Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συστημα βοηθειας στο παρκαρισμα?

Συστημα βοηθειας στο παρκαρισμα?

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 06 Ιουν 2007, 10:36

Χτες ρωτησα αν εχουν στην ΚΙΑ καποιο parking assist και μου ειπαν ναι, περιπου 150 ευρω με την τοποθετηση. Επειδη προσφατα "καβαλησα" ενα αυτοκινητο, το σκεφτομαι να το βαλω. Εχει κανεις? Δουλευει (και πως)?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Συστημα βοηθειας στο παρκαρισμα?

Δημοσίευσηαπό leicaR9 » 06 Ιουν 2007, 15:31

αυτό που έχουν δεν είναι επίσημο.Απλά να το ξέρεις,είναι αυτά που πουλάνε στο εμπόριο απλά έχιες μια θεωρητική εγγύηση.Πάντος τα βάζουν εξωτερικοί συνεργάτες.
Στην ουσία όταν φτάσεις κοντά σε εμπόδιο(αυτοκίνητο,μηχανάκι,καδο απορυμ) ακούς ένα ηχιτικό σήμα που γίνετε πιο εντονο και πιο συχνό όταν πλησιάζεις...
Για μένα η καλύτερη λύση είναι η κάμερα(αν εχεις μονιτορ) μπροστά.μπορείς να δείς και στο www.sorentoclub.gr ιδέες και απαντήσεις...
------------------------------------------------------------
www.sorentoclub.gr
leicaR9
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 09:40
Τοποθεσία: www.sorentoclub.gr

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 06 Ιουν 2007, 23:45

Οταν λεω πως δουλευει εννοω:

1. Δουλευει συνεχως? και αρα στα φαναρια αμα σε πλησιασει κανεις αρκετα αυτο σφυριζει? Εχει κουμπακι ΟΝ/OFF? Ή ξεκιναει να δουλευει μολις βαζεις την οπισθεν?

2. Απο που παιρνει τροφοδοσια? Αν δεν εχει κουμπι on/off και παιρνει μπροστα με την οπισθεν, λογικο ειναι να τροφοδοτειται απο τα φωτα της οπισθεν. Σε αυτην την περιπτωση, η οθονη που εχει (το συγκεκριμενο) για να δειχνει τη αποσταση πως τροφοδοτειται? Ξεχωριστα ή με το ιδιο καλωδιο που τραβας απο την κεντρικη μοναδα του? Και που μπαινει η κεντρικη μοναδα?

Γι αυτο ρωτησα αν εχει βαλει κανεις, τη γενικη θεωρια την ξερω, για το συγκεκριμενο της ΚΙΑ ρωταω.

Οσο για την τοποθετηση, προφανως αν δεν εχουν ηλεκτρολογο σε στελνουν εξω. Εδω μου ειπαν να κανονισω ραντεβου, αρα μεσα θα γινει η τοποθετηση. Δεν ειναι και τπτ φοβερο ομως, εγω περασα μονος μου καλωδια για κεραιες VHF, καλωδια για δεκτη GPS, καλωδιο τροφοδοσιας απο μπαταρια για τον πομποδεκτη κλπ, πολυ ευκολα και ανετα. Ολα κουμπωτα ειναι, μονο 2 ή 3 βιδες ξεβιδωσα στο πλαινο της πισω πορτας.

Υ.Γ. - Φιλικη παρατηρηση: μη με παρεξηγησεις, οφειλω να σου πω ομως οτι θεωρω αυτο που κανεις οχι σωστο. Στο εδω φορουμ εχεις μονο 3 δημοσιευσεις, και στις 3 λες να παμε να δουμε σε καποιο αλλο site. Καλα κανεις και διαφημιζεις την πραματια σου, διαφημιση ομως ανευ περιεχομενου γυρναει μπουμεραγκ. Οπως με μενα π.χ. που μου λες να παω να δω ιδεες και απαντησεις και δεν εχει κανενα απο τα 2! Την επομενη φορα λοιπον δεν προκειται να ξαναχασω 5 λεπτα να ψαχνω κατι που δεν υπαρχει.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό leicaR9 » 07 Ιουν 2007, 15:46

ok έχω τρείς απαντήσεις,και?εχω μολις 3 μηνες το αυτοκίνητο,δεν έχω πολύ χρόνο για να γράψω,δεν είναι όμως λόγος αυτός για να είσαι αρνητικός,όποτε βλέπω κατι απο αυτά που με ενδιαφέρουν απαντάω.Ναι κανω διαφήμηση στο σιτε μας(όλων όσων έχουν σορεντο)είμαι απογοητευμένος από καποιο χαμο που γίνετε αλλου και είπα να έχουμε δικό μας χωρο.Κανω μια προσπάθεια και νομίζω αξίζει τουλάχιστον η προσπάθεια.ΟΚ το φορουμ είναι καινούργιο μόλις 10 μέρες,δεν θα έχει όλες τις απαντήσεςι που ψάχνεις αλλά σίγουρα θα έχει απαντήσεις για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.Δεν σου είπα να πας έτσι απλά.Ξέρω καποιον που έχει βάλει αυτό που ρώτησες εδώ και είπα να βοηθήσω.Λυπάμαι που σε ανάγκασα να χασεις τον χρόνο σου.σου ζητάω συγνώμη.
Κάνουμε μια προσπάθεια να μαζεψουμε όλα τα σορεντο της <Ελλάδας> ,να έχουμε απαντήσεις και γνώμες από όλα τα θέματα,μην τα περιμένεις όλα από τις πρώτες μέρες.Εχουμε καποια μέλη με πείρα πολύ μεγάλη και σοβαρά άτομα,σε παρακαλώ μην τα υποτιμάς.Κατι καινούργιο θέλει υπομονή,και σίγουρα κατι παραπάνω από 5 λεπτά.
Δεν σε παρεξηγώ.στο ερώτημα σου όμως.Δυστηχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω το συγκεκριμένο.Τα υπόλοιπα δουλεύουν με την όπισθεν.Δεν έχουτν διακόπτη on/off.
------------------------------------------------------------
www.sorentoclub.gr
leicaR9
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 09:40
Τοποθεσία: www.sorentoclub.gr

Δημοσίευσηαπό thoidis » 07 Ιουν 2007, 19:04

Στην ουσία όταν φτάνεις στο 1,70 σε οθόνη 10 εκατ. περίπου χωριστά δεξια αριστερά σου δίνει απόσταση. σε εμπόδιο(αυτοκίνητο,μηχανάκι,καδο απορυμ) ακούς ένα ηχιτικό σήμα που γίνετε πιο εντονο και πιο συχνό όταν πλησιάζεις
Άβαταρ μέλους
thoidis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 09:33
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 07 Ιουν 2007, 21:10

Και που μπαινει η κεντρικη μοναδα?

σε εναν φιλο ηλεκτρολογο που εκανε μια τετοια εγκατασταση ξεκουμπωσε λιγο το πλαινο προστατευτικο διπλα στο πισω φαναρι και το εβαλε απο κατω.
Μην νομιζεις οτι ειναι καμμια σουπερ εγκατασταση,της πλακας ειναι.Για σενα vayero που εχεις περασει τοσες καλωδιωσεις δεν ειναι τιποτα .
Για τα υπολοιπα ειναι οπως τα λεει ο Thoidis.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό thoidis » 09 Ιουν 2007, 10:55

Και για να μην αγχώνεστε, αφου ανακαλύψουμε το + και γείωση που
ανάβει το ασπρο φως της όπισθεν με μυτερό δοκιμαστικό 12βολτ
ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ + - ΜΕ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΚΛΕΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΑ
ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ, μη γινει και καμμιά πατατιά με τις φούσκες :!:
Άβαταρ μέλους
thoidis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 09:33
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό kyran » 09 Ιουν 2007, 14:32

vayero4_4 έγραψε:Οταν λεω πως δουλευει εννοω:

1. Δουλευει συνεχως? και αρα στα φαναρια αμα σε πλησιασει κανεις αρκετα αυτο σφυριζει? Εχει κουμπακι ΟΝ/OFF? Ή ξεκιναει να δουλευει μολις βαζεις την οπισθεν?



το δικο μου το εχω εδω και 2 χρονια. μου το εβαλαν στην ΚΙΑ και ειχα πληρωσει 230 ευρο τοτε.εχει και εμενα οθονη που λεει ποσο αποσταση εχω απο το εμποδιο που ειναι πισω μου και σας πληροφορω γραφει την αποσταση με αποκλιση 3-4 cm(αριστο!!). Ενεργοποιηται μολις βαλω οπισθεν. το μονο προβλημα μου ειναι οτι οταν βρεχει η αν το παω πλυντηριο ενας απο τους αισθητηρες βαραει συνεχεια μεχρι να στεγνωσει.εχει κανεις καμια λυση.κατι μου ειπαν για σπρευ αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα.
Τελευταία επεξεργασία από kyran και 10 Ιουν 2007, 17:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό thoidis » 09 Ιουν 2007, 20:58

Αν το προβλημα ειναι απο την πίσω, η πλαινη πλευρά του ακόμα και βερνίκι διάφανο νυχιών μπορεις να χρησιμοποιήσης
Άβαταρ μέλους
thoidis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 09:33
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 10 Ιουν 2007, 09:24

thoidis έγραψε:.... μη γινει και καμμιά πατατιά με τις φούσκες :!:


Τι εννοει ο ποιητης?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 12 Ιουν 2007, 08:56

Τελικα το φορεσα χτες. Δεν το μετρησα να δω ποσο αποκλιση εχει αλλα στο παρκαρισμα που εκανα λειτουργησε κανονικα. Ειναι λιγο δυνατο το ηχητικο βεβαια, αλλα θα το συνηθισω κι αυτο.

Την κεντρικη μοναδα και τα καλωδια τα κρυψαμε μεσα στο ντουλαπακι που ειναι ο γρυλλος, στη δεξια μερια του πορτ-μπακαζ, και τα καλωδια απο τους αισθητηρες τα πιασαμε με tier-up στο πλαισιο του κοτσαδορου. Τροφοδοσια πηραμε απο το δεξι φαναρι της οπισθεν. Τη δε οθονη ενδειξης τη βαλαμε μπροστα απο τη δεξια κολονα (του συνοδηγου δλδ), περνωντας το καλωδιο στο πλαι, κατω απο τα πλαστικα.

Ευκολη και γρηγορη κατασκευη (τοποθετηση μαλλον) και αξιζει τον κοπο.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό kyran » 12 Ιουν 2007, 11:58

Αλεξανδρε, ριξε μια ματια πανω στην οθονη. Το δικο μου εχει ενα κουμπακι το οποιο χαμηλωνει την ενταση του ηχου.
Kia Sorento 2.5 CRDi - KUMHO A/T 255/70/16
Άβαταρ μέλους
kyran
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 15:57
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Δημοσίευσηαπό thoidis » 12 Ιουν 2007, 12:54

thoidis έγραψε:
.... μη γινει και καμμιά πατατιά με τις φούσκες
Τυχόν βραχυκύκλωμα την ώρα που συνδέεις (αρκ) με το κλειδί στην μηχανη μπορει να ενεργοποιήση τους αερόσακους.
Άβαταρ μέλους
thoidis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Μαρ 2007, 09:33
Τοποθεσία: θεσσαλονικη


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες