Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 14 Απρ 2006, 00:09

Santa έγραψε:Η ποιότητα και η λεπτομέρεια που έχει μέ εχει καταπλήξει.
Και με έχει καταπλήξει διότι ειναι Hyundai.
Γιατι ξέρετε εδώ στην Ελλάδα η Hyundai ειναι παρεξηγημένη σαν μάρκα.
Απορώ γιατί.....
Νεότερα σε λίγες ώρες...


Παναγιώτη μπράβο. Πολύ καλό!!! Ξανά καλορίζικο. Και πολύ ωραίο το ταμπλό και ο φωτισμός των οργάνων. Καμία σχέση ..... Και δεν είναι κακία. Γενικά το εσωτερικό και στο προηγούμενο μοντέλο σου έδινε άλλη αίσθηση. Οσο γι αυτό που λες όντως στην Ελλάδα η Hyundai είναι πάρα πολύ παραξηγημένη . Ομως ανεβαίνει διαρκώς όσο περισσότερο την γνωρίζει ο κόσμος και ξεκολλάει από τα κατεστημένα. Οπως και η ΚΙΑ. Με την τετρακίνηση τι γίνεται? Εχει επιλογή τετρακίνησης? Στο Τουσόν που είχα κάνει και τεστ ντράιβ και δεν το πήρα (ανάθεμα την ώρα) λόγω της προκατάληψης , αν θυμάμαι καλά είχε κουμπί για επιλογή τετρακίνησης. Το προηγούμενο μοντέλο είχε πολύ μεγάλη κατανάλωση (άλλα κυβικά βέβαια μη συγκρίσιμα σε σχέση με τα 2,0 ή 2,3 ). Αν μπορέσεις αργότερα πες μας και κατανάλωση.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό Santa » 14 Απρ 2006, 00:54

PAPAGN έγραψε:
Santa έγραψε:Η ποιότητα και η λεπτομέρεια που έχει μέ εχει καταπλήξει.
Και με έχει καταπλήξει διότι ειναι Hyundai.
Γιατι ξέρετε εδώ στην Ελλάδα η Hyundai ειναι παρεξηγημένη σαν μάρκα.
Απορώ γιατί.....
Νεότερα σε λίγες ώρες...


Παναγιώτη μπράβο. Πολύ καλό!!! Ξανά καλορίζικο. Και πολύ ωραίο το ταμπλό και ο φωτισμός των οργάνων. Καμία σχέση ..... Και δεν είναι κακία. Γενικά το εσωτερικό και στο προηγούμενο μοντέλο σου έδινε άλλη αίσθηση. Οσο γι αυτό που λες όντως στην Ελλάδα η Hyundai είναι πάρα πολύ παραξηγημένη . Ομως ανεβαίνει διαρκώς όσο περισσότερο την γνωρίζει ο κόσμος και ξεκολλάει από τα κατεστημένα. Οπως και η ΚΙΑ. Με την τετρακίνηση τι γίνεται? Εχει επιλογή τετρακίνησης? Στο Τουσόν που είχα κάνει και τεστ ντράιβ και δεν το πήρα (ανάθεμα την ώρα) λόγω της προκατάληψης , αν θυμάμαι καλά είχε κουμπί για επιλογή τετρακίνησης. Το προηγούμενο μοντέλο είχε πολύ μεγάλη κατανάλωση (άλλα κυβικά βέβαια μη συγκρίσιμα σε σχέση με τα 2,0 ή 2,3 ). Αν μπορέσεις αργότερα πες μας και κατανάλωση.


Νικο ευχαριστώ.
Έχει επιλογή τετρακίνησης που απενεργοποιείται μόνη της στα 50 χλμ. Το δοκιμασα. Βέβαια δεν έχω προλάβει ακόμα να το βάλω στο χώμα και σε κανα ποταμάκι αλλα δεν νομίζω να έχει πορβλημα ιδιαίτερο είναι αρκετά ψηλο 21 πόντους και έχει και ένα σύστημα όπου όσο και να το φορτώσεις 21 πόντους θα μείνει....πέρίεργο έ? Το εχει και το mav? :lol: :lol:
Όσο αφορα την κατανάλωση είναι σχεδόν κολλημένη στα 15λτ τα 100χλμ. Όσο πιό βαρύ το ποδαράκι τόσο πιο ελαφραίνει το τσεπάκι....
Α, μου ψηλοκακοφάνηκε που με το mav πλήρωνα να γεμίσω το ρεζερβουάρ 55 ευρώ και χθές πλήρωσα 85 .....και σε φτηνό βενζινάδικο ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 14 Απρ 2006, 17:54

Την ανατίμηση της βενζίνης την υπολόγισες? Εκτός αυτού είναι 2,7 και έχει αυτόματο κιβώτιο και είναι λογικό να καίει λίγο περισσότερο από το Μαβ . Αλλωστε και το Μαβ 13 λιτ καίει. Πρέπει να το συγκρίνεις με το 3,0 λ . :physassult: Δεν ξέρω και από χωρητικότητα ρεζερβουάρ τι γίνεται γιατί το 13/15 δεν δικαιολογεί το 55/85. Μάλλον είναι μεγαλύτερο από του Μαβ :scratch: .
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό Santa » 14 Απρ 2006, 19:28

Σήμερα πήγα Κόρινθο με βροχή.
Λοιπόν το αμάξι δεν παίζεται!
Η ηχομόνωση είναι τρομερή. Η συμπεριφορά σε βροχή αλλα και σε στεγνό είναι παρα πολύ καλή. Επιταχύνει όμορφα και δυναμικά.
Η κατανάλωση του δεν έπεσε κάτω απο 14lt 100χλμ.
Υπήρχαν στιγμές που το πάτησα λίγο φθάνοντας ανετα στα 160 χλμ την ώρα σε στεγνό δρόμο. Οι στροφές σε αυτήν την ταχύτητα ήταν 3600 !
Τελική ταχύτητα δεν έπιασα γιατι δεν ήθελα να το ζορίσω πάνω απο τις 4000 στροφές στο στρώσιμο είμαι ακόμα.
Με ρεζερβουάρ 85lt έχω αυτονομία περι τα 600 χλμ.
Δεν συγκρίνεται με το 3,0 mav γιατι εκεί το ρεζερβουάρ ειναι στα 65 lt και η αυτονομία στα 400 περίπου χλμ στην Εθνική πάντα.
Μέσα στην Αθήνα το 3.0 Mav έχει αυτονομία 250-300 χλμ....
Το ταξίδι ήταν ξεκούραστο και γρήγορο.
Και κάτι ακόμα:
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα να οδηγάς αυτοκίνητο που δεν έχουν οι αλλοι. Δηλαδή που δεν έχει κάν κυκλοφορήσει στους δρόμους. Με πήραν και απο την Hyundai σημερα για να έρθει κάποιος πελάτης τους να του το δείξω...γιατι δεν είχαν στην έκθεση...
Όλοι με χαζευαν όταν περνούσα.
Κοντέυω να γίνω ψωνιο.... :assshaking:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 14 Απρ 2006, 19:39

Απολαυσε το Santa !!!! :):):)


Παντως ενα ειναι σιγουρο ..... πηρες αυτοκινηταρα .... :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

DIESEL KAI PALI DIESEL

Δημοσίευσηαπό santafe » 14 Απρ 2006, 20:20

TO ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ 65 ΛΤ ΚΑΝΕΙ 800 ΚΜ.
ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ DIESEL?
Άβαταρ μέλους
santafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 30 Δεκ 2005, 20:02

Δημοσίευσηαπό fbs » 14 Απρ 2006, 21:10

Santa καλορίζικο. Παρέλαβα και εγώ εχτές τελικά το RAV. Περισσότερα εδώ http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 0118#60118
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 14 Απρ 2006, 23:07

fbs έγραψε:Santa καλορίζικο. Παρέλαβα και εγώ εχτές τελικά το RAV. Περισσότερα εδώ http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 0118#60118


Φίλε, fbs καλορίζικο και καλοτάξιδο. Πάρα πολύ καλή επιλογή.

Τα καινούργια 2006 δεν τα έχω δεί. Αλλά στο 2005 όλα πάρα πολύ καλά αλλά με χάλαγε λίγο ο χώρος. Θέμα επιλογής βέβαια.

Στο Σαντα φε χώροι , εσωτερικό, σχεδιασμός άπαιχτα. Και πολύ καλή αξιολόγηση απ ότι είδα στο site που μας έδωσε ο TLG.


http://www.parkers.co.uk/choosing/carre ... 484&page=1


Παναγιώτη θέμα χωρητηκότητας ρεζερβουάρ λοιπόν. Και να την ψωνίσεις και λίγο και με το δίκιο σου , δεν είναι κακό. Το αμάξι τ αξίζει. Εδώ κοντεύουμε να την ψωνίσουμε κι εμείς από τις φωτό. Οι φωτό και στο PARKERS πρώτες (να είναι καλά ο TLG). Εχουμε γίνει ματάκηδες. :roll: Παναγιώτη πες μας από ποιούς δρόμους περνάς να στηθούμε να το δούμε κι εμείς!!! Κανονικά η Χιουντάι πρέπει να σε επιδοτήσει σε καύσιμα για να κάνεις βόλτες. :D

Παιδιά αρχίζω να ζηλεύω. ::(
Εσείς με τον ... Ρουβά .. και μεις .. με τον ..... :angry6:
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Re: DIESEL KAI PALI DIESEL

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Απρ 2006, 00:28

santafe έγραψε:TO ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ 65 ΛΤ ΚΑΝΕΙ 800 ΚΜ.
ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ DIESEL?


Κατι ακουσα για Σεπτεμβρη. Τιποτα σιγουρο όμως...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Απρ 2006, 00:29

fbs έγραψε:Santa καλορίζικο. Παρέλαβα και εγώ εχτές τελικά το RAV. Περισσότερα εδώ http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 0118#60118


Καλοριζικο και σε σενα!!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Απρ 2006, 00:47

PAPAGN έγραψε:
fbs έγραψε:Santa καλορίζικο. Παρέλαβα και εγώ εχτές τελικά το RAV. Περισσότερα εδώ http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 0118#60118


Φίλε, fbs καλορίζικο και καλοτάξιδο. Πάρα πολύ καλή επιλογή.

Τα καινούργια 2006 δεν τα έχω δεί. Αλλά στο 2005 όλα πάρα πολύ καλά αλλά με χάλαγε λίγο ο χώρος. Θέμα επιλογής βέβαια.

Στο Σαντα φε χώροι , εσωτερικό, σχεδιασμός άπαιχτα. Και πολύ καλή αξιολόγηση απ ότι είδα στο site που μας έδωσε ο TLG.


http://www.parkers.co.uk/choosing/carre ... 484&page=1


Παναγιώτη θέμα χωρητηκότητας ρεζερβουάρ λοιπόν. Και να την ψωνίσεις και λίγο και με το δίκιο σου , δεν είναι κακό. Το αμάξι τ αξίζει. Εδώ κοντεύουμε να την ψωνίσουμε κι εμείς από τις φωτό. Οι φωτό και στο PARKERS πρώτες (να είναι καλά ο TLG). Εχουμε γίνει ματάκηδες. :roll: Παναγιώτη πες μας από ποιούς δρόμους περνάς να στηθούμε να το δούμε κι εμείς!!! Κανονικά η Χιουντάι πρέπει να σε επιδοτήσει σε καύσιμα για να κάνεις βόλτες. :D

Παιδιά αρχίζω να ζηλεύω. ::(
Εσείς με τον ... Ρουβά .. και μεις .. με τον ..... :angry6:



Και ο κουβάς καλός είναι. Αρκεί να ταχεις καλά με τα συνεργεία... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τωρα πλάκα, πλάκα αλλα μού κανε κάτι περίεργο σήμερα το βραδυ. Ενώ έπειτα απο 1 ωρας παρκάρισμα πήγα να το πάρω, το ξεκλείδωσα με το συναγερμό του και αναψα τους προβολείς να δώ πως φαίνεται απο μπροστά νύχτα...(ψωνάρα) μπήκα μέσα πήγα να βάλω μπρός και τίποτα! Όλα σβηστά!
Αρχισα να πανικοβάλομαι. Κατεβηκα να δώ τι συμβαίνει. Ανοιξα το καπώ και ανοίγωντας την πίσω πόρτα να πάρω φακό παρατήρησα οτι αναψαν τα φώτα του σαλονιού. Βαζω μπρός και πήρε αμέσως.
Περίεργο. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι οτι είχαν γίνει Reset οι ενδείξεις στο ρολόι και στο cd λές και κάποιος έβγαλε την μπαταρία.
Μάλλον λόγω της υπερβολικής χρήσης σήμερα (350 χλμ έκανα) να συστάλθηκαν οι δαγκανες απο τους πόλους της μπαταρίας και έσβησαν τα πάντα. Θα το τσεκάρω αυριο.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 15 Απρ 2006, 01:12

Οι πόλοι της μπαταρίας, δεν νομίζω! :?: Ισως να είναι κάτι πολύ απλό αλλά κοίταξέ το. Ισως να έγινε κανένα μπλοκάρισμα με τον συναγερμό. Θα σε πέρασε για κλέφτη :lol: :lol: :lol:
Δεν βάζεις καλύτερα ένα τεράστιο μάτι?? Μπορεί και να το ματιάζουν. :crazyeyes: :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Απρ 2006, 09:52

Λοιπόν,
Αποδεικνυεται για αλλη μια φορά πόσο ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ειναι οι ανθρωποι των αντιπροσωπειων!!
Κατα τις 2 η ωρα τη νυχτα μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια και κατεβηκα να δω τους πολους της μπαταριας .
Ανοιγω το καπω και τι να δω δεν ειχαν σφιξει τον πολο στο αρνητικο της μπαταρίας!!
Φυσικά τους πήρα και έγινε τις πουτ...ας σήμερα.
ΕΛΛΛΑΔΑΑΑΑΑ!!!
Φαντασου να μου εβγαινε ο πολος στην Εθνικη με 160.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 15 Απρ 2006, 10:04

Santa έγραψε:[Όχι δεν έχει Hill Decent control αλλα σε ανηφορικό παρκάρισμα δεν δυσκολέυτηκα καθόλου. Κρατάει το αυτόματο σαν βράχος!
..



Και σε κατηφορες ...αποτομες κ ολισθηρες ???
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Απρ 2006, 11:43

TLG έγραψε:
Santa έγραψε:[Όχι δεν έχει Hill Decent control αλλα σε ανηφορικό παρκάρισμα δεν δυσκολέυτηκα καθόλου. Κρατάει το αυτόματο σαν βράχος!
..



Και σε κατηφορες ...αποτομες κ ολισθηρες ???


Τωρα που το λές δεν έχεις και αδικο....
Δεν έχουν μεταγλωτίσει το βιβλίο οδηγιών και δεν μου το έχουν δώσει ακόμα για να δώ τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.
Πάντως κάποιο συστημα θα υπάρχει για απότομες κατηφόρες....
Θα το ψάξω και θα σου πώ...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες