Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θόρυβος χαλασμένου ρουλεμάν

Θόρυβος χαλασμένου ρουλεμάν

Δημοσίευσηαπό alkaios » 19 Φεβ 2009, 00:29

Γειά σας.. Έχω ένα tucson πετρέλαιο 2000 κυβ. μοντ. του 2005 με 110.000 χιλιόμετρα, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, αν εξαιρέσουμε έναν θόρυβο στο ρουλεμάν του δίσκου που εμφάνισε μετά τα 25.000 χιλ. Έναν θόρυβο αδύνατο στον ίσιο δρόμο αλλά ισχυρό σαν κομπρεσέρ στον ανήφορο, που εμφανιζόταν στις 1500 στροφές και χανόταν μετά τις 2000. Μετά από έντονη ταλαιπωρία με την αντιπροσωπεία αλλάχτηκε όλο το σετ συμπλέκτη (υποτίθεται), αλλά το πρόβλημα συνέχισε να υφίσταται απαράλλαχτο. Μετά από σοβαρή διαμαρτυρία στα κεντρικά της Αθήνας και απειλές μυνήσεων, αλλάχτηκε το σετ για δεύτερη φορά με αποτέλεσμα την εξής διόρθωση: Το ρουλεμάν έπαψε να συντονίζεται μεταξύ των 1500-2000 στροφών, αλλά παράγει έναν υπόκωφο διαρκή θόρυβο σε όλες τις στροφές, σχεδόν ασήμαντο στον ίσιο δρόμο αλλά εντονότερο στον ανήφορο. Ο θόρυβος διακρίνεται καθαρότερα στο άφημα του γκαζιού. Είναι ένας συνδιασμός γρατζουνίσματος και υπόκωφου βουητού.

Το Tucson είναι γενικά ένα αθόρυβο αυτοκίνητο. Γεγονός που έχει προκαλέσει εντύπωση σε πολλούς, κατόχους άλλων τζιπ όπως BMV, ΤΟΥΟΤΑ κλπ. Εξαίρεση αποτελεί το δικό μου στο οποίο δεν ακούγεται μεν ο κινητήρας, ακούγεται όμως η επιμονή του χαλασμένου ρουλεμάν να μου κρατεί συντροφιά, γεγονός που επιμένουν απ' την αντιπροσωπεία ότι πρέπει να συνηθίσω. Στο αίτημά μου να αλλαχτεί για τρίτη φορά ο δίσκος, απαντούν πως δε φταίει ο δίσκος αλλά το σασμάν. Αυτό, περιπλέκει βέβαια περισσότερο τα πράγματα, κάνοντάς τα τραγικά.

Θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος ή κάποια παρόμοια εμπειρία, και πού αποδίδει την αιτία.
Άβαταρ μέλους
alkaios
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Φεβ 2009, 23:46

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 22 Φεβ 2009, 02:30

Το σετ του δισκου αλλαχτηκε στην εγγυηση και τις 2 φορες?
Πηγαινε κατα την γνωμη καπου εξω σε κανενα εμπιστο συνεργειο να το κοιταξουν(εφοσον εχει ληξει η εγγυηση).Με την αντιπροσωποια δεν βγαζεις ευκολα ακρη.....Πιθανον να ειναι καποια αστοχια του ρουλεμαν...
Αν δεν το ειδες με τα ματια σου οτι αλλαχτηκε το σετ δισκου μην πιστευεις τιποτα.
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 6 επισκέπτες