Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Sorento & 4x4 mag

Δημοσίευσηαπό valhala » 25 Φεβ 2006, 07:49

Σύντροφε τι λες τώρα... ρε τον φουκαρά!
Αυτό είναι γκαντεμοσαυρίαση μεγίστου βαθμού.

Δεν με λες?
- Οι συμπλέκτες των cherokee αλήθεια τι είναι αναλώσιμα?... :D :D

Αλήθεια τι είδους επιχείρημα είναι το "made in Korea"? Ψυχολογικό? Κανένα πιο σοβαρό?...πχ από κατασκευαστικής απόψεως...?
Καμιά μέτρηση dB θορύβου στην καμπίνα? Κανα ρεπρίζ? Δύναμη έλξης? Ροπή? Τριξίματα πλαστικών μετά την 3ετία?... Το αμάξι των 2,5 λίτρων και των 40Κ ευρώ που δεν μπορεί να ανέβει ανηφόρες (επειδή λέει έχει 5άρι σασμάν γι αυτό το αλλάξαμε) made από ποιόν απατεώνα βρε είναι?


Σοβαρό επιχείρημα ξέρεις ποιό είναι φίλε μου?
- Έτσι μας αρέσει (σαν την αμστελ ένα πράμα και το σέβομαι απόλυτα) διότι έχει στυλ, ομορφιά, όνομα κλπ κλπ, αλλά το αν είναι καλό αμάξι γενικώς, αν δικαιολογούν τα χρήματα ή το όνομά τους είναι αλλουνού παπά. Βεβαίως ειδικώς, σε κάποιους τομείς είναι καλά αυτοκίνητα, ιδίως τα diesel. :wink:
Άβαταρ μέλους
valhala
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Φεβ 2006, 19:29

Δημοσίευσηαπό valhala » 25 Φεβ 2006, 08:00

Αλήθεια ξέρει κανείς πόσο έχει το liberty στην αμερική και πόσο το sorento?
Βέβαια δεν λέει τίποτα αυτό αλλά έχει ένα ενδιαφέρον...
Άβαταρ μέλους
valhala
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Φεβ 2006, 19:29

Δημοσίευσηαπό TLG » 25 Φεβ 2006, 09:21

Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 25 Φεβ 2006, 11:04

markd έγραψε:Να σας πώ κι εγώ μια ιστορία για το sorento.
Αγοράστηκε 2ο του 2003 και στα 4000χλμ. διαπιστώθηκε ότι από κάπου χάνει τα λάδια, βουίζει το διαφορικό και κάτι δεν πάει καλά με το σασμάν.
Αποτέλεσμα: Αντικατάσταση κινητήρα, διαφορικού και σασμάν.
Μετά από ένα χρόνο ξαναχάνει από κάπου τα λάδια.
Αποτέλεσμα: Ακόμα μία αντικατάσταση κινητήρα.
Πρίν από περίπου 4 μήνες ξανά απώλεια λαδιών.
Γνωμάτευση: Αντικατάσταση κινητήρα.
Τελικά η αντικατάσταση δεν έγινε και το αυτοκίνητο πουλήθηκε.

Made in Korea!!!


Εχεις αποδειξεις ? ? ? Δεν εχεις!!!!
Παρακαλω πολυ η ανωτερω δημοσιευση να αποσυρθει ,να καει στην πυρα ,να ακυρωθει και να εξαφανισθει απο το forum :):):)
Ο δε συντακτας να πει 10 φορες το πατερ ημων αφου πρωτα κανει 40 ημερες νηστεια , να μας πει 40 νουμερα ( για να μην τα παιξουμε στο lotto ) ,να κανει δημοσια ανακληση της δηλωσης του με υπευθηνη δηλωση και γνησιο της υπογραφης του .
Διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε αυτο σε sorento, ουτε μια ... ουτε μια ....ουτε μια...... :(:(:(:(

( μα καλα ρε φιλε τι γκαντεμια ηταν αυτη ..... Να σου πω αυτος που το πηρε σε τρεχει ακομα στα δικαστηρια ή ξεμπερδεψες ? :):):) )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό markd » 25 Φεβ 2006, 18:07

valhala έγραψε:Σύντροφε τι λες τώρα... ρε τον φουκαρά!
Αυτό είναι γκαντεμοσαυρίαση μεγίστου βαθμού.

Δεν με λες?
- Οι συμπλέκτες των cherokee αλήθεια τι είναι αναλώσιμα?... :D :D

Αλήθεια τι είδους επιχείρημα είναι το "made in Korea"? Ψυχολογικό? Κανένα πιο σοβαρό?...πχ από κατασκευαστικής απόψεως...?
Καμιά μέτρηση dB θορύβου στην καμπίνα? Κανα ρεπρίζ? Δύναμη έλξης? Ροπή? Τριξίματα πλαστικών μετά την 3ετία?... Το αμάξι των 2,5 λίτρων και των 40Κ ευρώ που δεν μπορεί να ανέβει ανηφόρες (επειδή λέει έχει 5άρι σασμάν γι αυτό το αλλάξαμε) made από ποιόν απατεώνα βρε είναι?


Σοβαρό επιχείρημα ξέρεις ποιό είναι φίλε μου?
- Έτσι μας αρέσει (σαν την αμστελ ένα πράμα και το σέβομαι απόλυτα) διότι έχει στυλ, ομορφιά, όνομα κλπ κλπ, αλλά το αν είναι καλό αμάξι γενικώς, αν δικαιολογούν τα χρήματα ή το όνομά τους είναι αλλουνού παπά. Βεβαίως ειδικώς, σε κάποιους τομείς είναι καλά αυτοκίνητα, ιδίως τα diesel. :wink:


Για το cherokee δεν γράφω τίποτα γιατί απλά δεν ξέρω τίποτα για αυτό. Ούτε μέσα δεν έχω μπεί.
Και για το "maid in corea" θα σου πώ μόνο ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα ήταν HYUNDAI galloper και πρίν από αυτό είχα KIA sportage.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό markd » 25 Φεβ 2006, 18:10

aenaon02 έγραψε:Εχεις αποδειξεις ? ? ? Δεν εχεις!!!!
Παρακαλω πολυ η ανωτερω δημοσιευση να αποσυρθει ,να καει στην πυρα ,να ακυρωθει και να εξαφανισθει απο το forum :):):)
Ο δε συντακτας να πει 10 φορες το πατερ ημων αφου πρωτα κανει 40 ημερες νηστεια , να μας πει 40 νουμερα ( για να μην τα παιξουμε στο lotto ) ,να κανει δημοσια ανακληση της δηλωσης του με υπευθηνη δηλωση και γνησιο της υπογραφης του .
Διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε αυτο σε sorento, ουτε μια ... ουτε μια ....ουτε μια...... :(:(:(:(

( μα καλα ρε φιλε τι γκαντεμια ηταν αυτη ..... Να σου πω αυτος που το πηρε σε τρεχει ακομα στα δικαστηρια ή ξεμπερδεψες ? :):):) )


Δυστυχώς έχω. :cry: :cry: :cry:
Το έπαθε ο μπατζανάκης μου. :cry: :cry: :cry:
Εμάνα γιατί να με τρέχει στα δικαστήρια :?: :shock: :?:
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό valhala » 25 Φεβ 2006, 21:36

Ναι ρε συ κι εγώ ξέρω έναν ταρίφα που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την Ε200 κομπρέσορ. Μια μεγίστου μεγέθους γκαντεμιά είναι και μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε καβαλάει οτιδήποτε... Τι σημαίνει αυτό ότι το corolla που δεν χάλασε έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από την Ε200?

Πρέπει να είναι τυφλός κάποιος για να μην το παραδέχεται... φίλε μου, το ίδιο συμβαίνει και με cherokee - sorento. Από τα πιο χοντρά μέχρι τις μικρότερες λεπτομέρειες...
Άβαταρ μέλους
valhala
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Φεβ 2006, 19:29

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 00:39

εγω δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν αλλα δεν ειναι σωστο να λεμε το ταδε ειναι το καλυτερο και το αλλο δεν αξιζει!παιζει ρολο τι χρηση θελει ο καθενας.να ξερουμε τα υπερ και τα κατα και να οδηγουμε αναλογα. εγω προσωπικα δεν θελω παραπανω
χωρους οπως ειπατε,εγω το σκιζω το αμαξι στο βουνο και ειμαι κατα των ηλεκτρονικων καλουδιων.ειδαμε στην
εκπομπη επι τροχων στο ΕΤ 3 που δοκιμαζανε το καινουριο discovery και κολησε και το
ξεκολησαν με οχημα του χιονοδρομικου.ειδαμε επεισης σε dvd του drive που ενω δοκιμαζανε suv, το xtrail να παθαινει προβλημα και να δουλευει μονο προσθιοκινητο στο χιονι! πολυ ωραιο το sorento αλλα υπερβολικα μεγαλο για εμενα που δεν εχω οικογενεια.αραγε αντεχουν ολα αυτα στην κακη χρηση εκτος δρομου?ναι συμφωνω πως το cherokee ειναι υπερβολικα ακριβο γι αυτα
που προσφερει οπως ειναι και ακριβα τα ανταλακτικα.ρωτησα για την εταζιερα που επατε και η απαντηση ηταν 350 ευρω και 500 για προβολεις ομιχλης!
ομως για εκτος δρομου δεν θα σε αφησει στα χιονια απο προβλημα τετρακινησης
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό markd » 26 Φεβ 2006, 00:53

valhala έγραψε:Ναι ρε συ κι εγώ ξέρω έναν ταρίφα που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την Ε200 κομπρέσορ. Μια μεγίστου μεγέθους γκαντεμιά είναι και μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε καβαλάει οτιδήποτε... Τι σημαίνει αυτό ότι το corolla που δεν χάλασε έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής από την Ε200?

Πρέπει να είναι τυφλός κάποιος για να μην το παραδέχεται... φίλε μου, το ίδιο συμβαίνει και με cherokee - sorento. Από τα πιο χοντρά μέχρι τις μικρότερες λεπτομέρειες...


Και στο sportage που είχα, άλλαξα 3 φορές το ψυγείο του καλοριφέρ και κάθε μήνα άλλαζα πλύμνες!

Από θέμα αξιοπιστίας δεν συγκρίνονται τα κορεάτικα με τα ιαπωνέζικα.
Και δεν νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση σε αυτό!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 26 Φεβ 2006, 00:57

Δεν υπάρχει αυτοκίνητο που δε θα σε αφήσει κάποια στιγμή είτε στη λάσπη είτε στο χιόνι. Βλέπω ότι οδηγάς και μηχανή (..και τί μηχανή μάλιστα, όχι σαν το αυτοκίνητο σου :wink: ) άρα το ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει κάθε στιγμή εκεί που δε το περιμένεις.

Το νέο disco σαφώς και κολλάει και ευκολώτερα απο ό,τι θέλεις με τα λάστιχα που φοράει, όπως και όλα τα τετρακίνητα. Εγραφα πιό πάνω ότι με ασφάλτινα ένα Niva δε θα πάει πιό μακρυά απο άλλα σε χιόνι-λάσπη.

Το πρόβλημα με το αυτοκίνητο σου είναι ότι έχει πολύ βαρύ όνομα και τιμή αλλά δεν μπορεί να ακολουθήσει τους προγονους του και τα αδέρφια του.

Αν δε το έλεγαν Jeep τότε σαφώς και θα είμαστε πιό επιεικείς.

Αν πάς στο δίπλα φόρουμ των Land Rovers θα δείς αντίστοιχο σκεπτικισμό για τα Freelanders και τα νέα RaRo.

το πιθανότερο είναι όταν το Disco Ι μου κλείνει αισίως τα 400 χιλιάδες χιλιόμετρα όλα τα cherokee και Sorento να είναι στα διαλυτήρια.

Το ίδιο ισχύει και για τα παλιά CJ, M1, MB, Land Cruiser κλπ.

Τι τα θές τι τα γυρεύεις, όσο πάνε τα ψευτίζουν, όχι μόνο τα τζίπ, ΟΛΑ...
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 26 Φεβ 2006, 01:07

Ά και κάτι άλλο , το Cherokee είναι 4,5 μέτρα και το Sorento 4,57. Δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά μήκους νομίζω
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 01:29

ειναι μεγαλη η διαφορα οταν θα θελεις να ανεβεις μια ανηφορα ,λοφο ας πουμε τοτε το sorento θα βρει πισω
πολυ πιο γρηγορα.εγω εχω δοκιμασει πολλες μοιρες μεχρι που χεστηκα και δεν βρηκα.(μιλαω για γωνιες φυγης και προσ.)

εγω πηρα cherokee μονο και μονο επειδη γιατι ηθελα diesel.για βενζινη δεν το συζητω δεν βγαινω με τιποτα εγω.αν διεθετα παραπανω χρηματα πιθανων να επαιρνα landcruiser diesel παλι.
παρολα αυτα ειμαι ευχαριστιμενος με την αγορα που εκανα με αρνητικο το turbo lag που εχει μεχρι τις 2000 στροφες.γι αυτο ψαχνω για power box για να μου δοσει παραπανω δυναμη χαμηλα.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό panosktm » 26 Φεβ 2006, 01:31

sorry κανω αρκετα λαθη ,δεν τα παω καλα με το γραψιμο απο pc ,ειμαι ασχετος και κανω ωρα να γραψω.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 26 Φεβ 2006, 04:20

panosktm δεν τσακωνομαστε ρε συ , ολα καλα και αγια ειναι ...
Την δουλεια ( καυλα) μας την κανουμε ? Καλοπερναμε ? Ε ολα τα αλλα περισσευουν .... οποτε να δωσουμε ενα τελος σε αυτην την διαφορα.... ετσι κι'αλλιος και στους δυο μας ( sorento-cherokee ) μας τα ριχνει στα αυτια το ταπεινο Niva ( με τα ιδια λαστιχα ολοι ) κι ας αγοραζουμε 2 ή 3 με την τιμη που πηραμε τα δικα μας .....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 26 Φεβ 2006, 04:24

Παρεπιμπτοντος ξερετε κανα site να βαζω-φορτωνω φωτο και να μην βγαζει διαφημησεις μετα απο κανα μηνα οπως η μαλακια που εχω στο avatar μου ή στις φωτο που εχω κατα καιρους βαλει στο site και τωρα δεν φαινοντε τιποτα ? ....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες