Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GIATI SPORTAGE II H' KAPOIO ALLO SUV-4x4???

GIATI SPORTAGE II H' KAPOIO ALLO SUV-4x4???

Δημοσίευσηαπό Dreamaster » 16 Δεκ 2006, 15:45

Gia sas,eimai neos sto forum,alla psaxno poli to thema agoras enos 4x4 kai ti na einai auto... Exo apopseis opos :
1.odigou agonon me 4x4 oti tipota kalitero apo to Pajero Pinin 2000cc me argo-grigoro se ola ta epipeda,einai skili.
2.anthropos pou poulaei autokinita kai o idios exei honda HR V paei gia kinigei kai den ton exei afisei pouthena kai pote giati paizei rolo kai o odigos tou autokinitou,kai egkrini thn agora tou neo Sportage anoixta.
3. anthropos apo edo mesa sto forum krazei apisteuta to Sportage II oti kolise me tin proti pou mpike se laspi kai grafane oloi oi troxoi mesa sthn laspi...(mipos den to odigise sosta kai kolise?) kai oti to Frontera pou eixai den pianotan me tipota.
Thelo na katalikso,oti osos poio poli psaxneis ta pragmata kai eidika sthn Ellada,poio poli mperdebese para akri bgazeis kai auto giati den nomizo oti uparxei adikimeniki apopsi.
Tha ithela thn andikimeniki apopsi sas.

euxaristo
Άβαταρ μέλους
Dreamaster
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 12:58
Τοποθεσία: Filothei - Athens

Δημοσίευσηαπό kozagio » 16 Δεκ 2006, 21:21

1. καλως ηρθες στο forum
2. γραφτα ελληνικα μας εβγαλες τα ματια
3. για τι χρηση θελεις το 4χ4 ?
4. καινουριο η μεταχειρισμενο ?
5. ποσα διαθετεις ?
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό Dreamaster » 17 Δεκ 2006, 14:42

Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα!
Μένω στην αθήνα,αλλά θα ήθελα να κάνω καποιες off road διαδρομές.
Για καινούριο μηλάω!
Στα λέφτα που ειναι το Sportage τώρα ειναι ειμαι οριακά μεσα στο να το πάρω!
Εσυ kozagio τι έχεις???
Άβαταρ μέλους
Dreamaster
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 12:58
Τοποθεσία: Filothei - Athens

Δημοσίευσηαπό kozagio » 17 Δεκ 2006, 16:08

φιλε dreamaster το πρωτο που θα πρεπει να κανεις ειναι test drive . δεν θα καταλαβεις τα παντα αλλα θα σχηματισεις μια εικονα. για λαιτ εκτος δρομου αποδρασεις πιστευω οτι το sportage ειναι μια χαρα. το μονο λιγο μελανο σημειο ειναι ο διλιτρος κινητηρας που ειναι λιγο οριακος για τα 1700 κιλα του αυτοκινητου...

εγω εχω ενα sorento 2.5 turbo diesel
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 18 Δεκ 2006, 01:32

Εγώ θα σου πω για το Pinin το 2.0 που το γνωρίζω από 1ο χέρι.
Κατά την άποψή μου έχει τον πλέον ολοκληρωμένο on off χαρακτήρα (μιλάω για 4κίνητα κάτω από 2λίτρα).
Είναι πολύ καλό και στην πόλη και στα ταξίδια και εκτός δρόμου.
Τι δεν έχει? Σε σύγκριση με Sportage κλπ SUV δεν έχει χώρους.
Σύμφωνα με πληροφορίες συνforumιτων σταμάτησε όμως να το φέρνει η αντιπροσωπία. Αν ενδιαφέρεσαι πήγαινε να ρωτήσεις πρώτα.
Όσον αφορά το Sportage νομίζω ότι είναι πολύ καλό αμάξι και αν δεν κάνω λάθος παίζουν κάτι καλές προσφορές αυτόν τον καιρό που το καθιστούν πολύ καλή αγορά (κατά την άποψη μου πάντα).
Για τις off road δυνατότητες του που ρωτάς σίγουρα δεν συγκρίνεται με το Pinin και ακόμα περισσότερο με το Frontera που αναφέρεις, αλλά δεν κολλάει και με το παραμικρό. Για το περιστατικό του κολλήματος στη λάσπη θα σου έλεγα να μη δώσεις καμία σημασία γιατί δε λέει απολύτως τίποτα. Είναι τόσα πράγματα που παίζουν ρόλο (οδηγός, λάστιχα, το πως μεταφέρει κάποιος τα γεγονότα, με τι το συγκρίνει κλπ) που δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
Για να πηγαίνεις βόλτες στο βουνό με χώμα, λάσπη, χιόνι σε λογικά πλαίσια είναι μια χαρά. Αν θες το κάτι παραπάνω η πραγματική 4κίνηση και τα αργά είναι μονόδρομος
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό apoazo » 18 Δεκ 2006, 09:50

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ SUV ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ.ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕ ΑΡΓΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ SPORTAGE II ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΕΧΩ 4000 km ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΧΩ ΜΠΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΑΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ KOAZIO ΚΑΙΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ TESTDRIVE ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕ.
Άβαταρ μέλους
apoazo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 10:17

Δημοσίευσηαπό donald » 18 Δεκ 2006, 10:08

apoazo έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ SUV ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ.ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕ ΑΡΓΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ SPORTAGE II ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΕΧΩ 4000 km ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΧΩ ΜΠΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΑΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ KOAZIO ΚΑΙΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ TESTDRIVE ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕ.


Πολύ μετριόφρων είναι, χθες στο βουνό μια χαρά τα πήγε. :D
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό apoazo » 18 Δεκ 2006, 10:13

donald έγραψε:
apoazo έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ SUV ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ.ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕ ΑΡΓΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ SPORTAGE II ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΕΧΩ 4000 km ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΧΩ ΜΠΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΑΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ KOAZIO ΚΑΙΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ TESTDRIVE ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕ.


Πολύ μετριόφρων είναι, χθες στο βουνό μια χαρά τα πήγε. :D


ΚΑΛΗΜΕΡΑ DONALD ΝΑΙ ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΩΡΑΙΑ Η ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ
Άβαταρ μέλους
apoazo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 10:17

Δημοσίευσηαπό Dreamaster » 18 Δεκ 2006, 13:56

Παιδιά ευχαρηστώ για τις πλυροφορίες

Εχω κάνει test drive στην αραχωβα, σε μαι πιστα που εχει εκει, το 2,7 και πραγματικα δεν κώλησε πουθενά ηταν πολύ δυνατό...
Το 2,0 ξέρω οτι δεν ειναι τοσο δυνατο στα κυβικά αλλα και αυτο εκανε την πίστα ανετα..
Ποια ειναι η διαφορά του να κλειδώσεις το 4x4 με το να μπεί μόνο του???

Ευχαρηστώ
Άβαταρ μέλους
Dreamaster
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 12:58
Τοποθεσία: Filothei - Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Δεκ 2006, 14:01

Μια βασικη ειναι οτι για να εμπλακει πρεπει να σπιναρει πρωτα ( λιγο ) και αυτο το σπιναρισμα μπορει να συμανει το κολλημα....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dreamaster » 18 Δεκ 2006, 15:44

Αρα δεν αλλάζει κατι ουσιαστικά εκτος απο αυτό.
Εσυ φοκίων εχεις το sportage I??? Θα μου το προτινες ώς μεταχιρησμένο???
Άβαταρ μέλους
Dreamaster
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 12:58
Τοποθεσία: Filothei - Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Δεκ 2006, 15:58

Ουσιαστικοτατο... μπορει να κανει την διαφορα μεταξυ του περασα και του κολλησα...

Αν θα το προτεινα.......

Ναι αν μου ελεγες τι το θελεις...... και ποιο "στοχευεις" ( 3 ειδη αμαξωματος)
Για "καθημερινο??? ναι αλλα με λιγη καταναλωση παραπανω...
Για "εκδρομικο" εντος εκτος εως αρκετα εκτος?? ναι οπως και οποιοδηποτε αντιστοιχο
Για " pull-mour"?????? Σαφεστατα οχι.....
Για "underestimated-mour" :D :D :D :D :D σαφεστατα ναι ως ειδες παραπανω :D :D :D :D :D :D

Ειναι αυτο που ειναι... ενα φτυνο και να το παρεις και για να το συντηρησεις ( μακρυα απο αντιπροσωπια) και το εσωτερικο του ειναι ευρυχωρο. Σκυλι μαυρο που δεν θα κολωσει ευκολα δεν θα σε προδωσει αν δεν το προδοσεις και θα κανει πολλα διαφορετικα πραγματα.... κανενα απο αυτα τελεια αλλα περισσότερα απο οτι μπορει ενα suv...

Κανω μαζι του γυρω στα 20.000 χλμ το χρονο, αυτη τη στιγμη το μοτερ εχει 153.000 χλμ. Παντου, και εθνικη-Αττικη Οδο και κακους δρομους και φορτωμενο με ξυλα-τσιμεντολιθους-σκυλια-παιδια-μπαγκαζια, εκδρομες καμια βραδυνη αμα τυχει, εξασκω την "μαστορικη μου τεχνη" :D :D :D :D :D :D :D :D :D σερνω και κανα τροχοσπιτο αμα τυχει.....

( Οταν πηρα το τροχοσπιτο ξανα-εκτιμησα τα "κοντα"- οταν πηρα το ΚΙΑ δεν υπηρχε στο προγραμμα, ειναι πολυ πιο ανετο να κανεις πραγματα με ρελαντι και σκετο γκαζι εκει που ο αλλος λιωνει στην κυριολεξια συμπλεκτη και μυριζει ολο το καμπινγκ)

Ναι το εχω βροντηξει σε δεντρο ( ενας καθρευτης μειον-τον ξανα κολλησα με εποξικη), την κοιλια του σε αναχωμα και διαφορα αλλα...

Μην περιμενεις βεβαια "ποιοτητα κατασκευης" με την ενοια ποιοτητα υλικων ταμπλο και τετοια... οχι .... ενα τιμιο αυτοκινητο που για να κινηθει εκτος απο βενζινα δε θελει τιποτα αλλο παρα μονο μυαλο.

Ομως αρκει να μην θες να το φτιαξεις ( πολυ ) καθοτι οι γνωστες εταιρειες δεν............ παιζουν...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό apoazo » 18 Δεκ 2006, 17:45

Dreamaster έγραψε:Παιδιά ευχαρηστώ για τις πλυροφορίες

Εχω κάνει test drive στην αραχωβα, σε μαι πιστα που εχει εκει, το 2,7 και πραγματικα δεν κώλησε πουθενά ηταν πολύ δυνατό...
Το 2,0 ξέρω οτι δεν ειναι τοσο δυνατο στα κυβικά αλλα και αυτο εκανε την πίστα ανετα..
Ποια ειναι η διαφορά του να κλειδώσεις το 4x4 με το να μπεί μόνο του???

Ευχαρηστώ


ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΟΣ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΗΣ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΨΙΛΟΤΡΑΚΤΕΡΑΚΙ.
Άβαταρ μέλους
apoazo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006, 10:17

Δημοσίευσηαπό Dreamaster » 18 Δεκ 2006, 20:22

Ok,νομίζω οτι θα "ρισκάρω" να πάρω το Sportage II γιατί και λόγο δουλειάς και εκτός Αθηνών γιατί αυτο ειναι πιο κοντά στις αναγκες μου...
Εγω πάντος θα δοκιμάσω τις εκτός δρόμου διαδρομές και τηα δούμε...
Ελπίζω να μην σας γράφω οτι ξέμινα κάπου ή κατι τέτοιο...
Άβαταρ μέλους
Dreamaster
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 12:58
Τοποθεσία: Filothei - Athens

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 19 Δεκ 2006, 00:09

Μην ξεχάσεις να οδηγήσεις το Pinin...
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες