Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σκεψεις για αγορά ΚΙΑ sportage

Σκεψεις για αγορά ΚΙΑ sportage

Δημοσίευσηαπό Cobra » 25 Ιαν 2009, 15:00

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Τον τελευταίο καιρό υπάρχουν σκέψεις για αγορά ενος φθηνού τζιπ στην οικογένεια μιας και ο πατέρας μου ασχολείται με το ψάρεμα και το χρειάζεται για τη βάρκα.Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνουμε κάτι φθηνό μιας και μένει στο εξωτερικό και ερχετε λιγες βδομάδες το χρόνο. Το θέμα είναι ότι τον τελευταίο καιρό μετά απο μια off road διαδρομή με ένα φίλο κόλλησα και γω οπότε πια με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα και εκτός αυτού έχω αποφασίσει να πουλήσω το αυτοκίνητο που έχω τώρα και να κυκλοφορώ και κανονικά με το τζιπ εκτός απο τις διαδρομές:) :) :) Εχουμε καταλήξει σε sportage τα αρχικά μοντελα 94-95-96 μιας και μου αρέσει αρκετα και είναι και κάτι που μπορούμε να βρούμε με τα 4-5000 που μπορούμε να διαθεσουμε. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να προσέξω, που πονάνε ιδιαίτερα αυτά τα αυτοκίνητα και αν σε αυτά τα λευτά θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι καλό ή θα είναι κάτι με αρκετά προβλήματα. Η επόμενη επιλογή είναι καποιο vitara ίδιας περιόδου αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το sportage. Όπως καταλάβεται οι γνώσεις μου στον τομέα είναι ανύπαρκτες οπότε βασίζομαι στην βοήθεια σας :)
Άβαταρ μέλους
Cobra
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 12:54

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 26 Ιαν 2009, 10:58

Σαν πρώην ιδιοκτήτης Sportage I , έχω να σου πω ότι το αδύνατο σημείο τους , είναι οι αυτόματες πλήμνες και δη οι με υποπίεση . Το δικό μου είχε μηχανικές αλλά και αυτές σπάνε κάποτε . Δεν φτάνει δηλαδή η κίνηση στον (-ους) μπροστινό τροχό , όταν χαλάσουν . Από ότι λένε άλλοι που το έψαξαν παραπάνω , η καλύτερη λύση είναι να βάλεις χειροκίνητες και ξενοιάζεις . Άλλα προβλήματα σημαντικά εγώ προσωπικά δεν είχα επί 12 χρόνια (είχα το 8 βάλβιδο μοντέλο) . Από ότι λένε άλλοι φίλοι ο δείκτης της θερμοκρασίας δεν είναι και τόσο αξιόπιστος . Άς πει όμως κάποιος που ξέρει από πρώτο χέρι . Για εκτός δρόμου όμως είναι πολύ καλό και σκληροτράχηλο .
Τώρα από λεφτά μπορεί για τα μοντέλα που αναφέρεις να σου ζητήσουν λίογο παραπάνω . Διαπραγματέψου το .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Cobra » 26 Ιαν 2009, 11:11

Ναι μετά απο ένα research που έκανα στο site είδα ότι οι πλήμνες και η θερμοκρασία είναι ένα πρόβλημα , που διορθώνετε ευτυχώς όμως.Σε αυτά τα χρήμματα που αναφέρω τα αυτοκίνητα είναι με χιλιόμετρα 160-170000.Είναι πάρα πολλά και θα έχω πολλά προβλήαματα ή αντέχουν ?(εξαιρώ τον παράγοντα κακή συντήρηση)
Άβαταρ μέλους
Cobra
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 12:54

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 26 Ιαν 2009, 11:23

Με τόσα χιλιόμ. έδωσα και το δικό μου , για το Sorento . Άν μπορούσα να κρατήσω και το Sportage ( από οικονομικής απόψεως ) δεν το έδινα με τίποτα .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Cobra » 01 Φεβ 2009, 20:55

Αρα να μην το φοβάμαι...Και κάτι ακόμα, αν και είμαι ψιλοάσχετος για την ώρα κάποια στιγμή θα αρχίσω τις βόλτες στα βουνά...επειδή έχω στο μυαλό μου και το 5θυρό, μιας και το τωρινό μου αυτοκίνητο είναι κάμπριο και κατα συνέπεια 2πορτο δεν βολευει για βόλτες με πάνω απο 2 άτομα, το 5θυρο με το 3θυρο έχει κανένα μειονέκτημα στο βουνό?
Άβαταρ μέλους
Cobra
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 12:54

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 02 Φεβ 2009, 10:00

Το όποιο "μειονέκτημα" έχει να κάνει με το μέγεθός του : Έχει μεγαλύτερο μεταξόνιο και άρα μικρότερη γωνία ράμπας . Θα "βρει" δηλαδή πιο εύκολα στην κοιλιά σε κάποιο ψηλό εμπόδιο .
Αλλά.....μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις trial ! Οι γωνίες προσέγγισης και φυγής είναι ίδιες .
Από την άλλη το 5θυρο έχει μεγαλύτερη σταθερότητα άνεση και κυρίως χώρους . Η επιλογή δική σου....
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό kthulhu » 22 Απρ 2009, 11:21

Χαιρετω το forum.
Μετα απο ωριμη σκεψη, αποφασισα να αποχωριστω το Sportage. Ειναι μοντ. 2000 και το χρησιμοποιω μονο για εκδρομες στο βουνο. Εχει βελτιωθει με σκοπο το offroad, χωρις να σημαινει οτι δεν ταξιδευει και στην εθνικη. Ειναι σε αριστη κατασταση καθως δεν διακινδυνευω οποιαδηποτε αστοχια στο βουνο. Δινεται με πολλα καλουδια.
http://www.off-road.gr/zClassifieds-det ... e-687.html
Άβαταρ μέλους
kthulhu
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Απρ 2009, 13:14

Δημοσίευσηαπό andreasΗι » 24 Ιουν 2009, 22:23

Αν μεχρι τώρα δεν έχεις ήδη βρει το κατάλληλο για σένα Kia Sportage, ίσως θα πρέπει να δεις αυτό που ετοιμαζομαι να πουλήσω. Είναι μοντέλο 1997, με σχετικά καινούργια αμορτισερ Kayiaba (20.000 χιλ.). Με κοτσαδορο και με τίς πλήμνες σε καλή κατάσταση. Είναι αλήθεια ότι η σκληρή χρήση ἀχρηστεύει τις πλήμνες, δηλαδή το μηχανισμό εμπλοκής και του μπροστινού συστήματος. Αλλά κοστιζουν ελάχιστα και αλλάζουν γρήγορα στο συνεργείο. Αρκεί να μή χρησιμοποιεί κανείς το 4Χ4 για ψύλου πήδημα, αλλά για πραγματικά σκληρή οδήγηση, και μόνο όπου χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
andreasΗι
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Ιουν 2009, 21:58
Τοποθεσία: Αθήνα

πωλείται Κia Sportage

Δημοσίευσηαπό andreasΗι » 24 Ιουν 2009, 22:30

Αν μεχρι τώρα δεν έχεις ήδη βρει το κατάλληλο για σένα Kia Sportage, ίσως θα πρέπει να δεις αυτό που ετοιμαζομαι να πουλήσω. Είναι μοντέλο 1997, με σχετικά καινούργια αμορτισερ Kayiaba (20.000 χιλ.). Με κοτσαδορο και με τίς πλήμνες σε καλή κατάσταση. Είναι αλήθεια ότι η σκληρή χρήση ἀχρηστεύει τις πλήμνες, δηλαδή το μηχανισμό εμπλοκής και του μπροστινού συστήματος. Αλλά κοστιζουν ελάχιστα και αλλάζουν γρήγορα στο συνεργείο. Αρκεί να μή χρησιμοποιεί κανείς το 4Χ4 για ψύλου πήδημα, αλλά για πραγματικά σκληρή οδήγηση, και μόνο όπου χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
andreasΗι
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Ιουν 2009, 21:58
Τοποθεσία: Αθήνα

πωλείται Κia Sportage

Δημοσίευσηαπό bluesportage » 29 Ιουν 2009, 18:34

εγω με το κοντο σε πολλα σημεια ανεβαινω χωρις καν 4κινηση!λογο μηκους και βαρους!το μονο που εχω βαλει ειναι μια τετραδα λαστιχα 215/80/15 και κανει θαυματα!!!!ασε που το διπορτο ειναι 1360 κιλακια!!!!!αν θες μπες κι εδω και θα σου λυθουν οι απορειες ολες...www.gkc.gr
Άβαταρ μέλους
bluesportage
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 20:42
Τοποθεσία: Κερατσινι-βραχατι κορινθιας


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες