Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

To TUCSON ΚΟΛΛΗΣΕ!!! Εγώ συνέχισα με τα 4.

To TUCSON ΚΟΛΛΗΣΕ!!! Εγώ συνέχισα με τα 4.

Δημοσίευσηαπό tacouson » 24 Ιούλ 2005, 21:10

Χέρια - πόδια μες την λάσπη.

Στην 1η απόπειρα σε λάσπη κόλλησα. Κάλεσα ένα φίλο με RAV4 και κόλησε κιαυτός. Καλέσαμε 2 οδικές βοήθειες (η πρώτη αποχώρησε άπρακτη) και ένα φίλο με CRV (o οποίος δεν μπηκε στην λάσπη) και τελικά μας τράβηξαν με συρματόσχοινα.

ΕΓΙΝΑ ΧΑΛΙΑ!!!!!

Η λάσπη ήταν αργιλοχωμα 15-20 εκ.
Τα αμάξια δε ακουμπούσαν (ή έτσι νομίζω τελος πάντων) οι ρόδες γυρνούσαν τρελλά και δεν κουνιόταν τίποτε (με κλειδωμένο το 4χ4 και το TCS on και off).

Τί έφταιξε??? εγώ νομίζω μάλλον τα λαστιχα. Καμιά άλλη ιδεα??

Πάντως το RAV κουνιόταν μπρος πίσω, To tucson ακίνητο (βέβαια ήταν πιό μέσα).

Παίζει ρόλο το μέγεθος των ελαστικών???
Το Tucson έχει τα μανίσισα 215 λάστιχα και είναι ~ 300 Κιλά πιό βαρύ.
To RAV έχει τα μανίσια 235.
tacouson
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2005, 09:54
Τοποθεσία: Θεσνίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιούλ 2005, 07:16

Σίγουρα παίζουν ρόλο τα ελαστικά (όχι τόσο στο μέγεθος αλλά στον τύπο) αλλά και το βάρος του αυτοκινήτου. Πολλές φορές έχει σχέση και ο τρόπος που θα το περάσεις, αν κόψεις ταχύτητα, στρίψεις λίγο το τιμόνι κλπ μπορεί να μείνεις ενώ με άλλους χειρισμούς να περάσεις. Τα αυτοκίνητα πιθανόν να μην ακουμπούσαν, αλλά η οδική βοήθεια δεν μπόρεσε :shock: ή δεν ήθελε :( ?
Καλό είναι να μην πηγαίνεις να δοκιμάζεις μόνος γιατί κι ο φίλος μπορει να μην σε βρίσκει αν είσαι στις ερημιές (μάλλον δεν είσουν). Αλήθεια που έγινε το περιστατικό (δύο σημεία μου ήρθαν στο μυαλό περιοχή waterland ή δρόμο Χορτιάτη-Αρδαμέρι)? Αν θέλεις πέρνα από την ενότητα Βόρεια Ελλάδα να μας βρεις
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

To TUCSON ΚΟΛΛΗΣΕ!!! Εγώ συνέχισα με τα 4.

Δημοσίευσηαπό mato » 25 Ιούλ 2005, 07:17

Γειά σου tacouson (τ' άκουσον ?)
από φόρα πως ήσουν ?
τα λάστιχα όντως παίζουν μεγάλο ρόλο. Βλέπω πως είσαι Θεσσαλονίκη. Που κολλήσατε ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

To TUCSON ΚΟΛΛΗΣΕ!!! Εγώ συνέχισα με τα 4.

Δημοσίευσηαπό tacouson » 25 Ιούλ 2005, 17:48

Φόρα ελάχιστη γιατί είχε και σαμάρια. Μόλις κόλλησα δεν πήγαινε πουθενά. Το σημείο είναι σε ένα ρέμα μεταξύ θέρμης-πανοράματος. Στεγνό είναι ΟΚ αλλά βρεγμένο δεν περνιέται παρά μόνο από όχημα που πάει σε λάσπη άνετα. Πηγαίνοντας για Θέρμη στα εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη αριστερα, στο τέρμα του δρόμου δεξια και μετά την κατηφόρα αριστερα, κατα μήκος του ρέματος και μετά ανεβαίνεις Πανόραμα.
tacouson
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2005, 09:54
Τοποθεσία: Θεσνίκη

Re: To TUCSON ΚΟΛΛΗΣΕ!!! Εγώ συνέχισα με τα 4.

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιούλ 2005, 18:39

tacouson έγραψε:Φόρα ελάχιστη γιατί είχε και σαμάρια. Μόλις κόλλησα δεν πήγαινε πουθενά. Το σημείο είναι σε ένα ρέμα μεταξύ θέρμης-πανοράματος. Στεγνό είναι ΟΚ αλλά βρεγμένο δεν περνιέται παρά μόνο από όχημα που πάει σε λάσπη άνετα. Πηγαίνοντας για Θέρμη στα εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη αριστερα, στο τέρμα του δρόμου δεξια και μετά την κατηφόρα αριστερα, κατα μήκος του ρέματος και μετά ανεβαίνεις Πανόραμα.

Ειναι το γνωστό ρέμα που χωρίζει την Θέρμη από το Πανόραμα. Έχω κάνει ένα περασματάκι από ένα του σημείο και αν έχει βρέξει είναι αστα να πάνε...λασπη ρουφήχτρα . Αν κολλήσεις είναι δύσκολο να σε ξεκολλήσουν γιατί ο χώρος ειναι περιορισμένος και για φόρα λόγω ρεματιάς ειναι επίσης δύσκολο
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: To TUCSON ΚΟΛΛΗΣΕ!!! Εγώ συνέχισα με τα 4.

Δημοσίευσηαπό teroulas » 25 Ιούλ 2005, 19:25

Παιδιά λάστιχα
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιούλ 2005, 19:36

Σίγουρα ένα ΑΤ και ακόμα καλύτερα ενα MT για την περίπτωση. Αλλά οχι μόνο λάστιχα. Από την στιγμή που δεν υπάρχουν αργά η κατάσταση ειναι δύσκολη έτσι κι αλλιώς. Επίσης τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα ειναι και βαριά άρα χώνονται και πιο βαθειά.
Καλό θα ήταν να μάθεις και τις δυνατότητες, αυτοκινήτου και δικιά σου, πριν μπεις στα "βαθειά" και να έχεις στο μυαλό σου πως δεν ειναι τρακτέρ που περνά από παντού :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kia-blue » 25 Ιούλ 2005, 19:47

Συντάσομαι απόλυτα με τον xtrail
Άβαταρ μέλους
kia-blue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 16 Ιουν 2005, 13:47
Τοποθεσία: ΕΛΛΗΝΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό tacouson » 25 Ιούλ 2005, 20:00

Θα με συγχωρήσετε μια και είμαι καινουργιος αλλά νομίζω τα αργά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουν καμιά αξία. Μάλλον μπλοκέ διαφορικό (για να μην σπινιάρει η μια ρόδα καιδ εν γυρίζει η άλλη, όπως επίσης το βάρος (αν και η λάπση ήταν τόσο λεπτή που οτιδήποτε θα βούλιαζε) αλλά κυρίως λάστιχα που να μην στομώνουν (τα λάστιχά μου γέμισαν 5 πόντους λάσπη και απλώς περιστρέφονταν).
tacouson
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2005, 09:54
Τοποθεσία: Θεσνίκη

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Ιούλ 2005, 20:29

μμμ, όχι, τα αργά παίζουν μεγάλο ρόλο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό mato » 25 Ιούλ 2005, 20:36

αργά ... είναι πια αργά ....
να σε λησμονήσω, να φύγω, να κάνω πίσω - είναι αργά ...

... έλεγε ο αείμνηστος Στράτος Διονυσίου (στη λάσπη τάλεγε).

Θα σε συγχωρήσουμε (κακίες δεν κρατάμε, είμαστε καλά παιδιά) αλλά αυτό για τα αργά μην το ξαναπείς γιατί δεν σου ξαναμιλάμε.

Πέρα απο την πλάκα (δεν είχε στόχο κανέναν, απλά έχω κέφια) τα αργά (κοντά) είναι σπουδαίο πράγμα, κι αν δεν μπορείς να έχεις φόρα ακόμα σπουδαιότερο. Το μπλοκέ (απ' ό,τι ξέρω - διορθώστε με οι γνωρίζοντες περισσότερα - θέλει προσοχή γιατί σε πλάγια κλίση με λάσπη μπορεί να σε "τραβήξει" προς την κλίση), και οπωσδήποτε εξοικείωση.
Επίσης, όπως λέει ο teroulas, "παιδιά λάστιχα" (τώρα αυτό να μην το πάρω οτι πρέπει να γίνουμε τιραμόλα, έ ?)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 25 Ιούλ 2005, 20:52

Λάστιχα και οπωσδήποτε άλλα αυτοκίνητα. :wink: :wink: :wink:
Χάθηκαν οι εύκολοι δρόμοι βρε παιδιά; Κατ' ευθείαν στα δύσκολα;
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 26 Ιούλ 2005, 10:13

Αν έμπαινε μέσα και το CRV που είναι μαούνα εκεί θα διανυκτερεύατε !!! :evil: :twisted: . Τα RAV4 , Tucson και τα άλλα που είχατε δεν είναι αυτοκίνητα προορισμένα για να κάνουν πολλά πράγματα εκτός δρόμου . ( Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε όχημα το οποίο δεν έχει ξεχωριστό σασί και κοντά δεν είναι για σκληρή εκτός δρόμου χρήση . Επίσης καλό θα ήταν να έχει και μπρος πίσω άξονες αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα ) . Ο φίλος Tassos953 έχει απόλυτο δίκιο και στα δύο , το μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω είναι ότι και λάστιχα να είχατε θα ταλαιπωρούσατε το κεντρικό σύστημα μετάδοσης που έχουν τα αυτοκίνητα σας , με αποτέλεσμα να έχετε ζημιές που κοστίζουν αρκετά ευρά . 8)
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Ιούλ 2005, 13:20

Το make a long story short ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΗ ειναι η διαφορα χαρακτηρα κ.λ.π. κ.λ.π. μεταξυ suv και τζιπ ιδιων χρηματων ( πανω κατω ) ασ πουμε καποιο ( οποιο) vitara.....
Η αποψη μου διαφερει λιγο οσον αφορα τα λαστιχα - ισως με χωματινα και με φορα να την ειχατε γλυτωσει - αν ομως κολλαγατε συμπλεκτις και μεσαιο "διαφορικο" μαλλον θα τα ψηνατε....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό tacouson » 26 Ιούλ 2005, 14:47

Ρε μάγκες, δίκιο έχετε αλλά η κατάσταση έχει ως εξής. ΔΕΝ Μπήκαμε σε καμιά ταφρο βάθους 60 εκ. ούτε σκαρφαλώσαμε σε βράχους. Λάσπη είχε και κάτι σαμαράκια 15 πόντους. Απλώς η λάσπη ήταν αργιλος και γλιστρούσε τρομερά. Ούτε σπινιάραμε σαν τρελλοί με 60 χλμ/ωρα ακίνητοι για να κάψουμε κάτι.
tacouson
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2005, 09:54
Τοποθεσία: Θεσνίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες