Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δημοσίευσηαπό helias » 25 Αύγ 2006, 17:02

Santa έγραψε:
sixdays έγραψε:Αγαπητοί φίλοι κάτοχοι του νέου santafe έχω ένα καλύμα χώρου αποσκευών (σκάφη) από γερμανία αγορασμένο καταπληκτικής ποιότητας αν κάποιον ενδιαφέρει.Το παρήγγειλα για το δικό μου CRDi αλλά είναι για το καινούργιο μοντέλο και δεν ταιριάζει.


Πόσο τη δίνεις?



Πάρε και σκάφη ρε να έρθεις μετά δίπλα στη Ford, να μας πουλάς μούρη.... :evil:

Sixdays, κόψε κάτι γιατι πρώτον δεν θα βρείς άλλον να την πουλήσεις, αφού ο ίδιος ο Santa φωνάζει ότι είναι μόνος του, και δεύτερον θα ξοδέψει βενζίνη για να έρθει να την πάρει και το Trip computer του θα του δείξει κόκκινο. :twisted:

Sixdays, αν θες μου απαντάς..... και εσύ την μπύρα σου :beer: με παγάκια την πίνεις ; ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol:
ή μήπως εσύ προτιμάς καλαμάκι :laughing3:
Πάντα φιλικά και με συμπάθεια , μην παρεξηγηθούμε κιόλας :hello2:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 25 Αύγ 2006, 19:18

helias έγραψε:
Santa έγραψε:
sixdays έγραψε:Αγαπητοί φίλοι κάτοχοι του νέου santafe έχω ένα καλύμα χώρου αποσκευών (σκάφη) από γερμανία αγορασμένο καταπληκτικής ποιότητας αν κάποιον ενδιαφέρει.Το παρήγγειλα για το δικό μου CRDi αλλά είναι για το καινούργιο μοντέλο και δεν ταιριάζει.


Πόσο τη δίνεις?



Πάρε και σκάφη ρε να έρθεις μετά δίπλα στη Ford, να μας πουλάς μούρη.... :evil:

Sixdays, κόψε κάτι γιατι πρώτον δεν θα βρείς άλλον να την πουλήσεις, αφού ο ίδιος ο Santa φωνάζει ότι είναι μόνος του, και δεύτερον θα ξοδέψει βενζίνη για να έρθει να την πάρει και το Trip computer του θα του δείξει κόκκινο. :twisted:

Sixdays, αν θες μου απαντάς..... και εσύ την μπύρα σου :beer: με παγάκια την πίνεις ; ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol:
ή μήπως εσύ προτιμάς καλαμάκι :laughing3:
Πάντα φιλικά και με συμπάθεια , μην παρεξηγηθούμε κιόλας :hello2:



:twisted: :twisted: :twisted: :P :P :P :givemebeer: :dude:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 25 Αύγ 2006, 21:02

Με τις σκάφες την πίνετε την μπύρα σ΄ αυτό το Forum. :disgusted: :disgusted::disgusted::disgusted::disgusted::disgusted::disgusted::disgusted:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 26 Αύγ 2006, 08:44

helias έγραψε:Με τις σκάφες την πίνετε την μπύρα σ΄ αυτό το Forum. :disgusted: :disgusted::disgusted::disgusted::disgusted::disgusted::disgusted::disgusted:


Όχι. Κοιτάμε την ώρα στο ταμπλό και μόλις πάει 10 πάμε πινουμε καμια μπύρα με παγάκια....Όταν έχουμε τα πάντα στο αμάξι μας κοιτάμε να βάλουμε και καμια σκάφη για να πλένουμε και κανα σώβρακο....

Εσείς οι Αμερικάνοι όλο εφέ και κλανιά είστε....Ρολόι όμως και θερμόμετρο δεν βάζετε στα αμάξια σας? :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 30 Αύγ 2006, 15:22

Το θερμόμετρο και το ρολόι δεν το χρειαζόμαστε καν, αφού μας είναι αδιάφορες οι κλιματολογικές συνθήκες έξω και έτσι και αλλιώς πάντα στα ραντεβού μας φτάνουμε πιό γρήγορα!!!! :twisted:
:twisted: Εμείς οι Αμερικάνοι έχουμε και σπίτια, δεν τη βγάζουμε όλη μέρα στο αυτοκίνητο , να τρώμε να πίνουμε και να πλένουμε και τα βρακιά μας, που λερώθηκαν απ΄τη χαρά μας. :twisted: :twisted:


Αυτή η σκάφη είναι πολύ χρήσιμη, να την πάρεις, για το Μαβ, μου είπαν 80 Εούρος και δεν την πήρα ο μπίπ γιατί τη θεώρησα ακριβή, τώρα συνέχεια τη χρειάζομαι. Είσαι ξένοιαστος , κουβαλάς ότι θέλεις χωρίς άγχος. :D
Και αυτό το δίχτυ στο πίσω καθισμα χρειάζεται, αφού όταν κουβαλάς πράγματα με ανοιχτό το ΄συρταρωτό καπάκι του χώρου αποσκευών, υπάρχει φόβος σε ξαφνικό φρενάρισμα να σου έρθουν όλα τα πράγματα στο σβέρκο!!! :(
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 12 Σεπ 2006, 23:34

5 Αστέρια στο crash test του NCAP πήρε το νέο Santa Fe
Περισσότερα δείτε εδώ:

http://www.safercar.gov/NCAP/Cars/4235.html
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 18 Σεπ 2006, 23:11

Το santa fe τι συμπεριφορα εχει στους εντονους πλευρικους ανεμους?Εγω πανω απο 120 δεν μπορω να παω,με αλλαζει λωριδα!!(Για εθνικη οδο λεω)
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό almak » 19 Σεπ 2006, 01:39

tucson2.0lt έγραψε:Το santa fe τι συμπεριφορα εχει στους εντονους πλευρικους ανεμους?Εγω πανω απο 120 δεν μπορω να παω,με αλλαζει λωριδα!!(Για εθνικη οδο λεω)
Μεγάλε SUV οδηγάμε και όχι coupe.
Δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να σου δώσει απάντηση διότι η ερωτησή σου έχει να κάνει με τους συνδιασμούς ( μέγεθος πλευρικής επιφάνειας αυτοκινήτου, ταχύτητα αυτ. , γωνία αέρα, ταχύτητα αέρα, ύψος από το έδαφος, και ανάρτηση ) και ίσως και τίποτα άλλο που δεν βάζει το μυαλό μου τώρα.
Οι συνδιασμοί των παραπάνω είναι ..........παααααααααααρα πολλοί :(
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό Santa » 19 Σεπ 2006, 18:06

Με ταχύτητα μέχρι 180 δεν καταλαβαίνω τίποτα έντονο απο πλάγιους ανέμους. Πολλά σημεία στην Αττική οδό είναι ιδανικά για να το τεστάρει κανείς.
Σε σχέση με το Maverick με το παραμικρό αέρα το ένιωθα να μου προσπαθεί να φύγει.
Εντύπωση μου κάνει βέβαια αλλα είναι αποδεδειγμένο πλέον οτι το αμάξι στο δρόμο είναι τρομερά καλοστημένο....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Santa » 19 Σεπ 2006, 18:07

tucson2.0lt έγραψε:Το santa fe τι συμπεριφορα εχει στους εντονους πλευρικους ανεμους?Εγω πανω απο 120 δεν μπορω να παω,με αλλαζει λωριδα!!(Για εθνικη οδο λεω)


Τέτοια συμπεριφορά δεν είχα ποτέ μέσα σε αυτήν τη περίοδο.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 19 Σεπ 2006, 23:37

[/quote]Μεγάλε SUV οδηγάμε και όχι coupe.
Δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να σου δώσει απάντηση διότι η ερωτησή σου έχει να κάνει με τους συνδιασμούς ( μέγεθος πλευρικής επιφάνειας αυτοκινήτου, ταχύτητα αυτ. , γωνία αέρα, ταχύτητα αέρα, ύψος από το έδαφος, και ανάρτηση ) και ίσως και τίποτα άλλο που δεν βάζει το μυαλό μου τώρα.
Οι συνδιασμοί των παραπάνω είναι ..........παααααααααααρα πολλοί :([/quote]


To ξερω εχεις δικιο, αλλα εγω δεν το αναφερω σαν προβλημα,απλα μου εκανε εντυπωση.Eιναι το πρωτο μου SUV και τωρα μαθαινω τις ιδιαιτεροτητες του.
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό Santa » 19 Σεπ 2006, 23:47

tucson2.0lt έγραψε:Μεγάλε SUV οδηγάμε και όχι coupe.
Δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να σου δώσει απάντηση διότι η ερωτησή σου έχει να κάνει με τους συνδιασμούς ( μέγεθος πλευρικής επιφάνειας αυτοκινήτου, ταχύτητα αυτ. , γωνία αέρα, ταχύτητα αέρα, ύψος από το έδαφος, και ανάρτηση ) και ίσως και τίποτα άλλο που δεν βάζει το μυαλό μου τώρα.
Οι συνδιασμοί των παραπάνω είναι ..........παααααααααααρα πολλοί
To ξερω εχεις δικιο, αλλα εγω δεν το αναφερω σαν προβλημα,απλα μου εκανε εντυπωση.Eιναι το πρωτο μου SUV και τωρα μαθαινω τις ιδιαιτεροτητες του.


Σε σχέση με συμβατικό αυτοκίνητο φυσικά θα έχεις διαφορά. Λόγω ύψους και μόνο οι πλάγιοι άνεμοι είναι πιό έντονοι. Εξαρτάται πάντα απο το αυτοκίνητο και την αεροδυναμική του. Θα πρέπει να υπολογίσεις πολλές παράμετρους για να συγκρίνεις (στα SUV πάντα)....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 20 Σεπ 2006, 04:45

:D Χαιρετώ όλους τους τυχερούς κατόχους Santa Fe στη παρέα. Είμαι κάτοχος ενός ανθρακί Santa χειροκίνητο με δερμάτινο σαλόνι εδώ και δυο μήνες.
Το πείρα επιτέλους απόφαση να γραφτώ στο forum μετά από αρκετό καιρό που διάβαζα ανελλιπώς τις εμπειρίες σας. Από το Φλεβάρη ήμουν στη διαδικασία να αποφασίσω για καινούργιο όχημα και από τα πρώτα μοντέλα που «παίζανε» ήταν και το Santa. Καθώς κατέχω και τη γερμανική, έψαξα και βρήκα αντίστοιχα forum στη Γερμανία. Όσο πιο πολύ διάβαζα τόσο πιο σίγουρος ήμουνα για τη τελική απόφαση που ήρθε αρχές Ιουλίου. 100% ευχαριστημένος μέχρι τώρα από όλες τις απόψεις, εκτός από μια
Έχω τη εντύπωση ότι οι αντιδράσεις της πίσω ανάρτησης είναι απότομες.
Έχω κάνει μέχρι τώρα 3500 χλμ. Και σε κάθε μεγαλύτερη ανωμαλία του δρόμου που περνώ, το αυτοκίνητο τραντάζεται με χαρακτηριστικό θόρυβο. Ειδικά το πίσω μέρος.
Ερώτηση λοιπόν. Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες?
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Σεπ 2006, 07:05

Santa έγραψε:Με ταχύτητα μέχρι 180 δεν καταλαβαίνω τίποτα έντονο απο πλάγιους ανέμους. Πολλά σημεία στην Αττική οδό είναι ιδανικά για να το τεστάρει κανείς.



Iσως γιατι δεν φυσαγε οταν περασες απο εκει ???
Τα σημεια αυτα στην Αττικη οδο εναι χαρακτηριστικα ...και οταν υπαρχει ανεμος επιρεαζει ακομα και χαμηλα αυτοκινητα , ποσο μαλλον το Santa Fe με την τοσο μεγαλη πλευρικη επιφανεια ...
Τωρα το "εντονο" που λες ειναι σχετικο ... :wink:
Εγω οσα SUV/4χ4 εχω οδηγησει , ολα επιρεαζονταν απο τους πλευρικους ανεμους ...το καθενα φυσικα σε αλλο βαθμο ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Santa » 23 Σεπ 2006, 08:49

anthrakisantafe έγραψε::D Χαιρετώ όλους τους τυχερούς κατόχους Santa Fe στη παρέα. Είμαι κάτοχος ενός ανθρακί Santa χειροκίνητο με δερμάτινο σαλόνι εδώ και δυο μήνες.
Το πείρα επιτέλους απόφαση να γραφτώ στο forum μετά από αρκετό καιρό που διάβαζα ανελλιπώς τις εμπειρίες σας. Από το Φλεβάρη ήμουν στη διαδικασία να αποφασίσω για καινούργιο όχημα και από τα πρώτα μοντέλα που «παίζανε» ήταν και το Santa. Καθώς κατέχω και τη γερμανική, έψαξα και βρήκα αντίστοιχα forum στη Γερμανία. Όσο πιο πολύ διάβαζα τόσο πιο σίγουρος ήμουνα για τη τελική απόφαση που ήρθε αρχές Ιουλίου. 100% ευχαριστημένος μέχρι τώρα από όλες τις απόψεις, εκτός από μια
Έχω τη εντύπωση ότι οι αντιδράσεις της πίσω ανάρτησης είναι απότομες.
Έχω κάνει μέχρι τώρα 3500 χλμ. Και σε κάθε μεγαλύτερη ανωμαλία του δρόμου που περνώ, το αυτοκίνητο τραντάζεται με χαρακτηριστικό θόρυβο. Ειδικά το πίσω μέρος.
Ερώτηση λοιπόν. Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες?
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση


Σου ευχομαι καλορίζικο και καλοταξιδο.
Όσο αφορα την πίσω ανάρτηση δεν είχα ούτε έχω θόρυβο.
Είναι φυσιολογική η διαδρομή της χωρίς σημάδια καταπόνεσης του αμορτισέρ.
Καλό θα είναι να το τσεκάρεις στη Hyundai.
Στο κάνει φαντάζομαι σε ανωμαλίες εγκάρσιες (δηλ.επαναλαμβανόμενες και κάθετες). Το έχεις δοκιμάσει σε χωματόδρομο για να σιγουρευτείς?
Το προηγούμενό σου αμάξι τι ήταν?
Αν είχες συμβατικό αυτοκίνητο η σύγκριση των αναρτήσεων και της οδηγικής συμπεριφοράς είναι μέρα με τη νύχτα...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης