Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΣΟΡΕΝΤΟ, ΒΕΝΖΙΝΗ Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΣΟΡΕΝΤΟ, ΒΕΝΖΙΝΗ Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Δημοσίευσηαπό attilas » 12 Μαρ 2007, 11:58

Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Ποιό κατα την γνώμη σας θα πρέπει να διαλέξω; Βενζίνη ή πετρέλαιο ; Τα χιλιόμετρα που κάνω είναι περίπου 20.000 τον χρόνο ΜΟΝΟ σε ταξίδια και εκτός πόλης καθώς αυτό θα είναι το τρίτο αυτοκίνητο. Το κακό είναι πως πρέπει να αποφασίσω μέχρι αύριο το πρωί που θα πάω στην αντιπροσωπεία.
Άβαταρ μέλους
attilas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 11:52
Τοποθεσία: Μετέωρα,Θεσσαλονίκη

ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΣΟΡΕΝΤΟ, ΒΕΝΖΙΝΗ Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 12 Μαρ 2007, 17:04

Δεν ξερω αν συγκρινεις το πετρελαιο με τον 2.4 βενζινα. Αν ναι, και με την προυποθεση οτι δεν προκειται να το πας στα δυσκολα καθε ΣΚ, τοτε βενζινα. Αν εχεις σκοπο να το πας στα δυσκολα, τοτε πετρελαιο. Αν συγκρινεις πετρελαιο με βενζινα 3.5, τοτε ειναι πιο δυσκολο το αθλημα... ριξε κανα κερμα.

Για να ειναι το 3ο αυτοκινητο υποθετω πως δεν θα εχεις και μεγαλο προβλημα να πληρωνεις τα καυσιμα, οποτε πραξε κατα βουληση, γνωριζοντας οτι στον αυτοκινητοδρομο καλυτερο ειναι το 3.5, μετα το πετρελαιο και μετα το 2.4. Μεταξυ μας ομως, αφου το θες για ταξιδια, δεν παιρνεις κανα κανονικο σενταν, να εισαι και πιο ανετος? Η θες "τζιπουρα" και καλα για να νοιωθεις αρχοντας?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΣΟΡΕΝΤΟ, ΒΕΝΖΙΝΗ Η ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Δημοσίευσηαπό attilas » 13 Μαρ 2007, 09:41

Δεν είναι θέμα αρχοντιάς. Απλώς τα χόμπυ μου περιλαμβάνουν σκάφος, σκι, βουνό καθώς και 2 παιδιά που όταν πηγαίνουμε εκδρομή κουβαλάν όλο το σπίτι. Και εκτός αυτού έχω τζίπ απο το 1989 με το NISSAN rs 2000 και απλώς δεν έχω εμπιστοσύνη σε άλλο αυτοκίνητο εκτός απο το τζίπ. Σ΄ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σου.
Άβαταρ μέλους
attilas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 11:52
Τοποθεσία: Μετέωρα,Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό donald » 13 Μαρ 2007, 09:49

Στην ίδια αναζήτηση ήμασταν και εμείς και καταλήξαμε στο 3,5 και δεν το μετανιώσαμε.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gpat » 17 Μαρ 2007, 17:56

Καλύτερα βενζίνη
Η δική μου εμπειρία είναι οτι γλυτώνεις περισσότερα χρήματα μια που οι ζημιές του πετρελαίου (που ευτυχώς οταν μου ετυχαν ήμουν στην εγγυηση ) μακροπρόθεσμα υπερτερούν του κόστους της βενζίνης που θα καταναλώσεις.
Οι πετρελαιοκινητήρες των αυτοκινήτων είναι ίσως πιο πολυπλοκοι πλέον απο της βενζίνης. Ασε που όλοι σου λένε βάλε φιλτρα καραφίλτρα ξαναφίλτρα για να σωσεις το diesel κινητήρα απο το νερό και τα σκουπίδια

Δες και το santa fe

Εγω ευχαρίστως θα αντάλλαζα τον diesel κινητήρα μου αν μπορούσα...
Άβαταρ μέλους
gpat
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 23:48
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητη

Δημοσίευσηαπό thanos52 » 17 Μαρ 2007, 22:50

Φίλοι μου γεια σας
Εγώ είμαι πολέμιος των μικρών κινητήρων ντίζελ κάτω από 3000cc δεν το συζητάω καθόλου προτείνω το 3,5 sorento
Και με την ευκαιρία παιδιά θέλω να αγοράσω για το σορεντο 3,5 λάστιχα μόνο καλοκαιρινά πιο πολύ ασφαλτινα πια μου προτείνεται ?
για το χειμώνα έχω αγοράσει τα michelin Alpin 245/70 R16
πια μου προτείνεται μόνο για το καλοκαίρι ??
Άβαταρ μέλους
thanos52
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 10:59
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες