Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

new sorento deisel

new sorento deisel

Δημοσίευσηαπό man300 » 16 Μαρ 2008, 19:54

για σας φιλoi "σορεντακιδες" σκέφτομαι να αγοράσω το deisel με τα 170ps και θέλω να μου πείτε εντυπώσεις γιατί στο μέρος που μένω δεν υπάρχει για test drive,καταρχήν τα 170ps είναι λίγα?αρκετά?όσο για off road?απότι ακούω είναι από τα καλύτερα αλλα δεν το έχω οδήγηση και "γιαυτο" σας ζαλίζω και από αξιοπιστία σέρβις τι λέει?αυτάα τα λίγα! λοιπόν και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ :oops: 8)
Άβαταρ μέλους
man300
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 20:51
Τοποθεσία: Χαλκιδικη

Re: new sorento deisel

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 17 Μαρ 2008, 12:13

man300 έγραψε:για σας φιλoi "σορεντακιδες" σκέφτομαι να αγοράσω το deisel με τα 170ps και θέλω να μου πείτε εντυπώσεις γιατί στο μέρος που μένω δεν υπάρχει για test drive,καταρχήν τα 170ps είναι λίγα?αρκετά?όσο για off road?απότι ακούω είναι από τα καλύτερα αλλα δεν το έχω οδήγηση και "γιαυτο" σας ζαλίζω και από αξιοπιστία σέρβις τι λέει?αυτάα τα λίγα! λοιπόν και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ :oops: 8)

Οπως λεει και ο Λεωνιδας,κοιτα gkc και sorentoclub.gr
Το αυτοκινητο ειναι τιμιο για τα λεφτα του "οικογενειακο" εκτος δρομου.
Μην περιμενεις ομως να κανεις τις τρελες που μπορεις με ενα samurai.
Eιναι αλλης φιλοσοφιας αμαξι λογω ογκου.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 17 Μαρ 2008, 14:35

Φίλε Man300 έχω το Sorento που θέλεις να πάρεις , εδώ και 4 μήνες .
Από οικονομία , ναι είναι οικονομικό , αλλά ... μην περιμένεις τα νούμερα που δίνει η εταιρεία , όπως και κάθε εταιρεία . Με κανονική οδήγηση σε μικρούς καιμε στροφές δρόμους , και όχι πάνω από 140 χλμ/ώρα σε εθνική οδό , (αλλά και με ολιγόλεπτα γκαζώματα 170 + χλμ) , μόλις τώρα το κατέβασα στα 9,7 λίτρα/100 χλμ. συνήθως είναι 10,5 λιτ/100. Αρκετά καλά για το βάρος και τον κυβισμό.
Ταξιδεύει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά ,χωρίς θόρυβο κινητήρα και έχει πολύ καλές επιταχύνσεις εν κινήσει για τον χαρακτήρα του και όχι μόνο. Προσοχή σε απότομες στροφές : Δεν είναι για πολλά , θέλει σύνεση .
Για αντοχή , άν κρίνω από το στιβαρό σασσί , το δέσιμο γενικά , και την προηγούμενη εμπειρία μου με ΚΙΑ Sportage I , λογικά θα πρέπει να είναι μουλάρι .
Εκτός δρόμου τα όρια βάζει ο εμπρός πρόβολός (28 μοίρες) και το μεταξόνιο . Αλλά αυτό είναι κάτι που το βλέπεις και το λαμβάνεις υπόψη σου .
Για αξιοπιστία , θα δείξει ο χρόνος. Άν και υπήρξαν κάποια προβλήματα σε κινητήρα , σε ορισμένους ιδιοκτήτες , ο "γενικός δείκτης" (!) είναι από καλός έως πολύ καλός.
Ά...και σίγουρα κανένα παράπονο από τους χώρους του !
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό TimDeLAY » 15 Απρ 2008, 17:21

Το κλασικό πρόβλημα για τα πετρελαιοκίνητα (βλέπε ανάγκη για καθαρό καύσιμο), πώς το αντιμετωπίζετε; Έχετε δει προβλήματα με το Sorento λόγω "κακού" πετρελαίου;
TimDeLAY
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 17:45

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 18 Απρ 2008, 09:14

TimDeLAY έγραψε:Το κλασικό πρόβλημα για τα πετρελαιοκίνητα (βλέπε ανάγκη για καθαρό καύσιμο), πώς το αντιμετωπίζετε; Έχετε δει προβλήματα με το Sorento λόγω "κακού" πετρελαίου;


Μέχρι στιγμής κανένα . Βάζω πετρέλαιο μόνο από ένα βενζινάδικο , που μου σύστησαν κάποιοι επαγγελματίες . Θα δούμε και στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Panospatra » 22 Απρ 2008, 16:49

Το καινούργιο santa-fe έχει την ίδια 4κίνηση με το tuscon-sportage , κλειδώνει 50-50 μέχρι τα30-40 χλμ/ωρ. χωρίς μπλοκέ το οποίο αντιστοιχεί σε 4 on-off ελαστικά .
Patra Santa Fe+chip+Bridg 694
Άβαταρ μέλους
Panospatra
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 20:04

Δημοσίευσηαπό TimDeLAY » 14 Νοέμ 2008, 16:37

@Jugulator: το TOD έχεις πάρει η το πισωκίνητο;
TimDeLAY
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 22 Μαρ 2007, 17:45

Δημοσίευσηαπό notis » 21 Νοέμ 2008, 13:06

μιας και λετε για sorento σημερα ειδα στο κορωπι ενα αρκετα ψηλωμενο με snorkel εργατη εμπροσ-πισω νομιζω προφηλακτηρα κ.α αρκετα μαχιμο θα ελεγα , δεν υπαρχει καμμια φωτο ρε παιδια απο τα δικας να δουμε κ εσεις τι εχετε κανει με αναρτησεις κτλ μιας κ το προβλημμα του sportage το εχει κ το sorento
Άβαταρ μέλους
notis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 10:43

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 24 Νοέμ 2008, 15:04

TimDeLAY έγραψε:@Jugulator: το TOD έχεις πάρει η το πισωκίνητο;


Tώρα είδα το post σου.....!
Έχω το απλό Sorento ....το μη TOD
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Re: new sorento deisel

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 18 Μάιος 2023, 10:11

Καλημέρα σε όλους.
Μετά......... από κάποια (.....λίγα !) χρόνια επανέρχομαι με νεότερα.
Εξακολουθώ να έχω το Sorento diesel 170 PS , αφού είναι η αδυναμία μου και ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ μου.
Μετά από 170.000 χλμ απροβλημάτιστα (μηχανικά και ηλεκτρικά), μου έκανε ένα "φάουλ" το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι σοβαρό ή όχι : πριν λίγες μέρες και ύστερα από διαδρομή 100 χλμ, σταμάτησα σε ερημικό δρόμο για 5 λεπτά, σβήνοντας τον κινητήρα. Στη συνέχεια μπήκα, έβαλα το κλειδί, το γύρισα, άναψαν κανονικά τα λαμπάκια του ταμπλώ, γύρισα παραπάνω για εκκίνηση , αλλά...........τίποτα ! Ούτε "σκάσιμο" ούτε τίποτα. Συνεχείς προσπάθειες (πατώντας με επιμέλεια τον συμπλέκτη μέχρι τέλους), δεν έφεραν αποτέλεσμα. Ύστερα από μία ώρα περίπου,,,,,,,,ξαφνικά πήρε μπρος. Από τότε παίρνει κανονικά. Σημειωτέο ότι το ίδιο μου έκανε κανά δυο φορές και πριν ένα χρόνο, χωρίς να βρω τι ήταν. Στο μεσοδιάστημα κανένα πρόβλημα, οπότε ......περίπου το είχα ξεχάσει.
Οπότε :
1) πρόβλημα βαλβίδας συμπλέκτη ;
2) πρόβλημα.......immobilizer ;
3) ...........άλλο ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες