Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Sorento & 4x4 mag

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 26 Φεβ 2006, 23:49

panosktm εγω που μεχρι τωρα εχεις δει τι σταση κραταω εχω μονο ενα μειον να πω για το αμαξι σου ( το οποιο το ζαχαρωνα και εγω να πω την αληθεια ... ημουν αναμεσα σε αυτα τα δυο )
Ρε συ ενα γαμ..... τασακι της προκοπης δεν μπορουσαν να εχουν μεσα στο αυτοκινητο ? Τοσα λεφτα θα εδινα ρε πουστη μου μεσα σε ποτηρακι θα τιναζα ? Μολις το ειδα σου λεω ξενερωσα.... το βγαζω εξω γυρναω στον πωλητη και του λεω ... Αυτο εδω τι ειναι ? Το τασακι μου λεει ... Αυτο εδω το ποτηρι του λεω ? Ναι μου λεει..... Οκ γειαααα σας ...
Ειπαμε ρε συ λιτοτιτα κ αξιοπιστια αλλα ρε γαμωτο φτιαξε και λιγο τον οδηγο σου ...βαλε αποθηκευτικους χωρους βαλε μια ηλιοροφη ενα τασακι τουλαχιστον της προκοπης ....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό JIMST » 27 Φεβ 2006, 00:26

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΟ FORUM ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.......
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΕΝΑ.... ΓΛΥΚΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ... ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ. ΕΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΜΕΤΑΞΥ SORENTO-GV 2.0
ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ . ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ... ΒΟΗΘΕΙΑ....
Άβαταρ μέλους
JIMST
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 11:03
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό panosktm » 27 Φεβ 2006, 00:32

:P :P :P .πολυ σωστος αλλα δεν καπνιζω αλλιως τα μισα τσιγαρα θα επεφταν εξω.
πολυ μικρο ειναι και το ντουλαπακι.
και εγω αναμεσα στα δυο ειμουν, παντα diesel βεβαια .αν ηταν να επαιρνα καινουριο θα επαιρνα
sorento γιατι αλλο 35000 ευρω και αλλο 46000 περιπου το cherokee crd(limited 52000).
αλλα σε μεταχειρισμενο απο γερμανια ερχοντουσαν ιδια τιμη και γιαυτο το διαλεξα.
αντικειμενικα τωρα για να τελιωνουμε εκει που χανει το ενα κερδιζει το αλλο και αντιστροφα με
μεγαλο πλεονεκτημα η τιμη του sorento.
αντιθετα μερικοι καμαρωρουν μονοκαι μονο που εχουν jeep χωρις να εχουν ιδεα απο βουνο.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό panosktm » 27 Φεβ 2006, 00:38

μονο δυο μηνες παιδευεσαι?λιγο ειναι.
πες μας ομως τα κρητηρια επιλογης σου?on,off ,οικογενεια ?
παντως εμεις θα πρωτεινουμε diesel.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό TLG » 27 Φεβ 2006, 00:38

JIMST έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΟ FORUM ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.......
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΕΝΑ.... ΓΛΥΚΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ... ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ. ΕΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΜΕΤΑΞΥ SORENTO-GV 2.0
ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ . ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ... ΒΟΗΘΕΙΑ....



Δυσκολη επιλογη οντως ...
Κατα την γνωμη μου , αν υπηρχε στην Ελλαδα το GV με τον κινητηρα V6 2.7 185hp θα ηταν το καλυτερο πακετο ....
Και τα δυο ειναι πολυ καλα αυτοκινητα συνολικα ....και ισως παιξει μεγαλο ρολο στην τελικη σου αποφαση το μεγεθος τους ...και η η διαθεσιμοτητα τους :wink: :wink:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό JIMST » 27 Φεβ 2006, 00:45

panosktm έγραψε:μονο δυο μηνες παιδευεσαι?λιγο ειναι.
πες μας ομως τα κρητηρια επιλογης σου?on,off ,οικογενεια ?
παντως εμεις θα πρωτεινουμε diesel.


ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ-ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΛΥΠΟΜΟΥΝΑ ΣΕ ΑΣΧΗΜΟ ΔΡΟΜΟ...
Άβαταρ μέλους
JIMST
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 11:03
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 27 Φεβ 2006, 02:17

Καπνιζεις? Παρε sorento

Δεν καπνιζεις ? Παρε cherokee


χεχεχε :):):):)

Σοβαρα τωρα, παρε αυτο που σε ''φταχνει'', που σου αρεσει και μην ακους κανεναν γιατι για την χρηση που το θες και τα δυο ειναι υπερ υπερ αρκετα εως ακαταληλα θα ελεγα ... Γιατι εαν δεν εχεις σκοπο να το λιωσεις-ξεζουμισεις-πατησεις-λερωσεις-βρεξεις-χαλασεις τοτε ρε φιλε με αυτα τα λεφτα περνεις αλλου ειδους εργαλεια.
σορρυ που παραφερθηκα απλα σημερα σηκωσα την εξατμιση που ξηλωσα απο το sorento σε μια λασπωμενη ανηφορα..... και πολυ το γουσταρα :):):) χαλασε?φτιαξιμο μεσα σε μιση ωρα και παλι πισω στο βουνο )

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο ΗΓΕΤΗΣ ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 27 Φεβ 2006, 13:11

panosktm έγραψε:παλι φωτιες αναβεις φιλε DISCOVERER! :flames: :onfire: :firestarter:
και εγω εχω κολησει σε χιονι απο βλακεια μου αλλα εχω περασει και σε περισσοτερο χιονι 40 εκ περιπου
χωρις αλυσιδες.μπορει να κολησε απο λαθος οδηγηση μπορει και να μην μπορουσε να περασει με τιποτα ομως.
εσυ περναγες απο εκει??
δεν ειναι σωστο να κανουμε συγκριση για αλλα αυτοκινητα σε αλλες μερες με αλλες συνθηκες
λεγοντας οτι εγω περασα σε παρομιο χιονι, ειναι λαθος.
μπορει να ηταν ποιο παγωμενο το χιονι.παιζει και ρολο η κλιση ,αν ειχε γουβες και φυσικα η οδηγηση.
το οτι λες οτι ενα αμαξι ειναι ΜΟΥΦΑ ακουγεται ασχημα διοτι αυτη ειναι εγωιστικη και υπεροπτικη
συμπεριφορα(χωρις να λεω οτι εισαι φυσικα).
any way εχεις καποιες αποψεις και δεν θα στις αλλαξω εγω αλλα με πειραξε λιγο το ΜΟΥΦΑ
οπως θα πειραζε και τον καθενα αν του το ελεγες.
φυσικα αν κανεις πλακα no problem.



Τι λάθος οδήγηση; Μόλις μπήκε στο απάτητο χιόνι στα δύο μέτρα κόλλησε :lol: :lol:
Φωτό θα βάλω το απόγευμα απο το σπίτι. Εγώ με το disco όχι μόνο πέρασα, αλλά έκανα και μανούβρα, έδεσα κα ιμάντα να το τραβήξω και τελικά του άνοιξα και ροδιές για να φύγει με την όπισθεν.

Το αυτοκίνητο το λέω ΜΟΥΦΑ γιατί ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΆ ΧΙΟΝΙΑ. Γιατί δεν παραδέχεσθε ότι έχει σχεδιαστικό ελάττωμα στο μπροστινό σύστημα, αφού τα ψαλίδια του είναι πιό κάτω απο τα διαφορικά του, και γενικώς είναι περιπεπλεγμένως πεπλεγμενη η ανάρτηση του.
Το ίδιο και πίσω, κοίταξε που είναι η κάτω βάση του αμορτισερ.
Και άσε το Disco ή το Wrangler που είναι καθαρόαιμα με άξονες κλπ, άσε και το Sorento για να μη παρεξηγηθώ -αφού στο κάτω κάτω ΔΕΝ ΕΧΩ- και ρίξε μιά ματιά κάτω απο ένα Forester να δείς ότι δεν εξέχει τίποτα γι΄αυτό και δεν κολλάει εύκολα.

Το Cherokee είναι πολύ καλό σε βραχότοπους, πλαγιές, αναχώματα κλπ δηλαδή για ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ off-road αλλά όχι στο ελληνικό.

Αντίστοιχα τίποτα δεν είναι σαν το Niva στο χιόνι.

Και εμείς οι Landrovera-δες ΜΟΥΦΑ λέμε τα Freelanders.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. Ας ξέρουμε λοιπόν τα όρια τα δικά μας και των οχημάτων μας για να τα χαιρόμαστε περισσότερο.

Υ.Γ. Ουδέν κακό αμοιγές καλού. Η γουρουνοπούλα που ακολουθησε ήταν σπέσιαλ, οπότε ευχήθηκα στο κολλητό μου ...ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Re: Ο ΗΓΕΤΗΣ ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 27 Φεβ 2006, 13:26

Ά και κάτι άλλο ξέχασα. Δεν έχω καμμία εμπάθεια ή κακώς εννοούμενο εγωισμό. Ούτε θεωρώ ότι το δικό μου είναι το καλύτερο που υπάρχει.
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό και τίμιο για τα 11.000 που μου έχει κοστίσει, και ακόμα καλύτερο για τις χαρές που μου έχει προσφέρει.
Τα όρια του δεν τα έχω ψάξει για να τα βρώ κυρίως γιατί ενώ βγαίνω πολύ συχνά off-road συνήθως είμαι μόνος με την οικογένεια και σε μέρη απομακρυσμένα, ενώ οι πιό πολλοί φίλοι στο φόρουμ βγαίνουν με παρέα και κοντά στην Αθήνα για τις παράτολμες βόλτες τους.
Το επέλεξα γνωρίζοντας ότι μπορεί να έχω πρόβλημα αξιοπιστίας - το οποίο ευτυχώς δεν είχα- αλλά ήθελα μεγάλους χώρους, δυνατότητα για σκληρή χρήση, οικονομία και δυνατότητα για μακρυνά ταξίδια.
Ανάμεσα σε L/R, L/C, WRANGLER, G-wagen και Niva, νομίζω ότι η επιλογή ήταν μονόδρομος.

Δε μπορώ όμως να μη κάνω πλάκα στα φιλαράκια που πήραν ένα ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ με δυνατότητες και χαρακτηριστικά ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΙ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ!!!

ΑΣ ΜΗ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ΗΓΕΤΗ για να μη σας πειράζουμε :) :) :)
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Re: Ο ΗΓΕΤΗΣ ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 27 Φεβ 2006, 14:13

Για οικονομια πηρες το discovery ? χι χι χι :):):)

Τελος παντων ασε της κακιες και λεγε για το γουρουνοπουλο ... :):):)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 27 Φεβ 2006, 15:41

Φυσικά για οικονομία. Τιμή αγοράς χαμηλά, ανταλλακτικά τζάμπα, κατανάλωση γύρω στα 12,5 λίτρα/100 χλμ με το δικό μου ποδαράκι.

Τώρα αν προσθέσεις τα ...παρεπόμενα έσοδα του τύπου κέρασμα σε ταβέρνα για διάσωση των κολλητών μου με τα Cherokee το αμάξι ήρθε ΤΖΑΜΠΑ :lol: :lol: :lol: :lol:

Οπερ έστι μεθερμηνευόμενον, ωραία η γουρουνοπούλα αλλά ή τζάμπα μου φάνηκε ΛΟΥΚΟΥΜΙ, ήπια και δυό κιλά κρασάκι και έβαλα τον αυτόματο να με φέρει σπίτι ....ΧΙΚ ΧΙΚ :wink:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό TLG » 27 Φεβ 2006, 16:11

aenaon02 έγραψε: σορρυ που παραφερθηκα απλα σημερα σηκωσα την εξατμιση που ξηλωσα απο το sorento σε μια λασπωμενη ανηφορα..... και πολυ το γουσταρα :):):) χαλασε?φτιαξιμο μεσα σε μιση ωρα και παλι πισω στο βουνο )




Πολυ ευαισθητα τα βλεπω τα Sorento :D .......για λεγε λεπτομερειες ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό almak » 27 Φεβ 2006, 16:31

JIMST έγραψε:
panosktm έγραψε:μονο δυο μηνες παιδευεσαι?λιγο ειναι.
πες μας ομως τα κρητηρια επιλογης σου?on,off ,οικογενεια ?
παντως εμεις θα πρωτεινουμε diesel.


ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ-ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΛΥΠΟΜΟΥΝΑ ΣΕ ΑΣΧΗΜΟ ΔΡΟΜΟ...
Τότε να πάρεις santa fe που κάνει αυτά που θες και με το παραπάνω και θα ξοδέψεις και 10.000 ευρώ λιγότερα.
Και για όποια ερώτηση εδώ είμαστε :wink:
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό panosktm » 27 Φεβ 2006, 19:59

εγω φιλε DISCOVERER παλι διαφωνω. δεν εχω καταλαβει προβλημα σε λασπη χιονι.δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι το crd
πιο βαρυ εμπρος λογω μηχανης.παντως βενζινη δεν θα επερνα σε cherokee.απο ροπη δεν συγκρινονται.που να βαλω και to power box.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 27 Φεβ 2006, 20:37

TLG έγραψε:
aenaon02 έγραψε: σορρυ που παραφερθηκα απλα σημερα σηκωσα την εξατμιση που ξηλωσα απο το sorento σε μια λασπωμενη ανηφορα..... και πολυ το γουσταρα :):):) χαλασε?φτιαξιμο μεσα σε μιση ωρα και παλι πισω στο βουνο )




Πολυ ευαισθητα τα βλεπω τα Sorento :D .......για λεγε λεπτομερειες ...



Κλιση αρκετα λασπωμενης ανηφορας περι της 30 με 35 ( τι κι αν εχω γωνια πισω 24 ή 25 σιγα.... θα βρει λιγο και τι εγινε ? ) προσεγγιση σιγα σιγα και τερμα γκαζιιιιιι ..... ελα μου ομως που η λασπη εκανε την δουλεια της και οτι ανεβενει ξανακατεβενει ( αυτο το φαινομενο νομιζω το λενε και βαρυτητα ) και στην κατω μερια που εκανε την γωνια οπως βλεπεις και στον πισω προφυλακτηρα βρηκε αρκετα , και οπως προεξειχε πριν η εξατμιση απο κατω την επιασε το χωμα και την στραβωσε ...that's all. Τωρα ελα μου ομως που ο μαστορας την εκοψε την καταληξη και την εχωσε πιο πανω και δεν προεξεχει ? Θα δει τι θα παθει η παλιοανηφορα.... χε χε χε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες