Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ NEOY HYUNDAI SANTA FE

Δημοσίευσηαπό meco » 22 Δεκ 2006, 22:49

LN έγραψε:CAmelius, το φόρεστερ μου αρέσει σε γενικές γραμμές (!)...
Με προβληματίζει το "σχετικά" χαμηλό του ύψος και απόσταση από το έδαφος,
Το forester έχει 205mm απόσταση από το έδαφος ενώ το SantaFe 190mm (νομίζω). Mπορεί να κάνω λάθος στο 190, πάντως με τίποτα δεν έχει μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος σε σχέση με το forester.
Αυτά για το "σχετικά" χαμηλό ύψος του forester. :wink: Για την ιστορία κανένα SUV δεν έχει μεγαλύτερη απόσταση από έδαφος από ότι το forester. Mόνο μερικά από τα μεγάλα (sorento, cherokee, land cruiser) είναι στα 21 εκατοστά. Δηλαδή του ρίχνουν μισό πόντο... 8)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 22 Δεκ 2006, 23:37

meco έγραψε:
LN έγραψε:CAmelius, το φόρεστερ μου αρέσει σε γενικές γραμμές (!)...
Με προβληματίζει το "σχετικά" χαμηλό του ύψος και απόσταση από το έδαφος,
Το forester έχει 205mm απόσταση από το έδαφος ενώ το SantaFe 190mm (νομίζω). Mπορεί να κάνω λάθος στο 190, πάντως με τίποτα δεν έχει μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος σε σχέση με το forester.
Αυτά για το "σχετικά" χαμηλό ύψος του forester. :wink: Για την ιστορία κανένα SUV δεν έχει μεγαλύτερη απόσταση από έδαφος από ότι το forester. Mόνο μερικά από τα μεγάλα (sorento, cherokee, land cruiser) είναι στα 21 εκατοστά. Δηλαδή του ρίχνουν μισό πόντο... 8)

Έτσι είναι.
Κατά την άποψη μου όμως η απόσταση από το έδαφος δε λέει τίποτα. Ειδικά για όσα έχουν άκαμπτο άξονα (πχ το Pinin και τα sorento, cherokee, land cruiser που ανέφερες) η μέτρηση αυτή αφορά την απόσταση του καβουκιού του πίσω διαφορικού από το έδαφος.
Χαρήκαμε..... :?
Μα η απόσταση αυτή απ' το έδαφος εξαρτάται από το τί λάστιχο φοράει και μόνο από αυτό!!! Γι' αυτό το Pinin είναι στα 200mm και τα άλλα 3 που έχουν μεγαλύτερα λάστιχα είναι στα 210-215mm.
Το πόσο πιο ψηλά κάθεται το υπόλοιπο αμάξωμα δε μας το λέει καμία μέτρηση και αυτό είναι που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.
Έτσι για παράδειγμα το forester εμφανίζεται να έχει το ίδιο (ή περίπου ίδιο) ύψος με το Cherokee!!
Αν προσπαθήσεις όμως να περάσεις με το forester από εκεί που περνάει το Cherokee πολύ απλά θα σέρνεσαι με την κοιλιά. Γιατί το μεν Cherokee έχει το χαμηλότερο σημείο στα 210mm αλλά το υπόλοιπο αμάξι κάθεται πολύ πιο πάνω, ενώ το forester είναι όλο σχεδόν το αμάξωμα στα 205mm.
Άποψή μου? Ξεχάστε την απόσταση απ' το έδαφος και κοιτάξτε τις γωνίες για να βγάλετε συμπέρασμα.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό helias » 23 Δεκ 2006, 17:27

Έτσι, έτσι, την απόσταση από το έδαφος ο καθένας την μετράει διαφορετικά. Κάποια περιοδικά έκαναν τις ίδιες μετρήσεις για κάποια αυτοκίνητα και όλα επαινούσαν την τετρακίνηση του φόρεστερ, αλλά όχι και την απόστασή του από έδαφος σε συνδιασμό με την ικανότητά του να περνά τα εμπόδια, διαδρομή ανάρτησης, πρόβολοι κλπ. Κατά τα άλλα το φόρεστερ είναι τέλειο!!!
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 29 Δεκ 2006, 21:50

LN Θα το πάρεις τελικά?
Meco το υψος του αυτοκινητου ειναι 201mm και όχι 190mm.
Helias, που και που λές και κάτι σωστο :lol: :lol: .
Έκανα 14.500 χλμ και πάω για το πρώτο service ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ.
Αυτο που γουσταρω περισσοτερο απο όλα είναι όταν πιάνω βλεμματα κατόχων ακριβών αυτοκινήτων στα φανάρια να χαζεύουν το Santa μου....
Μήπως είμαι μετά απο 8 μήνες ακόμα ψωνάρα με το αμάξι μου?......ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ?

ΥΓ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ SANTA FE ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό meco » 04 Ιαν 2007, 15:45

Pajerinho έγραψε:Άποψή μου? Ξεχάστε την απόσταση απ' το έδαφος και κοιτάξτε τις γωνίες για να βγάλετε συμπέρασμα.

Δε διαφωνώ καθόλου με αυτό (το αντίθετο μάλιστα), αλλά καλό είναι να ξέρουμε ότι η απόσταση από το έδαφος έχει και αυτή τη σημασία της. :wink:

Santa ok, είχα την εντύπωση ότι είναι στα 190mm.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » 25 Ιαν 2007, 15:55

ΦΊΛΕ LN τι έκανες τελικά, για κράτα μας και εμάς ενήμερους.
΄Όσο περνάει ο καιρός αισθάνομαι όλο και πιο τρελαμένος με το Σαντα Φε.
Ειδικά τώρα το χειμώνα του έχω αλλάξει τα φώτα σε off διαδρομές.
Φορτωμένο με 6 άτομα ειδικά τις Κυριακές έχουμε αλωνίσει τα βουνά και τα λαγκάδια και μας πάει παντού με τρομερή άνεση. Προβλήματα μέχρι τώρα ΚΑΝΕΝΑ.
ΜΠΡΑΒΟ στη Hyundai και νάμαστε όλοι καλά να τα χαιρόμαστε.
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006, 03:43
Τοποθεσία: Λέσβος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες