Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προβλήματα KIA SPORTAGE

Προβλήματα KIA SPORTAGE

Δημοσίευσηαπό CSKIA » 15 Δεκ 2004, 12:55

Είμαι κάτοχος ενός KIA SPORTAGE του 2000 με 90000KM. Μέχρι πριν δυο μήνες κανένα πρόβλημα. Ξαφνικά άρχισε να παίρνει προς πολύ δύσκολα στα πρωινά ξεκινήματα και εάν επιχειρούσα να το βάλω μπροστά μετά από 15 λεπτά και πλέον σβησίματος. Η αντιπροσωπεία δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα διότι με το Tester δεν έχουν κωδικό λάθους. Έχουν αλλαχθεί βαλβίδα ψυγειου,air sensor,καθαρισμος μπεκ, θερμοστάτης, μπουζοκαλωδια μέχρι και καθαρισμό ψυγείου μου έκαναν. Καμία ιδέα έστω και για κάποιο σωστό συνεργείο που να γνωρίζει το αυτοκίνητο η να αντιμετοπίζει σοβαρά τα προβλήματα;
CSKIA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2004, 12:37

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Δεκ 2004, 14:41

Φίλε CSKIA.
Πρώτα απ'όλα καλώς ήρθες στο forum. Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ΚΙΑ Sportage μοντ 2002 με 65000 χλμ. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο αν και έχει παρουσιάσει διάφορα προβλήματα τα οποία καλύφθηκαν στην εγγύηση.
Τώρα για τα συνεργεία στην Αθήνα έχω πικρή εμπειρία. Ο Κομβος που είναι το κεντρικό συνεργεί ασχολείται πιο πολύ με τα Hyundai. Εγώ είχα τρομερά προβλήματα μέχρι που έφυγα από την Αθήνα (πριν από ενάμιση χρόνο)και ήρθα στις Σέρρες οπότε απέκτησα πολύ καλή σχέση με την εδώ αντιπροσωπία και δεν έχω κανένα παράπονο.
Τώρα για το πρόβλημά σου έχω να σου πω τα εξής. Εδώ στις Σέρρες υπήρχε ένα παρόμοιο πρόβλημα σε ένα Picanto και έφταιγε ο αισθητήρας που είναι σε ένα γρανάζι στο στρόφαλο. Και εδώ δεν έβγαζε τίποτα το τεστερ αλλά ο μηχανικός μου είπε ότι υπάρχει άλλο τεστερ πιο ακριβό που δείχνει τα πάντα, αλλά αυτοί εδώ δεν το έχουν.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί δεν είμαι πλέον στην Αθήνα. Το τελευταίο που μπορώ να σου πω είναι ότι υπάρχει μια αντιπροσωπεία στη ΘΗΒΩΝ (δεν θυμάμαι το όνομα, κοντά στα καμίνια είναι) η οποία παλιά είχε ΚΙΑ και τώρα έχει Honda-Mitsubishi. Συνεχίζει όμως να υποστηρίζει τα ΚΙΑ και επειδή ασχολούνται πολλά χρόνια έχουν αρκετή εμπειρία. Πες μου αν σε βολεύει να ψάξω να βρω περισσότερα στοιχεία (τηλ, διεύθυνση).
Επίσης ο fokion ίσως ξέρει να σου πει για Β Προάστεια
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό CSKIA » 15 Δεκ 2004, 14:55

Θα εκτιμούσα πολύ το εάν μπορείς να βρεις στοιχεία για το συνεργείο. Δεν με ενδιαφέρει πολύ το που είναι εάν πρόκειται να κάνω δουλειά. Σκέψου ότι εργάζομαι στην Αθήνα και μένω εδώ και 6 μήνες στο Πόρτο Χέλι με αποτέλεσμα να κάνω κάθε μέρα περίπου 360KM. Όταν έχω και το πρόβλημα του εάν θα ξεκινήσει η διαδρομή γίνεται πολύ εκνευριστική. Άσε που ξαφνικά αρχίζω να ανακαλύπτω αύξηση στην κατανάλωση.

Ευχαριστώ
CSKIA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2004, 12:37

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Δεκ 2004, 15:46

CSKIA έγραψε:Θα εκτιμούσα πολύ το εάν μπορείς να βρεις στοιχεία για το συνεργείο. Δεν με ενδιαφέρει πολύ το που είναι εάν πρόκειται να κάνω δουλειά. Σκέψου ότι εργάζομαι στην Αθήνα και μένω εδώ και 6 μήνες στο Πόρτο Χέλι με αποτέλεσμα να κάνω κάθε μέρα περίπου 360KM. Όταν έχω και το πρόβλημα του εάν θα ξεκινήσει η διαδρομή γίνεται πολύ εκνευριστική. Άσε που ξαφνικά αρχίζω να ανακαλύπτω αύξηση στην κατανάλωση.

Ευχαριστώ


Ενας πολυ καλος μηχανικος στο Πορτο Χελι ειναι οΓερμανος στον περιφεριακο του Κρανιδου,δεν ειναι ειδικος σε ΚΙΑ αλλα εχει γνωσεις πολλες και ισως σου λυση το προβλημα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό georgek » 16 Δεκ 2004, 07:54

CSKIA έγραψε:Θα εκτιμούσα πολύ το εάν μπορείς να βρεις στοιχεία για το συνεργείο. Δεν με ενδιαφέρει πολύ το που είναι εάν πρόκειται να κάνω δουλειά. Σκέψου ότι εργάζομαι στην Αθήνα και μένω εδώ και 6 μήνες στο Πόρτο Χέλι με αποτέλεσμα να κάνω κάθε μέρα περίπου 360KM. Όταν έχω και το πρόβλημα του εάν θα ξεκινήσει η διαδρομή γίνεται πολύ εκνευριστική. Άσε που ξαφνικά αρχίζω να ανακαλύπτω αύξηση στην κατανάλωση.

Ευχαριστώ



Το συνεργείο λέγεται ΠΑΠΡΑΣ

Θηβών 88 & Λεβαδείας 86 τηλ 210 4200300

Αν θες γράψε μου με λεπτομέρεια το πρόβλημα ώστε να ρωτήσω και τον μηχανικό μου εδώ στις Σέρρες μήπως έχει κάτι υπ'όψιν του
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Δεκ 2004, 14:37

Ναμαι και εγω!!!!!!!!!!!

Απο τον Παπρα στη Θηβων το αγορασα μεταχειρισμενο.

Λοιπον εγω παω στην Autopoint στα Γλυκα νερα. Ακριβοι (σχετικα) αλλα δεν εχω ξαναγυρισει πισω για το ιδιο προβλημα.
ΕΧΟΥΝ το καλο τεστερ - για μενα το πηραν - ωστε να λυσουν ενα θεμα που υπηρχε και επρεπε να το εχουν συνδεδεμενο εν κινηση.

Αν πας στον Κομβο νομιζω οτι εκει εχει παει ενασ ΓΑΤΟΣ ηλεκτρολογος που ειχαν, ο Λαμπρος. ειναι πραγματικό μαμουνι.

Εχοντας διαβασει στα πεταχτα το προβλημα σου (καιγομαι στη δουλεια) θα ελεγα εκ πρωτης να καθαρισεις τις επαφες
α. του ρυθμιστη ρελαντι
2. Μετρητη αερα
γ. ασθητηρα γκαζιου.

Τα φυσακια εκει ειναι του κ%$#@, εγω που εια το ιδιο προβλημα πιο μετριο και επεισεις χωρις λαμπακια, πηρα κολιτιρι και τα κολησα και κρυο ζεστη εχω ενα ρελανtι rocksolid.
Κουνα τα σχετικα καλώδια και αν ακουσεις διαφορα στις στροφες bingo!
Αλλες ιδεες?
Μπαταρια
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Δεκ 2004, 14:43

Το ξανασκευτηκα!!!!!

Παω στοιχημα οτι ειναι ο ρύθμιστης ρελαντι.

ΒΕΒΕΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΣ ΠΡΙΝ ΣΤΟΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ( Ο παθος μαθος βλεπεις, αλλα τότε δεν ηξερα........ )
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό CSKIA » 16 Δεκ 2004, 15:06

Οι επαφές έχουν ελεγχθεί όλες. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι με ανοικτό τον διακόπτη η βαλβίδα ( μοτερακι ) του ρελαντί μουγκρίζει και σε ερώτηση που τους έκανα πήρα την απάντηση ότι έτσι μουγκρίζει. Στο ρελαντί δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα είναι πολύ στρωτό. Στον ΚΟΜΒΟ δεν ξαναπατάω. Πολύ ασχετοσύνη. Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι μπορεί και παίρνει αμέσως μόνο σε διάστημα λίγων λεπτών από το σβήσιμο η όταν είναι πολύ παγωμένο. Εάν δεν βρω λύση στον ΠΑΠΡΑ θα παω ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ. Θέλω να βρω το πρόβλημα διότι λίγα αυτοκίνητα θα άντεχαν την χρήση που του κάνω χωρίς να ζητήσουν τίποτα. Επί τι ευκαιρία σε κάποιο ακατονόμαστο εξουσιοδοτημένο μου είπαν και για προληπτική αλλαγή δίσκου πλατό. Τόσα φαίνεται τους έλλειπαν.
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον όλων.
CSKIA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2004, 12:37

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Δεκ 2004, 15:48

α. Ο ρυθμιστης σου ειναι σαν βαρελακι στην μπροστινη μερια του μοτερ ή κατι σαν πλακετα βιδωμενο πανω στον αλουμηνενιο σωληνα της εισαγωγης του αερα?
β. δεν παρουσιαζει προβλημα στο ρελαντι - κουνοντασ το φισ τοτε παιζουν λιγο οι στροφές.
Χμμμμμμμμμμμμ

Κανε την εξης δοκιμη.

Γυρνα τον διακόπτη της μηχανης - περιμενε 5 εως 10 δευτερολεπτα μεχρι να ακουσεις κλικ από τον ρελε της τρομπας βενζινας - τοτε γυρνα τον διακόπτη αλλη μια για να δουλεψει η μιζα.
Αν ετσι παρει μπροστα εχει σχεση με το κυκλωμα βενζινας - δεν κραταει πιεση το κυκλωμα.
Ασχετο- φιτρο βενζινας ποτε αλλαξες?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό georgek » 16 Δεκ 2004, 15:51

Για τον Κόμβο τα είπαμε. Δεν ξέρουν και δεν θέλουν να ξέρουν γιατί έχουν τα Hyundai.
Τώρα για το δίσκο έχω να σου πω ότι εγώ τον άλλαξα προληπτικά με δική μου πρωτοβουλία πριν από μία εβδομάδα. Το έκανα όμως επειδή πηγαίνω στο βουνό και εκεί ζορίζεται και δεν θα ήθελα να με αφήσει κάπου εκεί. Αν εσύ δεν πολυπηγαίνεις και δεν το ζορίζεις δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις γιατί όταν θα σου βγάλει πρόβλημα (πατινάρισμα) θα έχεις χρόνο να τον αλλάξεις. Εμένα μου πατινάριζε ελαφρώς όταν σε οριακές ανηφόρες με πρώτη αργό πάταγα το γκάζι. Τότε ανέβαιναν οι στροφές χωρίς να ανεβαίνει η ταχύτητα. Έτσι τον άλλαξα προληπτικά και επειδή σκοπεύω την επόμενη φορά να βάλω βελτιωμένο άλλαξα και το βολάν!
Τώρα για εσένα, αν δν έχεις αλλάξει δίσκο μέχρι τώρα τα χλμ είναι πολλά. Ο vagus με 110000 χλμ άλλαξε δίσκο και ο παλιός ήταν σε πολύ κακή κατάσταση.
Όπως ξέρεις η ζωή του δίσκου είναι κάτι που εξαρτάται απόλυτα από τη χρήση. Όμως τα ΚΙΑ δεν φημίζονται για την αντοχή του δίσκου.
Απλά έχε το νου σου!!!
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό CSKIA » 16 Δεκ 2004, 15:54

Έχουν γίνει και αυτές οι δοκιμές αλλά τίποτα. Ο ρυθμιστής είναι σαν βαρελάκι. Στην ουσία είναι ένα μοτερακι και το φις έχει τρία καλώδια. Δεν μεταβάλλεται τίποτα κουνώντας το. Το φίλτρο βενζίνας είναι πρόσφατα αλλαγμένο. Η πίεση της αντλίας βενζίνας και αυτή ελεγμένη και την κρατάει σωστά.
CSKIA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2004, 12:37

Δημοσίευσηαπό fokion » 16 Δεκ 2004, 16:00

Οκ, κατα την ταπηνη μου γνωμη πας για βαρελακι....

Μηπως μπορεις να μου δωσεις εναν αριθμο fax να σου στειλω κατι?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό CSKIA » 31 Μαρ 2005, 10:37

Μετα απο δυο μηνες λογω σοβαρου προβληματος υγειας αρχισα και παλι να ψαχνω.
Αυτη την φορα με εστειλαν σε συνεργειο που θεωρουσα οτι ηταν μακρια στο ΚΑΜΑΤΕΡΟ ΜΑΡΠΙΝΗΣ. Λαθος πολυ κοντα απο ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ. Και ο του θαυματος συναντησα ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ πρωτα απο ολα ευγενεις ετοιμους να ασχοληθουν με το προβλημα σου και δευτερον ΤΕΧΝΙΤΕΣ. Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ και Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ειναι ΤΣΑΚΑΛΙΑ. Κρατησαν το αυτοκινητο δυο ημερες και οταν το πηρα πισω το αυτοκινητο ΠΕΤΑΓΕ. Δεν θελω να επεκταθω διοτι θα λεω μονο καλα λογια και ισως σε καποιους να μην αρεσει.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
CSKIA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2004, 12:37

Δημοσίευσηαπό fokion » 31 Μαρ 2005, 10:44

Tις Επταιγε?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 31 Μαρ 2005, 10:46

Γαϊδουρια μου - Περαστικά πρωτα απο ολα!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες