Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καινουριος με santa fe

καινουριος με santa fe

Δημοσίευσηαπό thanos11 » 26 Ιουν 2007, 12:03

Γεια και χαρα φιλοι.Ειμαι νέος ιδιοκτήτης ενος ένα santa fe v6 2.7 manual.Σαν πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή.Εσεις που τα έχετε περισότερο καιρό πέστε μου την άποψη σας.ΛΑΡΙΣΑ
Άβαταρ μέλους
thanos11
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 11:46
Τοποθεσία: larisa

καινουριος με santa fe

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » 28 Ιουν 2007, 17:40

Καλημέρα κι από εμένα!!

Μόλις έκλεισα κι εγώ ένα 7-θέσιο SANTA FE (ασημί χρώμα) 2.7 AUTO. Θα το παραλάβω σε 15 μέρες.

Κλασικά, μόλις έκανα το test-drive έπαθα πλάκα!!
Διαβάζω τώρα και τα σχόλια από τα παιδιά που το έχουν αγοράσει και τρελαίνομαι!!!

ΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΕΕΕΕ????? (ασταδιάλα με τα κ@λ@τελωνεία τους...)
Άβαταρ μέλους
NICOLAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Ιουν 2007, 17:34

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Ιούλ 2007, 00:30

Καλωσορίσατε !!!
Ευχομαι να έχετε καλά και ασφαλή χιλιόμετρα με το αξιοπρεπέστατο Santa Fe σας.
Εχω κάνει 22,000 χλμ το έχω 1 χρόνο και 2 μήνες και δεν εχω κανένα απολυτως πρόβλημα....
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΑΣ !!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό ychatzop » 15 Ιούλ 2007, 15:34

Κι εγώ είμαι πολύ καινούργιος (περίπου 3000 km).
Πήρα ένα μπλέ επταθέσιο.
Πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα, με μοναδική εξαίρεση την αυξημένη κατανάλωση (γύρω στα 16-17 λτ/100χλμ) εντός/εκτός πόλης, πάντα με ΑC ενεργό και ήρεμη οδήγηση.
Άβαταρ μέλους
ychatzop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μαρ 2007, 21:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » 15 Ιούλ 2007, 21:34

Οι πρώτες εντυπώσεις κι από το δικό μου (7-θέσιο) είναι εκπληκτικές!!

Το αμάξι απλά δεν παίζεται...
Μόλις γύρισα από Κύμη (πήγα την οικογένεια στο εξοχικό) και δεν ήθελα να βγώ από το αυτοκίνητο. ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ΧΩΡΟΙ, αθόρυβο, άνετο... Με 5 άτομα (τα 3 παιδιά), πάρα πολλά μπαγκάζια πίσω και 3 ποδήλατα στη σχάρα, πήγαινε λες και ήταν άδειο!

Μερικά "μείον" τώρα...
1. Το έντονο μπλέ χρώμα στα όργανα. Το έχω χαμηλώσει τέρμα και ευτυχώς έτσι είναι ΟΚ.
2. Η έλλειψη καλύματος αποσκευών στο 7-θέσιο. Γιατί δηλαδή να βλέπει ο καθένας τι έχω πίσω? Πως να αφήσω εγώ δηλαδή την τσάντα μου πίσω στο πορτ-μπαγκαζ, έρμαιο στα μάτια του καθενός?? Απλά δε θα το κάνω...
3. Το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εργοστασιακό ηχοσύστημα. Μπορει να είναι μουράτο και να δένει με την κονσόλα, αλλά χωρίς RDS στο ράδιο, χωρίς επιλογή "loud" στις ρυθμίσεις (αλλά τουλάχιστο με ριθμίσεις "μεσαίων" συχνοτήτων, εκτός από τα κλασικά μπάσσα-πρίμα) και με extra...κασετόφωνο!! Ευτυχώς που τα χειριστήρια στο τιμόνι βοηθάνε πολύ..
4. Λόγω όγκου, ου αναδιπλούμενοι καθρέπτες θα έπρεπε να ήταν στον βασικό εξοπλισμό.

Αλλά όλα αυτά δεν σκιάζουν καν την υπόλοιπη ΤΕΛΕΙΑ αίσθηση που σου δίνει το αυτοκίνητο!!! Τι να λέμε τώρα...

Και μιας και ακούω για κατανάλωση, να σας πω ότι εμένα σε όλο ταξίδι ήταν από 3.2 εώς 3.8, με air-condition αναμένο συνέχεια και με αρκετή μάλιστα κίνηση στο δρόμο μέχρι τη Χαλκίδα!

Βρήκα και το κόλπο για να μην κολώνεις στις προσπεράσεις. Σε όλη τη διαδρομή από Κύμη μέχρι Χαλκίδα πήγαινα καροτσάκι πίσω από φορτηγά και...γυναίκες. Τσακ, αλλαγή σε σειριακό, κατέβασμα, προσπέραση και ξανά αυτόματο! Σε όλη τη διαδρομή πρέπει να το έκανα τουλάχιστο 20-30 φορές!! Μεγάλη μαγκιά η ύπαρξη ΚΑΙ σειριακού κιβωτίου!!!

Και επειδή έκανα test-drive και σε RAV και σε Μαβερικ, απλά...ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, άλλη κατηγορία, πως το λένε... Μια χαρά είναι κι αυτά, απλά...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το SantaFe!
Άβαταρ μέλους
NICOLAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Ιουν 2007, 17:34

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » 15 Ιούλ 2007, 21:37

Εμμμ...τι καλά να ήταν η κατανάλωση 3.2...

Εννοώ φυσικά από 13.2 εώς 13.8. :)
Άβαταρ μέλους
NICOLAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Ιουν 2007, 17:34

Δημοσίευσηαπό ychatzop » 16 Ιούλ 2007, 09:12

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις.
Για το κάλυμα στο χώρο αποσκευών, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση στο εμπόριο. Μάλλον όμως θα εμπόδιζε το άνοιγμα της τρίτης σειράς καθισμάτων. Τα σκούρα τζάμια πάντως περιορίζουν αρκετά την ορατότητα.
Άβαταρ μέλους
ychatzop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μαρ 2007, 21:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » 16 Ιούλ 2007, 14:17

ychatzop έγραψε:Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις.
Για το κάλυμα στο χώρο αποσκευών, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση στο εμπόριο. Μάλλον όμως θα εμπόδιζε το άνοιγμα της τρίτης σειράς καθισμάτων. Τα σκούρα τζάμια πάντως περιορίζουν αρκετά την ορατότητα.


Το κάλυμα των αποσκευών μπαινοβγαίνει. Εννοείται πως όταν ανεβάζεις την τρίτη σειρά θα το αφαιρείς...

Εγώ πάντως που ρώτησα σε δύο αντιπροσωπίες (ΚΟΜΒΟΣ & ΛΑΜΔΑ) μου είπαν πως δεν υπάρχει ούτε σαν ανταλακτικό. "Ρε παιδιά..." τους λέω, "αν π.χ. σε ένα 5-θέσιο χαλάσει το κάλυμα, τι κάνετε?". Και μου απαντήσαν ότι το ρώτησαν στην αντιπροσωπία και τους απάντησαν ότι δεν το έχουν!!

Τώρα, αν πραγματικά το ρώτησαν, αν ντράπηκαν να πουν ότι δεν το γνωρίζουν ή αν η απάντηση ήταν του στυλ "δε μας χέζεις ρε φίλε μεσημεριάτικα...", δεν το ξέρω...

Πάντως, μου φαίνεται απίθανο να μην υπάρχει σαν ανταλακτικό...
Άβαταρ μέλους
NICOLAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Ιουν 2007, 17:34

Δημοσίευσηαπό almak » 17 Ιούλ 2007, 01:49

NICOLAS έγραψε:.......Τώρα, αν πραγματικά το ρώτησαν, αν ντράπηκαν να πουν ότι δεν το γνωρίζουν ή αν η απάντηση ήταν του στυλ "δε μας χέζεις ρε φίλε μεσημεριάτικα...", δεν το ξέρω...

...
Μάλλον έτσι είναι τα πράγματα.
Αντιπροσωπεία σημαίνει πώληση αυτοκινήτου , σέρβις ανα 15.000km κι αυτό είναι όλο.
Τα υπόλοιπα είναι ψιλοπράγματα για να ασχοληθούν.

Εγώ που έχω το παλιό santa fe έχει το εν λόγο κάλυμα στάνταρ , το οποίο μπαίνει - βγαίνει .
Για το μπες βγές όμως χρειάζεται υποδομή ( χούφτες ) τις οποίες αν δεν τις έχετε , δεν μπορώ να φανταστώ να κάνετε τρύπες στα πλαστικά του χώρου αποσκευών για να μπει ένα τέτοιο κάλυμα.

Τα δικά μου τζάμια ( μαμά) είναι τόσο σκούρα που για να δεις τι έχω στον χώρο αποσκευών πρέπει να κολλήσεις την μούρη σου πάνω στο τζάμι.....κι αν δεις!!!!
Με άλλα λόγια το κάλυμα το έχω παρκάρει στο σπίτι και ούτε που θυμάμε που ακριβώς είναι :lol:
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 17 Ιούλ 2007, 14:18

almak έγραψε:Τα δικά μου τζάμια ( μαμά) είναι τόσο σκούρα που για να δεις τι έχω στον χώρο αποσκευών πρέπει να κολλήσεις την μούρη σου πάνω στο τζάμι.....κι αν δεις!!!!
Με άλλα λόγια το κάλυμα το έχω παρκάρει στο σπίτι και ούτε που θυμάμε που ακριβώς είναι :lol:


Οντως τα πισω τζαμια ειναι σχεδον καταμαυρα!Ακομη και ηλιος να χτυπαει, ελαχιστα βλεπεις και μονο αν κολλησεις πανω.Το νεο santa εχει πισω μαυρα τζαμια ή απλα φιμε?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό tmsmast » 18 Ιούλ 2007, 09:23

3. Το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εργοστασιακό ηχοσύστημα. Μπορει να είναι μουράτο και να δένει με την κονσόλα, αλλά χωρίς RDS στο ράδιο, χωρίς επιλογή "loud" στις ρυθμίσεις (αλλά τουλάχιστο με ριθμίσεις "μεσαίων" συχνοτήτων, εκτός από τα κλασικά μπάσσα-πρίμα) και με extra...κασετόφωνο!! Ευτυχώς που τα χειριστήρια στο τιμόνι βοηθάνε πολύ..
4. Λόγω όγκου, ου αναδιπλούμενοι καθρέπτες θα έπρεπε να ήταν στον βασικό εξοπλισμό.

Εχεις δίκιο φίλε μου για το ηχοσύστημα. Το μόνο καλό που έχει είναι η αρκετά καλή ποιότητα ήχου. Τώρα την κασέτα τι την ήθελαν δεν ξέρω.....
Τώρα όσον αφορά τους καθρέπτες ούτε στη full έκδοση που έχω δεν είναι ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι κάτι το οποίο κρίνω απαραίτητο κια δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια αναβάθμιση από την Hyundai για αλλάγή και τοποθέτησή τους...
Άβαταρ μέλους
tmsmast
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 10:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό thanos11 » 24 Ιούλ 2007, 16:45

Την πρωτη αλλαγη λαδιων σε πόσα χλμ. την κάνατε στο santa fe 2.7.
Ρωτάω γιατί στο συνεργείο της hyundai στην Λάρισα μου ειπαν εαν θέλεις
στα 2000 χλμ. η στα 7000 η 15000.Τελικά τη θέλω εγώ η τη προβλέπετε
Άβαταρ μέλους
thanos11
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Ιουν 2007, 11:46
Τοποθεσία: larisa

Δημοσίευσηαπό Santa » 25 Ιούλ 2007, 01:23

Θα αλλάξεις λάδια και φιλτριο στα 7000-8000 χλμ προληπτικά.
Η αντιπροσωπεία λέει για 15000 χλμ.
Λίγο λαδάκι νωρίτερα και για πρώτη φορά δεν κάνει κακό....οτι ρινίσματα τυχόν έχουν συσωρευτεί στο φίλτρο θα φύγουν.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες