Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οδήγηση Sorento

Οδήγηση Sorento

Δημοσίευσηαπό karkavito » 03 Αύγ 2006, 22:09

Γεια σας! Εδω και είκοσι περίπου μέρες είμαι κάτοχος ενος ΚΙΑ Sorento ΕΧ 2.5 CDRi.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο το αυτοκίνητο μέχρι τώρα, αν και σίγουρα έχω ακόμα πάρα πολλά να ανακαλύψω. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου με 4Χ4 ήταν οδήγηση σε χώμα με Jimny, με Vitara και ISUZU D-MAX.Να διευκρινίσω επίσης, ότι το Sorento μου είναι χωρίς TOD. Και τώρα το ερώτημα: Σε βρεγμένη και ολισθηρή άσφαλτο είναι σωστή η εμπλοκή της τετρακίνησης (4Η) ή αυτό καταπονεί το μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου και πρέπει να κινούμε με πίσω κίνηση?
Επίσης έχω διαβάσει ότι με κοντά και αρκετό στρίψιμο του τιμονιού πάλι υπάρχει καταπόνηση.Σε χώμα με φουρκέτες όπου απαιτείται η χρήση του 4L υπάρχει πρόβλημα καταπόνησης?
Άβαταρ μέλους
karkavito
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Αύγ 2006, 21:41

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 03 Αύγ 2006, 22:58

Καλοριζικο το οχημα,αφου ειναι και με κλασσικη τετρακινηση,ακομα καλυτερα.
Τωρα σε βρεγμενη ασφαλτο πιστευω οτι εχεις καταπονηση,σε χωμα ομως δεν εχεις προβλημα.
Αφου εχεις οδηγησει και αλλα τετρακινητα θα εχεις παρατηρησει οτι σε χωμα ακομα και σε φουρκετες την διαφορα στρεψης των δυο τροχων την παιρνει το χωμα σαν σπινιαρισμα.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό karkavito » 04 Αύγ 2006, 15:17

ναι ετσι όπως τα λες είναι.Στο χώμα δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά σε βρεγμένη άσφαλτο υποψιάζομαι πως το Sorento με τα λάστιχα μαμα και μόνο την πίσω κίνηση πρέπει να θέλει πολύ προσεκτική οδήγηση.
Άβαταρ μέλους
karkavito
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Αύγ 2006, 21:41

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 04 Αύγ 2006, 15:38

σε βρεγμένη άσφαλτο υποψιάζομαι πως το Sorento με τα λάστιχα μαμα και μόνο την πίσω κίνηση πρέπει να θέλει πολύ προσεκτική οδήγηση

Στην συγκεκριμενη περιπτωση υπερτερει αρκετα το Sorento TOD,αλλα πιστευω οτι για να φτασεις σε τετοιο σημειο πρεπει να κανεις πραγματα ανεπιτρεπτα για το τυπο του οχηματος,αλλωστε μην ξεχναμε οτι πηραμε 4χ4 και οχι GTI.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό fokion » 07 Αύγ 2006, 08:38

panayiotis έγραψε:...............να κανεις πραγματα ανεπιτρεπτα για το τυπο του οχηματος,αλλωστε μην ξεχναμε οτι πηραμε 4χ4 και οχι GTI.


Μαγικη φραση............... και για αυτο που συζητιεται και για πολλά αλλα.........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό giorgio » 08 Αύγ 2006, 11:13

Καλορίζικο και καλούς δρόμους, μήν το λυπάσε πάει παντού!!!!!!!!!!!!!!Οσο για την οδήγηση σε βρεγμένο δρόμο συμφωνώ με τους προηγούμενος.Οταν οδηγείς μέσα σε λογικά όρια δεν υπάρχει πρόλημα.Εχω αναίβει Παρνασσό με ψιλόβροχο και δομοκό από φάρσαλα για λαμία με 4H και με 100 - 120 χιλ/ώρα και το αυτοκίνητο πήγαινε σαν τρένο χωρίς κανένα πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
giorgio
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Απρ 2006, 15:58
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευσηαπό karkavito » 08 Αύγ 2006, 15:31

Ευχαριστώ giorgio! Απλά για να τα βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου θέλω μια διευρίνηση: Οι δρόμοι που αναφέρεις είναι ασφαλτος αν δεν κανω λάθος ετσι δεν είναι? Οπότε να επαναλάβω το ερώτημα: σε βρεγμένη ασφαλτο (ψιλόβροχο κλπ) υπάρχει πρόβλημα καταπόνησης με τη χρήση του 4L ή ενδυκνειται η χρήση του? Sorry αν γίνομαι κουραστικός αλλά έχω λίγο μπερδευτεί με όσα εχω ακούσει και διαβάσει και αναζητάω μια ξεκάθαρη άποψη.
Άβαταρ μέλους
karkavito
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Αύγ 2006, 21:41

Δημοσίευσηαπό giorgio » 09 Αύγ 2006, 10:47

Oι δρόμοι ειναι ασφαλτος και δεν υπάρχει πρόβλημα με χρήση 4H ομως με χρήση 4L (αργό) υπάρχει πρόβλημα.Αλλωστε με αργό δεν μπορείς να κινήσε με μεγάλες ταχύτητες, το χρησιμοποιείς μόνο σε δύσκολες καταστάσεις η ελξη μεγάλων φορτίων σε ευθεία πορεία
Άβαταρ μέλους
giorgio
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 07 Απρ 2006, 15:58
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Αύγ 2006, 11:04

Στα οχήματα που έχουν transfer case ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αυστηρώς και δια ροπάλου να κάνεις χρήση της τετρακίνησης σε μη ολισθαίνουσες επιφάνειες , π.χ.: στεγνή άσφαλτος . Το αμάξι που έχεις από όσα έχω δει , κάνει χρήση του συγκεκριμένου τύπου τετρακίνησης . Αν για κάποιο λόγο δεν σε καλύπτει θα ήταν καλύτερο να πάρεις ένα άλλο αμάξι με μόνιμη τετρακίνηση ή ένα με αυτόματη . Αλλιώς θα πληρώνεις σε ζημιές . :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό karkavito » 09 Αύγ 2006, 12:38

Αγαπητέ mprizola με καλύπτει μια χαρά το Sorento και ίσως πολύ περισσότερο από ότι φαντάζομαι. Να το αλλάξω δεν νομίζω, γιατί μόλις τώρα το πήρα και είναι συνειδητή επιλογή η αγορά του. Δεν έχω την όρεξη να πληρώνω ζημιές σε καμία περίπτωση, γι' αυτό και απευθύνομαι σε εσάς, τους πιο παλιούς και πιο έμπειρους να λύσω κάποιες απορίες μου. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, νομίζω πλέον πως είναι πιο σαφή τα πράγματα, γιατί ψάχνοντας το manual ομολογώ πως είχα λίγο μπερδευτεί.
Άβαταρ μέλους
karkavito
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Αύγ 2006, 21:41

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Αύγ 2006, 13:06

Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει.... τα TOD μπορουν να πανε και 4κινητα στην ασφαλτο καθοτι εχουν ενδιαμεσα συνεκτικο συμπλεκτη???
Εχω καταλαβει καλα???
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Αύγ 2006, 14:14

Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό aenaon02 » 11 Αύγ 2006, 07:45

fokion : Τα TOD πανε μονιμα με πισω κινηση ( στην περιπτωση του sorento ) και αυτοματα εμπλεκουν την τετρακινηση ( εως 50:50 ) οταν καταλαβαινουν οτι χανεις προσφυση και εχουν μονο το αυτοματο TOD και τα αργα ( Α-4L ). Ο τροπος για να πηγαινεις με 50:50 και υψηλες ταχυτητες γινεται μονο με το κιτακι του Παναγιωτη που εχει ο Κυριακος και εγω, στο οποιο κιτακι με ηλ/κη ταση μενει μονιμα εμπλεγμενος ο συνεκτικος συμπλεκτης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aenaon02
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006, 09:40
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Δημοσίευσηαπό donald » 16 Αύγ 2006, 12:27

Σε ποιά ταχύτητα γίνεται απεμπλοκή του TOD:
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 16 Αύγ 2006, 20:39

donald έγραψε:Σε ποιά ταχύτητα γίνεται απεμπλοκή του TOD:

Οι Ισπανοι και Γαλλοι μετρησανε οτιι οταν κινειται κατω απο 6 χμ/ωρα το αυτοκινητο παει μονο πισωκινητα.
Βεβαια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα γιατι τα παντα εξαρτωνται και απο τον τροπο που πατησω το γκαζι.
Και γενικα η ρουτινα με την οποια ειναι προγραμματισμενος ο εγκεφαλος του TOD ειναι πολυ περιπλοκη και πολυ καλη για χρηση σε ασφαλτινα ολισθηρα οδοστρωματα.(Για παραδειγμα αν πηγαινεις λεει με 140 και κανεις φρεναρισμα πανικου τοτε δινει κατανομη 40-60 και ετσι γονατιζει καλυτερα το αμαξι.Παντως ορεξη να εχεις να κανεις δοκιμες,εγω καποια στιγμη θα τα μετρησω αυτα με το Hi-scan Pro της Hyundai,αρκει να τους πετυχω σε αναδουλεια,το φθινοπωρο λεω).
Οχι ομως για εκτος δρομου οπου θελω μονιμα 50-50 κατανομη ροπης,και δεν το εχω απο τη μανα του.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες