Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Hyundai Tucson

Δημοσίευσηαπό mereda » 29 Ιουν 2009, 07:24

Καλώς με, καλώς με!! Καλώς σας βρήκα! Λοιπόν εσείς πρέπει να είσαστε πολύ ωραίο παρεάκι. Όλον αυτόν τον καιρό που σας διαβάζω πολύ σας χαίρομαι!
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mereda » 29 Ιουν 2009, 10:06

Βρε παιδιά, πώς μπορώ να βγάλω αυτό το χαζό εικονίδιο από το προφίλ μου και να βάλω κάτι δικό μου ?
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mereda » 29 Ιουν 2009, 12:47

Γειά σας πάλι. Να σας κουράσω λίγο ?????????
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mereda » 29 Ιουν 2009, 12:52

Τον τελευταίο καιρό ψάχνω πολύ το θέμα λάστιχα. Όσο το ψάχνω τόσο δεν ξέρω τι να αποφασίσω. Ενώ είχα να επιλέξω ανάμεσα στα BF Goodrich A/T και στα Bridgestone dueler 946 A/T, τώρα κόλλησα και με τα Michelin latitude cross και Cooper atr. Αφήστε που δεν μου λέει κανένας Χριστιανός ποια διάσταση να προτιμήσω 215/70/16 ή 225/65/17.

Όσον αφορά τα λάστιχα, μου φαίνεται ότι το ένα συμπληρώνει το άλλο. Ότι δεν έχει το ένα το έχει το άλλο. Μήπως μπορώ να έχω τα φώτα σας ???????
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας πρίζω!
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mereda » 29 Ιουν 2009, 12:56

Α! με την ευκαιρία, να σας γνωρίσω το "μωρό" μου!
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 29 Ιουν 2009, 13:48

Oπως θα διαβασες εδω καποιοι φορανε το yokohama http://www.yokohama.gr/yokohama.nsf/tyr ... -g012.html

Αν βαλεις οποιοδηποτε λαστιχο να το βαλεις στις εργοστασιακες διαστασεις.
215/65/16 ή 235/60/16
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό mereda » 29 Ιουν 2009, 14:29

Έχεις δίκιο. Έπρεπε να ξαναρίξω μια ματιά στο forum και μετά να σας ρωτήσω.
Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tucson2_gus » 29 Ιουν 2009, 15:45

mereda έγραψε:Βρε παιδιά, πώς μπορώ να βγάλω αυτό το χαζό εικονίδιο από το προφίλ μου και να βάλω κάτι δικό μου ?


Πας "προφιλ" --> "Αβαταρ" --> "Αναζήτηση" και διαλέγεις την φώτο που θες από το PC σου. Μόνο που πρέπει προηγούμενα να την έχεις κάνει resize με κάποιο πρόγραμμα για εικόνες που έχεις ώστε το μέγεθος της να μην ξεπερνά τα 100 εικονοστοιχεία σε πλάτος και τα 100 εικονοστοιχεία σε ύψος. Το αρχείο δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 10kB.
mereda έγραψε:Αφήστε που δεν μου λέει κανένας Χριστιανός ποια διάσταση να προτιμήσω 215/70/16 ή 225/65/17.


Οι διαστάσεις που έβαλες εδώ νομίζω θα βρίσκουν στα φρύδια (θόλους) όταν θα κόβεις όλο το τιμόνι υπό συνθήκες....

Το bf βέβαια είναι κορυφαίο εκτός δρόμου και κυρίως στη λάσπη αλλά έχει μειονεκτήματα στην άσφαλτο. Αναγκαστικά πας σε 215/70/16....αν επιλέξεις αυτό...
Το 225/65/17 νομίζω δεν χωράει χώρια που θα κουράσεις το αμάξι...Αλλά θα αλλάξεις και ζάντα?
Τα άλλα τώρα είναι πάνω κάτω τα ίδια βρίσκεις και στις εργοστασιακές διαστάσεις....εγώ είμαι από αυτούς που φοράω yokohama και είμαι ευχαριστημένος και που το επέλεξα βάσει των αναγκών μου, τιμής, επειδή έχουν μαλακή γόμα και καλές κριτικές...

Βασικά αυτό πρέπει να κάνεις και εσύ να δεις οι ανάγκες σου οδηγικά που είναι...αν δηλαδή έκανα μόνο ασφάλτινες διαδρομές και το χώμα λίγοστο και πατημένο μπορεί να μην έβαζα ούτε 50-50 αλλά ένα καλό All-season ασφάλτινο....τουλάχιστον στο terrain που το χρησιμοποιώ να είναι super...και όχι καλούτσικο....Αν από την άλλη το είχα μόνο για χώμα θα έβαζα mud (σε 15άρα ζάντα). Τα 50-50 (All terrain) λάστιχα δηλαδή είναι καλούτσικα παντού πουθενά κορυφαία (ενδεχομένως καλύτερα από τα μαμίσια). Η απόφαση φυσικά δική σου...

Υ.Γ. Φοράς το μόνο pullbar που νομίζω πάει στο tucson.... Πολύ καλό...αλλά τα σκαλοπάτια τι τα θες? :)
Τελευταία επεξεργασία από tucson2_gus και 03 Ιούλ 2009, 17:57, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tucson2_gus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 13:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mereda » 30 Ιουν 2009, 08:16

Γειά! Επικοινώνησα με την aurocontrol πριν μια εβδομάδα, και ο αρμόδιος - θεωρητικά - επιμένει στις διαστάσεις 215/70/16 ή 225/65/17. Τέλος πάντων επειδή δεν με έπεισε γι'αυτό και σας ρώτησα.
Κι εγώ νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι να μείνω στις εργοστασιακές.

Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου πεις τη γνώμη σου για λάστιχα. Με ξεμπλόκαρες.

Όσο για το pullbar και τα σκαλοπάτια : Τα έβαλα γιατί ήθελα να δώσο στο αμάξι μια πιο "κακιά" φάτσα.
Τα σκαλοπάτια όμως βόλεψαν και τα παιδιά μου να ανεβαίνουν στο αμάξι, γιατί είναι μικρά. Π.χ. ο κανακάρης μου που είναι 4 ετών πριν βάλω τα σκαλοπάτια, ανέβαινε μπουσουλώντας. Τώρα ανεβαίνει σαν κύριος!!!

Ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tucson2_gus » 30 Ιουν 2009, 14:26

mereda έγραψε:Γειά! Επικοινώνησα με την aurocontrol πριν μια εβδομάδα, και ο αρμόδιος - θεωρητικά - επιμένει στις διαστάσεις 215/70/16 ή 225/65/17. Τέλος πάντων επειδή δεν με έπεισε γι'αυτό και σας ρώτησα.
Κι εγώ νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι να μείνω στις εργοστασιακές.

Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου πεις τη γνώμη σου για λάστιχα. Με ξεμπλόκαρες.


Για να είσαι σίγουρη για τις διαστάσεις και να μην ακούς τι σου λέει ο κάθε ένας (μέσα σε αυτούς και εγώ) δες μόνη σου τις διαστάσεις που προτείνει ο κατασκευαστής στο ταμπελάκι που υπάρχει μόλις ανοίξεις την πόρτα του οδηγού στην κολόνα εκεί που είναι η ζώνη...


mereda έγραψε:Όσο για το pullbar και τα σκαλοπάτια : Τα έβαλα γιατί ήθελα να δώσο στο αμάξι μια πιο "κακιά" φάτσα.
Τα σκαλοπάτια όμως βόλεψαν και τα παιδιά μου να ανεβαίνουν στο αμάξι, γιατί είναι μικρά. Π.χ. ο κανακάρης μου που είναι 4 ετών πριν βάλω τα σκαλοπάτια, ανέβαινε μπουσουλώντας. Τώρα ανεβαίνει σαν κύριος!!!


Σε πειράζω για τα σκαλοπάτια γιατί ενοχλούν λίγο στο εκτός δρόμου...αλλά το pullbar σου είναι το μόνο που μου αρέσει.... Έπειτα ξέρω πως είναι να σκαρφαλώνουν τα μικρά και εγώ 2 έχω...αλλά τα σκληραγωγώ και δεν τους βάζω σκαλοπάτια (πλάκα κάνω)....:)))
Τελευταία επεξεργασία από tucson2_gus και 03 Ιούλ 2009, 18:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tucson2_gus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 13:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό johnsuv » 30 Ιουν 2009, 18:47

ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ PULLBAR ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΦΙΛΗ MEREDA; ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΨΗ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
Άβαταρ μέλους
johnsuv
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Απρ 2009, 20:50

Δημοσίευσηαπό mereda » 01 Ιούλ 2009, 07:56

Καλημέρα, καλό μήνα! Το pullbar και τα σκαλοπάτια είναι "Racing". Το "πακέτο" ήταν : pullbar, σκαλοπάτια, 2 φιμέ (οδηγού, συνοδηγού) ένα..."καπέλο" στον λεβγέ ταχυτήτων και υαλοκαθαριστήρες, 700 ευρώ, τον Δεκέμβρη του 2007.
Αν θες μπορώ να ρωτήσω και να σου πω.

Εκείνη την ημέρα στο μαγαζί που τα πήρα και τα τοποθετούσαν, είχα παθιαστεί με τη φάτσα του tucson μου. Παρασυρόμουν και από τους άλλους -που δεν είχαν suv βέβαια- που ήταν εκεί και βάζανε διάφορα στα αυτοκίνητά τους (αεροτομές, αυτοκόλλητα, νίκελ διακοσμητικά, σπόιλερ κλπ.) και όσες ώρες ήμουν εκεί, έψαχνα τι άλλο μπορώ να βάλω!!! Βέβαια πολύ σύντομα ήρθα στα συγκαλά μου, αλλά με είχε πιάσει το σύνδρομο!
Θυμίθηκα τα νειάτα μου που είχα το punto gt και το είχα κάνει "ερπετό".

Σήμερα θα πάω να δω για λάστιχα σ'ένα μαγαζί στην περιοχή μου. Το φθινώπορο θα τα αλλάξω αλλά έχω λυσσάξει να τα δω από κοντά και να πάρω πληροφορίες από τους, ας πούμε "ειδικούς"! Πάντως προς τα michelin το βλέπω.
Από την εμπειρία μου στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα, όχι suv ή 4χ4 βέβαια, έχω λίγο περισσότερη εμπιστοσύνη σ'αυτή την εταιρεία.
Σε 15 μέρες θα πάω διακοπές στον τόπο καταγωγής μου. Εκεί λοιπόν έχω έναν παιδικό μου φίλο που η δουλειά του είναι αυτή, "λαστιχάς". Θα αντλήσω και απ'αυτόν πληροφορίες, και θα σας τις μεταφέρω αν θέλετε.
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mereda » 01 Ιούλ 2009, 08:12

Ααα!!!! πάρα πολύ ωραία. Ευχαριστώ πολύ!!!

Δεν με πειράζει που με πειράζεις. Έτσι έχει η συζήτηση και μια φιλική νότα!
Τα σκαλοπάτια ενοχλούν σε extreme εκτός δρόμου. Δεν με περιόρισαν όμως και πολύ. Το διαπίστωσα όταν πήγα Ζαγοροχώρια πέρυσι το Γενάρη.
Στο παγωμένο χιόνι όμως, που δεν φαινόταν ότι ήταν παγωμένο, τα είδα όλα!!! Δεν μπορούσα να το μαζέψω!
Άβαταρ μέλους
mereda
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009, 12:23
Τοποθεσία: ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Researcher » 03 Ιούλ 2009, 17:30

Φίλοι μας, μετά από λίγο καιρό "σιγής" και προετοιμασίας βρίσκομαστε στην ευχάριστη θέση, (εγώ και ο Κώστας-tucson2_gus) να σας ανακοινώσουμε ότι οι κάτοχοι tucson επιτέλους θα βρουν τη δικιά τους ελληνική διαδυκτιακή γωνιά!
Ελπίζουμε να ανταποκριθούμε στις προσδοκίες σας και ο "τόπος" αυτός να γίνει μέρος ανταλλαγής απόψεων, διοργάνωσης εκδρομών και τέλος, μιας παρέας με στόχο την "εξερεύνηση" και "ανακάλυψη" του φυσικού πλούτου αυτής της χώρας (και όχι μόνο)!


...είναι αυτό που λέμε... ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

http://www.tucsonclub.gr
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 03 Ιούλ 2009, 22:51

Ε αυτο δεν το περιμενα!!Μπραβο σας!
Για να γραφομαστε σιγα σιγα εκει...
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες