Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δημοσίευσηαπό ychatzop » 14 Μαρ 2007, 15:36

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
Στο TD δυστυχώς για πολύ λίγα χιλιόμετρα, μέσα στην Αθήνα αλλά χωρίς κίνηση, το trip computer μου έδειξε 18-19λτ/100χλμ.
Προσπάθησα πολύ να το κάνω να κατέβει (οδηγώντας πολύ συντηρητικά) αλλά δεν κατάφερα κάτι ουσιαστικό.
Ο πωλητής βέβαι με διαβεβαίωσε ότι χρειάζεται αρκετά χλμ για αξιόπιστη ένδειξη το Trip COmputer.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ychatzop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μαρ 2007, 21:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 14 Μαρ 2007, 17:22

ychatzop έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
Στο TD δυστυχώς για πολύ λίγα χιλιόμετρα, μέσα στην Αθήνα αλλά χωρίς κίνηση, το trip computer μου έδειξε 18-19λτ/100χλμ.
Προσπάθησα πολύ να το κάνω να κατέβει (οδηγώντας πολύ συντηρητικά) αλλά δεν κατάφερα κάτι ουσιαστικό.
Ο πωλητής βέβαι με διαβεβαίωσε ότι χρειάζεται αρκετά χλμ για αξιόπιστη ένδειξη το Trip COmputer.
Ευχαριστώ.


Στo χειροκίνητο Σαντα Φε το πιο πολύ που έγραψε με πραγματικό άγριο γκάζι ήταν 14, 3 λτ/100χλμ.
Σε μέσο όρο είμαι στα 12,2 και σε μέρες που το αφήνω να κυλά με τη ροπή του έπεσα και στα 10.
Αλλά μη ξεχνάς ότι οδηγείς 2 τόνους θηρίο....
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό ychatzop » 14 Μαρ 2007, 19:38

Μου φαίνεται πολύ λογική κατανάλωση έως 15lt/100km.
Ισως λοιπόν να είχε δίκιο ο πωλητής για την αξιοπιστία του trip computer σε μικρές αποστάσεις.
Άβαταρ μέλους
ychatzop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μαρ 2007, 21:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ychatzop » 14 Μαρ 2007, 19:38

Μου φαίνεται πολύ λογική κατανάλωση έως 15lt/100km.
Ισως λοιπόν να είχε δίκιο ο πωλητής για την αξιοπιστία του trip computer σε μικρές αποστάσεις.
Άβαταρ μέλους
ychatzop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μαρ 2007, 21:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

αξιοπιστία εταιρείας ?

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 14 Μαρ 2007, 20:12

Γεια σας και συγχαρητήρια για το ωραίο forum που έχετε φτειάξει.

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του Santa... μάλιστα θα το είχα αγοράσει στις 28/2 για να εκμεταλλευτώ την υποτθέμενη (!) έκπτωση 12%. Εδωσα την παραγγελία με επιφύλαξη για να δω αν θα αποδεχτώ την τιμή που μου έδινε η αντιπροσωπεία για το παλιό αυτοκίνητο... την άλλη μέρα (1/3) βλέπω στο site της Hyundai ότι η τιμή του Santa (χωρίς έκπτωση) είναι πλέον 30.900 (ενδιαφέρομαι για το μηχανικό κιβώτιο) !!!! Ενώ, λοιπόν, στις 28/2 η αναγραφόμενη έκπτωση στην παραγγελία ήταν 4.140, την επόμενη μέρα έγινε 540 ευρώ και ουσιαστικά μηδέν (!!!) ... και ιδού γιατί: πριν την αναγγελία της έκπτωσης 12% η τιμή αυξήθηκε κατά 500Ε και το μεταλικό χρώμα κατά 100Ε. Συνεπώς, αυξήθηκε 540Ε αν αφαιρέσουμε το 12% του 500. Δηλαδή, η έκπτωση του 12% ήταν τελείως εικονική !
Πόσο αξιόπιστη είναι μια εταιρεία που εν μια νυκτί μειώνει την αξία που έχουν στα χέρια τους οι ιδιοκτήτες Santa κατά 13,3% (και στην πραγματικότητα πολύ περισσότερο αν ληφθεί υπόψη ότι αν το αυτοκίνητο έχει χρησιμοποιηθεί έστω και λίγο έχει χάσει αξία) ?

Παρ' όλα αυτά, το αυτοκίνητο με ενδιαφέρει και σας παρακαλώ να μου δώσετε την εικόνα που έχετε από τη σχέση σας με την εταιρεία (service, εξυπηρέτηση κ.λ.π.) δεδομένου ότι η σχέση αυτή δεν τελείωνει αλλά μάλλον αρχίζει με την αγορά του αυτοκινήτου.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Re: αξιοπιστία εταιρείας ?

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Μαρ 2007, 23:01

MitsoSanta έγραψε:Γεια σας και συγχαρητήρια για το ωραίο forum που έχετε φτειάξει.

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του Santa... μάλιστα θα το είχα αγοράσει στις 28/2 για να εκμεταλλευτώ την υποτθέμενη (!) έκπτωση 12%. Εδωσα την παραγγελία με επιφύλαξη για να δω αν θα αποδεχτώ την τιμή που μου έδινε η αντιπροσωπεία για το παλιό αυτοκίνητο... την άλλη μέρα (1/3) βλέπω στο site της Hyundai ότι η τιμή του Santa (χωρίς έκπτωση) είναι πλέον 30.900 (ενδιαφέρομαι για το μηχανικό κιβώτιο) !!!! Ενώ, λοιπόν, στις 28/2 η αναγραφόμενη έκπτωση στην παραγγελία ήταν 4.140, την επόμενη μέρα έγινε 540 ευρώ και ουσιαστικά μηδέν (!!!) ... και ιδού γιατί: πριν την αναγγελία της έκπτωσης 12% η τιμή αυξήθηκε κατά 500Ε και το μεταλικό χρώμα κατά 100Ε. Συνεπώς, αυξήθηκε 540Ε αν αφαιρέσουμε το 12% του 500. Δηλαδή, η έκπτωση του 12% ήταν τελείως εικονική !
Πόσο αξιόπιστη είναι μια εταιρεία που εν μια νυκτί μειώνει την αξία που έχουν στα χέρια τους οι ιδιοκτήτες Santa κατά 13,3% (και στην πραγματικότητα πολύ περισσότερο αν ληφθεί υπόψη ότι αν το αυτοκίνητο έχει χρησιμοποιηθεί έστω και λίγο έχει χάσει αξία) ?

Παρ' όλα αυτά, το αυτοκίνητο με ενδιαφέρει και σας παρακαλώ να μου δώσετε την εικόνα που έχετε από τη σχέση σας με την εταιρεία (service, εξυπηρέτηση κ.λ.π.) δεδομένου ότι η σχέση αυτή δεν τελείωνει αλλά μάλλον αρχίζει με την αγορά του αυτοκινήτου.

Ευχαριστώ

Το αυτοκίνητο αν το έχεις βάλει στο μάτι να το πάρεις. Αξίζει τον κόπο και τα λεφτά. Σχετικά έχω γράψει σε προηγούμενα post. Τώρα όσο αφορά τις οικονομικές πολιτικές των εταιρειών, αν δεν προσέξει κανείς την έχει απλά <πατήσει>. Η εκπτωση που κάνουν όλες οι εταιρείες ειναι απλά εικονικές. Και υπάρχουν πολλά παραδειγματα για αυτο. Αρα λοιπόν μην σε στεναχωρεί το γεγονός. Παρε χαρτί και μολυβι και πηγαινε κάνε την ερευνα αγοράς που σε συμφέρει. Να ζητάς πάντα έκπτωση ή τι δώρο μπορει να σου κάνουν. Το service στην AUTOPOΙΝΤ που πηγαίνω εγώ ειναι καλό και δεν έχω κανένα προβλημα γενικώς.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 16 Μαρ 2007, 00:50

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και είναι γενικώς σωστό ότι οι εταιρείες δεν χάνουν με τις "εκπτώσεις", εδώ έχουμε μια ακραία περιπτωση "απάτης" ή απάτης (όποιο προτιμάτε). Οι πιο σοβαρές εταιρείες διαφυλάσσουν την εικόνα τους με πολύ πιο προσεκτικές πολιτικές που δεν θίγουν έτσι κατάφορα τους πελάτους τους (παλαιούς και νέους).

Σε κάθε περιπτωση, το σκέφτομαι (???) ακόμη για το Santa γιατί νομίζω ότι το αυτοκίνητο είναι σχετικά καλό και πιθανότατα "a catch" για την τιμή του. Αν δεν υπήρχε αυτή η παράμετρος, ούτε καν θα έκανα 2η σκέψη μετά την ακραία στάση εξαπάτησης από την ελληνική αντιπροσωπεία.

MitsoSanta
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό almak » 17 Μαρ 2007, 01:04

Νομίζω πως η διαφορά των 4 περίπου χιλιάδων ευρώ της έκπτωσης έχει να κάνει με την σύγκριση της τιμής του αυτοκινήτου όταν αυτό δινόταν με το δωρεάν σέρβις εφ όρου ζωής.
Άμα βρεις πόσο πουλιόταν τότε με το δωρεάν σέρβις , μάλλον θα ανακαλύψεις ότι τα 4 χιλιάρικα λείπουν από την προσφορά με την έκπτωση διότι μάλλον λύπει και το δωρεάν σέρβις.

Τέλος πάντων δεν έχω παρακολουθήσει ειδικά τις τιμές του νέου santa fe , αλλά το ίδιο πράγμα είχε γίνει όταν πριν από 2 χρόνια αγόρασα ένα Getz με δωρεάν σέρβις και με την λήξη της "προσφοράς" το αμάξι φτήνυνε 1100 ευρά , δηλαδή πήγε 10~11% κάτω. Τόσο έχουν υπολογίσει ότι θα τους κοστίσει το συγκεκριμένο όχημα για δωρεάν σέρβις.

Όλες οι εταιρείες παίζουν με τα λόγια στις προσφορές τους.
Ψάχτο λίγο και θα δεις :wink:
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 17 Μαρ 2007, 03:02

Οταν έδιναν το δωρεάν service είχαν την επιλογή αυτή ή 1000 Ε έκπτωση για όλα τα μοντέλα.
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 20 Μαρ 2007, 21:19

almak έγραψε:Νομίζω πως η διαφορά των 4 περίπου χιλιάδων ευρώ της έκπτωσης έχει να κάνει με την σύγκριση της τιμής του αυτοκινήτου όταν αυτό δινόταν με το δωρεάν σέρβις εφ όρου ζωής.
Άμα βρεις πόσο πουλιόταν τότε με το δωρεάν σέρβις , μάλλον θα ανακαλύψεις ότι τα 4 χιλιάρικα λείπουν από την προσφορά με την έκπτωση διότι μάλλον λύπει και το δωρεάν σέρβις.

Τέλος πάντων δεν έχω παρακολουθήσει ειδικά τις τιμές του νέου santa fe , αλλά το ίδιο πράγμα είχε γίνει όταν πριν από 2 χρόνια αγόρασα ένα Getz με δωρεάν σέρβις και με την λήξη της "προσφοράς" το αμάξι φτήνυνε 1100 ευρά , δηλαδή πήγε 10~11% κάτω. Τόσο έχουν υπολογίσει ότι θα τους κοστίσει το συγκεκριμένο όχημα για δωρεάν σέρβις.

Όλες οι εταιρείες παίζουν με τα λόγια στις προσφορές τους.
Ψάχτο λίγο και θα δεις :wink:

Δε είναι πάντα έτσι, τον περασμένο Ιούλιο έσκασα 33000 για το χειροκίνητο και τώρα έχει 30900.
2100 λιγότερα ευρώ για κάποιο που θα το πάρει τώρα δε είναι λόγια, όπως δε είναι και για μένα που χάνω αμέσως από τη τιμή μεταπώλησης επίσης 2100 ευρώ :banging: :banging:
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό tmsmast » 21 Μαρ 2007, 10:12

Αν είναι να το σκέφτεσαι έτσι τότε θα τρελαθείς! Πάντα θα υπάρχουν προσφορές σε οποιαδήποτε μάρκα.
Πάντως εγώ το θηρίο το παρέλαβα προχθές!!!! Είναι απιστευτο! 8)
Άβαταρ μέλους
tmsmast
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 10:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 21 Μαρ 2007, 18:06

tmsmast έγραψε:Αν είναι να το σκέφτεσαι έτσι τότε θα τρελαθείς! Πάντα θα υπάρχουν προσφορές σε οποιαδήποτε μάρκα.
Πάντως εγώ το θηρίο το παρέλαβα προχθές!!!! Είναι απιστευτο! 8)

Καλορίζικο και να σαι γερός να το χαίρεσαι :D :D :D
θα περιμένουμε να μας ενημερώνεις για τις εμπειρίες σου, όχι να το χαίρεσαι μόνος σου :lol: :lol:
Όσο για τη προσφορά, δε με πειράζει απλά το έγραψα το σχόλιο για να δείξω ότι η προσφορά ήταν πραγματική και με το παραπάνω.
και κάπου και αναμενόμενη, αν δει κανείς τις πωλήσεις της Hyundai στη Ελλάδα το Φεβρουάριο, από δεύτερη που ήταν το περασμένο χρόνο, κατρακύλησε τώρα στη 9η θέση!!!
Έτσι φυσικό ακόλουθο ήταν να ενταθούν οι προσφορές.
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό MitsoSanta » 22 Μαρ 2007, 14:19

Αγαπητέ φίλε anthrakisantafe συμφωνώ μαζί σου ότι η απώλεια των παλαιότερων ιδιοκτητών santa fe είναι πραγματική. Οπως πραγματική ήταν και η fake έκπτωση του 12%. Οι μόνοι κερδισμένοι (???) είναι όσοι το αγοράσουν τώρα... αν και το παρελθον προοιονίζει το μέλλον !
Άβαταρ μέλους
MitsoSanta
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Μαρ 2007, 19:44

Δημοσίευσηαπό tmsmast » 23 Μαρ 2007, 12:12

H έκπτωση του 12% ήταν πάνω κάτω η ίδια με την τωρινή στην πρώτη έκδοση του μοντέλου. Στην Full έκδοση η έκπτωση ήταν μεγαλύτερη (το κόστος με μεταλλικό έφτανε στα 36000 και τώρα στα 38400). Η τώρινη τιμή είναι και αυτή με έκπτωση και δεν είναι η κανονική τιμή του μοντέλου.
Άβαταρ μέλους
tmsmast
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 10:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό tmsmast » 23 Μαρ 2007, 12:19

anthrakisantafe έγραψε:Καλορίζικο και να σαι γερός να το χαίρεσαι :D :D :D
θα περιμένουμε να μας ενημερώνεις για τις εμπειρίες σου, όχι να το χαίρεσαι μόνος σου :lol: :lol:


Ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν το δοκίμασα σε άσφαλτο και είναι φοβερό από ποιότητα κύλισης και σταθερότητας. Το Σ/Κ θα πάω και κάπως off road αλλά ήρεμα γιατί είναι ακόμα στο στρώσιμο.
Άβαταρ μέλους
tmsmast
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 10:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες