Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δημοσίευσηαπό Santa » 29 Ιαν 2007, 23:00

Σωστός..................... :D :D
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό ayan » 23 Φεβ 2007, 17:33

Kαλωσορίστε ένα νέο μέλος που μόλις αγόρασε το Sante Fe 2.7 αυτόματο full extra! :wave:

Δεν είναι το πρώτο μου SUV, έχω να το συγκρίνω με Sorento και BMW X3. Χιόνι θα αργήσουμε όπως φαίνεται να δούμε, αλλά για το "περπάτημα" σε δρόμο και ελαφρό off-road το μόνο που έχω να πω είναι... *καμία σχέση*

:dude:

Η αντιπροσωπία μου το παρέδωσε με εργοστασιακό ραδιοκασετόφωνο/mp3 και χειριστήρια στο τιμόνι. Το μόνο που μου λείπει είναι κάποιο βοήθημα για το παρκάρισμα, που πιστεύω ότι χρειάζεται στην Αττική, για το μέγεθος του αυτοκινήτου. Έχετε καμιά ιδέα τι να διαλέξω και από ποιόν;
Άβαταρ μέλους
ayan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 17:14
Τοποθεσία: Rabbit Island

Δημοσίευσηαπό Santa » 23 Φεβ 2007, 22:42

ayan έγραψε:Kαλωσορίστε ένα νέο μέλος που μόλις αγόρασε το Sante Fe 2.7 αυτόματο full extra! :wave:

Δεν είναι το πρώτο μου SUV, έχω να το συγκρίνω με Sorento και BMW X3. Χιόνι θα αργήσουμε όπως φαίνεται να δούμε, αλλά για το "περπάτημα" σε δρόμο και ελαφρό off-road το μόνο που έχω να πω είναι... *καμία σχέση*

:dude:

Η αντιπροσωπία μου το παρέδωσε με εργοστασιακό ραδιοκασετόφωνο/mp3 και χειριστήρια στο τιμόνι. Το μόνο που μου λείπει είναι κάποιο βοήθημα για το παρκάρισμα, που πιστεύω ότι χρειάζεται στην Αττική, για το μέγεθος του αυτοκινήτου. Έχετε καμιά ιδέα τι να διαλέξω και από ποιόν;


Καλωσόρισες και καλοριζικο. Έκανες πολύ καλή επιλογη. Συγχαρητηρια.
Αρα πήρες το επταθέσιο μοντέλο ετσι? Γιατι το μη επταθέσιο δεν έχει χειριστηρια στο τιμόνι.
Όσο αφορα το παρκινγκ κοντρολ εγώ έχω βάλει ένα της cobra με ηχο και 150 euro μόνο. Αν θες πληροφορίες δές εδώ -> http://www.mrsound.gr/ Ζητησε τον Θανάση και πες του οτι εισαι απο μένα. Ειναι καλός μάστορας και νοικοκυρης στη δουλειά του.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό santafepantel » 24 Φεβ 2007, 19:10

Γεια χαρά σε όλους.
Κόλλησα με το Santafe και λέω να το πάρω την άλλη εβδομάδα.
Δεν δέχονται όμως παραγγελίες και πρέπει να διαλέξεις ένα από τα αυτοκίνητα που είναι ήδη στην Ελλάδα. ‘Έχουν μείνει από τα 7 χρώματα τα 4. Λήγει επίσης στις 28/02/07 η έκπτωση 12%…
Το μεγάλο ερώτημα είναι ένα…
ΜΗΧΑΝΙΚΟ ή ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ?
Το μηχανικό δεν βγαίνει με esp και ηλιοροφή περιέργως.
Δεκτές οποιεσδήποτε κρίσεις για το αυτοκίνητο ώστε να με βοηθήσουν να το πάρω ή να μην το πάρω….
Άβαταρ μέλους
santafepantel
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Φεβ 2007, 18:11

Δημοσίευσηαπό ayan » 25 Φεβ 2007, 21:16

Santa έγραψε:Καλωσόρισες και καλοριζικο. Έκανες πολύ καλή επιλογη. Συγχαρητηρια.
Αρα πήρες το επταθέσιο μοντέλο ετσι? Γιατι το μη επταθέσιο δεν έχει χειριστηρια στο τιμόνι.
Όσο αφορα το παρκινγκ κοντρολ εγώ έχω βάλει ένα της cobra με ηχο και 150 euro μόνο. Αν θες πληροφορίες δές εδώ -> http://www.mrsound.gr/ Ζητησε τον Θανάση και πες του οτι εισαι απο μένα. Ειναι καλός μάστορας και νοικοκυρης στη δουλειά του.


Λοιπόν αυτό είναι το περίεργο, όχι... πήρα το 5θέσιο αυτόματο full. Μου είχαν πει ότι δεν το δίνουν με εργοστασιακό ηχοσύστημα (ούτε καν με παραγγελία). Τελικά όμως τα τελευταία μοντέλα τα πουλάνε με εργοστασιακό και χειριστήρια στο τιμόνι. Μάλλον άλλαξαν πολιτική! Στα υπέρ του είναι ότι δένει πολύ όμορφα με το υπόλοιπο ταμπλό, έχει και κασετόφωνο, ενώ το CD παίζει mp3. Στα αρνητικά ότι το ραδιόφωνο δεν έχει RDS.

Ευχαριστώ για τη πρόταση, από βδομάδα πάω στο Θανάση!
Τελευταία επεξεργασία από ayan και 25 Φεβ 2007, 21:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ayan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 17:14
Τοποθεσία: Rabbit Island

Δημοσίευσηαπό ayan » 25 Φεβ 2007, 21:39

santafepantel έγραψε:Γεια χαρά σε όλους.
Κόλλησα με το Santafe και λέω να το πάρω την άλλη εβδομάδα.
Δεν δέχονται όμως παραγγελίες και πρέπει να διαλέξεις ένα από τα αυτοκίνητα που είναι ήδη στην Ελλάδα. ‘Έχουν μείνει από τα 7 χρώματα τα 4. Λήγει επίσης στις 28/02/07 η έκπτωση 12%…
Το μεγάλο ερώτημα είναι ένα…
ΜΗΧΑΝΙΚΟ ή ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ?
Το μηχανικό δεν βγαίνει με esp και ηλιοροφή περιέργως.
Δεκτές οποιεσδήποτε κρίσεις για το αυτοκίνητο ώστε να με βοηθήσουν να το πάρω ή να μην το πάρω….


Προτείνω αυτόματο γιατί θα σε διευκολύνει στις περιπέτειές σου και για όλα τα extra (ηλιοροφή, ESP, coolbox για.. μπύρες κλπ) αν βέβαια θεωρείς ότι αυτά αξίζουν τα επιπλέον λεφτά. Το καλό του μηχανικού είναι ότι έχει ελαφρά καλύτερη επιτάχυνση και κατανάλωση. Επίσης το χειρόφρενο! Δεν συνηθίζω το ποδόφρενο του αυτόματου με τίποτα.

Τώρα για το χρώμα, πρόσεξε ότι ανάλογα με το εξωτερικό χρώμα έρχεται και το εσωτερικό σαλόνι. Οπότε και αυτό θα μετρήσει στην επιλογή σου. Το μόνο που θα σου πω για το χρώμα που πήρα εγώ (μπεζ εξωτερικό, μαύρο δερμάτινο εσωτερικό) είναι ότι στο δειγματολόγιο μπορεί να σου φανεί.. χρυσό και να φρικάρεις. Το χρώμα δεν έχει καμία σχέση με το δείγμα. Επίσης διαφέρει από αυτό που καταλαβαίνεις βλέποντας το προσπέκτους. Είναι ένα πολύ απαλό μπεζ. Αυτά βέβαια είναι γούστα. Εμένα μου άρεσε και το μαύρο και το μπλε, δυσκολεύτηκα πολύ να διαλέξω.
Άβαταρ μέλους
ayan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 17:14
Τοποθεσία: Rabbit Island

Δημοσίευσηαπό santafepantel » 25 Φεβ 2007, 22:54

Καταλαβαίνεις ότι με τα ίδια πάνω κάτω λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο SUV αποδεκτής μάρκας ….
Για να σας πω την αλήθεια HYNDAI για μένα ήταν μαύρο πανί…
Ήρθε το καινούργιο SANTA FE να μου αλλάξει τη γνώμη!
Αξίζει τα λεφτά του? Νιώθεις μέσα άρχοντας όπως λένε?
Πείτε τα όλα εδώ και ας είμαστε όλοι υπέρ του συγκεκριμένου αυτοκινήτου γιατί μόνο τότε προσφέρουμε υπηρεσία.

Εμένα μου φάνηκε λίγο κοντό το ταβάνι … και τα γόνατα μου στα πίσω καθίσματα ήταν πιο λυγισμένα από ότι σε άλλα μοντέλα.
Το αυτόματο κιβώτιο είναι καλό στο δρόμο?? Δεν είναι μειονέκτημα που είναι τετρατάχυτητο ??
Άβαταρ μέλους
santafepantel
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Φεβ 2007, 18:11

Δημοσίευσηαπό Santa » 26 Φεβ 2007, 00:07

santafepantel έγραψε:Καταλαβαίνεις ότι με τα ίδια πάνω κάτω λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο SUV αποδεκτής μάρκας ….
Για να σας πω την αλήθεια HYNDAI για μένα ήταν μαύρο πανί…
Ήρθε το καινούργιο SANTA FE να μου αλλάξει τη γνώμη!
Αξίζει τα λεφτά του? Νιώθεις μέσα άρχοντας όπως λένε?
Πείτε τα όλα εδώ και ας είμαστε όλοι υπέρ του συγκεκριμένου αυτοκινήτου γιατί μόνο τότε προσφέρουμε υπηρεσία.

Εμένα μου φάνηκε λίγο κοντό το ταβάνι … και τα γόνατα μου στα πίσω καθίσματα ήταν πιο λυγισμένα από ότι σε άλλα μοντέλα.
Το αυτόματο κιβώτιο είναι καλό στο δρόμο?? Δεν είναι μειονέκτημα που είναι τετρατάχυτητο ??


Τι αλλο να αναφέρω για το αυτοκίνητο. Τα έχω πεί και γράψει όλα απο την αρχή αυτής της ενότητας. Αν δεν το πάρεις (χωρίς παρεξήγηση) θα είσαι βλάκας !!!!
Θα πάρεις το αυτόματο με την μεσαία εκδοση χωρίς τα θερμαινόμενα καθίσματα και το ψυγείο. Εμένα μου κόστισε 38.000 ευρώ με το κλειδί στο χέρι. Να κοιτάξεις να πάρεις και χρώμα που σου αρέσει και να εκμεταλευτείς καμια προσφορά. Ειμαι 1,94 υψος και δεν έχω κανένα πρόβλημα χώρου μέσα στο αμάξι.
Τιποτα αλλο δεν έχω να πώ 16000 χλμ και ειμαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ !!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 27 Φεβ 2007, 18:17

santafepantel έγραψε:Καταλαβαίνεις ότι με τα ίδια πάνω κάτω λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο SUV αποδεκτής μάρκας ….
Για να σας πω την αλήθεια HYNDAI για μένα ήταν μαύρο πανί…
Ήρθε το καινούργιο SANTA FE να μου αλλάξει τη γνώμη!
Αξίζει τα λεφτά του? Νιώθεις μέσα άρχοντας όπως λένε?
Πείτε τα όλα εδώ και ας είμαστε όλοι υπέρ του συγκεκριμένου αυτοκινήτου γιατί μόνο τότε προσφέρουμε υπηρεσία.

Εμένα μου φάνηκε λίγο κοντό το ταβάνι … και τα γόνατα μου στα πίσω καθίσματα ήταν πιο λυγισμένα από ότι σε άλλα μοντέλα.
Το αυτόματο κιβώτιο είναι καλό στο δρόμο?? Δεν είναι μειονέκτημα που είναι τετρατάχυτητο ??

Γεια σου φίλε santafepantel,

αν θέλεις να προλάβεις τη προσφορά του -12% πραγματικά πρέπει να βιαστείς, ισχύει μέχρι και αύριο, ή έχεις ήδη κάνει τη επιλογή σου?

Σχετικά με τη ερώτηση σου, έχω το μηχανικό κιβώτιο και έχω να πω τα εξής μετά από 15000 χλμ. εμπειρία.
Διάλεξα το μηχανικό λόγω καλύτερων επιδόσεων και με το σκεπτικό ένα όχημα δύο τόνων θέλει και τη παραμικρή καλύτερη επίδοση που μπορεί να δώσει ο κινητήρας.
Αλήθεια ισχύει αυτό και το έχω ευχαριστηθεί σε αρκετές προσπεράσεις σε μικρές ευθείες που ο χειροκίνητος έλεγχος με ξελάσπωσε συχνά.
Σε μέτριες εκτός δρόμου καταστάσεις πάλι το ξεκίνημα με πρώτη και το κρέμασμα με το συμπλέκτη βοήθησε αρκετά.
Από τη άλλη είναι φορές που ζηλεύω αυτούς που έχουν αυτόματο σε διαδρομές που χρειάζεται αρκετά συχνά αλλαγές και βλέπεις τους άλλους να φεύγουν χωρίς καμιά προσπάθεια.
Αν δε χρειάζεσαι τις καλύτερες ενδιάμεσες επιταχύνσεις θα σου πρότεινα το αυτόματο.

Σχετικά με το αν αξίζει τα λεφτά του, τι να πω.
Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν όντως ανήκω στη μικρή μειοψηφία των κορόιδων.
βλέπεις στις στατιστικές πωλήσεων π.χ. το RAV4 να πουλά 400 κομμάτια το μήνα και το Santa Fe 50. Το ένα να έχει μικρότερους χώρους, χειρότερη ποιότητα κύλισης, χειρότερες επιδώσεις και γενικά να είναι λιγότερο από το άλλο και όμως να πουλά σαν τρελό. Αν δούμε τώρα τα Jeep, με εξαίρεση τις καλύτερες επιδώσεις σε εκτός διαδρομές χάνουν σε όλα τα άλλα σημεία. Οδήγησα Grand Cherokee φίλου σε ταξίδι και μετά τα 140χλμ σε αυτοκινητόδρομο νόμιζες πως είσαι σε βάρκα. Με το Santa Fe με 190 χλμ και ευχόσουν να έχεις και άλλα. Πραγματικά σε αυτό το σημείο έχουν κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά οι Κορεάτες.
Τώρα για ακριβότερα αμάξια τι να πω, αν θέλεις 50 χλ ευρώ και πάνω και μπορείς να τα πληρώσεις γούστο και επιλογή του καθενός.

Κάπου λες ότι ο χώρος για τα γόνατα στη πίσω σειρά είναι περιορισμένος, Συγνώμη τι ύψος έχεις? γιατί και σε αυτό το τομέα το Santa Fe έχει τους μεγαλύτερους χώρους στη κατηγορία του.
Όσο για ποιότητα συναρμογής άψογο, δε ακούγεται το παραμικρό στη καμπίνα.

Φίλε τι άλλο να σου πω, μη το πάρεις γιατί είναι Hyundai :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό tmsmast » 08 Μαρ 2007, 10:37

Καλημέρα σε όλους τους φίλους! Είμαι νέο μέλος και περιμένω το νέο μου santa fe full την άλλη Παρασκευή!! 8) Περιττό να πώ πόσο χαρούμενος είμαι. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στο αυτοκινητο γενικά αλλά και στα πρώτα χιλιόμετρα.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
tmsmast
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 10:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό ayan » 08 Μαρ 2007, 19:02

Καλως ήρθες φίλε.

Τι πρέπει να προσέχεις: 1ον τους ζηλιάρηδες γύρω σου!! :haha:

2ον για τα πρώτα 2000 χιλιόμετρα οδήγα προσεκτικά, όσο γίνεται ανάμεσα στις 2000 και 4000 στροφές. Ούτε πολύ πίεση, ούτε κρέμασμα του κινητήρα. Μετά, δώστου να καταλάβει...
Hyundai Santa Fe 2.7 GLS A/K FULL
Άβαταρ μέλους
ayan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 17:14
Τοποθεσία: Rabbit Island

Δημοσίευσηαπό Santa » 08 Μαρ 2007, 21:01

Να προσέχεις επίσης (εκτός απο τα παραπάνω) να μην σε πάρει ο ύπνος σε κανένα ταξίδι γιατι έχει αρκετή ησυχία εκει μέσα....... :lol: :lol:

Καλώς να το αποκτήσεις και για οποιαδήποτε απορία μπορεις να ζητήσεις την βοήθεια μας.... :D :D
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό tmsmast » 09 Μαρ 2007, 09:12

Ευχαριστώ πολύ! όσο για τον ύπνο το έχω καταλάβει από το test drive (το είχα για δύο μέρες) όπως και κατάλαβα ότι πρέπει να προσέχεις το κοντέρ γιατί δεν νοιώθεις την ταχύτητα..... Δεν βλέπω την ώρα να έρθει... :D
Άβαταρ μέλους
tmsmast
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 10:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό ychatzop » 10 Μαρ 2007, 21:57

Καλησπέρα και από εμένα.
Σκέφτομαι σοβάρα το Santa Fe για άμεση αγορά.
Το test drive μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.
Με προβλημάτισε όμως η κατανάλωση που έδειξε ο υπολογιστής ταξιδίου.
Θα παρακαλούσα για τη γνώμη ιδιοκτητών όσον αφορά το θέμα της κατανάλωσης.
Ευχαριστώ.

ayan έγραψε:Kαλωσορίστε ένα νέο μέλος που μόλις αγόρασε το Sante Fe 2.7 αυτόματο full extra! :wave:

Δεν είναι το πρώτο μου SUV, έχω να το συγκρίνω με Sorento και BMW X3. Χιόνι θα αργήσουμε όπως φαίνεται να δούμε, αλλά για το "περπάτημα" σε δρόμο και ελαφρό off-road το μόνο που έχω να πω είναι... *καμία σχέση*

:dude:

Η αντιπροσωπία μου το παρέδωσε με εργοστασιακό ραδιοκασετόφωνο/mp3 και χειριστήρια στο τιμόνι. Το μόνο που μου λείπει είναι κάποιο βοήθημα για το παρκάρισμα, που πιστεύω ότι χρειάζεται στην Αττική, για το μέγεθος του αυτοκινήτου. Έχετε καμιά ιδέα τι να διαλέξω και από ποιόν;
Άβαταρ μέλους
ychatzop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μαρ 2007, 21:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ayan » 14 Μαρ 2007, 14:39

ychatzop έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα. Σκέφτομαι σοβάρα το Santa Fe για άμεση αγορά. Το test drive μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Με προβλημάτισε όμως η κατανάλωση που έδειξε ο υπολογιστής ταξιδίου. Θα παρακαλούσα για τη γνώμη ιδιοκτητών όσον αφορά το θέμα της κατανάλωσης.


Για την κατανάλωση φυσικά μην περιμένεις από ένα SUV με κινητήρα 2,7 να καίει όσο ένα Starlet! Μπορώ να σου πω ενδεικτικά ότι ένα "μικρό" αυτοκίνητο που έχω, ένα Opel Astra 1.4 που κινείται στις ίδιες περίπου διαδρομές με το Santa Fe μου, έχει κάψει κατά μέσο όρο 8,1 lt/100 χλμ όταν το Santa Fe έχει κάψει 13. Επειδή επηρεάζει και ο κλιματισμός, σου λέω ότι στα 2 αυτοκίνητα λειτουργεί "Auto" στην ίδια θερμοκρασία, αλλά το Santa Fe δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα καλοκαίρι με air-condition. Επίσης, το Opel έχει κάνει 70.000 χλμ. άρα ο μέσος όρος είναι αρκετά ασφαλής, ενώ το Santa Fe δεν έχει κάνει ακόμα ούτε 1000. Ούτε βέβαια έχει πάει εκδρομή σε ανοιχτό δρόμο ή βουνό (ελπίζω πολύ πολύ σύντομα! :P)

Αν και είναι ακόμα πολύ νωρίς λοιπόν, πιστεύω ότι η κατανάλωση είναι σε αποδεκτά πλαίσια για τα κυβικά του αυτοκινήτου. Μάλιστα τη βλέπω σιγά-σιγά να πέφτει (είχε ξεκινήσει από σχεδόν 14 lt/100 χλμ). Στο test drive δεν ξέρω τι είδες, αλλά δεν αποκλείεται αυτοί που το πήραν πριν από σένα να το "έσκισαν"....
Hyundai Santa Fe 2.7 GLS A/K FULL
Άβαταρ μέλους
ayan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 17:14
Τοποθεσία: Rabbit Island

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες