Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δημοσίευσηαπό Santa » 07 Μάιος 2006, 21:24

tucson2.0lt έγραψε:
SantaFe_2006_lover έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!

Την Παρασκευή το απόγευμα, έγινα και εγώ ένας περήφανος κάτοχος του νέου SantaFe. Σήμερα άκανα ήδη τα πρώτα 130 χιλιόμετρα. Σας διαβεβαιώ, πως ότι έχει γράψει ο Santa μέχρι τώρα είναι πέρα για πέρα αληθινό. Έχω μείνει έκθαμβος!! Μπράβο στη HYUNDAI!!! Σε ελαφρύ χωματόδρομο που το πήγα ούτε που τον κατάλαβα. Σας υπόσχομαι να συνεχίσω να γράφω τις εμπειρίες μου, δώστε μου μόνο λίγο χρόνο. Επίσης πήγα στο ΙΚΕΑ. Ένοιωθα όλα τα βλέμματα στραμμένα επάνω μου. Είναι λογικό, όταν σκάει ένα καινούριο θηρίο στο δρόμο και μάλιστα τόσο όμορφο :wink:

Φίλε Santa, τι θα έλεγες για μια συνάντηση κάποια στιγμή; Αλήθεια, έχεις βρεί κάποια καλή λύση για την κεντρική κονσόλα; Το SONY που έχει μέσα δέν είναι άσχημο, αλλά ..... Στην αντιπροσωπεία πάντως που ρώτησα για αυτό που φοράει από τη μάνα του, μου είπαν πως και να θέλει κανείς δεν μπορεί να το παραγγείλει. Πρέπει μάλλον να προσανατολιστούμε προς άλλη κατεύθυνση. Όσον αφορά στο park-control, έχεις απόλυτο δίκιο, λόγω όγκου είναι απολύτως απαραίτητο. Μπορείς να μου περιγράψεις λίγο το δικό σου (function, πόσοι αισθητήρες, κόστος, πού το εγκατέστησες κ.λ.π.).


ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ :)
Πραγματι αγορασες ενα SUV που δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα αλλα πολυ ακριβοτερα μοντελα σε αυτη την κατηγορια και οχι μονο!!


Μπορει καποιος να μου πει καμια ιστοσελιδα με parking control (πχ cobra...κλπ)?



Για Parking control και οχι μόνο δες εδώ --> http://www.mrsound.gr/showprod.php?aa=1186
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό meco » 08 Μάιος 2006, 10:12

Να ρωτήσω κάτι για το οποίο δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τι συμβαίνει.
Το προηγούμενο SantaFe είχε δύο ειδών 4κινήσεις.
Στην έκδοση CRDi είχε ένα κλασσικό συμπλέκτη που μόλις διαπίστωνε ολίσθιση τους μπροστινούς τροχούς έδινε κίνηση και στους πίσω.
Η έκδοση 2.7 είχε ένα μπροστινό διαφορικό με τρεις εξόδους (μία για κάθε ημιαξόνιο και άλλη μία για το πισω διαφορικό). Επιπλέον το πίσω διαφορικό ήταν LSD. To αποτέλεσμά ήταν ότι το 2.7 είχε μία εξαιρετική 4κίνηση που περιόριζε ελάχιστα το σπινιάρισμα τον μπροστινών τροχών σε αντίθεση με την CRDi στην οποία το σπινιάρισμα ήταν περισσότερο έντονο.
Το καινούριο SantaFe με τον κινητηρα 2,7 τι σύστημα 4κίνησης έχει???
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Santa » 08 Μάιος 2006, 18:20

meco έγραψε:Να ρωτήσω κάτι για το οποίο δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τι συμβαίνει.
Το προηγούμενο SantaFe είχε δύο ειδών 4κινήσεις.
Στην έκδοση CRDi είχε ένα κλασσικό συμπλέκτη που μόλις διαπίστωνε ολίσθιση τους μπροστινούς τροχούς έδινε κίνηση και στους πίσω.
Η έκδοση 2.7 είχε ένα μπροστινό διαφορικό με τρεις εξόδους (μία για κάθε ημιαξόνιο και άλλη μία για το πισω διαφορικό). Επιπλέον το πίσω διαφορικό ήταν LSD. To αποτέλεσμά ήταν ότι το 2.7 είχε μία εξαιρετική 4κίνηση που περιόριζε ελάχιστα το σπινιάρισμα τον μπροστινών τροχών σε αντίθεση με την CRDi στην οποία το σπινιάρισμα ήταν περισσότερο έντονο.
Το καινούριο SantaFe με τον κινητηρα 2,7 τι σύστημα 4κίνησης έχει???


Στο νέο Santa fe η τετρακινηση επιτυγχανεται ή αυτόματα με τον πολύδισκο συμπλέκτη να αναλαμβάνει να μεταφέρει την κίνηση στον πίσω άξονα, όσο τουλάχιστον υπάρχει ικανοποιητική πρόσφυση. ή ο οδηγός μπορεί, εάν θέλει, να κλειδώσει manually την κατανομή μεταξύ των δύο αξόνων σε ποσοστό 50/50 μέσω του σχετικού μπουτόν στη βάση της κεντρικής κονσόλας.

Περισσοτερα εδώ: http://www.autotriti.gr/autotriti/_maga ... 945&admin=
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό meco » 09 Μάιος 2006, 10:35

Santa έγραψε:Στο νέο Santa fe η τετρακινηση επιτυγχανεται ή αυτόματα με τον πολύδισκο συμπλέκτη να αναλαμβάνει να μεταφέρει την κίνηση στον πίσω άξονα, όσο τουλάχιστον υπάρχει ικανοποιητική πρόσφυση. ή ο οδηγός μπορεί, εάν θέλει, να κλειδώσει manually την κατανομή μεταξύ των δύο αξόνων σε ποσοστό 50/50 μέσω του σχετικού μπουτόν στη βάση της κεντρικής κονσόλας.

Περισσοτερα εδώ: http://www.autotriti.gr/autotriti/_maga ... 945&admin=

Και πάλι δε ξεκαθαρίζουν ακριβώς, αλλά μάλλον πως πρόκειται για συμπλέκτη. Κρίμα...
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Santa » 14 Μάιος 2006, 22:12

Κανένας νέος με Santa fe ? Δέν υπάρχει? Μόνο δύο πουλήθηκαν τελικά?.... :twisted: :twisted:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό almak » 15 Μάιος 2006, 01:52

Santa έγραψε:Κανένας νέος με Santa fe ? Δέν υπάρχει? Μόνο δύο πουλήθηκαν τελικά?.... :twisted: :twisted:
Μία χαρά σας βρίσκω που είσαστε δύο :lol:
Απ' ότι φαίνεται από το δικό μου πουλήθηκε μόνο ένα :twisted: :twisted: δηλαδή το δικό μου :roll:

ποσοστό αύξησης 100% :lol:
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 15 Μάιος 2006, 02:18

Εθεάθη εις την Πετρούπολη ένα μάυρο νέο Santa - Fe δεν γνωρίζω αν είναι ένα από τα δύο του φόρουμ
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Μάιος 2006, 09:38

mprizolas έγραψε:Εθεάθη εις την Πετρούπολη ένα μάυρο νέο Santa - Fe δεν γνωρίζω αν είναι ένα από τα δύο του φόρουμ


Το δικο μου δεν ηταν πάντως.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 15 Μάιος 2006, 17:26

Αλλα δύο περιμένουν στην αντιπροσωπια της Μεσογείων (Πεντάγωνο). Αρχίζω και το ζαχαρώνω ...
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Μάιος 2006, 18:15

Ξέρετε τι μου θυμίζει η κατάσταση? Σε ένα φόρουμ διάβαζα για κάποιον που είχε δεί μια Φεράρρι την τάδε ώρα στο τάδε σημείο κλπ. και έλεγε τις εμπειρίες του απο αυτά που έβλεπε....
Έτσι λοιπόν θα κάνουμε αναφορά για το που είδαμε το Νέο Santa Fe, μιάς και σε όλους αρέσει αλλα κανένας δεν τολμά να το αγοράσει.....(ίσως να είναι ακριβό για Hyundai? Ποιός ξέρει...) Έγώ πάντως δεν έχω δεί κανένα να κινείται στο δρόμο έτσι για να το χαζέψω λίγο ρε αδελφέ και να πώ: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΡΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ Ο ΑΤΙΜΟΣ !!!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :oops: :twisted: :twisted:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 16 Μάιος 2006, 08:03

Αιντέεεεεεε !!!!! Τούτος εδώ σάλταρε, την ψώνισε :!: :crazy:

Το Υπουργείο Μεταφορών, έβγαλε δελτίο για την ανάκληση όλων των Santa Fe , διότι όπως διάβασα :
ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΒΛΑΒΕΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ.

Λοιπόν να ένας λόγος για να μην πάρει κανείς Santa Fe ! :explode:
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 16 Μάιος 2006, 09:15

helias έγραψε:Αιντέεεεεεε !!!!! Τούτος εδώ σάλταρε, την ψώνισε :!: :crazy:

Το Υπουργείο Μεταφορών, έβγαλε δελτίο για την ανάκληση όλων των Santa Fe , διότι όπως διάβασα :
ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΒΛΑΒΕΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ.

Λοιπόν να ένας λόγος για να μην πάρει κανείς Santa Fe ! :explode:


ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ NEO SANTA FE ...........??ΟΕΟ
:dude: :dude:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 17 Μάιος 2006, 14:58

Ε Π Ε Ι Γ Ο Ν. !

Παρακαλώ εαν υπάρχει γιατρός στο Forum , να τρέξει στη θεματική ενότητα των Kia & Hyundai, κυκλοφορεί κάποιος ασθενής ελεύθερος.
Η περίπτωση είναι επείγουσα !!!!

:crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 17 Μάιος 2006, 16:30

ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΨΩΝΙΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ?
ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΩ HYUNDAI ΠΕΙΡΑΖΕΙ?
ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΤΟΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ (το αμάξι) ΠΕΙΡΑΖΕΙ?
ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΕ <ΖΗΛΕΥΟΥΝ> ΠΕΙΡΑΖΕΙ?
ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΡΕΛΟΓΙΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ?

ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.....:dancing::dude:

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 18 Μάιος 2006, 00:42

Δώσε δώσε μην ακούς κανέναν :thumbleft: :thumbleft: :thumbleft:

Aπό τη ζούλια τους τα λένε :onfire: :blob: :onfire: :blob:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες