Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δεν το πιστεύω.

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 17 Απρ 2006, 23:47

Καλά Ηλία, δεν το πιστεύω!!!
Πήγαινες και στο Κύτταρο?? Είχες και εσύ 2CV??
Πήγαινα κι εγώ το 1975 (εσύ κι ο Παναγιώτης ήσασταν μικροί τότε) Μαρκόπουλος, Γαργανουράκης, ο μακαρίτης ο Σιδηρόπουλος, Λιζέτα Νικολάου κλπ. 10 χρόνια πριν από σένα πήγαινα στον ίδιο χώρο. Να τους πούμε ότι τα πρώτα μας αυτοκίνητα ήταν ντε σε βά και είχαν λεβιέ στο χέρι τραβηχτό, παράθυρα που δίπλωναν, αναδιπλούμενη οροφή :D :D :D που έφευγε από τον αέρα και γινόταν ξαφνικά καλοκαιρινό :D :D , στρογγυλά φανάρια ρυθμιζόμενα με βίδωμα από μέσα (πολυτέλειες) και κυβικά παρακαλώ 400 και αερόψυκτο. Το 1ο μου αυτοκίνητο Παναγιώτη το 1979.

Αλλες εποχές Ηλία!!! Ασε τις κόρες μας. Μια χαρά είναι κι ο Ρουβάς κι η Παπαρίζου και η Καλομοίρα. Πρώτα παιδιά όλοι.

Λοιπόν ραντεβού στην εκκλησία. Είχανε βάλει τον καημένο τον παπά τα κανάλια και τον βαράγανε. Και το έλεγε αυτός , ότι το λένε οι γραφές. Διάβασε ο άνθρωπος και το απόσπασμα. Ταίριαζε. Λοιπόν "διάβασμα". Γι αυτό σκούριασε. Δεν το διαβάσανε. Πλάκα πλάκα , μετά την τάπα των λαδιών και την χτύπημα στο παρμπριζ, με βλέπω στην Εκκλησία. Ομως κεντρικά Αγία Παρασκευή και τέτοια δεν πάω. Ξωκκλήσι. :wink:

Μη μου κάνεις πίσω τώρα Ηλία! Πρώτον κι εμάς καινούργιο είναι. Δεύτερον μπορεί να είναι SUV , αλλά και το Σαντα Φε το ίδιο είναι. Απλά έχει περισσότερα κυβικά και επιλογή τετρακίνησης . Τρίτον γενικά σαν αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό , το καλύτερο (ελπίζω μετα απ αυτό...να ανέβηκες ). Πρόσεξε μην κολλήσει πουθενά ο Παναγιώτης και τον τραβήξουμε εμείς. Μην ξεχνάς τους κορμούς. Θέλω ηθικό ακμαιότατο. Μη μου το χαλάς τώρα!! :D

Και μην δίνεις κατάρα για τα λάστιχα στον Παναγιώτη, γιατί τον βλέπω πάλι αύριο στην Εκκλησία! :D
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 18 Απρ 2006, 00:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Re: Δεν το πιστεύω.

Δημοσίευσηαπό Santa » 18 Απρ 2006, 00:02

PAPAGN έγραψε:Καλά Ηλία, δεν το πιστεύω!!!
Πήγαινες και στο Κύτταρο?? Είχες και εσύ 2CV??
Πήγαινα κι εγώ το 1975 (εσύ κι ο Παναγιώτης ήσασταν μικροί τότε) Μαρκόπουλος, Γαργανουράκης, ο μακαρίτης ο Σιδηρόπουλος, Λιζέτα Νικολάου κλπ. 10 χρόνια πριν από σένα πήγαινα στον ίδιο χώρο. Να τους πούμε ότι τα πρώτα μας αυτοκίνητα ήταν ντε σε βά και είχαν λεβιέ στο χέρι τραβηχτό, παράθυρα που δίπλωναν, αναδιπλούμενη οροφή :D :D :D που έφευγε από τον αέρα και γινόταν ξαφνικά καλοκαιρινό :D :D , στρογγυλά φανάρια ρυθμιζόμενα με βίδωμα από μέσα (πολυτέλειες) και κυβικά παρακαλώ 400 και αερόψυκτο. Το 1ο μου αυτοκίνητο Παναγιώτη το 1979.

Αλλες εποχές Ηλία!!! Ασε τις κόρες μας. Μια χαρά είναι κι ο Ρουβάς κι η Παπαρίζου και η Καλομοίρα. Πρώτα παιδιά όλοι.

Λοιπόν ραντεβού στην εκκλησία. Είχανε βάλει τον καημένο τον παπά τα κανάλια και τον βαράγανε. Και το έλεγε αυτός , ότι το λένε οι γραφές. Διάβασε ο άνθρωπος και το απόσπασμα. Ταίριαζε. Λοιπόν "διάβασμα". Γι αυτό σκούριασε. Δεν το διαβάσανε. Πλάκα πλάκα , μετά την τάπα των λαδιών και την χτύπημα στο παρμπριζ, με βλέπω στην Εκκλησία. Ομως κεντρικά Αγία Παρασκευή και τέτοια δεν πάω. Ξωκκλήσι. :wink:

Και μην μου κάνεις πίσω τώρα Ηλία! Πρώτον κι εμάς καινούργιο είναι. Δεύτερον μπορεί να είναι SUV , αλλά και το Σαντα Φε το ίδιο είναι. Απλά έχει περισσότερα κυβικά και επιλογή τετρακίνησης . Και πρόσεξε μην κολλήσει πουθενά ο Παναγιώτης και τον τραβήξουμε εμείς. Και μην ξεχνάς τους κορμούς. Θέλω ηθικό ακμαιότατο. Μη μου το χαλάς τώρα!! :D

Και μην δίνεις κατάρα για τα λάστιχα στον Παναγιώτη, γιατί τον βλέπω πάλι αύριο στην Εκκλησία! :D


Είπαμε αστους να λένε και να με γρουσουζεύουν. Εγώ δεν παθάινω τίποτα...Διαβασμένος είμαι.... :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Εγώ το ξέρω..

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 18 Απρ 2006, 00:20

Και διαβασμένος (περί το αυτοκίνητο) και "διαβασμένος". Με μας τους αδιάβαστους τι θα γίνει?? Εχουμε περιθώρια σωτηρίας? :?: Η πρέπει να βρούμε καμιά 15άρα χιλ ευρώ για την σωτηρία μας. :D :D

Ωχ!! Πως σβήνει?? Θα το δει ο Ηλίας και θα στεναχωρηθεί. Θα μου αρχίσει κι αυτός τα λεξοτανίλ και θα έχω τύψεις. :D
Αλλωστε γι αυτό την έκανα από το άλλο τόπικ σου. Λεξοτανιλ μου λέει ένας φίλος και δεν είναι και στην εγγύηση της αντιπροσωπείας . Στους 4τ ένας άλλος είπε ότι έστειλα τους φορντακηδες μέχρι και στον ψυχίατρο. Γιατί ρε παιδιά??? Συζήτηση κάνουμε!! :D :D Ελπίζω η ενότητα της Χιουντάι να είναι φιλόξενη. :D Αλλιώς πάω Σουζούκι. :D :D :wink:

Καληνύχτα Παναγιώτη. 8)
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό takhs » 18 Απρ 2006, 00:38

Ela στην Νιβα :D . εκει σιγουρα δεν θα σου πει κανεις τπτ , ασε που θα τα χωνουμε ολοι μαζι :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 18 Απρ 2006, 01:04

takhs έγραψε:Ela στην Νιβα :D . εκει σιγουρα δεν θα σου πει κανεις τπτ , ασε που θα τα χωνουμε ολοι μαζι :D


Ορίστε!! Ετσι κάνει ο κόσμος! Έλληνική φιλοξενία. :D
Αμέσως βρήκα στέγη!!! Τάκη σ ευχαριστώ πολύ. Θα το έχω υπόψη μου.
Αυτό που λες όμως , είναι σίγουρο?? Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα?? Τα χώνουμε ?? ή πρέπει να λέμε ένας - ένας και μετά όλοι μαζί "τι καλό , τι καλό , τι καλό το μωρό!". "Τι αυτοκίνητο φοβερό" " τρομερό, the best" κι άλλα τέτοια ?? :D
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό Santa » 18 Απρ 2006, 01:16

Βρε Νίκο αστους να λένε οτι θέλουν εσυ αυτό έχεις να πείς και αυτό λές. Τώρα τι τα ψάχνεις..... Μια γνώμη και μια βοήθεια θα ζητήσουμε όλοι μας απο τον αλλον εδω μέσα. Και θα δείς οτι όποιος ξέρει κάτι θα βοηθήσει...
Αυτο που περιμένουμε όλοι μας ειναι να ενήμερώνεις το Forum με τα δρώμενα τής καταγγελίας και γενικώς με προβλήματα, χαρές (θάχει και χαρές...) και περιπέτειες που έχεις με το αμάξι σου.
Εκεί θα δείξουν όλοι ενδιαφέρον με λεξοτανίλ και χωρίς....
Αντε καληνύχτα!!
Παω να δώ τι κάνει ο Μπέμπης μου!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό takhs » 18 Απρ 2006, 12:13

PAPAGN έγραψε:
takhs έγραψε:Ela στην Νιβα :D . εκει σιγουρα δεν θα σου πει κανεις τπτ , ασε που θα τα χωνουμε ολοι μαζι :D


Ορίστε!! Ετσι κάνει ο κόσμος! Έλληνική φιλοξενία. :D
Αμέσως βρήκα στέγη!!! Τάκη σ ευχαριστώ πολύ. Θα το έχω υπόψη μου.
Αυτό που λες όμως , είναι σίγουρο?? Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα?? Τα χώνουμε ?? ή πρέπει να λέμε ένας - ένας και μετά όλοι μαζί "τι καλό , τι καλό , τι καλό το μωρό!". "Τι αυτοκίνητο φοβερό" " τρομερό, the best" κι άλλα τέτοια ?? :D


Λοιπον ... :D περα απο τη πλακα , αυτο ειναι ενα σοβαρο θεμα . Πιστευω οτι απο τη στιγμη που αποφασιζεις να γραψεις σοβαρα καποια κριτικη , θα πρεπει να εισαι οσο το δυνατον πιο αντικειμενικος γινεται , χωρις να ευλογεις τα γενια σου ( το αυτοκινητο σου στη συγκεκριμενη περιπτωση ) αλλα και χωρις να ψαχνεις να το βγαλεις για τους χ . ψ , ω λογους αχρηστο . Το 2003 σε ενα Ducati 748 που ειχα , μου εσπασαν τα καρτερ . Εγραψα γραμμα στον ειδικο τυπο λεγοντας τη γνωμη μου . Αυτο δεν με εκανε να θαψω το μηχανακι ουτε τη εταιρεια . Στο 999 που πηρα μετα απο αυτο , μου εκοβε υποπλαισια . Παλι τα ιδια οπου φυσικα το αναφερω και στους συναδελφους μοτοσυκλετιστες οταν ερχεται η κουβεντα . Καθε προιον ξερεις οτι εχει τα + και τα - του τα οποια ζυγιζεις και επιλεγεις . Ενδεχομενως αυτα τα περι κιτρινης αξιοπιστιας να ισχυουν , δεν με αγγιζει ομως προσωπικα γιατι δεν ειχα σχιστοματικο μηχανημα ποτε μου ( απο το 1979 ). Το θεμα ειναι να περναμε καλα και στο κατω κατω αν μια αγορα δεν μας βγει , την υγεια μας να εχουμε να το αλλαξουμε :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό helias » 18 Απρ 2006, 15:47

Φίλε takhs, συμφωνώ απόλυτα μα τη γνώμη σου. Έχεις απόλυτο δίκιο, η αλήθεια πρέπει να λέγεται , άσχετα αν μερικές φορές μας πληγώνει. Πάνω απ΄ όλα όμως να περνάμε ΄καλά μην τρελαθούμε κιόλας, εαν τα βλέπουμε όλα μαύρα μας βλέπω στ΄ αλήθεια με λεξοτανίλ, για να μην πώ τίποτα πιό βαριά. =;

Καλά Santa, την καλύτερη περίοδο της ζωής σου πρέπει να περνάς !!! Νεογέννητος παιδαράς, καινούργια αυτοκινητάρα, φτού μας ξαναλέω, θα σε φάμε χι χι χι χι χι :finger2: , Χωρίς πλάκα όμως να ξέρεις κάτι, από τη μικρή μου πείρα : Στη ΧΑΡΑ φαίνονται οι φίλοι και όχι στη λύπη, και αν θες το συζητάμε σ΄ άλλη ενότητα γιατί εδώ είναι για το πρώτο μας νέο κατακαίνουργο S A N T A !!!!!!! :P

Φίλε Papagn, βέβαια Κύτταρο, Σαβόπουλο, Λάκη με τα ψηλά ρεβέρ, Νικόλα Άσημο, Πανούση ... 2CV, αλλά τώρα ............΄΄ασε μη σου πώ τί δουλειά κάνω........ Είναι σαν κιαυτούς με τα τρία σηματάκια, πρώτα του Αναρχισμού,μετά της Ειρήνης και μετά της Μερσεντές, για βάλτα κάτω να δείς πόσο μοιάζουν; :headbang:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 21 Απρ 2006, 12:14

santa γνωριζεις αν το συστημα τετρακινησης του santa fe ειναι ιδιο με του tucson?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 21 Απρ 2006, 12:15

santa γνωριζεις αν το συστημα τετρακινησης του santa fe ειναι ιδιο με του tucson?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό Santa » 21 Απρ 2006, 13:29

tucson2.0lt έγραψε:santa γνωριζεις αν το συστημα τετρακινησης του santa fe ειναι ιδιο με του tucson?

Δυστυχώς επειδή δεν ξέρω για το Tucson δεν μπορώ να σου πώ.
Πάντως η τετρακίνηση στο Santa είναι αυτόματη και έχει επιλογή και για μόνιμη 50-50.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 21 Απρ 2006, 15:14

Μαλλον το ιδιο συστημα πρεπει να εχουν , γιατι και τα δυο ειναι αυτοματα 4κινητα με διακοπτη για κλειδωμα της 4κινησης μεχρι τα 30-40χλμ/ωρα...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Santa » 21 Απρ 2006, 15:18

TLG έγραψε:Μαλλον το ιδιο συστημα πρεπει να εχουν , γιατι και τα δυο ειναι αυτοματα 4κινητα με διακοπτη για κλειδωμα της 4κινησης μεχρι τα 30-40χλμ/ωρα...


Όσο αφορά την ταχύτητα 30-40 χλμ την ώρα διατηρώ επιφυλάξεις μιας και επέλεξα το 4wd και μέχρι τα 60χλμ την ώρα ηταν ακόμα αναμένο. Τώρα αν απεμπλέκεται χωρίς να σβύνει το λαμπάκι θα το διαπιστώσω σε κανένα offroad Rally... :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 21 Απρ 2006, 15:57

Santa έγραψε:Όσο αφορά την ταχύτητα 30-40 χλμ την ώρα διατηρώ επιφυλάξεις μιας και επέλεξα το 4wd και μέχρι τα 60χλμ την ώρα ηταν ακόμα αναμένο. Τώρα αν απεμπλέκεται χωρίς να σβύνει το λαμπάκι θα το διαπιστώσω σε κανένα offroad Rally... :lol: :lol:


Τα περιοδικα και τα test ετσι λενε .... :roll:
Το βιβλιαρακι γραφει τιποτα επ'αυτου ??
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Santa » 21 Απρ 2006, 22:34

TLG έγραψε:
Santa έγραψε:Όσο αφορά την ταχύτητα 30-40 χλμ την ώρα διατηρώ επιφυλάξεις μιας και επέλεξα το 4wd και μέχρι τα 60χλμ την ώρα ηταν ακόμα αναμένο. Τώρα αν απεμπλέκεται χωρίς να σβύνει το λαμπάκι θα το διαπιστώσω σε κανένα offroad Rally... :lol: :lol:


Τα περιοδικα και τα test ετσι λενε .... :roll:
Το βιβλιαρακι γραφει τιποτα επ'αυτου ??


Το βιβλιαράκι δεν υπάρχει ακόμα γιατι δεν το έχουν μεταγλωτίσει....Ειπαμε είμαι ο δευτερος....και το μόνο που δεν έχει το αμάξι είναι προσπέκτους!! Θα μου δώσουν όμως...
Πάντως αν σταθούμε στο τί λένε τα περιοδικά τότε έχουμε χάσει απο χέρι...
Οι προσωπικές εμπειρίες πάντα είναι οι σωστές. Προσπάθησα να συγκρίνω το αμάξι μέσω 4 τροχών, car, autotriti κλπ και όλοι μα όλοι έδειχναν λάθος τιμές..... Αλλος έλεγε το αμάξι ζυγίζει 1785 κιλά και αλλος 1911. Αλλος οτι έχει 76 db θόρυβο στα 120 χλμ και αλλος οτι έχει 68db, αλλος ότι έχει 570 lt πορτμπαγκάζ και αλλος 912lt....
Διαπίστωσα λοιπόν οτι όλοι στα περιοδικά κάνουν τους ξερόλες θέλοντας να εξυπηρετήσουν συμφέροντα....και οτι η σωστή ενημέρωση γίνεται μέσα απο εμπειρίες των ίδιων των οδηγών....

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΗΤΕΣ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, ΥΓΕΙΑ, ΧΑΡΕΣ, ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες