι στο αφορολόγητο τότε κι αυτό είναι αδικο.

*σκέφτομαι οποιονδήποτε ξένο θα σκεφτόταν να κάνει οποιαδήποτε επένδυση εδώ, με τέτοιες φήμες -που κάποιες θα πραγματοποιηθούν-, τώρα ούτε το όνομα της δεν θα θέλει να ακούσει, αφού θα το θεωρεί σίγουρο το "κάψιμο".
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 15 Σεπ 2008, 22:00

xtrail έγραψε:...αν πράγματι έχει κάποιος αθροιστικά όλα αυτά που αναφέρει o Zool και είναι στο αφορολόγητο τότε κι αυτό είναι αδικο.

Συμφωνώ απολύτως:
Αν κάποιος όντως τα έχει όλα αυτά με εισόδημα 10 ή 20k το χρόνο, κατά 99,99% (διότι παντού υπάρχουν εξαιρέσεις) είναι φοροφυγάς, μπινές και μ@λ@κ@ς.

Φοροφυγάς λόγω του προφανούς μαθηματικού /οικονομικού παράδοξου, μπινές διότι εξ αιτίας του μας τρέχουν όλους εμάς τους υπόλοιπους και μ@λ@κ@ς, διότι πως είναι δυνατόν να κάνεις τέτοια δήλωση ρε άνθρωπε και να σου κακοφαίνεται κιόλας όταν μαθαίνεις ότι θα σε σκίσουν?

Από την άλλη όμως, αν κάποιος πχ καταφέρνει όλα τα παραπάνω με 40-50k εισόδημα (που σημαίνει ότι ήδη έχει πληρώσει ένα σκασμό φόρους), ενώ ο υπολογισμός των τεκμηρίων τον εκτοξεύει στα 100k, αυτό είναι το πραγματικά άδικο.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 15 Σεπ 2008, 23:49

Παντως, απο τη μια ακουμε για 100.000 ευρώ τεκμηρια, απο την άλλη για 6030...
Zουμε στην χωρα που κανει μονο για καλαμαρακι, ουζο, θαλασσα και freddo στο da cappo με τους και-καλαδες..εχω αρχίσει και κουράζομαι.., lοl!
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 16 Σεπ 2008, 09:56

kostas_renegade έγραψε:Zουμε στην χωρα που κανει μονο για καλαμαρακι, ουζο, θαλασσα και freddo στο da cappo με τους και-καλαδες..εχω αρχίσει και κουράζομαι.., lοl!


+1000000000000000000000000000

και εγω τους εχω βαρεθει....ΟΛΟΥΣ και ΟΛΑ !!!

σου φορολογουνε την κατοικια σου οταν ο αλλος μην πω τι εχει ......35 ακινητα !!!
35 ακινητα ρε παιδια !!! ξερετε για τι μιλαμε !!!
35 γαμημενα ακινητα....
ΔΕΝ μπορω να το πιστεψω...και εγω θα πληρωσω για τα 129τμ του σπιτιου μου που ΕΥΤΥΧΩΣ ετρεξε και πληρωσε και αγορασε ο πατερας μου πριν 40 χρονια !!( για τετοιο σπιτι μιλαμε ε ?)

διαβαζω καμια φορα το ποθεν εσχες ολων αυτων που μας κυβερνανε και πραγματικα μου πεφτουν τα αφτια !! και οι ανθρωποι αυτοι τα εχουν ολα ετοιμα....ουτε κινητα πληρωνουν, ουτε τηλεφωνα, ουτε βενζινες, ουτε ασφαλιστρα, ουτε τελη, ουτε ΕΥΔΑΠ, ουτε ΔΕΗ, και μην μιλησω για τα χιλιαδες δωρα ( ψυγεια, τοστιερες, καφετιερες , ΤιΒΙ που παιρνουν απο εδω και απο εκει !!) ουτε εισιτηρια, ουτε ΤΙΠΟΤΑ ρε πουστη μου...

ΓΙΑΤΙ ?

αλλα ρε πουστη μου......πλουσιοι - φτωχοι ολοι μια μερα στο χωμα θα παμε...και τοτε να βαλετε τα 35 ακινητα εκει που ξερετε........γιατι εκει τα ιδια σκουλικια θα μας τρωνε.....σκ@ταριαδες...!!

.
.
.
.
.
.
..
.
.
ΥΓ...οπως καταλαβεινετε σημερα δεν ειμαι και πολυ στα καλα μου οποτε....συγχωρεστε ..........
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 16 Σεπ 2008, 10:22

Chill out Γιαννη, μη χαλιεσαι, μαλλον την γλιτωνουμε πολυ χαλαρα. Διαφωνω με τα σκούληκα που λες, ειμαι σιγουρος οτι εκτρεφουν από τωρα αλλα καθαρα, με savoir vivre στο φαγητο, λολ.. Και οπως ειχε πει και ο Σημίτης: Αυτη είναι η Ελλάδα! διπλό λολ.
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό TLG » 16 Σεπ 2008, 12:33

ZooL έγραψε:
xtrail έγραψε:...αν πράγματι έχει κάποιος αθροιστικά όλα αυτά που αναφέρει o Zool και είναι στο αφορολόγητο τότε κι αυτό είναι αδικο.

Συμφωνώ απολύτως:
Αν κάποιος όντως τα έχει όλα αυτά με εισόδημα 10 ή 20k το χρόνο, κατά 99,99% (διότι παντού υπάρχουν εξαιρέσεις) είναι φοροφυγάς, μπινές και μ@λ@κ@ς.

Φοροφυγάς λόγω του προφανούς μαθηματικού /οικονομικού παράδοξου, μπινές διότι εξ αιτίας του μας τρέχουν όλους εμάς τους υπόλοιπους και μ@λ@κ@ς, διότι πως είναι δυνατόν να κάνεις τέτοια δήλωση ρε άνθρωπε και να σου κακοφαίνεται κιόλας όταν μαθαίνεις ότι θα σε σκίσουν?

Από την άλλη όμως, αν κάποιος πχ καταφέρνει όλα τα παραπάνω με 40-50k εισόδημα (που σημαίνει ότι ήδη έχει πληρώσει ένα σκασμό φόρους), ενώ ο υπολογισμός των τεκμηρίων τον εκτοξεύει στα 100k, αυτό είναι το πραγματικά άδικο.

Χ.




Δεν ειναι καθολου οπως τα λες τα πραγματα ..

Εχω εναν φιλο ο οποιος ειναι καθ'ολα νομιμος ,εχει Porsche Cayenne ,σπιτι 170τ.μ και δηλωνει νομιμως εισοδημα (φετος) 14400 ευρώ..
Απλα ο μπαμπας του φροντισε και του αφησε μια μεγαλη περιουσια σε μετρητα απο την οποια εχει ενα εισοδημα 5000 ευρω περιπου τον μηνα απο τοκους (που φορολογουνται αυτοτελως) +1200 ευρώ απο ενοικιο καταστηματος που αυτο το δηλωνει κανονικα και φορολογειται και γι'αυτο .


Οριστε μια περιπτωση που καποιος με δηλωμενο εισοδημα μολις 14400 ευρώ μπορει να διαγει πολυτελη βιο .. πλρωνοντας γυρω στα 7200 ευρώ τον χρονο στο κρατος ..
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 16 Σεπ 2008, 13:00

TLG έγραψε:Εχω εναν φιλο ο οποιος ειναι καθ'ολα νομιμος ,εχει Porsche Cayenne ,σπιτι 170τ.μ και δηλωνει νομιμως εισοδημα (φετος) 14400 ευρώ..
Απλα ο μπαμπας του φροντισε και του αφησε μια μεγαλη περιουσια σε μετρητα απο την οποια εχει ενα εισοδημα 5000 ευρω περιπου τον μηνα απο τοκους (που φορολογουνται αυτοτελως) +1200 ευρώ απο ενοικιο καταστηματος που αυτο το δηλωνει κανονικα και φορολογειται και γι'αυτο .

Οριστε μια περιπτωση που καποιος με δηλωμενο εισοδημα μολις 14400 ευρώ μπορει να διαγει πολυτελη βιο .. πλρωνοντας γυρω στα 7200 ευρώ τον χρονο στο κρατος ..


Σϋμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα το εισόδημα που δηλώνεται δεν είναι μόνο 14400, αλλά πρέπει να προστεθούν και 5.500x12 = 66.000 (πρόσθεσα και τους φόρους) τα οποία λόγω της αυτοτελούς φορολόγησης φορολογούνται με 10% νομίζω.
Αλήθεια την αυτοτελή φορολόγηση την κατάργησαν ή την γλίτωσε; (γιατί γινόταν ντόρος και για αυτήν ...)
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 16 Σεπ 2008, 14:23

Σύμφωνα με τα παραπάνω, αν μπορείς να αποδείξεις οτι τα "τεκμήρια" τα οποία κατέχεις, αυτοκίνητο, βίλα, κλπ, μπορείς να τα συντηρείς με "καθαρά¨χρήματα, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν έχεις κληρονομίσει, ή έχεις εισόδημα απο ενοίκια, τόκους κλπ, τότε δικαιολογούνται.
Άν όμως τα έχεις μάυρα (πχ είσαι ηλεκτρολόγος και δε κόβεις αποδείξεις, και κονομάς χοντρά φυσικα!) τότε πιθανότατα να μη μπορείς ούτε την αγορά να δικαιολογήσεις. Γι αυτό καμια φορά, δεν είναι καλό να δηλώνουμε μικρό εισόδημα, για να καλύψουμε μια μελλοντική αγορά.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 16 Σεπ 2008, 14:35

Γιατί φίλοι μου να δούμε το παράδειγμα του απλού πολίτη που φοροαποφεύγει(όρος καινούργιος ελέω Βουλγαράκη) και να μην δούμε αυτό του πρωτοκλασάτου υπουργού που έπαιζε ανάμεσα σε ofshore και ΕΠΕ ανάλογα με το τι ποσά ήθελε να γλυτώσει.Τα ενοίκια που εισέπρατε τα δήλωνε η εταιρεία ως έσοδα και αφού αφαιρούσε τα έξοδα που ήταν,οι 2 Φιλιππινέζες υπηρέτριες,τα έξοδα κίνησης - συντήρησης των αυτοκινήτων(είναι στο όνομα της εταιρείας),τα έξοδα παραστάσεως των εκπροσώπων της εταιρείας σε αστακομακαρονάδες-συναγριδοφαγίες και άλλες κοπιαστικές εργασίες,τα τοκοχρεωλύσια των δανείων αγοράς των ακινήτων,τα έξοδα ψυχαγωγίας μπουζούκια κλπ,τα έξοδα για την συντήρηση του σκάφους αλλά και του προσωπικού του,τα υπόλοιπα ήταν καθαρά κέρδη και φορολοντούναν με 25%!!!!!!!!!!!Τι μένει άραγε μετά από όλα αυτά για φορολόγηση?Εγώ θα του προτείνω να βάλει μαλλιά και να τα περάσει και αυτά στα έξοδα γιατί κατι ψιλά μπορεί να μείνουν για φορολόγηση.
Για σένα κορόιδο πολίτη που δηλώνεις έσοδα από ενοίκια ως φυσικό πρόσωπο ούτε καν τα τοκοχρεολύσια δεν περνούν στα έξοδα,αντίθετα θα περάσουν τώρα στα τεκμήρια.
Οσο για το αν πέφτουμε στα μαλακά ή στα σκληρά δεν έχει τόση σημασία όση έχει η νοοτροπία τους με την οποία παγίδευσαν τον κόσμο.
ΑΠΑΤΗ.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 16 Σεπ 2008, 15:50

TLG έγραψε:...Εχω εναν φιλο ο οποιος ειναι καθ'ολα νομιμος ,εχει Porsche Cayenne ,σπιτι 170τ.μ και δηλωνει νομιμως εισοδημα (φετος) 14400 ευρώ..
Απλα ο μπαμπας του φροντισε και του αφησε μια μεγαλη περιουσια σε μετρητα απο την οποια εχει ενα εισοδημα 5000 ευρω περιπου τον μηνα απο τοκους (που φορολογουνται αυτοτελως) +1200 ευρώ απο ενοικιο καταστηματος που αυτο το δηλωνει κανονικα και φορολογειται και γι'αυτο .


Οριστε μια περιπτωση που καποιος με δηλωμενο εισοδημα μολις 14400 ευρώ μπορει να διαγει πολυτελη βιο .. πλρωνοντας γυρω στα 7200 ευρώ τον χρονο στο κρατος ..

Αυτά τα 14.400 που αναφέρεις στο παράδειγμα σου ως "εισόδημα", μήπως εννοείς πως είναι οι "αποδοχές" του ανθρώπου? (η αμοιβή που παίρνει απο την δουλειά του δηλαδή).

Διότι όλα τα υπόλοιπα, όπως ακριβώς έγραψε και ο vaxevana, αποτελούν εισόδημα και φορολογούνται κανονικότατα: και οι τόκοι, και τα ενοίκια, κλπ...

Συνεπώς, θα επιμείνω στα όσα έγραψα παραπάνω - όπου, όπως θα είδες, άφησα και μια ελάχιστη πιθανότητα για κάποιες απί8ανες εξαιρέσεις, σαν μια που διάβαζα κάποια στιγμή σε άλλο forum....

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες