Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αύξηση θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό captain » 11 Ιούλ 2006, 11:25

Και μερικές φωτό :
Άβαταρ μέλους
captain
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2006, 11:13
Τοποθεσία: Βυρωνας, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό lysis » 12 Ιούλ 2006, 00:57

Φίλε Captain το μεταλικό κομμάτι για τον αισθητήρα (βαλβίδα) που το βρήκες? εγώ έφαγα τον κοσμο και τελικά τον εφτιαξα μονος μου. :? :? Δεν δυσκολευτικα καθώλου να βρώ τα πράγματα και αν θέλει κάποιος μπορώ να σας δώσω one stop διευθύνσεις για τα παντα. Η βαλβίδα μου είναι 85-90 και το βεντιλατερ 16αρι. Γιατί διάλεξες τοσο μικρό εσύ? Θα το είχα και εγω τελειώσει σημερα αλλά με έπιασε ένας φοβερός πόνος στην μέση και το παρατησα έτσι.Πόσο πήρες το όργανο? και από πού?

Φοκιωνα θα φτιαξω τετοιο κύκλωμα . Ακόμα βάζω επάνω και μία λειτουργία να επιλέγεις να γυρίζει συνέχεια το fan αλλά με λιγότερες στροφές. σε κανα δυό ημέρες θα είναι έτοιμο οπότε και θα το δοκιμάσω και θα σας πώ. Ελπίζω να μου έχει περάσει μέχρι αυριο και η μέση οπότε να το δέσω το τουτου. :wink:
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό lysis » 12 Ιούλ 2006, 01:02

ΑΑΑΑ...ναι και το ξέχασα.... Πήγενε σε έναν ΚΑΥΚΑ και πάρε σωλήνα κουβίδη (conflex) ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ εγκατάστασης (είναι γκρι και αντέχει σε αρκετους βαθμούς.)
Απο μαγαζί με ηλεκτρονικά θερμοσυστελώμενα μακαρόνια. Θα κάνεις την δουλεία σου μιά χαρα με αυτά Captain γιατί ο άλλος ο σωλωνας θα αρχίσει να λιώνει σύντομα.
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό captain » 12 Ιούλ 2006, 09:30

Φίλε lysis και γω το μεταλλικό κομμάτι το έφτιαξα μόνος μου σε γνωστό με μεταλλικές κατασκευές, αλλά μετά είδα εδώ www.burtonpower.co.uk ότι υπάρχουν τα πάντα (από βάσεις για τη βαλβίδα μέχρι ρυθμιζόμενη βαλβίδα καθώς και ολόκληρο κιτ..). Ο 12 άρης που βρήκα ήταν φτηνός (50ευρώ) σε σχέση με τον 16άρη που η ελασιν ισχυριζόταν ότι φέρνει μόνο τον ενισχυμένο (105 ευρώ) συν το πρόβλημα του ρεύματος που στον 16άρη ενισχυμένο φτάνει τα 17 αμπέρ. Εσύ που τον βρήκες τον ανεμιστήρα ? Και έλεγξε ξανά τον κωδικό που έδωσες γιατί όλοι οι VA08 είναι 14άρηδες (www.spal-usa.com).

Το όργανο είναι της autogauge και το πήρα από www.e-autoshop.gr (25ευρώ κομπλέ με αισθητήρα και ανταπτοράκια) - αρκετά ακριβές αλλά την ημέρα με ισχυρό ήλιο δεν φαίνεται τόσο καλά.

Οσο για τον σωλήνα θα αλλαχτεί σύντομα αφού είναι και αντιαισθητικός αλλά προς το παρόν κάνει τη δουλειά του.

Για δώσε και διεύθύνσεις γενικώς γιατί εμένα μου βγήκε ο κ#$%#$ να τρέχω....
Άβαταρ μέλους
captain
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2006, 11:13
Τοποθεσία: Βυρωνας, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό lysis » 18 Ιούλ 2006, 00:22

Λοιπον.... μετά από μία (1) εβδομάδα ξάπλα στο κρεβάτι λόγω της μέσης μου :( :( :( , κατάφερα σήμερα και ολοκλήρωσα την φάση 1. :D Το τι τράβηξα δεν λέγεται (γράφεται). Τελικά περιμένω να εμφανιστούν οι φωτό για να δειτε. Για όποιον ενδιαφέρεται πάντος ένα έχω να πω... ΟΧΙ σωλήνες μαυρες ή γαλβανιζε ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Η λύση είναι ΧΑΛΚΟΓΩΝΙΑ ΤΑΦ μιας (1) ίντζας και παξιμάδι χάλυβα με σπείρωμα Μ2 -150 και δύο μπαστούνια κόλληση.
Το βεντιλατερ λειτουργεί για 30-40 δευτ. κάθε φορά και η θερμοκρασία είναι σταθερή σαν βράχος :lol: :lol: :lol: Σαν Test drive έμεινα (χωρίς να το θέλω φυσικά) μποτιλιαρισμένος στο ποτάμι για 1,5 ώρα με full air condition και ένα έχω να πω.... δροσίστικε το κοκκαλάκι μου.
Το έχω και δουλευει στο αυτόματο μιας και φτιάχνω τώρα την κονσολα για τους διακόπτες και τα Led λειτουργίας.
Περιμένω να μου έρθουν και τα όργανα της Autogause.... αντε να δουμε. Τώρα φτιάχνω την υποδοχή της ηλεκτροβάνας για τον θερμοστάτη.
Ρε μπας και να βάλω και το δευτερο από τώρα (ανάμεσα στα δύο ψυγεία) να δω τι θα γίνει? :twisted: :lol: :twisted: :lol: :twisted: :lol:
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό captain » 18 Ιούλ 2006, 14:38

Φίλε lysis, αν θες απάντησέ μου στα παρακάτω :

1) ο ανεμιστήρας είναι 14 ή 16 ίντσες γιατί ο κωδικός του δείχνει 14άρη (VA08)
2) το κύκλωμα για την ομαλή αύξηση του βολταζ για τον ανεμιστήρα το έφτιαξες ?
3) δώσε αν θέλεις καμμιά διεύθυνση

σε ευχαριστώ

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
captain
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2006, 11:13
Τοποθεσία: Βυρωνας, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό lysis » 18 Ιούλ 2006, 22:16

Βεντιλατερ (που τελικά είναι 14' εκανα λάθος και έγραψα 16' αλλα έβαλα σωστα τον κωδικό) www.tsoupakis.gr (Λεωφ. Α. Παπανδρέου 3, Ίλιον
Τηλ: 210 5777176) τιμή 48€ (με ΦΠΑ)
Βαλβίδα από τον ίδιο 8€
Ρελεδες και ψιλο-ηλεκτρικά, ηλεκτρονικά διάφορα σύνολο 22€ αλλα ήθελα και περίεργα πράγματα και μερικά ολοκληρωμένα και φωτιζόμενους διακόπτες και αλλες μ@λ@κιτσες www.markidis.gr Μάκρης 8, Αιγαλέο 210-5980145
<---- www.tridimas.gr (poio akribos kai xoris megali pikilia) Ν.ΠΛΑΣΤΗΡΑ 257 & ΑΙΟΛΟΥ 36 ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ, 2102620250
Καλώδια (αλλα πρόσεξε όμως εγω ψονίζω από εκει επαγγελματικά και δεν ξέρω τις τιμές της λιανικης, αλλα έχει ότι καλώδιο θες, ζητα τον Γιωργο και πες του ότι ερχεσε από εμενα) www.dimoulas.gr Λενορμάν 100 -Κολωνός Τηλ: 210 - 51 57 610. 100μ καλώδιο μαυρο και 100μ καλώδιο κόκκινο (πάρε να έχουμε) 1Χ1,5(40Α) 12€ και τα δύο.
Σωλήνες (ηλεκτρολογικές) www.kafkas.gr, έχει πολλά καταστήματα σωλ΄να Φ16 εξωτερικής εγκατάστασης (υψηλ΄ς θερμοκρασίας) 8€ τα 30 μετρα (πάλι παρε ναχουμε)
Χαλκοσωλήνες ΤΑΦ από οποιοδήποτε μαγαζι με βιαμηχανικά ή υδραυλικά, το ίδιο και το παξιμάδι. 5€
Μπρουτζοκολληση απο μαγαζι με υδραυλικα στην Ν.Ιωνία (στον τροχονόμο στην Δεκελίας) το κιλό (αντε να δω τι θα τα κάνω όλα αυτα) 5€

Το κύκλωμα είναι υπο επανασχεδιασμό :evil: γιατι η πρώτη δοκιμή κόντεψε να ψήσει το τουτου :lol: :lol: :lol:

Όταν είναι δοκιμασμένα έτοιμο θα το κάνω Post.

Σε τι άλλο μπορώ να βοηθήσω?

Δημήτρη τα οργανάκια σου τα στήλανε ή πήγες εσύ εκεί? και σε πόσο καιρό σου τα στήλανέ?
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό captain » 19 Ιούλ 2006, 10:20

Φίλε lysis σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Ισως τελικά ο 14άρης να είναι η ιδανική λύση από πλευράς κόστους/απόδοση. Ο 12 άρης ο δικός μου είναι οριακός όπως είπα αν και πιστεύω ότι και ο 16άρης του Φωκίωνα εμπνέει σιγουριά. Ο ακριβός 16άρης (105 ευρώ) που φέρνει η ελασύν είναι υπερβολικός και χωρίς το κύκλωμα που ανεβάζει σταδιακά την τάση θα γονατίζει το alternator αφού τραβάει κοντά 16-17 αμπέρ (φαντάζομαι στην εκκινηση θα τραβαει καμμια 40αριά αμπερ!)

Επίσης πιστεύω ότι η 85-90 βαλβίδα είναι η ιδανική, η 82-87 αναγκάζει το βεντιλατερ να δουλεύει συνέχεια ακόμα και όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται σε κίνηση (π.χ με 70-80 ταχύτητα και εξωτερική θερμοκρασία 38 βαθμούς).

Οσο για το όργανο ήρθε σε μια βδομάδα ακριβώς με το ταχυδρομείο, αλλά νομίζω ότι κατόπιν επικοινωνίας μπορεί να τα στείλει με courier.

Προσοχή στον δείκτη θερμοκρασίας που έχει ήδη το KIA. Οπως ξαναείπα, ακουμπαει την μέση όταν η θερμοκρασία είναι κοντά στους 80 βαθμούς, μετά μένει στην ίδια θέση μέχρι τους 100(!) για να πάρει την ανηφόρα μετά τους 105-110 (στους 117 βράζουν τα νερά). Αρα μόνο το εξωτερικό όργανο δείχνει τι παιζεται πραγματικά και όχι ο δείκτης. Οταν το εγκαταστήσεις (και εσύ και ο φωκίωνας που το περιμένει) θα ήταν ενδιαφέρον να γράψετε τις μετρήσεις σας για να συγκρίνουμε αποδόσεις ανεμιστήρων.

Καλή επιτυχία στις μετατροπές σου...
Άβαταρ μέλους
captain
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2006, 11:13
Τοποθεσία: Βυρωνας, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό lysis » 20 Ιούλ 2006, 21:25

Να και μερικες φοτο....περιμένω να εμφανιστει και το αλλο φιλμ με τις υπόλοιπες..
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό lysis » 20 Ιούλ 2006, 21:41

. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 31 Ιούλ 2006, 08:47

Αναγκα που λενε και Θεοι πειθωνται
Geos και υπολοιποι κυριοι που εχετε ανωμαλιες στις ενδειξεις των οργανων σας.... οταν αναβετε φωτα κ.λ.π. για..... κοιταχτε εδω....... :D :D :D :D :D :D
Το κειμενο περιεχει και ολιγην απο "οργανακι" αλλα... τελικα σαν να ειχα δικιο για τις γειωσεις.... διαβαζετε και μου λετε...

-----------------------------
Και επειδη μια καλη ιδεα πρεπει να αντιγραφεται.... προχωρησα και εβαλα και εγω το οργανακι.....

ΔΕΝ θα αναφερω ακομα ποιος ανοιγει που και γιατι καθοτι εχω αρκετες διαφορες απο τις μετρησεις του Captain, και καλο ειναι να βρω πρωτα το γιατι.... Περαν λοιπον της ολης επιχειρησης που τελικα πλακα πλακα κρατησε κανα 5ωρο, ειχα συμαντικο προβλημα να βιδωσω το sender στη θεση του παλιου... ΔΕΝ βιδωνε.
Η λυση ηταν να λιμαρω λιγο το σπειρωμα ωστε να "κοντυνει"... Κουφο ε?
Σφυνωσα και εγω το μαμα sender στη διπλανη θεση με τον τροπο του captain.
Ρευμα πηρα
Για τροφοδοσία οργανου, απο το + του διακοπτη των ηλεκτρικων καθρευτων. Ηταν το μονο που βρηκα να επειρεαζεται απο το διακοπτη της μιζας και ηταν και κοντά.
Για τον φωτισμο το βραδυ του οργανου απο το αντοιστοιχο καλωδιο του διακοπτων των φωτων ομιχλης..
Γειωση ( ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΗΣΗ ) απο την λαμα που υπαρχει κατω απο την κολωνα του τιμονιου αμα βγαλεις το καλυμα οπου εκει γειωνονται διαφορα οργανα του αυτοκινητου...

Βαζω μπροστα τι ωραια τι καλα δουλευει το οργανο δειχνει ενδειξεις... ( ειπα δε λεω το ποσο και ποτε ακομα) αναβει το βαντιλατερ ολα καλα.....

Μπα!
Αναβω τον ανεμιστηρα και το A/C αφου εχει σταθεροποιηθει η θερμοκρασια........ παρε αισθητοτατη ανοδο του δεικτη....
Οπα λεω!!!!!!!!! κατι δεν παει καλα.....
Κλεινω το A/C αναβω τα φωτα...... τσουπ τσιμπαει λιγο προς τα επανω...
Αρα δηλαδη τι ειχες γιαννη τι ειχα παντα..... ακριβεια ενδειξεων παλι στο περιπου εστω και σημαντικα λιγοτερο "περιπου"
Και αρχιζει βεβαια να με τρωει..... λες η μπαταρια που ετσι κι αλλιως ειναι στα τελευταια της να μην μπορει να κρατησει το ρευμα σε ενα επιπεδο καποιων βολτ και γι αυτο την "ακουνε"???
Λες το αλτενειτορ που εχω και 70.000 χλμ που το εχω εγω ασε ποτε και αν ο προηγουμενος, δεν εχει κανει σερβις και ο "αυτοματος" του........δεν???

Η αυτο που πιστευα παντα, οτι κατι δεν παει καλα με τις γειωσεις του ταμπλο....... και ισως και ολου του αυτοκινητου.......
Και τραβαω ενα καλωδιο ( χυμα ) απο τον αρνιτικο πολο στην γειωση του Οργανακίου...... ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ !!!! κανοντας τη δοκιμη με ανοιχτο το A/C και παλι... ΜΟΛΙΣ ακουμπαγα το καλωδιακι στο οργανο.......... ΤΣΟΥΠ
επεφτε η ενδειξη......., το εβγαζα ΤΣΟΥΠ ανεβαινε... συναντικα, μου φαινοταν οσο ανεβαινε χωρις τη γειωση οταν αναβα το A/C
Κρατοντας το ακουμπημενο λοιπον αρχισα ξανα τις δοκιμες
Στα φωτα πλεoν ΤΙΠΟΤΑ δεν κουνιεται.... ομιχλης προβολεις ολα μαζι σινιαλο....
Στο A/C ελαχιστα κατι που ισως δικαιολογηται απο τον προχειρο τροπο συνδεσης, ξερετε τωρα στριφτα με το χερι καλωδια, ακουμπητα και οχι βιδωμενα κ.λ.π.

Επομενο βημα πλεον τωρα που κατι αρχιζει να φαινεται στον οριζοντα ειναι........ ενα κιτ γειωσεων ειτε fokion made
ειτε aftermarket ,με κατευθειαν γειωσεις σε μοτερ, ταμπλο, ΕΓΚΕΦΑΛΟ και αναφλεξη.....

Αυτα προς το παρον.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό lysis » 31 Ιούλ 2006, 21:52

Φοκίων ακόμα μια φορά με έσωσες.... Αρα αφου έχω ξεκινίσει και κάνω τρύπες πάνω στην κολώνα των οργάνων για να βάλω φωτάκια , θα κάνω το εξής ... θα πάρω ρευματα από την μπαταρία απευθείας και όχι από τις μπάρες του πίνακα. Ετσι για δοκιμή .... βάζω και έναν διακόπτη για τον φωτισμό και έχω απομονοθει τελείως. με γλυτοσες από το σκύψιμο και το λύσιμο .......

Τι θελεις να πείς λέγοντας ' κιτ γειώσεων' ? πριν από δύο χρόνια άλλαξα τις μπάρες γείωσης στο δικό μου με καθαρού χαλκού καθώς και τα συρματόσχηνα (κυριολεκτικα) της γείωσης της μηχανής και του πίνακα του ταμπλό με κανονικά καλώδια ΝΥΑΦ..... αλλά και πάλι τπτ.

Τες πα το σαββατοκύριακο που έρχεται που θα το αφιερόσω στο τουτου για αυτές τις δουλείες θα σας πώ. Θα κάνω και μετρήσεις θερμοκρασίας για σύγκριση.
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό lysis » 31 Ιούλ 2006, 21:58

ΑΑΑΑΑ..... και από περιέργεια..... τι οργανάκια πήρατέ?

Εγώ πήρα το κλασικό της θερμοκρασίας, ένα βολτόμετρο και ένα πίεσης λαδιού.
Dum Vivimus Vivamus
Άβαταρ μέλους
lysis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 22:26
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Αύγ 2006, 07:16

Αν τροφοδοτησεις με ρευμα κατευθειαν απο την μπαταρια θα εχεις συνεχεια ενδειξεις ( εκτος αν εκει κολαει ο διακοπτης που λες, δε το καταλαβα).

Οι γειωσεις ειναι μια πονεμενη ιστορια... Ως κιτ γειωσεων εννοω ενα νεο πολο στο αρνητικο της μπαταριας οπου απο εκει θα φευγουν ξεχωριστα καλωδια ικανης διατομης κατευθειαν για γειωση μοτερ, γειωση εγκεφαλου γειωση των 2 "πολλαπλασιαστων" που εχει το ΚΙΑ και γειωση του ταμπλω συνολικα..
Ο τροπος που γειωνεται το αμαξωμα ειναι καλαμπουρι λαμαρινα σφιγμενη πανω σε γυμνο καλωδιο μες στη βρωμα συνηθως ( δες κατω απο την μπαταρια και θα το βρεις)

Τα οργανακια τα πηραμε απο το www.e-autoshop.gr αλλα ζητα του παραδοση με κουριερ γιατι με το ταχυδρομειο.... φεξε μου και γλυστρισα.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 07 Αύγ 2006, 14:50

Και συνεχιζονται τα κουφα..... στο οποιο δεν εχω και απαντηση να πω την αληθεια......

Οκ λοιπον το οργανακι δειχνει 100κατι λιγο βαθμους και το βαντιλατερ ΔΕΝ δουλευει..... δε μπορει λεω κατι δεν παει καλα.....

και κανω το εξης.... σταματαω δεξια στο δρομο και σβηνω τη μηχανη και την ξανααναβω.... το οργανακι στους 80κατι...

Για να κρυωσε 20 βαθμους μεσα σε ενα δευτερολεπτο... αποκλειεται....
Για πειτε καμια ιδεα?????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες