Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καπάκι μηχανής

Καπάκι μηχανής

Δημοσίευσηαπό lysis » 09 Απρ 2006, 21:58

Θα σας πω σε ακόλουθο post πως την πατησα , αλλα ξέρει κανένας γιατί και πώς 'ραγίζει' το καπάκι της μηχανής σε Sportage 2.0 doch 1997? :cry:

Και περίπου κόστος? :evil:
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Καπάκι μηχανής

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 09 Απρ 2006, 22:27

Γιατι χαλανε τα ατιμα?...παντα καποια αιτια υπαρχει, σε εμενα απο λαθος διαγνωση εψαχνα να δω τι συμβενει και ανεβαζει θερμοκρασια..προσθετα νερο ... ολο κατι φτιαχναμε και ολο ανεβαζε θερμοκρασια..ισως και υπερβολικο σφιξιμο σε μπουζι ραγισε σε σημειο που δεν μπορουσε να φτιαχτει...και στα μεταχειρισμενα. Κοστος 300€ το καπακι (σαν ευκαιρια μου φανηκε...) αλλα προσοχη πριν το βαλεις δοκιμασε οτι ειναι ΟΚ και αλλαξε προλιπτικα..βαλβιδες οστηρια ελατηρια...να γινει 'σαν καινουργιο'
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Απρ 2006, 08:43

Κατα πασα πιθανοτητα απο υπερθερμανση...... λογω διαφορων στις συστολες-διαστολες μεταξυ αλουμινιου ( καπακι ) και χυτοσιδηρου ( μπλοκ ).
Για καπακι μπορεις να κoιταξεις και απο Mazda 626 του 92 περιπου Κωδικος μηχανης FE3.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό lysis » 10 Απρ 2006, 12:47

Λοιπόν ... παρατήρησα αρχικά πριν από κανένα 6μηνο (καλοκαίρι) ότι στην κίνηση ανέβαζε θερμοκρασία.... οχι πολυ όμως ( μία γραμμή πάνω από την μέση). :shock: Δεν έδωσα και πολύ σημασία και πέρασα όλο τον χειμώνα έτσι μία χαρα. 8) Τωρα που αρχισαν οι ζεστες λέω ‘ δεν παω μια βολτα από κανεναν ψυγεια να κάνω ένα καθάρισμα στο ριμαδο-ψυγειο να έχω το κεφαλι μου ήρεμο...’ πάω ο άνθρωπος και με αρχίζει ο ψυγειας στο ψαξιμο και γιατι ανεβάζει θερμοκρασία.... και γιατι.... και να η εισαγωγη στο ψυγειο 114 βαθμους και η εξαγωγή 95.... και να τραβαω εγω τα μαλια μου, και γιατι δακριζει από το ψυγειο paraflou και γιατι δακριζει απο κάτω από την εξαγωγή (εξάτμιση) της μηχανής .... Τελικα πως λύθηκε ο γρίφος.... Ο θερμοστάτης μου είχε κολήσει αλλά ήταν μισοανοιγμένος, με αποτελεσμα να περνά νερο αλλα σε δύσκολες καταστάσεις να μην είναι αρκετο. Τι ζημιά έπαθα...ψηγειο (130€) θερμοστάτης , κολαρα και σωληνες ψυγειου, καθαρισμος κυκλωματος μηχανης σύνολο 300€ . :( Και μου λεει ο μαστορας εκεί καλύτερα να πας και στο μηχανικό σου γιατί μαλλον έχει ραγίσει και το καπακι της μηχανης.....

Αυτα και εις αλλα με υγεια...
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Απρ 2006, 13:21

Οπα πατα φρενο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατι ντε και καλα να σου εχει ραγισει καπακι????? Εγω δεν το εχω καταφερει ακομα και πιστεψε με το εχω προσπαθησει......

Αν δεν σου λειπουν λαδια ζωρις λογο αν δεν σου μπερδευει νερα με λαδια αν η συμπιεση ειναι σωστη ( που εκ πρωτης φαινεται αν το μοτερ λειτουγει "καλα") ΜΗΝ κανεις τιποτα...

Κυκλοφωρουσα χωρις το βεντιλατερ ν αδουλευει σωστα 1,5 χρονο και δεν καταφερα να το ραγισω...

Ναι οκ το ψηγειο αν ηταν το δικο του 9 χρονια τωρα λογικο.. και ο θερμοστατης το ιδιο....
ΜΗΝ μπαινεις σε βαβουρες χωρις λογο..... Οτι θες ΡΩΤΑ :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό lysis » 10 Απρ 2006, 13:37

αυτό κανω.... ρωτάω.... μαθένω....

Πάντως και η μηχανή δουλευει σωστά και συμπίεση σωστή έχει (όσο την ακούω τουλάχιστον) και δεν μπερδέυει λαδια με νερα.

Αυτό με το καπάκι μου το είπε ο ψυγειας και με έστηλε στο συνεργεια :) .... το ψυγειο ήταν το δικό του (από το 1997 χωρίς καθάρισμα) και ο θερμοστατης....

Πάντως θέλω να παρακολουθήσω λίγω την διαροή από την εξαγωγή τι είναι και πότε την κάνει...
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό lysis » 10 Απρ 2006, 13:39

Fokiona πως τα πας με το ηλεκτρικό? κανένα προβλημα so far?
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Απρ 2006, 14:15

Κανενα απωλυτως... Περα απο το θορυβο οταν δουλευει οπου και για αυτο εχω βρει τη λυση....

Γνωμη μου - εισαι ΟΚ και φιλος εχει κανει τα ιδια και την γλυτωσε, κι αυτουνου του ειχε βουλωσει το ψυγειο, και μολις πηγαινε λιγο πιο σιγα η θερμοκρασια κατεβαινε..... αποψη μου οτι δεν το ζεστανες και πολυ.... γι να παθει ζημια
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 10 Απρ 2006, 19:44

Χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια (το βαζω δλδ αλλα με τις εξελιξεις των τελευταιων 10 ετων δεν τα παω καλα), το καπακι του κινητηρα ψυχεται με νερο, ενω το μπλοκ με το λαδι. Θεωρω απιθανη την περιπτωση να μπερδευτουν νερα με λαδια, εκτος και αν η τσιμουχα που ειναι αναμεσα στο μπλοκ και στο καπακι το επιτρεπει (αμα διαλυθει), αλλα κι αυτο απιθανο μου φαινεται.

Σε αυτην την περιπτωση, αν το συστημα ψυξης με νερο δεν ειναι καλο, υπαρχει η περιπτωση να ραγισει το καπακι απο υπερθερμανση, για να γινει ομως αυτο ή δεν δουλευε ποτε σωστα οποτε ραγισε απο τα χρονια, ή κάποια στιγμη χαλασε οποτε θα επρεπε να δειχνει οτι δουλευει στους 100+ κελσιου συνεχως. Αν τιποτε απο αυτα δε συμβαινει, τοτε εισαι στην περιπτωση "μικροτερο βεντιλατερ απο οτι χρειαζεται". Τετοια περιπτωση ηταν το προηγουμενο αυτοκινητο μου, ενα Citroen ZX.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό lysis » 10 Απρ 2006, 20:47

Και η ερώτηση του 1 εκατομυρίου είναι.....υπάρχει τρόπος να το τσεκάρω με κάποιο τρόπο χωρίς να κατεβάσω μηχανή? Γιατι όλα ωραια και καλά και όσα μου έχεται πει είναι σωστά και σας ευχαριστώ πάρα παρα πολύ για την συμπαράσταση στο πρόβλημά μου , αλλά πώς μπορώ και εγώ να είμαι σίγουρός? ο ψυγειάς δεν είχε κανένα συμφέρον να μου πεί κάτι τέτοιο..... οπότε το σκέφτομαι ....
Από την άλλη μεριά ή θα με αφήσει σύξυλο καμια μέρα ή θα τα χόσω στο συνεργείο για έλεγχο....
Δλδ εμπρός οδικη βοήθεια και πίσω συνεργείο... (κατα το γκρεμός και ρέμα που δεν με βλέπω να περνώ).
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 11 Απρ 2006, 00:10

Lysis, γεια σου απο θεσ/νικη.
Ο μηχανικος εαν ειναι καλος και εντιμος το αντιλαμβανεται και σου λεει την αληθεια, ομως τροπος υπαρχει και δουλευει σιγουρα για να δεις εαν στο κυκλωμα του νερου (ψυγειο) εχει ιχνοι απο αναθυμιασεις - λαδια. Εγω ειχα παει για το λογο αυτο σε συνεργειο, εφαρμοσε πανω στη ταπα του ψυγιου ενα 'μαρκουτσακι' δουλεψε η μηχανη 1-2 λεπτα και εδωσε πορισμα ΟΛΑ ΟΚ και ειχε δικαιο........μετα απο 1 χρονο εσπασα καπακι
το καταλαβα μονος μου, μπερευε, κανος (ασπρος μπλε) στην εκκινηση.
Εαν δεν πιστευεις το μηχσνικο σου βρε καποιον με το ¨μαρκουτσι¨
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό fokion » 11 Απρ 2006, 10:47

vayero4_4 έγραψε:Χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια .


Μη το βαλεις :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ως προειπε ο τελευταιος προλαλησας το πραγμα ειναι απλο αν το σκευτεις απλα.
Αν εχεις ενα οποιοδηποτε ρηγμα ΚΑΤΙ θα χανεις, μα νερα μα λαδια μα συμπιεση, με ορατα αποτελεσματα...

Προσεχε.. ΔΕΝ σου εγκυωμαι οτι η φλατζα κεφαλης ειναι και στα καλυτερα της ( που μπορει και να ειναι, οπως ειπα εγω ΔΕΝ καταφερα να το καψω :D :D :D ) αλλα αν δεν εχεις κανενα συμπτωμα μαλλον δεν εχεις και "ασθενεια"

Εγω εχω βγαλει τελειως το θερμοστατη και εχω ψιλο-υσυχασει. Το χειμωνα βεβαια περιμενω κατι παραπανω να ζεσταθει και αν πηγαινω για ωρα χωρις φορτιο βλεπω το δεικτη να....... κατεβαινει, αλλα αν μη τι αλλο εχω το κεφαλι μου ησυχο.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες