Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελευθερη εισοδος

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 04 Μαρ 2006, 01:47

Ξερω κι εγω να πω διαφορα τετοια εξυπνα, οπως π.χ. οτι η πυροσβεστικη σκεφτεται να αλλαξει τα Unimog με αγροτικα toyota διοτι ειναι καλυτερα και πιο γρηγορα στην ασφαλτο και ως γνωστον μεχρι να φτασουν στη φωτια διανυουν πολλα χλμ σε ασφαλτο...

Δεν ειπαμε ομως Lonely_Wolf τπτ για αξιοπιστια, δεν μπορουμε αλλωστε γιατι ειναι πολυ νεο το Sorento για να βγαλουμε συμπερασματα, ασχετως εαν γενικως δεν υπαρχουν παραπονα. Ειπαμε οτι εκει που παει το LC παει και το Sorento και πολυ θα ηθελα να μου πει καποιος που ειναι αυτο το "εκει" που παει μονο το LC...

Ας κανω και λιγο χουμορ με τα λεγομενα καποιου πιο πανω, οτι εκει που παει το LC δεν πανε 2 Sorento, παιζοντας με τη διαφορα τιμης. Ε λοιπον, ουδεν ανακριβεστερο! Σιγουρα 2 Sorento πανε πολυ πιο περα απο 1 LC, θυμηθειτε τον χρυσο κανονα της κινησης εκτος δρομου: Το καλυτερο οχημα για off-roading ειναι ενα 2ο οχημα. Τραβα με να σε τραβω, ν' ανεβουμε το βουνο, και ασε το LC κολλημενο παραπισω!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό TLG » 04 Μαρ 2006, 09:10

vayero4_4 έγραψε:Ας κανω και λιγο χουμορ με τα λεγομενα καποιου πιο πανω, οτι εκει που παει το LC δεν πανε 2 Sorento, παιζοντας με τη διαφορα τιμης. Ε λοιπον, ουδεν ανακριβεστερο! Σιγουρα 2 Sorento πανε πολυ πιο περα απο 1 LC, θυμηθειτε τον χρυσο κανονα της κινησης εκτος δρομου: Το καλυτερο οχημα για off-roading ειναι ενα 2ο οχημα. Τραβα με να σε τραβω, ν' ανεβουμε το βουνο, και ασε το LC κολλημενο παραπισω!


φιλε vayero4_4 συγγνωμη που θα το πω , αλλα δυστυχως μου φαινεται οτι δυστυχως το πηρες πολυ "πατριωτικα" το ζητημα , χωρις να υπαρχει λογος ...
Εγω ξεκινησα το θεμα με χιουμορ λογω του οτι η αδυναμια μου -καλως ή κακως -ειναι το Land Cruiser ...
Δεν ήθελα να κανω καμια συγκριση με το Sorento ουτε να μειωσω την αξια του αυτοκινητου σας ...
Απο εκει και περα ομως μου φαινεται οτι υπερβαλετε ....Τουλαχιστον οποιος μπει μεσα σε ενα LC ή δει το εξωτερικο του καταλαβαινει την απτη διαφορα των υλικων ...και η αξιοπιστια του αποδεδειγμενη ...
Για το Sorento -οπως ειπες- θα δειξει σε βαθος χρονου ...
Off road τωρα για εμενα το καλυτερο οχημα ειναι ενα παλιο φθηνο που θα το φτιαξεις οπως θελεις και δεν θα το λυπασαι ....
(βεβαια υπαρχουν πολλοι που εχουν και δεν λυπουνται ουτε τα LC ουτε τα Ηummer :wink: ) αλλα ουτε και αυτα -οπως σωστα ειπες - δεν θα σε πανε εκει που θα σε παει ενα ψηλομενο ,και φτιαγμενο π.χ Jimny...
Τωρα αν αξιζει η διαφορα τιμης μεταξυ LC και Sorento αυτο ειναι ενα αλλο θεμα ..Προσωπικα αν ειχα τα λεφτα θα επερνα το LC ΣΗΜΕΡΑ κι'ολας γιατι με φτιαχνει περισσοτερο εξωτερικα, εσωτερικα και σιγουρα θα με παει και 2 μετρα παραπανω στις περισσοτερες των περιπτωσεων (π.χ σε ενα υδατινο σημειο βαθους 500mm+,ή να περασω πολυ ποιο ανετα ενα εμποδιο ύψους 210mm+ ) αλλωστε αυτα τα -λιγα(???) ισως - "κλικ" ειναι αυτα που κανουν την διαφορα ...., αν οχι , φυσικα δε θα με"χαλουσε" να επερνα το Sorento ..που ειναι και απο τα λιγα οχηματα πλεον με πλαισιο σκαλας , κοντες σχεσεις και λογικη τιμη ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 05 Μαρ 2006, 01:58

Φιλτατε TLG δε χρειαζεται να ζητας συγγνωμη, μια παρεα ειμαστε και μπορει να πουμε και μια κουβεντα παραπανω, σε λογικα πλαισια παντα. Προς αποφυγην παρεξηγησεως παντως, οταν εγραψα "τα λεγομενα καποιου", το εγραψα γιατι ηταν σε προηγουμενη σελιδα και δεν μπορουσα να δω ποιος το εγραψε! Σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα π.χ. "καποιοι θελουν το κακο μας" κλπ. Αν αυτο εννοησες, συγγνωμη απο μερους μου.

Παντως δεν το πηρα πατριωτικα το θεμα γιατι πιστευω οτι το Sorento ειναι το κατακαλυτερο οχημα εκτος δρομου, τα ιδια υποστηριζω για το Nissan Terrano (η δικη μου αδυναμια αλλα δεν το πηρα γιατι ηταν πολυ παλιακο μπροστα στο Sorento, εκανε και 3Κ παραπανω), για το Daewoo (Chevrolet!) Korando (που εχει μεγαλες δυνατοτητες, ειδικα με τον κινητηρα των 2.9TD, παιρνει και πολλες βελτιωσεις, απλα ειναι κακασχημο), τα ιδια για το LandCruiser, για το Cherokee, για το Pajero και παει λεγοντας. Εχω μπει σε ολα μεσα, εχω κανει βολτες και απλες και σκληρες και ολα μου φαινονται το ιδιο. Απλα εμενα μου εκανε "κλικ" το Sorento, η τσεπη μου δεν βογκηξε (πολυ!) και ετσι το πηρα. Δε σημαινει οτι ειναι το καλυτερο, δε σημαινει ομως επισης πως "δεν παει εκει που πανε τα αλλα". Μπορει να πιστευω οτι δεν αξιζει με τπτ να πληρωνεις μερικες χιλιαδες ευρω παραπανω για να παρεις ενα σημα, αυτο ομως ειναι δικη μου υποθεση και δεν κατακρινω κανεναν που πιστευει το αντιθετο.

Οσον αφορα το υδατινο κολλημα, εμεις οι πετρελαιοκουνητοι μπορουμε ανετα να περασουμε και παραπανω, μεχρι το πολυ το φιλτρο αερα - σιγουρα πανω απο μισο μετρο 8) Αρκει βεβαια να σταματησουμε κανα διλεπτο για να κρυωσει η τουρμπινα μη μας στραβωσει! Το Sorento εχει και ψηλα σωληνακια στα διαφορικα για εξαερισμο, οποτε ειναι υπολογισμενο να περναει ποταμια. Οι κατασκευαστες ομως δινουν σαν μεγιστο βαθος υδατινου κωλυμματος το σημειο στο οποιο ειναι "πνιγμενες" οι πλημνες, οποτε πρεπει να το παιρνουμε και λιγο πιο "ελαφρια". Το Sorento ας πουμε δινει 45 εκατοστα, χωρις να ξεχωριζει ομως βενζινα-πετρελαιο. Επισης, εχει ελαχιστο υψος απο το εδαφος 20.5 εκατοστα (και με τα δικα μου λαστιχα εχει παει στα 22).

Δε νομιζω να ειναι τραγικες οι διαφορες αυτες, για αυτο συνεχιζω να υποστηριζω πως στη βολτα που θα διαλεξουμε ολοι μαζι, ολα τα αυτοκινητα θα τη βγαλουν.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 06 Μαρ 2006, 19:44

Ωραια .... και μιας και ηρεμησαν λιγο τα πνευματα παρτε κι'αλλες ... :):):)



η αφεντομουτσουναρα μου αφου εχουμε σκαψει και γεμισει μια νεροφαγια για να περασουμε
Εικόνα

νεροφαγια επανω σε στροφη ....
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό almak » 07 Μαρ 2006, 13:40

Kάτι τέτοιες στροφές και νεροφαγώματα είχε το raid Ταϋγέτου(Καλαμάτας) φεύγωντας απο Καλαμάτα για Σπάρτη και εκεί που είχαμε αριστερά της ασφάλτου γκρεμό βγήκαμε δεξιά σε χώμα και μετά απο λίγο ξεκίνησαν κάτι τέτοιες στροφές !!! Το πέτυχα ή όχι?
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 07 Μαρ 2006, 14:29

Σωστος ! ! !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 08 Μαρ 2006, 01:45

Παναγιωτη ετοιμασου Κυριακη για εξορμηση .... Κυριακο θα κατεβεις ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό kyran » 08 Μαρ 2006, 15:12

μολις πηρα το οk απο το μεγαλο αφεντικο "γυναικα". Κανονισε προγραμμα για την κυριακη..ειμαι μεσα!!
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 09 Μαρ 2006, 00:41

4 ή 5 Sorento ενα Land Cruiser ενα Χ-Trail και ενα Vitara ενα Pathfinder
Γουσταρωωωωωω !!!!!! :jive: :jive: :jive:
( Σαν φιλικος αγωνας θα ειναι με 9 αμαξια )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό panosktm » 09 Μαρ 2006, 12:09

ζηλευωωωωωωωωωωωωω!θελω πολυ να ερθω αλλα δουλευω!next time.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 09 Μαρ 2006, 20:28

Ε καλα Κορινθος Λουτρακι διπλα ειναι εσενα θα αφησουμε απεξω ?...
Καλα γουσταρω ετσι οπως το παμε θα κανονιζουμε και φιλικους αγωνες μεταξυ μας σε λιγο ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 12 Μαρ 2006, 23:38

Απο την σημερινη βολτα ...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 17 Μαρ 2006, 17:02

Που εισαστε χαμενοι ορε συντεκνοι ? Κανα νεο δεν εχοθμε ? ολα γινωμενα ειναι ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 25 Μαρ 2006, 15:31

Kyran ζηλεια σου .... εχεις τετοια φωτο ? ? ? χε χε χε



Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 25 Μαρ 2006, 15:34

Α Κυριακο και Παναγιωτη ξεχασα να σας πω δυστιχος στο 2,5 crd δεν εχει μεσα το προγραμματακι ( το εβαλε μπροστα μου και το ειδα ... ) για cruise control τον εβαλα ομως να ρωτησει εαν περνει επαναπρογραμματισμο ....


( 7 μπουκαλακια λαδι πηρε το ατιμο,συνθετικο = 47 euro ..... μια χαρα ... )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες