Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Sorento: καλή μέση λύση;

Sorento: καλή μέση λύση;

Δημοσίευσηαπό kristapor73 » 09 Ιαν 2008, 10:20

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι πολύ φρέσκος, και στο forum, αλλά και στον χώρο της τετρακίνησης. Εδώ και έναν χρόνο έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό Wrangler 2,4lt. Το έχω χρησιμοποιήσει με την κοπέλα μου στις διάφορες εκδρομές μας και, αν εξαιρέσω τον περιορισμένο χώρο και την άνεση, δεν είναι και άσχημο.

Οι γονείς της κοπέλας μου αποφάσισαν να αγοράσουν ένα Sorento, και πιθανότατα diesel, δεδομένου ότι υπάρχει και κτήμα όπου η πρόσβαση είναι δύσκολη, και το οποίο παράγει και καρπούς, οπότε μεγαλύτερος χώρος είναι απαραίτητος.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αξίζει το Sorento; Για καθημερινή χρήση και χρήση σε ήπιες off-road καταστάσεις, θα τα πάει καλά χωρίς πολυδάπανες μετατροπές; Βγάζει πολλά προβλήματα; Επίσης, επειδή είδα ότι στο καινούριο δεν υπάρχει επιλογή μόνιμης τετρακίνησης με μακριές σχέσεις, αλλά η τετρακίνηση μπαίνει αυτόματα (μέσω διαφορικού Torsen, αν κατάλαβα καλά), αυτό μπορεί να με βάλει σε μπελάδες αν κολλήσω πουθενά;

Για να καταλάβετε σε τι είδους δρόμους έχω πάει, σας λέω ότι οι off-road βόλτες που έχω κάνει μέχρι τώρα, με το Wrangler, είναι κάμποσα χιλιόμετρα λασπουριάς στη Ζαρούχλα, χιόνι με λίγο πάγο στην Ελάτη (εκεί κατάφερα να τραβήξω και έναν ταλαίπωρο!), και κατσάβραχα σε παραλίες των Παξών. Δε σκοπεύω να πάω σε κάτι χειρότερο, πριν περάσω, πρώτα, από την <<Offroad Adventures>> (όποιος έχει υπ'όψην του κάποιο άλλο club που κάνει μαθήματα off-road, κοντά στην Αττική, είμαι όλος αφτιά).
Άβαταρ μέλους
kristapor73
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 09:32

Sorento: καλή μέση λύση;

Δημοσίευσηαπό leicaR9 » 09 Ιαν 2008, 10:40

Καλησπέρα.
Ως κάτοχος σορέντο 3.5 αυτο,το μόνο που έχω να σου πώ πάντρέψου την κοπέλα σου να πέρνεις το σορέντο του πεθερού σου.(πλάκα κάνω..)
Λοιπόν το σορεντο μπορείς να του πιείς το αίμα κυριολεκτικά.Το μόνο που θα χρειαστείς είναι καλά λάστιχα για πάνω από μέση και πρός το δύσκολο χρήση.Προσωπικά έχω πάει σε χιόνια και λάσπες με τα μαμίσια λάστιχα και μόνο στο πάρα πολύ χιόνι κόλλησα.όταν όμως λέμε χιόνι μιλάω για απάτητο που ανοίγαμε δρόμο εμείς.Λίγο βάρβαρο αλλά καλό.
Υπάρχει ένα σιτε-φόρουμ που έχει μόνο σορέντο.Αν θέλεις μπορείς να δείς και φωτογραφίες και να πάρεις και μια δευτερη τρίτη τέταρτη γνώμη..
www.sorentoclub.gr
και οι φωτογραφίες εδώ:
http://www.sorentoclub.gr/sorentoclub/M ... lbums.html
------------------------------------------------------------
www.sorentoclub.gr
leicaR9
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 09:40
Τοποθεσία: www.sorentoclub.gr

Re: Sorento: καλή μέση λύση;

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 09 Ιαν 2008, 13:43

kristapor73 έγραψε:Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι πολύ φρέσκος, και στο forum, αλλά και στον χώρο της τετρακίνησης. Εδώ και έναν χρόνο έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό Wrangler 2,4lt. Το έχω χρησιμοποιήσει με την κοπέλα μου στις διάφορες εκδρομές μας και, αν εξαιρέσω τον περιορισμένο χώρο και την άνεση, δεν είναι και άσχημο.

Οι γονείς της κοπέλας μου αποφάσισαν να αγοράσουν ένα Sorento, και πιθανότατα diesel, δεδομένου ότι υπάρχει και κτήμα όπου η πρόσβαση είναι δύσκολη, και το οποίο παράγει και καρπούς, οπότε μεγαλύτερος χώρος είναι απαραίτητος.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αξίζει το Sorento; Για καθημερινή χρήση και χρήση σε ήπιες off-road καταστάσεις, θα τα πάει καλά χωρίς πολυδάπανες μετατροπές; Βγάζει πολλά προβλήματα; Επίσης, επειδή είδα ότι στο καινούριο δεν υπάρχει επιλογή μόνιμης τετρακίνησης με μακριές σχέσεις, αλλά η τετρακίνηση μπαίνει αυτόματα (μέσω διαφορικού Torsen, αν κατάλαβα καλά), αυτό μπορεί να με βάλει σε μπελάδες αν κολλήσω πουθενά;

Για να καταλάβετε σε τι είδους δρόμους έχω πάει, σας λέω ότι οι off-road βόλτες που έχω κάνει μέχρι τώρα, με το Wrangler, είναι κάμποσα χιλιόμετρα λασπουριάς στη Ζαρούχλα, χιόνι με λίγο πάγο στην Ελάτη (εκεί κατάφερα να τραβήξω και έναν ταλαίπωρο!), και κατσάβραχα σε παραλίες των Παξών. Δε σκοπεύω να πάω σε κάτι χειρότερο, πριν περάσω, πρώτα, από την <<Offroad Adventures>> (όποιος έχει υπ'όψην του κάποιο άλλο club που κάνει μαθήματα off-road, κοντά στην Αττική, είμαι όλος αφτιά).

Κτημα,καρποι δεν παιρνεις ενα διπλοκαμπινο?
Αν θελεις ομως ιχ μια χαρα ειναι το σορεντο ειδικα το καινουργιο με τα 170 αλογα
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες