Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MPLOKE KIA

Δημοσίευσηαπό padelis » 25 Ιούλ 2006, 13:44

δεν έχω ΚΙΑ και δεν μπορώ να έχω αποψη για το θέμα σας, αλλα ψάχνωντας για τα no name βρηκα κατι ενδιαφέρον στο site της ARB.

ARB
Company History

...............Tony put theory into practice via the family garage, where he sought to address the product deficiencies he’d encountered. His vision called for a combination of sound design principles and reliable raw materials… a simple solution to an endemic problem. The concept was embraced when it hit the fledgling 4x4 market, and ARB – the initials of Anthony Ronald Brown – was founded.

http://www.arbusa.com/history.htm

φιλικά
Παντελής Μαγουλάς
.
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό sportagek1k » 25 Ιούλ 2006, 15:19

padelis ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ :( :( :( :(

ΦΙΛΙΚΑ
ΜΠΙΝΑΣ ΔΗΜ
Άβαταρ μέλους
sportagek1k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 09:34

Δημοσίευσηαπό padelis » 25 Ιούλ 2006, 17:27

sportagek1k έγραψε:padelis ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ :( :( :( :(


φίλε sportagek1k,

αν έχουν και οι άλλοι την ίδια απορία τότε είμαι εκτός θέματος μιας και δεν ηταν το πόστ μου για σένα.

Οπως έγραψα δεν έχω άποψη για τα ΚΙΑ οπότε δεν μπαίνω στην κουβέντα για τα διαφορικά.

Απλά βρήκα μια ωραία παράγραφο στο ιστορικό κομμάτι της ARB για το πως ξεκίνησε αυτός ο κακομοίρης ο Αυστραλός και σας το μετέφερα.


ΥΓ. αν το θές πιο προσωπικό, εύχομαι ξεκινώντας να πειράζετε τα ARB να γίνετε ARB.
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό sportagek1k » 25 Ιούλ 2006, 17:49

ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ
ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ KΑΤΑΛΑΒΕΙ
ΦΙΛΙΚΑ
ΜΠΙΝΑΣ ΔΗΜ
Άβαταρ μέλους
sportagek1k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 09:34

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 25 Ιούλ 2006, 23:04

sportagek1k έγραψε:
ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΤΑΔΙΟ ΔΟΚΙΜΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ

ΦΙΛΙΚΑ
ΜΠΙΝΑΣ ΔΗΜ


Αγαπητε Μπινα Δημ.
Διαβασα την απαντηση σου σημερα, και αρκετες φορες για να καταλαβω πως, ενω χρησιμοποιεις το ρημα πιστευω (που σημαινει δεν ξερω), ταυτοχρονα εισαι και τοσο κατηγορηματικος.
Ξερεις κατι που εγω δεν ξερω? Με πηρες ενα τηλ. και δεν γνωριζα το κοστος της μετατροπης? Με ρωτησες τι εγγυηση μπορω να δωσω και δεν ημουνα σαφης? Ενα pm εστω? κατι ο,τιδηποτε?

ΟΧΙ απ οσο ξερω.

Μαλλον ομως δεν εχει σημασια να καταλαβω οτιδηποτε, αλλα ισως εχει νοημα να "ξεκαθαρισω" μερικα πραγματα.

Θα ηθελα να σε πληροφορησω λοιπον, οτι οσο αφορα τις δοκιμες στα πρωτα μου κομματια και τους ανθρωπους που μου εμπιστευονται το αυτοκινητο τους, η εγγυηση που τους δινω ειναι πληρης και δωρεαν αποκατασταση της οποιας ζημιας προκληθει και που σχετιζεται με το διαφορικο μου. Επισης ειμαι ανα πασα στιγμη ετοιμος, αν καποιος απο τους "πειραματανθρωπους" μετανιωσει και ζητησει την αναστροφη της διαδικασιας να ανταποκριθω αμεσα.
Για τα υπολοιπα κομματια, ισχυει 1 χρονος για ο,τι κατασκευαζω και εντελως δωρεαν επισκευη η και αντικατασταση, αλλα να 'σαι σιγουρος οτι δεν θα χρειαστει 8) Για μετα τον ενα χρονο, ολοι οσοι μ εχουν εμπιστευτει, ξερουν οτι θα ειμαι διπλα τους. :!:

Επισης, επειδη εδω και 16 χρονια, θελω να λεω οτι ειμαι υπευθυνος κατασκευαστης, σε ενημερωνω οτι μου αρκουν 10 λεπτα για να λυσω ενα lsd kia και να εκτιμησω το κοστος μετατροπης-κατασκευης.

Για το θεμα του κια τωρα, θα σου προτεινα να δοκιμασεις ενα ζευγαρι μπρος-πισω απο τα δικα μου, μια που συντομα θα ειναι ετοιμα τα πρωτοτυπα.

Στη διαθεση σου για ο,τι αλλο χρειαστει.

Φιλικα,
Μιχαλης Θεολογιτης.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 25 Ιούλ 2006, 23:59

Θελοντας να απαντησω σε ολους συνολικα και αδυνατωντας να βρω τον τροπο, αντιγραφω απο το...

ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ MAG Τευχος 04 σελ. 130

Locker made in Greece?
Το ειδαμε, μας αρεσε και ελπιζουμε και σε συνεχεια.
Τι παραπανω εχουν αμερικανακια και οι φιλοι μας down under?
Αντε να το βγαλουμε και σε παραγωγη.
Το περιοδικο στη διαθεση σας...

Γ.Περηφανος

Φιλε μου (αν και δεν εχουμε γνωριστει), ηθελα να κανω μια ρητορικη ερωτηση. Μηπως ειμαστε αφελεις? η μηπως πεταμε στα συννεφα η ακομα και πανω απο αυτα?

Θελω να σε ευχαριστησω, γιατι ακομα και μονο το Γ.Περηφανος που επελεξες, ηταν μια σπρωξια ακομα για να συνεχισω, ακριβως τη στιγμη που την χρειαζομουνα.

Μ.Πικραμενος η Μ.Πεισμωμενος :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Ιούλ 2006, 08:07

Ωπα φιλοι μου... Cool down :D :D :D :D :D :D :D :D

To εχετε πιασει λιγο αναποδα το θεμα χωρις ουσιαστικό λογο...
Ο Δημητρης ( επειδη εχω μιλησει αρκετα μαζι του ) δεν εχει σκοπο να θιξει καμια υπολυψη, απλα εκφραζει την ας πουμε "δυσπιστια" σε κατι που δεν ειναι "επωνυμο" το οποιο εν τελη ειναι θεμιτο....

Να θυμισω εδω οτι ο γραπτος λογος ειναι λιγο "ιδιοτροπος" ως προς την εκφραση,και γι' αυτο προτεινω "cool down" :D :D :D :D :D :D

Προσωπικα εγω και για λογους κοστους, ( Amorgiane εχω ενημερωθει :D :D :D ) και αν το χρειαζομουν για την χρηση που κανω θα εβαζα το no name μονο και μονο για να υποστηριξω μια ελληνικη προσπαθεια...

ουτε ο Ο.Η.Ε. να ημουν......
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό sportagek1k » 26 Ιούλ 2006, 08:35

ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΕΣΕΝΑ η ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ
ΤΟ "ΠΙΣΤΕΥΩ" ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ η ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ
ΕΞΑΛΟΥ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΣΤΑΔΙΟ ΔΟΚΙΜΗΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΑ

Ο Δημητρης ( επειδη εχω μιλησει αρκετα μαζι του ) δεν εχει σκοπο να θιξει καμια υπολυψη, απλα εκφραζει την ας πουμε "δυσπιστια" σε κατι που δεν ειναι "επωνυμο" το οποιο εν τελη ειναι θεμιτο....
ΦΩΚΙΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΘΙΞΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ

ΦΙΛΙΚΑ
ΜΠΙΝΑΣ ΔΗΜ
Άβαταρ μέλους
sportagek1k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 09:34

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 26 Ιούλ 2006, 09:48

fokion έγραψε:Ωπα φιλοι μου... Cool down :D :D :D :D :D :D :D :D

To εχετε πιασει λιγο αναποδα το θεμα χωρις ουσιαστικό λογο...
Ο Δημητρης ( επειδη εχω μιλησει αρκετα μαζι του ) δεν εχει σκοπο να θιξει καμια υπολυψη, απλα εκφραζει την ας πουμε "δυσπιστια" σε κατι που δεν ειναι "επωνυμο" το οποιο εν τελη ειναι θεμιτο....

Να θυμισω εδω οτι ο γραπτος λογος ειναι λιγο "ιδιοτροπος" ως προς την εκφραση,και γι' αυτο προτεινω "cool down" :D :D :D :D :D :D

Προσωπικα εγω και για λογους κοστους, ( Amorgiane εχω ενημερωθει :D :D :D ) και αν το χρειαζομουν για την χρηση που κανω θα εβαζα το no name μονο και μονο για να υποστηριξω μια ελληνικη προσπαθεια...

ουτε ο Ο.Η.Ε. να ημουν......


Φωκιωνα, ειμαστε cool ετσι κι αλλιως.
Δεν αισθανθηκα θιγμενος, και φυσικα ειναι δεκτη η καθε γνωμη, οπως και η δυσπιστια για καθε τι καινουριο.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 26 Ιούλ 2006, 10:09

sportagek1k έγραψε:ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΕΣΕΝΑ η ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ
ΤΟ "ΠΙΣΤΕΥΩ" ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ η ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ
ΕΞΑΛΟΥ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΣΤΑΔΙΟ ΔΟΚΙΜΗΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΑ

Ο Δημητρης ( επειδη εχω μιλησει αρκετα μαζι του ) δεν εχει σκοπο να θιξει καμια υπολυψη, απλα εκφραζει την ας πουμε "δυσπιστια" σε κατι που δεν ειναι "επωνυμο" το οποιο εν τελη ειναι θεμιτο....
ΦΩΚΙΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΘΙΞΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ

ΦΙΛΙΚΑ
ΜΠΙΝΑΣ ΔΗΜ


Δημητρη, δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε και αισθανομαι θιμενος απ ο,τι εγραψες.
Απλα εδωσα τις πληροφοριες, που οπως γραφεις, νομιζες οτι δεν μπορω να δωσω.
Δεν χρειαζεται να μου ζητησεις συγγνωμη για τιποτα, και φυσικα ειναι δεκτη η αποψη σου οπως και του καθενος, αλλα για να σχηματιστει αυτη η αποψη πρεπει να εχουμε τα σωστα στοιχεια. Αυτο ειναι ολο.

Θελοντας να ελαφρυνω λιγο το κλιμα, και επειδη το μπλοκε μου παραμενει ανωνυμο, νομιζεις θα βοηθουσε αν εγραφα πανω το ονομα μου?? :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό sportagek1k » 26 Ιούλ 2006, 10:28

Θελοντας να ελαφρυνω λιγο το κλιμα, και επειδη το μπλοκε μου παραμενει ανωνυμο, νομιζεις θα βοηθουσε αν εγραφα πανω το ονομα μου??



ΣΩΣΤΟΣ :wink: :wink: :wink: :wink:
:occasion5: :occasion5: :occasion5: :occasion5:
Άβαταρ μέλους
sportagek1k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 09:34

Δημοσίευσηαπό manos77 » 26 Ιούλ 2006, 21:10

Όπα παιδία μάλλον εγώ έκανα μαντάρα την συζήτηση λέγοντας “HAND MADE” το ARB του Δημήτρη. SORRY!!!!! :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 27 Ιούλ 2006, 03:34

manos77 έγραψε:Όπα παιδία μάλλον εγώ έκανα μαντάρα την συζήτηση λέγοντας “HAND MADE” το ARB του Δημήτρη. SORRY!!!!! :shock: :shock: :shock:


Οχι Μανο. Γιατι να φταις εσυ σε κατι? Κανεις δε φταιει.Το πραγμα ειναι πιο απλο απ' οτι φανηκε στα τελευταια ποστ. Επειδη υπηρχαν η για να μη δημιουργηθουν λαθος εντυπωσεις, εγιναν οι απαραιτητες διευκρινησεις. Ετσι απλα και μονο αυτο.

Για να ακριβολογουμε ομως, 'hand made' θα ηταν αν κατασκευαζονταν με λιμα και κοπιδι. Ολα τα μπλοκε ομως, οπως και το δικο μου, κατασκευαζονται με μηχανηματα χειροκινητα η cnc. Η διαφορες των μηχανηματων αυτων εχουν να κανουν με την παραγωγικοτητα, τις ικανοτητες του χειριστη και τον ποιοτικο ελεγχο που χρειαζεται το χειροκινητο εναντι του cnc. Μαλιστα στο χειροκινητο το "ελλατωμα" φαινεται ακριβως τη στιγμη που δημιουργειται, με αποτελεσμα το κομματι να πεταχτει η να διορθωθει αμεσα, σε αντιθεση με το "αυτοματο" στο οποιο γινεται δειγματοληπτικος ελεγχος του τελειωμενου προιοντος και τις περισσοτερες φορες το ελαττωμα (αν υπαρχει) το ανακαλυπτει ο πελατης.

Τα τελευταια περι ελαττωματων τα αναφερω ετσι γενικα (πηρα φορα) και δεν εχουν να κανουν με την arb.

Θα ελεγα να ξαναγυρισουμε ομως στο θεμα....
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό fokion » 27 Ιούλ 2006, 07:31

Ok για να ξαναγυρισουμε στο θεμα...... :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Να καταλαβω κατι... Amoriane
To TI πολυσφυνο, ποσα δοντια δηλαδη εχει το ημιαξονιο σε ενδιαφερει??? εχει σημασια???
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 27 Ιούλ 2006, 10:28

Οχι. Δεν μ ενδιαφερει αμεσα το πολυσφηνο, αλλα οι υπολοιπες διαστασεις του γραναζιου.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες