Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χειμερινά λάστιχα σάντα φε

Χειμερινά λάστιχα σάντα φε

Δημοσίευσηαπό sixdays » 22 Οκτ 2006, 09:40

Γεια χαρά φίλοι . Θάθελα τις προτάσεις σας για λάστιχα χειμωνιάτικα που θέλω για το σάντα φε.225/70-16 με δείκτη ταχ. Τ. Με ενδιαφέρει μόνο για χρήση ασφαλτος και γλύτσα-Χιόνι(λίγο) και όχι για χώμα , όπως επίσης να μην βγάζει θόρυβο!
¨Εχει κάποιος να προτίνει κάτι?
Άβαταρ μέλους
sixdays
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 22:38
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Χειμερινά λάστιχα σάντα φε

Δημοσίευσηαπό vriolas » 27 Οκτ 2006, 15:26

Δες τα Michelen Latittude Alpin.
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Χειμερινά λάστιχα σάντα φε

Δημοσίευσηαπό vriolas » 27 Οκτ 2006, 15:27

Ωχ ακομα αυτην την υπογραφη εχω; Τα αλλαξα παιδια........
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Χειμερινά λάστιχα σάντα φε

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 08 Νοέμ 2006, 20:38

vriolas έγραψε:Δες τα Michelen Latittude Alpin.

Για χαρά και από μένα, έχω μια γενική ερώτηση καθώς καινούργιος και άσχετος μέχρι τώρα με 4χ4.
Με αυτά τα χειμερινά λάστιχα που προτείνεις είναι απαραίτητες και οι αλυσίδες και αν ναί σε ποιες συνθήκες, καθώς από τα λίγα που ξέρω πχ. στη Γερμανία και σε άλλες βόρειες χώρες όλοι βάζουν χειμερινά λάστιχα από Οκτώβριο και σε ελάχιστες περιπτώσεις είδα να έχουν αλυσίδες.
Σε οχήματα τώρα με τετρακίνηση και καλά χειμερινά λάστιχα πάς παντού ή όχι?
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 08 Νοέμ 2006, 22:11

Φίλε anthrakisantafe,στο εξωτερικό και κυρίως στις Σκανδιναβικές χώρες τους αναγκάζει ο νόμος να φοράνε όλοι χειμερινά ελαστικά και όχι αλυσίδες γιατί αφενώς καταστρέφουν το ελαστικό σε παρατεταμένη χρήση,όπως και το οδόστρωμα κι αφετέρου τα χειμερινά ελαστικά είναι πιο αποτελεσματικά.
Στην Ελλάδα,θέλεις η άγνοια της τροχαίας,θέλεις η άγνοια της νομοθεσίας,φοράς δεν φοράς χειμερινά ελαστικά είσαι αναγκασμένος να έχεις μαζί σου αλυσίδες,διαφορετικά και πρόστιμο και δεν πάς πουθενά!
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 09 Νοέμ 2006, 14:29

Φίλε RaNtApLaN, ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Πέρα από νομοθεσία και τροχαία, από προσωπική σου εμπειρία με καλά χειμερινά λάστιχα σε πατημένο χιόνι περνάς με ασφάλεια σε δρόμους με μεγάλες ανηφόρες - κατηφόρες?
Και επίσης υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε κατανάλωση και οδηγική συμπεριφορά αυτοκινήτου σε στεγνές διαδρομές?
Γιατί κακά τα ψέματα στη Ελλάδα λίγες μέρες στα περισσότερα μέρη υπάρχουν χιόνια και παγετός ολόκληρο το χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 09 Νοέμ 2006, 20:54

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει χειμερινά ελαστικά,όπως είπες στην Ελλάδα λίγες μέρες στα περισσότερα μέρη υπάρχουν χιόνια και παγετός ολόκληρο το χειμώνα και για 5 μέρες τον χρόνο που θα πατήσω χιόνι δεν μπήκα καν στον κόπο να βάλω χειμερινά ελαστικά.Με τα ΑΤ (BF Goodrich) δεν αντιμετώπισα πρόβλημα,είναι εξαιρετικά στο χιόνι και χωρίς αλυσίδες.Το μόνο μελανό τους σημείο είναι στο βρεγμένο οδόστρωμα όπου θέλουν προσοχή.
Τα χειμερινά ελαστικά κρατάνε καλύτερα και σε χιόνι και σε στεγνό λόγο πολύ μαλακής γόμωσης όπου σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες επιτυνχάνουν γρήγορα την θερμοκρασία καλύτερης απόδοσης.
Για την κατανάλωση δεν ξέρω να σου πω...
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες