Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Sorento & 4x4 mag

Δημοσίευσηαπό valhala » 26 Φεβ 2006, 04:53

www.photobucket.com
Τζάμπα και όσα album γουστάρεις...
Άβαταρ μέλους
valhala
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Φεβ 2006, 19:29

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 26 Φεβ 2006, 05:20

ευχαριστω ....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 05:49

σε καμια περιπτωση δεν θελω να τσακωνομαι με κανεναν.μπορει να διμιουργουνται παρεξηγησεις επειδη
δεν εχουμε γνωριστει απο κοντα και δεν ξερουμε τον τροπο που μιλαει και που κανει πλακα ο καθενας.
αντε να κανονισουμε καμια βολτα να γελασουμε και να γνωριστουμε(και να ξεκολαει ο ενας τον αλλο :P :P ).
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 26 Φεβ 2006, 06:47

Σωστος... :):):)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό vriolas » 26 Φεβ 2006, 14:57

Λοιπόν πηγαμε σημερα (για πλάκα) σε μια τρομερη ανηφορα όλο λάσπη! 2 σαμουραι και εγω με το σορεντο. το ενα σαμι ανεβηκε δυσκολα. εγω καμια δεκαρια μέτρα το αλλο σαμι ουτε μέτρο. το δικο μου ήταν το μοναδικο με ασφαλτινα λάστιχα... και τι λάστιχα Hankook. Να βγαλω συμπερασματα? οχι βέβαια! ο καθενας ζυγιζει τις επιλογες, τα διαθεσιμα χρηαμτα, τις αναγκες του και..... επιλεγει! Το θέμα ειναι οτι παλι σορεντο θα επερνα, παλι με τοδ παλι παλι παλι. Ισως αυτο να σημαινει επιτυχιμενη αγορα. Στο κατω κάτω κανενας και κανενα περιοδικο δεν εχει καλυτερη αποψη απο τη δικιά μου(συμφωνα με την δικια μου αντιληψη του περιβαλλοντος.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 19:14

οπως ειπαμε απο περιοδικα συχνα βγαινουν και λαθος συμπερασματα γιατι οπως ειπες κανενας δεν ξερει τις αναγκες σου ουτε τα κριτηρια που επιλεγεις αμαξι.το σιγουρο βεβαια ειναι με την πρωτη ευκαιρια να βαλεις
Α/Τ λαστιχα για να ευχαριστηθεις τις δυνατοτητες του αυτοκινητου σου.
αν ειναι ακομα σε καλη κατασταση τα δικα σου υπαρχουν βουλκανιζατερ που θα σου τα αγορασουν για
μεταχειρισμενα.ετσι εκανε ενας φιλος μου με sorento.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 26 Φεβ 2006, 19:26

Τα περισσοτερα βουλκανιζατερ δεν τα παιρνουν ουτε για πεταμα .... ( τουλαχιστον σε αυτα που ξερω/ρωτησα εγω ) ... οταν αλλαξα τα δικα μου σε A/T
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Ο ΗΓΕΤΗΣ ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 26 Φεβ 2006, 19:45

Κι όμως αγαπητά μου φιλαράκια, σήμερα το πρωί με πήρε ο κολλητός μου με το Τσερόκι 3,7 με OLDMAN,ARB κλπ και μου λέει πάμε Πάρνηθα; Του είπα ότι ο γιός μου είχε αντιρρήσεις αφου αυτός δεν είχε τα παιδια μαζί και έτσι εγώ πήγα για Σειριο και αυτός για Πάρνηθα.
Του αστειευτηκα λέγοντας πήγαινε και πάρε με άμα κολλήσεις αφού ήξερα ότι ο γνωστός δρόμος Αγία Τριαδα - Χασιά είναι κλειστός ακόμα....

Στις 1 το μεσημέρι και πάνω που ο γιός μου έπαιζε με παίρνει και λέει έλα SOS εκεί που κόλλησα (μέχρι τα αυτιά) όλοι γυρνάνε πίσω, μόνο πεζοί περνάνε κλπ.

Αμέσως έσπευσα, με τι άλλο με το Disco μου και έβαλα μπροστά με τα τσαπακια μου και τα φτυαρακια μου -αφού κάθε αποπειρα με τον ιμάντα απέτυχε και μετά απο τρία τέταρτα ήταν έξω.

Ποιά είναι η πλακα; Οτι ήταν εκεί και ένα παλληκάρι με wrangler. Το οποίο βέβαια δε μπορουσε να βοηθήσει αλλα το τζιπ του χόρευε πάνω στο παγωμένο χιόνι όπως άλλωστε και το disco μου το οποιο μάλιστα τράβαγε κιόλας τον ηγέτη.

Ο ηγέτης βασανίστηκε με την οπισθεν καμμιά εκατοστή μέτρα μέχρι να έρθει στα ίσια του. Θυμίζω ψηλωμένος και με πίσω ARB!

Φυσικά και πάλι το πρόβλημα ήταν τα ψαλίδια εν αρχή και τα πίσω αμορτισερ τα οποία πιάνουν πολύ χαμηλα.

Σε αντίστοιχο ύψος χιόνι περασα με το Sorento την περασμένη εβδομάδα στο Καλλίδρομο.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες και βίντεο απο το κινητό.

Είπαμε καλό για πέτρες αλλά για τις ελληνικές λάσπες και χιόνια ....ΜΟΥΦΑ

Και ας μου λετε εμένα για Μακελλαριές και μακελλέματα...
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Ο ΗΓΕΤΗΣ ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕ

Δημοσίευσηαπό TLG » 26 Φεβ 2006, 20:10

Mαλλον στην ενοτητα για τα Jeep πρεπει να δηοσιευθει αυτο το μυνημα ......!!!

Ε ρε γλεντιααα!!!! ;-) :-)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Ο ΗΓΕΤΗΣ ...ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΕ

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 20:14

παλι φωτιες αναβεις φιλε DISCOVERER! :flames: :onfire: :firestarter:
και εγω εχω κολησει σε χιονι απο βλακεια μου αλλα εχω περασει και σε περισσοτερο χιονι 40 εκ περιπου
χωρις αλυσιδες.μπορει να κολησε απο λαθος οδηγηση μπορει και να μην μπορουσε να περασει με τιποτα ομως.
εσυ περναγες απο εκει??
δεν ειναι σωστο να κανουμε συγκριση για αλλα αυτοκινητα σε αλλες μερες με αλλες συνθηκες
λεγοντας οτι εγω περασα σε παρομιο χιονι, ειναι λαθος.
μπορει να ηταν ποιο παγωμενο το χιονι.παιζει και ρολο η κλιση ,αν ειχε γουβες και φυσικα η οδηγηση.
το οτι λες οτι ενα αμαξι ειναι ΜΟΥΦΑ ακουγεται ασχημα διοτι αυτη ειναι εγωιστικη και υπεροπτικη
συμπεριφορα(χωρις να λεω οτι εισαι φυσικα).
any way εχεις καποιες αποψεις και δεν θα στις αλλαξω εγω αλλα με πειραξε λιγο το ΜΟΥΦΑ
οπως θα πειραζε και τον καθενα αν του το ελεγες.
φυσικα αν κανεις πλακα no problem.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 26 Φεβ 2006, 20:42

Αιντε παλλι τα ιδια .... λοιπον πρεπει να ανοιξει μια νεα κατηγορια στις γενικες ( NISSAN,KIA,JEEP, κτλ κτλ ) για κοντρες,ξεμαλιασμα,ξεκατινιασμα κτλ κτλ Superspy ακουει ? :):):)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 21:08

ε μα πανω που παμε να ηρεμεισουμε και να τα βρουμε μας λενε το τουτου ΜΟΥΦΑ!
πως να μην απαντησεις?
τι θα γινοταν αν ολοι στο φορουμ κανανε το ιδιο?
ΣΤΑ ΟΠΛΑ :tank:
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό valhala » 26 Φεβ 2006, 21:45

Πλάκα κάνει ο άνθρωπος με το "ΜΟΥΦΑ"...
"ΠΑΤΑΤΑ" ήθελε να πει. :lol: :D :lol: :D :D

Φυσικά κι εγώ πλάκα κάνω... :wink:
Μια εμπειρία κατέθεσε ο Disco, και την προσωπική του άποψη για την σύγκριση των συνθηκών με αυτήν του sorento. Παρόλο που θα με βόλευε πραγματικά δεν λέει και τίποτα...

- Κανείς δεν λέει παιδιά ότι το cherokee δεν είναι καλό αμάξι.
Αν είναι ποτέ δυνατόν δηλαδή... Τα CRD ειδικά δεν παίζονται και προσωπικά το βρίσκω και αρκετά αρκετά όμορφο αν και μικρό σε χώρους. Αλλά αυτά είναι όλα υποκειμενικά.

Αυτό που όμως είναι πασιφανές είναι ότι απλά δεν είναι αυτό που το όνομα και η ιστορία υπόσχεται (ή τουλάχιστον το marketing), πάντα σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα, ιδίου κυβισμού, τιμής και θεωρητικών δυνατοτήτων. Δεν μπορεί εν έτει 2006 ο ..."ηγέτης" του διαφημιστικού να έχει σχεδόν αυτοφερόμενο πλαίσιο, κινητήρα (2,4) για τα μπάζα, πλαστικά μιας δεκαετίας πίσω και να θες ντέντεκτιβ για να βρεις τα ηλεκτρικά παράθυρα... ειδικά όταν ζητάει ένα κάρο λεφτά. Τα νέα grand είναι σαφώς πολύ πιο καλοφιαγμένα αυτοκίνητα και αν το ψάξει κανείς, οι ομοιότητες με τον χοντροκορεάτη είναι πολύ περισσότερες...

Αυτό που λέω είναι ότι άλλα αυτοκίνητα με μικρότερο όνομα, έχουν λιγότερες παραχωρήσεις, ειδικά σε θέματα ποιότητας κατασκευής. Επιπλέον οι περισότεροι κάτοχοι μιλούν απαξιωτικά για άλλα τετρακίνητα με μοναδικό επιχείρημα ότι καβαλάνε ένα...jeep. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο είμαστε και τόσο αυστηροί.

Δυστυχώς φίλε panosktm πολλοί συνάδελφοί σου χρειάζονται επειγόντως ξεκαβάλημα γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τι αγόρασαν. Όσον αφορά στον συνάδερφό τους, τον χοντρότερο, φαρδύτερο και μακρύτερο Κορεάτη, η σύγκριση δεν έχει νόημα. Είναι αυτοκίνητα ίδιου προσανατολισμού, διαφορετικών διαστάσεων με το ένα πχ να δίνει σημασία στην λιτή του παρουσία και το άλλο να έχει ποιότητα κύλισης πολύ ακριβότερου οχήματος.

Τελικά αν ήταν όντως... ηγέτης δεν θα έχανε τόσο εύκολα μερίδιο αγοράς από ένα... κορεάτικο αμάξι που δεν είναι φθηνότερο ούτε 10%, άσε που αυτή τη στιγμή δεν θα μιλούσαμε καν...

Είναι εύκολο, διαλέγεις και πέρνεις διότι αν κάθεσαι μέσα στο αμάξι και δεν σου... σηκώνεται, καλύτερα να μην το πάρεις ακόμη κι αν είναι Hummer H2, Mercedes G ή LC...



p.s. Μ' αρέσει που γράφω γράφω και εγώ ακόμη κυκλοφορώ με τις κούρσες ο ψυχάκιας... :D :D
Άβαταρ μέλους
valhala
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Φεβ 2006, 19:29

Δημοσίευσηαπό vriolas » 26 Φεβ 2006, 22:10

panosktm έγραψε:οπως ειπαμε απο περιοδικα συχνα βγαινουν και λαθος συμπερασματα γιατι οπως ειπες κανενας δεν ξερει τις αναγκες σου ουτε τα κριτηρια που επιλεγεις αμαξι.το σιγουρο βεβαια ειναι με την πρωτη ευκαιρια να βαλεις
Α/Τ λαστιχα για να ευχαριστηθεις τις δυνατοτητες του αυτοκινητου σου.
αν ειναι ακομα σε καλη κατασταση τα δικα σου υπαρχουν βουλκανιζατερ που θα σου τα αγορασουν για
μεταχειρισμενα
.ετσι εκανε ενας φιλος μου με sorento.

Δυστυχως τα λαστιχα εχουν 9,000χλμ και μαλλον ειναι λιωμένα. Βλέπεις δεν μπορω να αποβάλω την επιθετικη οδήγηση μετα απο χρονια με αυτοκινητα δρόμου.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 22:26

οντως μερικοι εχουν καβαλησει το καλαμι ειδικα οταν τα περνουν και κυκλοφορουν μονο αθηνα.
μηπως ομως τα πλαστικα που ανεφερες που δεν ειναι χλιδατα οπως σε αλλα αυτοκινητα ειναι ετσι για τον λογο να μην τριζουνσε κακοτραχαλους δρομους.οταν ο προορισμος ειναι offroad τι να βαλεις, οθονες κτλ?
εγω παντως δεν ειμαι ουτε κολημενος ουτε αμερικανακι και συμφωνω για πολλα μειονεκτιματα που
αναφερθηκαν.κυριως για την τιμη
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 18 επισκέπτες