Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελευθερη εισοδος

Δημοσίευσηαπό panosktm » 02 Μαρ 2006, 23:47

εγω δεν δικαιουμαι να μιλησω για πιοτητα κυλησης επειδη δεν εχω οδηγησει πολλα αλλα offroad αυτοκινητα για να εχω πληρη αποψη και ισως να εχεις δικιο απλα στο δικο μου αν και diesel δεν εχω ενοχλητικους ηχους στην καμπινα ουτε κραδασμους απο κακοτραχαλους δρομους.αλλα με μετρο συγκρισης καποιου αλλου δεν μπορω να πω για τι δεν ξερω.τουλαχιστον ειμαι ικανοποιημενος.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 03 Μαρ 2006, 00:08

Ποιοτητα κυλησης ειναι αυτο που επαθα εγω σημερα στην εθνικη valhala, ειχα ξαπλωσει στο καθισμα με την μουσικουλα μου και νομιζα οτι πηγαινα με 80-90 και καποια στιγμη αναρωτηθηκα γιατι τους περναω ολους ? και ημουν στα 165... ( :shocked: μαλακια ολικης γιατι αυτες οι ταχυτητες ειναι ανεπιτρεπτες για τετοιου ειδους αυτοκινητα )


( Επισης παρενθεση στην Αθηνα που ημουν ρωτησα και τελικα μπορει να μπει στο sorento τουρμπινα μετ/της γεωμετριας και intercooler αρα εχουμε και λεμε 143+power box=175 με 180 .... +τουρμπινα+intercooler+εξατμιση καινουργια = ???? αλλα μαλλον θα ειναι πολλα αρα θα ειναι ΚΑΛΑ... χε χε χε )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό panosktm » 03 Μαρ 2006, 00:35

οπα χαλαρωσε......ναδω τι αλλο θα βρεις να βαλεις? :P :P :P
την πατησα και εγω ετσι στην ατικη οδο.ειχα ξεχαστει μεχρι που ελαμψε κατι πισω μου,κοιταω το κοντερ και εδειχνε 150.τωρα περιμενω την φωτο σπιτι. ελπιζω να μην ηταν καμερα. :alright:
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 03 Μαρ 2006, 00:46

οχι ρε σι δεν ηταν καμερα ....το φλας απο την καμερα που σε εβγαλε φωτογραφια και θα σου ερθει η κληση να την πληρωσεις ηταν ... χε χε χε χε :alright:
Καλοριζικη , καντην και ενα post εδω να την δουμε ολοι ....
τουλαχιστον χαμογελασες ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό vriolas » 03 Μαρ 2006, 06:22

takhs έγραψε:
vriolas έγραψε:ΟΛΑ ειναι θεμα ΠΡΟΣΦΥΣΗΣ!!!!!! Και η συζητηση τελειωνει εδώ!!!!

Φιλε vriolas βλεπω οτι απο τη στιγμη που εμαθες (προσφατα απο οτι ειδα ) τι ειδους τετρακινηση εχει το σορεντο σου , ενισχυθηκε η αυτοπεποιθηση σου τοσο οσο να τελειωνεις συζητησεις οπως μονο μια αυθεντια μπορει :D

Φιλε takhs μπορει να εμαθα για το καινουριο μου αυτοκινητο προσφατα τι μερος του λόγου ειναι, δεν σημαινει όμως οτι δεν ξερω τι γινεται περι αυτοκινητων.... Αν παρα ταυτα διαφωνεις σε αυτο που ανεφερα μπορεις να τεκμηριωσεις την διαφωνια σου και φυσικα να μην προσβαλεις προσωπα και καταστασεις που δεν γνωρίζεις. Στο κάτω κάτω εγω ειμαι γεννημενος στα Γρεβενά και εσυ απο οτι διαβαζω ζεις στην Κορινθο οποτε κατι θα ξερω παραπάνω. Λες να ξερεις εσυ? Συγνωμη για το ύφος μου αλλα σε 64 δημοσιεύσεις δεν αναφέρθηκα πότε για κανεναν που δεν γνωρίζω. Και φυσικα δεν εκρινα κανεναν. Επαναλαμβανω όλα εινα θεμα ΠΡΟΣΦΥΣΗΣ!!!!!!!
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό kyran » 03 Μαρ 2006, 10:13

εγω προτεινω ενα DUEL αναμεσα στους κυριους που δαγκωνονται. Κυριοι διαλεξτε πιστα και ωρα...και εγω με την παρακαμερα θα ειμαι εκει να παρω πλανα!!!
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 03 Μαρ 2006, 10:32

Δυο οδηγοι μαλωνανε για ξενο αυτοκινητο :) :) :)
Μake off road not war !!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό dodo » 03 Μαρ 2006, 11:58

aenaon02 έγραψε:Δυο οδηγοι μαλωνανε για ξενο αυτοκινητο :) :) :)
Μake off road not war !!!!
εγώ θα το έλεγα:
Make love while offroading, not war!!!! :wink: :wink:
Live free or die...
Άβαταρ μέλους
dodo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2005, 09:07
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά

Δημοσίευσηαπό takhs » 03 Μαρ 2006, 12:25

vriolas έγραψε:. Αν παρα ταυτα διαφωνεις σε αυτο που ανεφερα μπορεις να τεκμηριωσεις την διαφωνια σου


Arxika να ξεκαθαρισω οτι δεν προκειται περι τσακωμου :D αλλωστε οπως λεει και ο προεδρος dodo " σκοπος μας ειναι να περναμε καλα "
Επι του θεματος τωρα φιλε vriolas συμφωνω απολυτα με τα περι τεκμηριωσης κατι που ομως δεν φαινεται στο ποστ σου το οποιο σχολιασα .
Οσο για τον τοπο διαμονης τωρα :D
η ορεινη Κορινθια θεωρειται απο τους παραδεισους της 4κινησης οπως και ολη η ορεινη πελοποννησος ( Ζηρεια , Χελμος , Παρνωνας ειναι τα σε αποσταση αναπνοης βουνα μας που διασκεδαζουμε ) . Φυσικα δεν συμμεριζομαι τη αποψη σου οτι δηλ ο τοπος διαμονης ειναι κριτηριο μοναδικο για την γνωση ενος αντικειμενου . Αν την ασπαζομουν μαλλον θα κατεληγα στο συμπερασμα οτι ειναι πιθανον να μη γνωριζεις κολυμπι :D
Και για να μη δινουμε αφορμες στο φιλοθεαμον κοινο :D να πω οτι δεν εχω καμια προθεση να θιξω κανεναν , απλα να σχολιασω σε ενα θεμα με ελευθερη εισοδο και να εκφρασω μια αντιθετη αποψη
Υ.Γ. Σιγουρα τα Γρεβενα , τη Βαλια Καλντα και ολη την Πινδο γενικοτερα την εχουμε στη καρδια μας και την επισκεπτομαστε οσο συχνοτερα γινεται
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό vriolas » 03 Μαρ 2006, 15:41

Το θεμα εχει τελειωσει και οι φιλονικιες δεν ειναι για αυτο το φορουμ(πιστευω). DUEL μαλλον δεν θα δείτε γιατί απλα δεν πηρα το αμαξι για να συναγωνίζομαι. Φιλικα προς όλους σας απευθηνω προσκληση να δείτε την αγνωστη απο αποψη τουρισμου μειωμενης προσφησης περιοχη των Γρεβενων. Μπανιο ξέρω εχουμε βιρούδια!!!! Ατσα!
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 03 Μαρ 2006, 16:16

Βιρουδια,ατσα !!!!
Θελω μεταφραση επειγοντως :D
Να μην αρχισω και εγω τα χαμω και μας λετε χαμουτζηδες
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 03 Μαρ 2006, 18:31

Εμεις στο Ζαγορι τις λεμε οβιρες (μεγαλες γουρνες που δημιουργουνται στα ποταμια) αλλα προσοχη! εχει και νεροφιδα το πακετο!

Οσον αφορα τη "διαμαχη", αυτο που πρεπει ολοι μας να καταλαβουμε ειναι οτι τα δικα μας αυτοκινητα ειναι αυτο ακριβως, αυτοκινητα. Δεν ειναι τερατα, ψηλωμενα στο Θεο, με αναρτησεις που κρεμανε 2 μετρα, κοντα με λογο 100:1, τροχους 38"Χ15" και κινητηρες 7000 κυβικων. Ειναι αυτοκινητα που χρησιμοποιουνται σε "recreational off-roading", ψυχαγωγικη κινηση εκτος δρομου. Σε αυτο το πλαισιο τα αγοραζουμε ολοι και γι αυτο ολα πανε στους ιδιους δρομους ή μονοπατια με (σχεδον) την ιδια ανεση. Υπο αυτο το πρισμα, κανεις δεν αγοραζει το LandCruiser γιατι "παει καλυτερα εκτος δρομου απο κουβαδες τυπου Sorento", ή γιατι "εκει που παει το LC δεν παει το Sorento", αλλα γιατι θελει (και εχει να πληρωσει) το status και τη μοστρα ενος αυτοκινητου που θεωρειται απο τα καλυτερα SUV. Αν ηταν υψηλοβαθμο στελεχος σε καποια πολυεθνικη π.χ. δεν θα επαιρνε ουτε Sorento ουτε και Landcruiser, BMW X5 θα επαιρνε (Νο1 σε εταιρικες πωλησεις) και δε θα το πηγαινε ποτε σε χωμα γιατι λερωνεται το καημενο (αφηνω το οτι δεν παει, δε μας απασχολει).

Οποιος δινει 60Κ για το LC με σκοπο να το σπασει βαζοντας το να κανει rock-crawling, ή εχει λεφτα για πεταμα, ή ειναι βλαμμενος, ή και τα δυο. Αν το θελει για να παει με μοστρα βολτα στα χιονοδρομικα, εχει καλως (ξερει ομως και απο αλυσιδες για καλο και για κακο). Αν ειναι συνηδητοποιημενος και εχει και τα χρηματα, το παιρνει για καλυτερη κινηση "πανω στα ελληνικα τα βουνα" (που λεει και το τραγουδακι). Μεταξυ μας βεβαια, τι θα κανει για λαστιχα με τις 17αρες ζαντες που φοραει ειναι ενα θεμα... Δλδ αν δε βρει (που δε θα βρει) 17αρι Μ/Τ και παει σε κανα ψιλο-Α/Τ και κολλησει σε μια λασπαρια που εγω (με την απλοϊκη μου τετρακινηση αλλα με Μ/Τ) θα την περασω αερας, ειναι κακο τετρακουνητο?

Σε προσφατη δοκιμη πολλων τετρακουνητων στο αγγλικο 4Χ4 ( http://www.4x4i.com/ ), ειχαν μια δοκιμασια σε λασπες που περιλαμβανε τη διελευση ενος "διαδρομου" που ηταν στο μαυρο του το χαλι. Το Sorento με τη συμβατικη τετρακινηση, τις συμβατικες αναρτησεις, που φορουσε ομως Μ/Τ, περασε ηρεμα και ομορφα. Το Disco3 απο την αλλη, με τα λαστιχακια της μαμας εμεινε στη μεση, παρα την αεραναρτηση, τα ηλεκτρονικα καλουδια, τα λαμπακια και τα φωτακια στη μεσαια κονσολα. Αρα τι πρεπει να πουμε? Οτι εκει που παει το Sorento δεν παει το Disco??? Σε αλλη δοκιμη, σε αλλο τευχος, βγηκε καλυτερο το GrandCherokee γιατι ηταν το μοναδικο που φορουσε Μ/Τ. Δλδ? Μονο το GC υπαρχει σαν SUV και ολα τα αλλα ειναι κουμποτρυπες???

Η ουσια ειναι οτι στη διαδρομη που θα διαλεξουμε ολοι, και δε θα ειναι επιπεδου αγωνιστικου trial αλλα κανονικης έως σκληρης βολτας, ολα τα αυτοκινητα αυτου του τυπου και με τον ιδιο τυπο ελαστικων θα πανε το ιδιο, γιατι ειναι φτιαγμενα γι αυτο το σκοπο.

Τελος, για να ξεκινησουμε αλλη κοντρα, δεν ξερω απο ορεινη Κορινθια, ξερω ομως καλα απο λασπες και χιονια στην Πινδο, στα βουνα της οποιας εχεις την πιθανοτητα να βρεις στεγνο χωματοδρομο απο το Μαιο έως και τον Ιουλιο, αν εισαι τυχερος :wink: :wink: :wink:
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 03 Μαρ 2006, 19:27

Παρτε και το συγκεκριμενο τεστ οπου το Sorento βγηκε 1ο στην κατηγορια του, μπροστα απο το LC, και Best Overall (4X4 OTY - Of The Year για το 2004) απο Αγγλους περικαλω! Στο περιοδικο συνοδευτηκε με ωραια δισελιδη διαφημιση της ΚΙΑ με τιτλο "Best 4X4XFar"! Ειναι σε PDF κακης ποιοτητας, διαβαζονται ομως.

http://www.4x4i.com/content/4x4oty.htm
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 03 Μαρ 2006, 20:57

Τι έμαθα ρε παιδιά?!? Ότι ο ΟΗΕ αντικατεστησε τα LC με Sorento κρίνοντας ότι είναι περισσότερο αξιόπιστα και επίσης για τις τρομερές δυνατότητες που προσφέρουν!!!! Η ΚΙΑ αποφασισε να ανεβασει τη τιμη για να ανεβασει και το ιματζ της και γιατι καταλαβε οτι οσο και να το βαλει ολοι θα τα αγοραζουν!!!
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό valhala » 03 Μαρ 2006, 22:02

Μπρρρρρ, έβγαλε ψύχρα...
Άβαταρ μέλους
valhala
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Φεβ 2006, 19:29

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες