Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αύξηση θερμοκρασίας

Αύξηση θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό geos » 24 Ιουν 2006, 13:26

ΕΧΘΕΣ ΑΝΑΒΩΝΤΑΣ TO AIR CONDITION ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΡΑΜΜΗ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ)ΔΗΛΑΔΗ ΠΗΓΕ ΣΤΑ 3/4 ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ.
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΝ ΣΤΑΣΕΙ.
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΝΑΨΕΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ AIR-COND.
EINAI ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ?
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
geos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 08 Απρ 2006, 15:20
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 24 Ιουν 2006, 14:16

Φίλε μου δεν ξέρω πως λείτουργεί το αρκουδίσιον σου,αλλά στο δικό μου όταν το ανάβω η θερμοκρασία κατεβαίνει ! ! Ειδικά όταν είμαι μπλοκαρισμένος από τα συχνά μποτιλιαρίσματα της αιώνιας πόλης (είμαι φοιτητής στη ρώμη) το ανάβω μόνο και μόνο για να του ρίξω την θερμοκρασία (έχω ένα fiat bravo HGT )
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MODOYA » 25 Ιουν 2006, 18:22

Φίλε μου το να ανεβάζει θερμοκρασία είναι φυσιολογικό μόνο όταν –
Είσαι σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος
Ανεβαίνεις ανηφόρα
Και γενικώς όταν με λίγα λόγια ζορίζεις το αυτοκίνητο.
Και όλα αυτά που σου είπα τσιμπάνε λιγάκι θερμοκρασία.
Αν ανεβαίνει τόσο που λες φίλε έχεις πρόβλημα. Όπως και στους ανθρώπους
Πυρετός ίσον πρόβλημα. :oops:
Στην ευθεια ολη ξερουν να το πανε...........!
MODOYA
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Απρ 2006, 17:47
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Re: ΑΥΞΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 26 Ιουν 2006, 08:11

geos έγραψε:ΕΧΘΕΣ ΑΝΑΒΩΝΤΑΣ TO AIR CONDITION ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΡΑΜΜΗ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ)ΔΗΛΑΔΗ ΠΗΓΕ ΣΤΑ 3/4 ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ.
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΝ ΣΤΑΣΕΙ.
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΝΑΨΕΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΤΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ AIR-COND.
EINAI ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ?


Και στο δικό μου πριν 3 χρόνια σταματημένος καλοκαίρι , σε ζεστή μέρα , και με το αρκουδίσιο να δουλεύει , ανέβηκε η θερμοκρασία . Δεν ξέρω άν είναι φυσιολογικό αλλά δεν το ξαναέκανε. Αλλά δεν έτυχε και να το ξαναβάλω εν στάσει , για τόση ώρα όπως τότε : 30 - 45 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Re: ΑΥΞΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό donald » 26 Ιουν 2006, 08:49

Αλλά δεν έτυχε και να το ξαναβάλω εν στάσει , για τόση ώρα όπως τότε : 30 - 45 λεπτά.


Σε τέτοιες συνθήκες πιο αμάξι αντέχει:
Πάντως δές μήπως έχεις καμιά απώλεια στα νερά του ψυγείου.Ίσως λίγο συμπλήρωμα:
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Ιουν 2006, 09:03

αχ...

δυο τινα,
1 τα γνωστα... δεν εχει νερο, κολλημενος θερμοστατης βουλωμενο ψυγειο, βαντιλατερ κ.λ.π. κ.λ.π.
2. υπαρχει ενα θεματακι με τις γειωσεις.... με το a/c ανοιχτο ο δεικτης θερμοκρασιας γινεται λιγο "ιδιοτροπος".... σε καποιους ΤΟΤΕ δειχνει τη σωστη θερμοκρασια, σε καποιους αλλους ( εμενα ) ΟΧΙ...

Πρωτη κινηση ειναι κα κλεισεις το aircondition και αν ΑΜΕΣΩΣ ξανακατεβει ο δεικτης τοτε ΜΑΛΛΟΝ εισαι στη δευτερη περιπτωση.

ΣΕ ΚΑΘΕ περιπτωση μεχρι να βρεις το γιατι ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ.. καποιοι εχουν κλαψει μοτερ απο αυτη την αφηρημαδα...

Προσπαθησε να εντοπισεις τις συνθηκες που συμβαινει....

ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ( καλου κακου )
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: ΑΥΞΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Ιουν 2006, 09:05

donald έγραψε:

Σε τέτοιες συνθήκες πιο αμάξι αντέχει:


Το δικο μου μετα την μετατροπή του μηχανικου βαντιλατερ σε ηλεκτρικο :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: ΑΥΞΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό donald » 26 Ιουν 2006, 09:19

Καλή η μετατροπή γιατί ξεκινάει μόνο του αλλά άμα δεν δουλέψει ο αυτοματισμός: Κράτησες και τον μηχανικό:
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Re: ΑΥΞΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Ιουν 2006, 10:54

οχι δεν υπαρχει λογος.
Αν δεν δουλεψει μονο του το ηλεκτρικο
α. εχω δευτερο ρελε μαζι
β. εχω διακοπτη που τον ξεκιναω και χειροκινητα ( ή τον σταματαω αν ειναι να βουτηξω σε ποταμι...)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό geos » 26 Ιουν 2006, 11:51

2. υπαρχει ενα θεματακι με τις γειωσεις.... με το a/c ανοιχτο ο δεικτης θερμοκρασιας γινεται λιγο "ιδιοτροπος".... σε καποιους ΤΟΤΕ δειχνει τη σωστη θερμοκρασια, σε καποιους αλλους ( εμενα ) ΟΧΙ...

Πρωτη κινηση ειναι κα κλεισεις το aircondition και αν ΑΜΕΣΩΣ ξανακατεβει ο δεικτης τοτε ΜΑΛΛΟΝ εισαι στη δευτερη περιπτωση.


ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ AIR... ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ
ΑΡΑ ΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ?
ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΥΓ ΡΕ ΦΩΚΙΩΝΑ ΠΩΣ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΤΣΙ? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
geos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 08 Απρ 2006, 15:20
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: ΑΥΞΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό donald » 26 Ιουν 2006, 12:04

fokion έγραψε:οχι δεν υπαρχει λογος.
Αν δεν δουλεψει μονο του το ηλεκτρικο
α. εχω δευτερο ρελε μαζι
β. εχω διακοπτη που τον ξεκιναω και χειροκινητα ( ή τον σταματαω αν ειναι να βουτηξω σε ποταμι...)



Σωστόόόόός!!!
Αυτό εννοούσα αλλά το είπες πιο επιστημονικά.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Re: ΑΥΞΗΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Ιουν 2006, 13:10

Οκ αυτο ειναι καλο σημαδι... αλλλα προεσεχε: σημαδι...
Το ιδανικο ειναι να πας στην αντιπροσωπια και να "αναπαραγαγεις" το προβλημα. Εκεινη την ωρα ζητησε τους να σου μετρησουν την πραγματικη θερμοκρασια του μοτερ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΝΕΡ που μονο η ΚΙΑ εχει και δειχνει "σε πραγματικο χρονο" τις ενδειξεις απο τους αισθητηρες που βλεπει ο εγκεφαλος. αν δειξει ( νομιζω μεχρι 97-98) εισαι οκ και το προβλημα ειναι στην γειωση του ταμπλο.... να σου δωσο να καταλαβεις οταν εγω αναβω το A/C "ξαφνικα" αποκταω καμια 10αρια λιτρα βενζινα!!!!!!!!

Προσεχε ομως ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ!!!!!!!! ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΘΕΙΣ μπορει, απιθανο για την ηλικια του αυτοκινητου σου, να ειναι "φρακαρισμενο" το ψυγειο, και λογω της ελατωματικης γειωσεις να ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ A/C ΑΝΑΜΕΝΟ, σε φιλο εχει γινει ΚΑΙ αυτο....

ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό geos » 26 Ιουν 2006, 13:39

ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΩ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ?

ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ,ΑΠΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΟΛΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΨΑ ΤΟ AIR....
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
geos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 08 Απρ 2006, 15:20
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Ιουν 2006, 14:35

geos έγραψε:ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΩ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ?

αν μπορεις καντο, εγω λεω συνεχεια να το κανω, μια βαριεμαι, μια δεν εχω χρονο και το εχω αφησει...

geos έγραψε:ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ,ΑΠΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΟΛΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΨΑ ΤΟ AIR....


Το χειμωνα ενα ψηγειο, και με τς μισες κυψελες να δουλευει που λεει ο λογος δεν εχει προβλημα, φτανουν, το καλοκαιρι ειναι τα ζορια...
Λαβε υποψη σου οτι επειδη στο δικο μας αυτοκινητο το ψηγειο που βλεπεις ειναι του A/C, o ζεστος του αερας παει και πεφτει πανω στο ψυγειο της μηχανης που ειναι δευτερο και το ζεσταινει παραπανω... σε αλλα αυτοκινητα ειναι αναποδα.....

Μολις καταφερω και παλουκωθω και το ψαξω παραπανω το θεμα της γειωσης ενημερωνω...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό geos » 26 Ιουν 2006, 14:43

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ :twisted: ΤΗAΝΚS!
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
geos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 08 Απρ 2006, 15:20
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες