Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΟΔΗΓΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ HYUNDAI TUCSON

ΟΔΗΓΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ HYUNDAI TUCSON

Δημοσίευσηαπό dim75 » 26 Απρ 2009, 02:44

όσοι φίλοι έχετε οδηγήσει το μικρίο θηρίο ας καταγράψετε την εμπειρία σας, τα καλά και τα κακά του αυτοκινήτου.τι σας άρεσε, τι σας ενόχλησε, τι σας ενθουσίασε, τι σας ξένισε τόσο για την άσφλατο όσο κια για το χώμα
Άβαταρ μέλους
dim75
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Απρ 2009, 14:17

Re: ΟΔΗΓΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ HYUNDAI TUCSON

Δημοσίευσηαπό tucson2_gus » 26 Απρ 2009, 11:37

dim75 έγραψε:όσοι φίλοι έχετε οδηγήσει το μικρίο θηρίο ας καταγράψετε την εμπειρία σας, τα καλά και τα κακά του αυτοκινήτου.τι σας άρεσε, τι σας ενόχλησε, τι σας ενθουσίασε, τι σας ξένισε τόσο για την άσφλατο όσο κια για το χώμα


Στην άσφαλτο δεν καταλαβαίνεις ότι είσαι σε SUV στο χώμα φοβερή απόσβεση κραδασμών που προσδίδει άνεση, γρήγορα εμπλεκόμενη τετρακίνηση και το κλείδωμα απαραίτητο σε κάποια terrain. Στα δύσκολα θα το ήθελα χαμηλόροπο και με ποιο δυνατό συμπλέκτη (αλλά αυτά μόνο το δίλιτρο βενζίνη) το diesel με τα 30+κ.ροπή χαμηλά και το 2,7 με το αυτόματο κιβώτιο είναι άπαιχτα παντού............Το βασικότερο βέβαια ότι σε σχέση με άλλα έχει φθηνό σέρβις και δεν βγάζει κουσούρια που σε τρέχουν συνέχεια στα συνεργεία.......... :twisted:
Άβαταρ μέλους
tucson2_gus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 13:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 26 Απρ 2009, 14:38

Γενικα πολυ μαλακο αμαξι απορροφαει τα παντα στο δρομο.Στις στροφες παλι δεν γερνει οσο θα περιμενες και μπαινει ευθυβολα στις στροφες.
Θα ηθελα ποιο ροπατο 2λιτρο κινητηρα σχεδιασμενο ειδικα για το τουσον και οχι οπως τωρα που τον πηραν οπως ειναι απο το κουπε και τον εβαλαν στο τουσον.
Συμπλεκτη θα ηθελα δυνατοτερο αλλα παρολα τα ζορια και αναματα που του εχω κανει παει σαν την πρωτη μερα.Παραξενο!
Απο προβληματα γενικα απολυτως τιποτα.Μονο βενζινη του βαζω, α και μια φορα τον χρονο σερβις.... :D
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό dim75 » 26 Απρ 2009, 16:57

ποιότητα κατασκευής? τριγμούς βγάζει?
Άβαταρ μέλους
dim75
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Απρ 2009, 14:17

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 27 Απρ 2009, 09:46

dim75 έγραψε:ποιότητα κατασκευής? τριγμούς βγάζει?


Aπο ποιοτητα πλαστικων μην φανταστεις οτι ειναι opel. Εχει σκληρα πλαστικα που δεν φθειρονται στον ηλιο,αλλα τελεια συναρμογη,δεν τριζει τιποτα στο ταμπλο.Τα χερουλια των εμπρος θυρων τριζουν ελαφρα οταν στηριζεσαι πανω τους αλλα τιποτα το σημαντικο. Θα επρεπε να ειχαν αλλη υφη ωστε να μην γδερνονται τοσο ευκολα(ειδικα στο πορτ μπαγκαζ).
Η ποιοτητα του δερματος στα καθισματα πολυ καλη εχει φανει ως τωρα αλλα βεβαια τα περνω 2 φορες το χρονο με ενα συντηρητικο.
Επισης το δερμα της στεφανης του τιμονιου εχει φθαρει ελαφρως στο αριστερο σημειο οπου ακουμπω πιο πολυ.
Θα το αλλαζα στην εγγυηση αλλα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη να βγαζουν τιμονι αεροσακους κτλ. Σαν το εργοστασιακο δεν υπαρχει.

Απο την ηλιοροφη μπορει να ακουσεις κανενα τριγμο οταν το αμαξι βρισκεται να κανει ακροβατικα (με μεγαλη κλιση πχ).Και παλι τιποτα το σημαντικο.Μονο εγω που ειμαι ψειρας τα ακουω αυτα,κανεις αλλος...
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό tucson2_gus » 27 Απρ 2009, 14:31

Εγώ πάλι εκτός από από το παράθυρο του οδηγού που τρίζει όταν είναι ανοιχτό (επειδή το έχω ανοιχτό στα νταπατούμπα στο χώμα αλλά θα φτιαχτεί με την εγγύηση) δεν έχω άλλο τρίξιμο.......Τα πλαστικά είναι σκληρά και γρατσουνιούνται εύκολα (μου έπεσε το gps και έχει μια ψιλή) κατά τα άλλα το τιμόνι είναι σαν καινούργιο (2 χρόνια) και δεν έχω άλλο πρόβλημα. Αλλά φαντάζομε νταπαντούπα στους χωματόδρομους θα βγάλει και τίποτα αλλά δεν πειράζει γιαυτό υπάρχουν οι μουσικές χεχεχεχεχε ανεβάζεις την ένταση και είσαι εντάξει.... :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tucson2_gus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 13:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 27 Απρ 2009, 14:45

tucson2_gus έγραψε:Εγώ πάλι εκτός από από το παράθυρο του οδηγού που τρίζει όταν είναι ανοιχτό (επειδή το έχω ανοιχτό στα νταπατούμπα στο χώμα αλλά θα φτιαχτεί με την εγγύηση) δεν έχω άλλο τρίξιμο.......Τα πλαστικά είναι σκληρά και γρατσουνιούνται εύκολα (μου έπεσε το gps και έχει μια ψιλή) κατά τα άλλα το τιμόνι είναι σαν καινούργιο (2 χρόνια) και δεν έχω άλλο πρόβλημα. Αλλά φαντάζομε νταπαντούπα στους χωματόδρομους θα βγάλει και τίποτα αλλά δεν πειράζει γιαυτό υπάρχουν οι μουσικές χεχεχεχεχε ανεβάζεις την ένταση και είσαι εντάξει.... :twisted: :twisted: :twisted:


To τιμονι σου ειναι με δερματινη επενδυση ή το απλο?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό tucson2_gus » 27 Απρ 2009, 15:33

tucson2.0lt έγραψε:
tucson2_gus έγραψε:Εγώ πάλι εκτός από από το παράθυρο του οδηγού που τρίζει όταν είναι ανοιχτό (επειδή το έχω ανοιχτό στα νταπατούμπα στο χώμα αλλά θα φτιαχτεί με την εγγύηση) δεν έχω άλλο τρίξιμο.......Τα πλαστικά είναι σκληρά και γρατσουνιούνται εύκολα (μου έπεσε το gps και έχει μια ψιλή) κατά τα άλλα το τιμόνι είναι σαν καινούργιο (2 χρόνια) και δεν έχω άλλο πρόβλημα. Αλλά φαντάζομε νταπαντούπα στους χωματόδρομους θα βγάλει και τίποτα αλλά δεν πειράζει γιαυτό υπάρχουν οι μουσικές χεχεχεχεχε ανεβάζεις την ένταση και είσαι εντάξει.... :twisted: :twisted: :twisted:


To τιμονι σου ειναι με δερματινη επενδυση ή το απλο?


Απλό............ :D
Άβαταρ μέλους
tucson2_gus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 13:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dim75 » 27 Απρ 2009, 16:15

παιδιά μικτοτριγμούς και ιδίως σε χώμα βγάζουν όλα. εδώ τα vw τρίζουν και στην άσφαλτο που λέει ο λόγος. τυπικά το tucson είναι σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο sportage σε πολλά σημεία. τα χει οδηγήσει κάποιος και τα δύο για να μεταφέρει εντυπώσεις και συγκρίσεις?
Άβαταρ μέλους
dim75
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Απρ 2009, 14:17

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 27 Απρ 2009, 16:34

tucson2_gus έγραψε:
tucson2.0lt έγραψε:
tucson2_gus έγραψε:Εγώ πάλι εκτός από από το παράθυρο του οδηγού που τρίζει όταν είναι ανοιχτό (επειδή το έχω ανοιχτό στα νταπατούμπα στο χώμα αλλά θα φτιαχτεί με την εγγύηση) δεν έχω άλλο τρίξιμο.......Τα πλαστικά είναι σκληρά και γρατσουνιούνται εύκολα (μου έπεσε το gps και έχει μια ψιλή) κατά τα άλλα το τιμόνι είναι σαν καινούργιο (2 χρόνια) και δεν έχω άλλο πρόβλημα. Αλλά φαντάζομε νταπαντούπα στους χωματόδρομους θα βγάλει και τίποτα αλλά δεν πειράζει γιαυτό υπάρχουν οι μουσικές χεχεχεχεχε ανεβάζεις την ένταση και είσαι εντάξει.... :twisted: :twisted: :twisted:


To τιμονι σου ειναι με δερματινη επενδυση ή το απλο?


Απλό............ :D


E γι'αυτο δεν παθαινει τιποτα.... :wink:
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό TENGAI » 27 Απρ 2009, 17:27

εκλεισα ενα χρονο και δυο μηνες απο το αμαξι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος δεν εχω κανει πολλα χμ μονο 12.000 ,μισα μισα περιπου (ταξιδια και χωμα )δεν εχει βγαλει τιποτα κανενα θορυβο τωρα μονο στο τελευταιο ταξιδι ακουσα κι εγω να τριζει το παραθυρο- του συνοδηγου ομως -οταν ειναι κατεβασμενο.
εξωτερικα το χρωμα του δεν μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος θελει πολυ προσοχη κι αρπαζει γρατσουνιες ευκολα ασε που σε δυο μεριες το εφαγαν οι κουτσουλιες .μιλαω ομως για το απλο μαυρο οχι για μεταλλικο.
μεσα τα πλαστικα ολα οκ παρολο που τα πιτσιρικια δε παιζονται ακομη δε μου εχουν βγαλει γρατσουνια
Άβαταρ μέλους
TENGAI
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 23:58
Τοποθεσία: αθηνα / καματερο

Δημοσίευσηαπό dim75 » 28 Απρ 2009, 16:40

έχει κάποιος άποψη για το αδερφάκι από την ΚΙΑ?
Άβαταρ μέλους
dim75
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Απρ 2009, 14:17

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 29 Απρ 2009, 00:54

dim75 έγραψε:έχει κάποιος άποψη για το αδερφάκι από την ΚΙΑ?


To ιδιο ακριβως ειναι.Εχουν γραφτει παρα πολλες αποψεις στο κια κλαμπ χωρις να αναφερουν κανενα σημαντικο προβλημα.Απλα τα κλασικα αδυναμος δισκος, δηλ. οτι λεμε εδω.
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό dim75 » 29 Απρ 2009, 02:49

το ΚΙΑ έχει esp?
Άβαταρ μέλους
dim75
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Απρ 2009, 14:17

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 30 Απρ 2009, 02:57

dim75 έγραψε:το ΚΙΑ έχει esp?


Eιχε οταν πρωτοβγηκε σε καποιες εκδοσεις(στην φουλ). Μετα το κοψανε οπως και το tcs απο το tucson. Περικοπες για να μειωσουν το κοστος.....
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron