Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελευθερη εισοδος

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 23 Μάιος 2006, 23:27

Icom IC-706MKIIG = 890 μεχρι τωρα ... για κεραιες δεν ξερω ακομα διοτι ακομα την προσοψη την εχω στο ντουλαπακι και δεν εχω προλαβει να την στερεωσω για να συνεχισουμε την τοποθετηση ... :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Μάιος 2006, 23:43

Να σε δω τωρα που θες 2 κεραιες! Κι αμα εχεις και ανοιχτο το ραδιο... ΚΕΠΙΚ θα το κανεις το αμαξι! Ασε που αμα βαλεις την κεραια για τα CB στην οροφη (οπως εχω κανει εγω) δεν θα αφηνεις κλαρι για κλαρι απο τα δεντρα, αφηνω το οτι καθε φορα που θα περνας γεφυρα θα πρεπει να κατεβαινεις να βγαζεις την κεραια!!

Δεν ειναι τα τζιπ για CB, παρτε το χαμπαρι. Εγω για το Kenwood TM-D700 εχω 2 κεραιες, μια καλη με υψος 1m και μια οχι τοσο καλη αλλα μολις 30 cm για τις πυλωτες! Τις αλλαζω εννοειται (ειναι V/U), βαζω τη μεγαλη για καλυτερη αποδοση εκτος πολης και τη μικρη μεσα στην πολη για να ειμαι ησυχος. Φαντασου τωρα η κεραια για τα CB που ειναι γυρω στα 2.5m υψος.... συν το 1.85 του Sorento... αιντε μανα μου! Δεν ειναι τα τζιπ για CB λεμε!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 24 Μάιος 2006, 14:13

AΛεξανδρε υπαρχει ενα μηχανηματακι το οποιο λεει οτι συντονιζει σε οποιαδηποτε κεραια εχεις για να εχεις το μαξιμουμ υποτιθεται της αποδοσης , δεν ξερω πως το λενε ( ειμαι νεος σε αυτα ειπαμε ...) αλλα δυστηχος κοστιζει αρκετα. Εαν τυχον το βαλεις χρειαζεσαι μονον μια κεραια και σε οτι μηκος επιθυμεις .
Τωρα εγω τι θα κανω - τι θα βαλω δεν ξερω ακομα .... :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό fokion » 24 Μάιος 2006, 14:23

Γεφυρα στασιμων λεγεται...

www.houseofradio.gr
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 24 Μάιος 2006, 16:11

Φωκιωνα η γεφυρα στασιμων δε συντονιζει τιποτε, απλα μετραει (τα στασιμα).

Νικητα το 706 εχει απο πισω 2 υποδοχες για κεραιες, μια για τα HF και μια για VHF/UHF. Αν εσυ θελεις να βαλεις μια κεραια στο αμαξι και να τη συνδεσεις και στα 2 βυσματα, θελεις ενα μηχανηματακι που λεγετε De-plexer. Για να συντονισεις τωρα μια απλη συρματινη κεραια ΚΑΙ στα 27MHz, ΚΑΙ στα 145ΜΗz ΚΑΙ στα 435MHz ... απλα δε γινεται! Υπαρχουν δηλαδη κουτια συντονισμου αλλα οχι για τοσο μεγαλο ευρος που θες εσυ.

Εχουν βγει λιγες κεραιες "all-band", η Yaesu θυμαμαι εχει μια τετοια, ΑΛΛΑ ειναι πολυ χαμηλες σε αποδοση, τουλαχιστον αυτη η Yaesu λειτουργει με μοτερακι που αυξομειωνει το μηκος της κεραιας (αρα πετυχαινεις καλυτερο συντονισμο), και (εννοειται) ειναι πανακριβες. Αμα δεν ξερεις και απο αυτα... ο Θεος μαζι σου, θα σε ψυρισουν οσο δεν παει αλλο !

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις 2 κεραιες, μια οσο το δυνατον μικροτερη για τα HF και μια για V/U. Αυτη ειναι η πιο "καθαρη" λυση, αν και μεταβαλλεις το αμαξι σου σε παρκο κεραιων και (ειδικα αν εχεις φιμε τζαμια) σε ασφαλιτικο! (με οτι αυτο συνεπαγεται απο πιθανες φθορες κλπ) :P :P :P
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 24 Μάιος 2006, 16:36

Οριστε και ενα PDF που δειχνει την κεραια που σου λεω, Yaesu ATAS-120

http://www.yaesu.com/downloadFile.cfm?FileID=648&FileCatID=158&FileName=ATAS-120.pdf&FileContentType=application%2Fpdf
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 25 Μάιος 2006, 00:01

Αλεξανδρε, Φωκιωνα :
α) Κατα ποσο ειναι καλος ο πομποδεκτης που πηρα ?
β) Αυτο κανει δουλεια για να μην γινει οπως η Παρνηθα με τις κεραιες το αμαξι μου ? http://rffun.com/catalog/hamtune/3702.html
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 25 Μάιος 2006, 01:14

1.Το μηχάνημα που πήρες είναι πολύ καλό αλλά παλιό . 8)
2.Αν θες να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις δυνατότητες του θα χρειαστείς οπωσδήποτε δύο κεραίες . ( Μια για τα HF και μια για τα V- U ) .:wink:

Αν όμως δεν έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη σου είναι παντελώς άχρηστο και θα σε συμβούλευα , - φιλικά πάντα – , να μην κάνεις κίνηση για τοποθέτηση κεραιών , αλλά ούτε του μηχανήματος στο όχημα σου . :!: Φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις καμία όρεξη να τρέχεις σε αυτόφωρα σαν εγκληματίας για αυτό το λόγο . :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 25 Μάιος 2006, 03:00

Ωχ ωχ, αρχισαμε τα βαρια νουμερα!

Λεποον, Νικητα το μηχανημα που λες ειναι ενας αυτοματος συντονιστης κεραιας ΑΛΛΑ για τις χαμηλες συχνοτητες ("frequencies from 3.5 to 54 MHz"). Πρακτικα, αν εσυ θελεις να μιλας μονο στα CB που ειναι γυρω στα 27MHz, ο αυτοματος συντονιστης δεν θα δουλευει, θα κλειδωσει σε μια θεση και δεν θα ξανακουνηθει απο κει διοτι θα ειναι περιττο. Αρα, αχρηστα τα 330 ευρωπουλακια! διοτι παιρνεις μια κεραια με μηκος οσο χρειζεται για τα CB και καθαριζεις.

Περαν αυτου, οπως σου εγραψα παραπανω, δεν μπορει να επεκταθει η λειτουργια του και στα VHF, τα οποια κανονικα ειναι απο 30MHz εως 300MHz, αλλα χρησιμοποιουμε πιο συχνα συχνοτητες γυρω απο τα 145 γιατι εκει ειναι συντονισμενες οι ετοιμες (του εμποριου) κεραιες μας, οι οποιες προοριζονται για ραδιο-ερασιτεχνικη χρηση. Ποσο μαλλον δεν μπορει να επεκταθει στα UHF (300ΜΗz+, με κυριες συχνοτητες 430-440Mhz). Αρα δεν μπορει να σε βοηθησει το μπραγκαλο αυτο, διοτι δεν μπορει να συντονισει κεραια για πανω απο 54MHz. Αρα θες και μια 2η κεραια για να παιξεις σε αυτες τις συχνοτητες, υπαρχουν στο εμποριο πααααρα πολλες κεραιες dual-band, VHF/UHF δλδ που κοστιζουν απο 20 ευρω.

Το μηχανημα ειναι αρκετα καλο, για τη χρηση που το θες, και για πιθανη ενασχοληση σου με τον ραδιοερασιτεχνισμο ειναι μανουλα. Λειπουν διαφορα μπιχλιμπιδια, αλλα οταν σου λειψουν αυτα θα εχεις πουλησει το Sorento γιατι δεν θα εχεις χρονο να σηκωσεις κεφαλι απο το μικροφωνο :P

Οσον αφορα την αδεια ραδιο-ερασιτεχνη που λεει ο Mprizolas, θα επαναλαβω για μια ακομη φορα πως δεν απαιτειται για την κατοχη ενος μηχανηματος, ουτε για την αγορα του, ουτε για την εγκατασταση κεραιας στο αυτοκινητο. Η αδεια ραδιο-ερασιτεχνη απαιτειται για να μπορεις να μιλας ( = εκπεμπεις) σε συχνοτητες που εχουν παραχωρηθει για ραδιοερασιτεχνικη χρηση. Αν το μονο που κανεις ειναι να ακους, δεν εισαι παρανομος. Αν μιλας εκτος μπαντας ραδιοερασιτεχνικων συχνοτητων, ακομη και 7000 αδειες ραδιοερασιτεχνη να εχεις, παλι παρανομος εισαι. Αν μιλας στα CB, πρεπει να εχεις αδεια για CB. Αν μιλας στα CB με το 706 εισαι μαλλον παρανομος γιατι κατα πασα πιθανοτητα το 706 δεν μπορει να εκπεμψει με 4W που ειναι το νομιμο οριο. Λεπτομερειες θα μου πεις.... Επισης, αμα εχεις αδεια ραδιοερασιτεχνη, ΔΕΝ μπορεις να μιλας στα CB (διοτι ειναι εξω απο τις μπαντες των ρ/ε) αν δεν εχεις και αδεια για CB.

Μπερδεμα το ξερω, αλλα ο νομος ειναι νομος. Το κακο ειναι πως μερικοι τροχαιοι ειναι πιο ασχετοι στους νομους αυτους απο τον τελευταιο γιδοβοσκο στο τελευταιο προπυργιο του πολιτισμου, οποτε αμα σου κατσει στραβη θα την πατησεις. Εκει μια αδεια ρ/ε σε σωζει, ανεξαρτητα αν αδειοδοτεισαι ουσιαστικα για αλλο πραγμα και οχι για την προμηθεια και εγκατασταση του εξοπλισμου. This is Elladistan my friend... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΞΕ - ΓΕΛΑΣΕ... ΜΟΥΤΡΟ... ΣΑΣ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΕΣΑΣ...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 25 Μάιος 2006, 03:31

Λοιπόν σύμφωνα με τον 2801 η νομοθεσία επιτρέπει πλέον την ελεύθερη πώληση των ραδιοερασιτεχνικών μηχανημάτων . Δηλαδή απαλλάσσει τους αγοραστές από την υποχρέωση που είχαν παλαιότερα να παίρνουν το μηχάνημα με ειδική άδεια κατοχής .

Για την οποιαδήποτε χρήση όμως του μηχανήματος – και την εγκατάσταση του φυσικά - , προβλέπει ότι ο κάτοχος θα έχει και την ανάλογη άδεια . Με απλά λόγια αν δεν υπάρχει ραδιοερασιτέχνης στην οικογένεια δεν είναι νόμιμη η εγκατάσταση . Οι κάφροι ραδιοερασιτέχνες που μιλούν εκτός μπάντας είναι γεγονός , αλλά θα έρθει και η ώρα τους .

Στην μπάντα των CB ( Citizen Band ) μπορεί να μιλήσει ο οιοσδήποτε αρκεί φυσικά να έχει δηλώσει ότι έχει στην κατοχή του το μηχάνημα για να είναι νομικά καλυμμένος . Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο παίρνοντας ένα CB και ακουμπώντας τα γκαφρά στο Υ.Μ.Ε. είσαι κύριος .

Το 706 μπορεί να βγάλει 4 watt , μπορεί να μιλήσει στα σιμπιά , αλλά θα το κάνει παράνομα από τη στιγμή που η συγκεκριμένη συσκευή φέρει έγκριση τύπου ως ραδιοερασιτεχνική .

Μάλιστα δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ραδιοερασιτέχνες έχουν περάσει αυτόφωρα , επειδή έπεσαν σε βόιδα όργανα που αγνοούσαν το νέο νόμο . Σε αρκετές περιπτώσεις τα εν λόγο όργανα προκάλεσαν ζημιές στα οχήματα στην προσπάθεια κατάσχεσης των μηχανημάτων .

Στην Ελλάδα είναι να μην μπλέξεις .....
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 25 Μάιος 2006, 09:48

Επειδη εχω σκοπο να δωσω εξετασεις για αδεια ραδιοερασιτεχνη και να το δηλωσω εστω και σαν cb ελπιζω να μην εχω μπλεξιματα ( καλυπτουμε και τις δυο κατηγοριες ).
Αλεξανδρε εκανες πολυ καλα και μου τα εξηγησες διοτι το συγκεκριμενο μηχανημα πηγαν να μου το πουλησουν ( αυτοματος συντονιστης κεραιας ) σαν το σουπερ wow μηχανημα :evil: που λεινει το προβλημα για ΟΛΕΣ τις κεραιες ( εκτος και εαν δεν καταλαβα εγω καλα που δεν νομιζω ... ) THANX MAN :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 25 Μάιος 2006, 09:53

Αλεξανδρε που εχεις βαλει το δικο σου ?
Εγω ελεγα να το κολησω με σκρατς πισω απο τον λεβε ταχυτητων και μπροστα απο τις ποτηροθηκες ( μονο την προσοψη ).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό kyran » 25 Μάιος 2006, 10:04

εγω πηρα αδεια για cb. ποσο δυσκολες ή ευκολες ειναι οι εξετασεις για ραδιοερασιτεχνες και που μπορω να βρω την υλη?
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Μάιος 2006, 11:18

Για CB κατι ξερω... για VHF δεν εχω ιδεα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 25 Μάιος 2006, 16:56

Νικητα το εχω "προσωρινα" (ως γνωστον ομως ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου) με μια πατεντα στον μεσαιο αριστερο αεραγωγο, ετσι ωστε να μπορω να το βλεπω και εν κινησει (να μη χρειαζεται να σκυβω κατω το κεφαλι). Η πατεντα που εκανα ειναι πολυ φοβερη ( :lol: :lol: ), πηρα μια ποτηροθηκη απο το σουπερμαρκετ που ειχε μεταλλικο μανταλο για τον αεραγωγο (για να αντεχει τα κοπανηματα), την εκοψα εκει που ηθελα για να καθεται καλα με το ενα μισο της βασης για το D700 και την προσαρμοσα πανω στη μιση αυτη βαση. Το D700 εχει πολυ ωραια βαση για αυτοκινητο, με μεγαλη πλακα βασης και αυτοκολλητο διπλης οψης, στο ταμπλω του Sorento ομως δεν υπαρχει αντιστοιχη μεγαλη επιπεδη επιφανεια για να κολληθει. Γενικοτερα, βρες καπου ψηλα να την βαλεις, διοτι επισης ως γνωστον το να οδηγας με το κεφαλι σκυμμενο και να μην κοιτας (εστω και λιγο) μπροστα ειναι ιδιατερα επικινδυνο :P :P

Kyran για την υλη καλυτερα να προσεγγισεις τον πιο κοντινο σου συλλογο ρ/ε. Το πιο πιθανο ειναι να διοργανωνουν και σεμιναρια για νεους υποψηφιους ρ/ε, κατι που ειναι αρκετα καλο γιατι αμα παρεις βεβαιωση απο τον συλλογο οτι παρακολουθησες τα σεμιναρια δεν δινεις τις προφορικες εξετασεις, παρα μονο τις γραπτες. Θεωρητικα θα επρεπε να γινονται οι εξετασεις με ερωτησεις πολλαπλων επιλογων αλλα στα Γιαννενα ακομη δινονται 4 θεματα για αναπτυξη... Παντως δεν ειναι δυσκολα τα πραγματα, ειδικα για την κατηγορια 2 (χωρις morse δλδ), αν εξαιρεσεις την ραδιο-ηλεκτρολογια που αμα εισαι ασχετος την βλεπεις σαν τη γλωσσα των Uruk-Hi στον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες