Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

:?: Το Sorento ειναι καθαρόαιμο ή SUV?

Δημοσίευσηαπό fokion » 02 Φεβ 2006, 02:33

Το Sami εχει ΚΑΙ φτυνα ανταλλακτικα ΚΑΙ πολλα ΚΑΙ πολλες βελτιωσεις.... Σαμουραι περνεις απο 1500 ( χρεπι αλλα κινηται, εως 3500 νορμαλ κατασταση. Jimny??? απο 8 και πανω περιπου
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 02 Φεβ 2006, 03:34

Το ζητημα της λυπησης ειναι καθαρα υποκειμενικο. Το ειχα - δεν το ειχα μια βδομαδα και πηγαμε με εναν φιλο μου (με Korando) βολτα σε κατι στενουρια σχεδον χτισμενα με πουρναρια... Περνουσα και πραγματικα ενοιωθα σαν το ξυσιμο να μην ειναι στη λαμαρινα αλλα στο δερμα μου! Του φωναξα απο τον ασυρματο "ρε μ@#$%α που με πας? ουτε μια βδομαδα δεν τοχω!" και μου απαντησε "σταματα ρε τις φωνες και προχωρα!"

Μολις φτασαμε σε ενα ανοιγμα σταματησαμε και κατεβηκαμε... Εμενα μ' επιασε η ωρα μου, στα πλευρα του αυτοκινητου υπηρχαν δεκαδες "γραμμες" απο τα συμπαθεστατα κατα τα αλλα πουρναρια... "μη μασας ρε", μου λεει ο φιλος μου, "σκεψου οτι το εχεις ενα χρονο..." Τελος παντων το ξεπερασα. Τωρα, 2 χρονια μετα, εχω τοσες "κλειδιες" πανω που πραγματικα λυπαμαι που τα σημαδια αυτα δεν τα εκανα εγω περνωντας απο ζορικα μερη, αλλα καποια καλοπαιδα που επρεπε να βρουν και αλλη χρηση για τα κλειδια τους...

Εν ολιγοις, αμα ειναι να παρεις κατι και να το εχεις στη βιτρινα για να μη σου σκονιστει, καλυτερα να μην το παρεις. Ενα αγχος λιγοτερο μπορει να ειναι πολυ σημαντικο για τη ζωη μας :)
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό fokion » 02 Φεβ 2006, 04:00

vayero μπορει να χεις και δικιο :D :D :D :D :D :D :D
Ετσι ειμουν και εγω στην αρχη με το sportage...

Τωρα ομως............. μεχρι και καθρευτες πεφτουν στην μαχη με τα δεντρα :D :D :D :D :D :D ( οχι , η πορτα τη γλειτωσε :D :D :D :D :D )

Σαν τετρακινητο οχημα , αν το περνεις για αυτο που ειναι, ειναι παναξιο, τι να λεμε τωρα....

Και ΟΝ και OFF. Και με 4 καλα A/T εστω???? αντε πιαστο :!: :!: :!: :!:

( απλα εγω στην αρχη θα αποφευγα τα πουρναρια :D :D :D :D :D ή θα το επαιρνα ασιμι να μην πολυφαινονται :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό takhs » 02 Φεβ 2006, 04:34

fokion έγραψε: Σαμουραι περνεις απο 1500 ( χρεπι αλλα κινηται, εως 3500 νορμαλ κατασταση.

Προεδρε δεν ειναι ετσι ... Σαμι που να περπαταει κατω απο 5000 δεν βρισκεις ουτε για πλακα ( τουλαχιστον εκει που εψαχνα εγω μεχρι πριν 1 μηνα) . 8000 πουλανε τα νοικιαρικα Τζιμνυ που εχουν κανει και εγω δεν ξερω ποσες 1000 χιλ με 4χ4 στην ασφαλτο . Αν λοιπον εχεις αυτοκινητο 1 - 2 χρονων σκεφτεσαι οχι τα κλαρια και τα πουρναρια , αλλα ενα ακουμπημα πλαινο με 2 πορτες και μια κολωνα . Επισης σκεφτεσαι οτι δεν γινεται να βαλεις Μ/Τ σε οικογενειακο αυτοκινητο , σκεφτεσαι και πως θα ξεκολισεις 2 τονους που εχουν ακουμπισει την ξεχειλωμενη κοιλια στις λασπες , σκεφτεσαι , σκεφτεσαι ... :D . Και καταληγεις οτι αυτακινητα των +30000 ευρω , με βαρος >1500 κιλων , που ειναι ταυτοχρονα και οικογενειακα δεν κανουν για τπτ αλλο παρα μονο για βολτες χαλαρες , λιγο χιονακι κλπ . Αυτο φυσικα αν δεν εισαι εγγονος του Ωναση γιατι τοτε κανεις τραιλ και με Καγιεν και το φερνεις και 2 τουμπες σε καθε βολτα .
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ενδεια δε χρηματων και ανευ τουτων ουδεν δει γενεσθαι ( η καπως ετσι , ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τα αρχαια , ασε που εχουν περασει και αρκετα :( χρονια απο τοτε )
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 02 Φεβ 2006, 06:38

fokion έγραψε:
vriolas έγραψε:Παιδια ευχαριστω για τις γνωμες σας και πιστευω πλεον οτι εκανα την καλυτερη επιλογη να παρω ενα σορεντο με TOD που λεει ο παναγιωτης και φυσικα πετρελαιο.(ΔΕΝ εβρισκα τεποζιτο οροφης για βενζινα αν επερνα το 3,5). Το θεμα ομως πρεπει να συνεχιστει γιατι βλεπω πολυ επαρση καποιων Jimnaδων κατα των KIA και Hyundai και ας τους σερνουμε σαν τον εκτορα στην τροια αν χρειαστει.(Ετυχε και ειχε πολυ πλακα). Τελικα ενα σωστο εργαλειο στα χερια του σωστου μαστορα ειναι υπερανω καθε καθαροαιμου(πιστευω) αρκει να μην υπερεκτιμαμε τις δυνατητες μας.


Οποιος συγκρινει ενα sorento με ενα jimni ειναι το λιγοτερο ασχετος. Δεν συγκρινεις ανομοια πραγματα
το ενα ειναι 5 μετρα μηκος το αλλο ειναι 3.5
το ενα ζυγιζει (ποσο? 1.5 με 1.8 τονους?) το αλλο βία 1.1

Ε,οχι και 1800 κιλα.
Παρακαλω το αποβαρο μας ειναι 2056 κιλα.....ειμαστε λιγακι ευτραφεις
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 02 Φεβ 2006, 07:40

vayero4_4 έγραψε:Εν ολιγοις, αμα ειναι να παρεις κατι και να το εχεις στη βιτρινα για να μη σου σκονιστει, καλυτερα να μην το παρεις. Ενα αγχος λιγοτερο μπορει να ειναι πολυ σημαντικο για τη ζωη μας :)


Πολυ σωστος .... και για του λογου το αληθες οριστε... Μωρακι ακομα χωρις πινακιδες 20 μολλις ημερων..... αργοτερα που θα ''ενηλικιωθει'' θα δει τι θα παθει !!! :evil: :P :evil: :P :evil: ... χε χε Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό vriolas » 02 Φεβ 2006, 09:18

Παναγιωτη 2148 λεει το βιβλιο για το δικο μου βαλε κοτσαδουρα βαλε εμενα μετα απο παϊδακια. ολο με παιρνει στο πλαι.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 02 Φεβ 2006, 09:24

vriolas έγραψε:Παναγιωτη 2148 λεει το βιβλιο για το δικο μου βαλε κοτσαδουρα βαλε εμενα μετα απο παϊδακια. ολο με παιρνει στο πλαι.

Ωπα!!!
Δηλαδη για πεσε μας το αποβαρο της αφεντιας σου και το ωφελιμο φορτιο στην κοιλια σου? :P :P
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό vriolas » 02 Φεβ 2006, 09:37

90 kg αποβαρο. ωφελιμο και μικτο εξαρταται απο το ειδικο βάρος του κρεατος. χωριτικοτητα υπάρχει αρκετη.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 02 Φεβ 2006, 09:40

vriolas έγραψε:90 kg αποβαρο. ωφελιμο και μικτο εξαρταται απο το ειδικο βάρος του κρεατος. χωριτικοτητα υπάρχει αρκετη.

Αξιος,αξιος!!!!
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό vriolas » 02 Φεβ 2006, 09:44

Παρεπιπτοντως πηγα στην ΚΙΑ σήμερα για λάδια 8 λιτρα, 40 εουρο. ους ρωτησα και για το TOD. και με κοιτουσαν στα μάτια. να ρωτησω εσένα στο low εχει παλι ΤΟD ή κομπλαρει τα διπλα.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 02 Φεβ 2006, 18:45

vriolas έγραψε:Παρεπιπτοντως πηγα στην ΚΙΑ σήμερα για λάδια 8 λιτρα, 40 εουρο. ους ρωτησα και για το TOD. και με κοιτουσαν στα μάτια. να ρωτησω εσένα στο low εχει παλι ΤΟD ή κομπλαρει τα διπλα.


Χε χε χε χε δεν ειναι ωραια οταν βρισκεις εναν ενημερωμενο μηχανικο που να ξερει 5 πραγματα για να μιλησεις ? :clubbed: :clubbed: :clubbed:


Ειναι λιγο μπερδεμενα ''vriolas'' γενικα ναι στα κοντα ειναι κομπλαρισμενο 50-50 εκτος απο ειδικες περιπτωσεις , ψαξε λιγο τα προηγουμενα post ( κυριως του Παναγιωτη ) και θα δεις αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα .....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό vriolas » 03 Φεβ 2006, 02:22

Ασε aenaon ευτυχως το ειχα παρει αποφαση οτι παιρνοντας νεας τεχνολογιας αυτοκινητο θα ειχα να κανω με "τζιμανια" μηχανικους. το παλιο ειχα καταντησει να το φτιαχνω μονος μου.....
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 03 Φεβ 2006, 03:08

Φιλε TUC μαλλον ο φιλος σου με το sorento 3.5 που κολλησε σε μικρη κλιση φοραγε τα KUMHO της μανας του.
Μιλαμε για πολυ αχρηστα,πηγαμε με τον aenaon χθες στον Ταυγετο και κολλησα στα πρωτα μετρα χιονι,ενω αντιθετα ο aenaon με Βridgestone 694
ηταν παραπανω απο ανετος.
Παντως προλαβαμε να δοκιμασουμε την διαφορα πισωκινητου,tod,κλειδωμενου(θα ακολουθησει βιντεο) σε πολυ μικρη ανηφοριτσα.
Αν εφτανα στην αντιπυρικη(ειχε περασει το raid Ταυγετου φετος απο εκει) εκει θα βλεπατε τη διαφορα.Επιφυλασσομαι για οταν αλλαξω λαστιχα.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό denis » 03 Φεβ 2006, 04:41

vriolas έγραψε:Παρεπιπτοντως πηγα στην ΚΙΑ σήμερα για λάδια 8 λιτρα, 40 εουρο. ους ρωτησα και για το TOD. και με κοιτουσαν στα μάτια. να ρωτησω εσένα στο low εχει παλι ΤΟD ή κομπλαρει τα διπλα.



40 euro για λαδια???
Στα 15000 χλμ. πηγα για αλλαγη λαδιων στην αντιπροσωπεια και για 5 λιτρα λαδι ενα φιλτρο λαδιου και μια ροδελα στη ταπα του λαδιου πληρωσα 150 euro. :shock: :?
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες