Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό SUV » 26 Ιουν 2007, 23:26

ΜΑΓΚΕΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ VITARAKI ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΑΝΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΜΟ,ΛΑΣΠΕΣ,ΧΩΡΑΦΙΑ Κ.Λ.Π
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΑΝΤΑ ΦΕ DIESEL ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΚΟΝΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΨΙΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΧΩΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ AMA TO ΖΟΡΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ.ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΨΙΛΟΟΛΙΣΘΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΛΑΔΙ ΟΠΩΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΛΥΣΩ ΕΝ ΜΕΡΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΜΜΟ,Κ.Λ.Π. ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ, Ή ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ. (ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΤΗΝ ΨΩΡΟΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ,ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ)
Άβαταρ μέλους
SUV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 21:46
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό manos77 » 27 Ιουν 2007, 20:01

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΟ LOW ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕΣ ΕΝΑ ΣΟΡΕΝΤΟ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ;
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Re: ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό Researcher » 28 Ιουν 2007, 12:05

Δυστυχώς φίλε μου, μία είναι η λύση,....
ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ!!!
αφού όπως είπες και'συ θες να μπαίνεις σε παραλίες και άλλα "περίεργα", τότε το SantaFe δεν σου κάνει, πόσο μάλλον αν είσαι συνιθισμένος από πριν σε αυτοκίνητο με αργό!
Αλλά έχεις σκεφτεί, αν πραγματικά θες να το κρατήσεις και σου αρέσει φοβερά το Santa, μήπως μια λύση ψηλώματος και αλλαγής ελαστικών, ίσως και διάστασης μήπως απέφερε το αποτέλεσμα που επιθημείς?
Οχι βέβαια ότι το αργό μπορεί να αντικατασταθεί, αλλά με λίγες μικρές αλλαγές να αλλάξουν οι δυνατότητες του Santa.
Εγώ προσωπικά έτυχε να δω ένα μικρό βιντεάκι σε πίστα δοκιμών (και σκληρή μάλιστα) που μέρος έπαιρνε και ένα Santa (μαμίσιο - να σημειωθεί)σε αντιπαράθεση με φτιαγμένα 4Χ4 "μεγαθήρια" και δεν υπήρχε κάπου "κομμάτι" διαδρομής που το αυτοκίνητο δεν ανταποκρίθηκε (βέβαια ζορίστηκε λίγο παραπάνω αλλά σκέψου και την άνεση-πολυτέλεια που σου παρέχει)!!!
Και εμένα τις προάλλες με ξεκολλάγανε από μια παραλία (και ο δίσκος όχι απλά βρώμισε αλλά κάπνισε) αλλά μήπως έφταιγε και ο οδηγός λίγο και όχι απαραίτητα το αυτοκίνητο? ή είναι αυτό κρητήριο επίλογης αυτοκινήτου...και θυμήσου, ότι όλα αυτά που βλέπεις στις παραλίες να "σουλατσάρουν", όλο και κάποιο φτιαξιματάκι έχουν...
Σε περίπτωση όμως που βλέπεις ότι τελικά δεν είναι για τις απαιτήσεις σου το Santa, τότε μια πιο καλή λύση είναι η αγορά άλλου αυτοκινήτου αφού όπως από΄τι κατάλαβα είναι καινούργιο και θα έχει πολύ καλή μεταπώληση.
Γιατί να μπλέξεις με μετατροπές και αλλαγές που θα σου φάνε χρόνο, χρήμα και με αμφίβολα αποτελέσματα?
Its up to you!!!

Αλλά επιμένω,...Το αμάξι που έχεις είναι φοβερό!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Re: ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό kozagio » 28 Ιουν 2007, 16:20

SUV έγραψε:ΜΑΓΚΕΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑ VITARAKI ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΑΝΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΜΟ,ΛΑΣΠΕΣ,ΧΩΡΑΦΙΑ Κ.Λ.Π
ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΑΝΤΑ ΦΕ DIESEL ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΚΟΝΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΨΙΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΧΩΜΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ AMA TO ΖΟΡΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ.ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΨΙΛΟΟΛΙΣΘΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΛΑΔΙ ΟΠΩΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΛΥΣΩ ΕΝ ΜΕΡΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΜΜΟ,Κ.Λ.Π. ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ, Ή ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ. (ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΤΗΝ ΨΩΡΟΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ,ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ)


κοιτα η ψιλοολισθηση που λες ισχυει εν μερει αλλα η πρωτη του αυτοματου ειναι πιο γρηγορη απο την πρωτη του μηχανικου... εχε στο μυαλο σου οτι και ο μετατροπεας ροπης ανεβαζει θερμοκρασια σε δυσκολες συνθηκες .τελος σιγουρεψου οτι γινεται η μετατροπη απο πλευρας ηλεκτρονικων....
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό SUV » 01 Ιούλ 2007, 22:01

Ευχαριστω για τις γνωμες σας,συμφωνω οτι ειναι καλο το σαντα,οπως και οτι το αυτοματο εχει ποιο μακριες σχεσεις ομως θα ηθελα απο καποιον με αυτοματο που το αγριεβει κιολας να μου πει τη αποψη του .
Άβαταρ μέλους
SUV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 21:46
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Ιούλ 2007, 00:41

SUV έγραψε:Ευχαριστω για τις γνωμες σας,συμφωνω οτι ειναι καλο το σαντα,οπως και οτι το αυτοματο εχει ποιο μακριες σχεσεις ομως θα ηθελα απο καποιον με αυτοματο που το αγριεβει κιολας να μου πει τη αποψη του .


Φιλε SUV,
Εγώ αυτόματο Santa Fe 2.7 V6 εχω και εδώ και ένα χρόνο δεν έχει μυρίσει ο δίσκος ποτέ !!
Και σε κατσικόδρομους το πήγα και σε ποτάμια και σε αμμους και φορτωμένος σε ανηφόρες ....απο μυρωδιά τίποτα.....
Με εκπλήσεις...... :shock:
Πρίν είχα ένα Maverick που σε πεζοδρόμιο να το ανέβαζα μύριζε ο δίσκος....
Και υπόψιν μην συγκρίνεις το VITARA με το SANTA FE.
Αλλα τα μάτια του λαγού και αλλα της κουκουβάγιας....
Εκανες μια σοβαρή και τίμια επιλογή. Δεν είναι καθαρόαιμο αμάξι εκτός δρόμου μην το ξεχνάς. Το VITARA ειναι αλλα δεν σου παρέχει τις ανέσεις που σου προσφέρει το Santa με τίποτα.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό SUV » 03 Ιούλ 2007, 21:05

ΦΙΛΕ ΣΑΝΤΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΥΡΙΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ, ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΕΧΩ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΥΡΙΣΕ.ΑΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΤΑ ΤΕΣΤ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.
Άβαταρ μέλους
SUV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 21:46
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 04 Ιούλ 2007, 14:00

Researcher έγραψε:.........Και εμένα τις προάλλες με ξεκολλάγανε από μια παραλία (και ο δίσκος όχι απλά βρώμισε αλλά κάπνισε) αλλά μήπως έφταιγε και ο οδηγός λίγο και όχι απαραίτητα το αυτοκίνητο.......


Χμμμ...Περιεγραψε μας την περιπετεια σου, αν θες, στο topic του tucson.Ενδιαφερον...... :P
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Re: ΑΡΓΟ-ΓΡΗΓΟΡΟ

Δημοσίευσηαπό Santa » 04 Ιούλ 2007, 22:25

SUV έγραψε:ΦΙΛΕ ΣΑΝΤΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΥΡΙΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ, ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΕΧΩ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΥΡΙΣΕ.ΑΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΤΑ ΤΕΣΤ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.


Για δειξε μου πιο περιοδικο λεει οτι έχει αδύνατο συμπλέκτη?

Γιατι εγώ αλλα ξέρω......
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες